HomePowrót

 Rozmiar ramy roweru ? jak go dobrać? Skorzystaj z porad sklepu rowerowego Im Motion

Rozmiar ramy roweru ? jak go dobrać? Skorzystaj z porad sklepu rowerowego Im Motion

09/19/2018 18:11:39

Rozmiar ramy roweru odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o wygodę i komfort jazdy na jednośladzie. Nieodpowiednie jego dopasowanie może bowiem powodować bóle mięśni oraz stawów oraz wymuszać nienaturalną pozycję, która na dłuższą metę będzie po prostu zupełnie nie do zniesienia. Ważnym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy przyszły właściciel jednośladu, jest więc pytanie dotyczące tego, jak dobrze dobrać rozmiar ramy roweru. Czy wystarczy kierować się tabelą rozmiarów dopasowanych do wzrostu przyszłego użytkownika? Czy istnieją inne, bardziej wiarygodne sposoby dobierania rozmiaru ramy? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania związane z kwestią doboru rozmiaru ramy rowerowej!

Spis treści:
Po co właściwie dobierać ramę?
Jaka jest zależność między rowerem a wzrostem przyszłego użytkownika roweru?
Niezgodności w tabelach dopasowania ramy do wzrostu
Różne typy rowerów
Od czego zależy, czy rower będzie dla nas odpowiedni?
Co z rowerem dla dorastającego dziecka?

Sklep Im Motion podpowiada, po co właściwie dobierać rozmiar ramy roweru

Rozmiar ramy roweru jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim odpowiednie dobranie kształtu i rozmiaru ramy pozwala nam na utrzymanie maksymalnie wygodnej i komfortowej pozycji podczas jazdy na rowerze. Jest to istotne nie tylko w przypadku rowerów sportowych czy wyczynowych, ale też wówczas, gdy planujemy zakup typowo miejskiego roweru przeznaczonego wyłącznie na krótkie przejażdżki do i z pracy lub na weekendowe pikniki do parku. Źle dobrana rama nawet na niezbyt długiej trasie może bowiem poważnie dać nam w kość, a wymuszona przez nią pozycja nierzadko odbija się na naszym zdrowiu poprzez bóle mięśni czy stawów.

Odpowiedni dobór ramy roweru jest również ważny ze względu na to, że rama jest właściwie najważniejszym elementem, można by powiedzieć ?sercem? roweru. O ile z łatwością jesteśmy w stanie wymienić różne komponenty w naszym rowerze na takie, które nam bardziej odpowiadają, o tyle rama, z racji tego, że jest bazą roweru, jest praktycznie niewymienialna lub jej wymiana będzie bardzo kosztowna. Nie ma możliwości skrócenia ramy ani wydłużenia; nie da się także zmienić nachylenia kątów w obrębie wybranej ramy rowerowej. Dlatego decyzję o kupnie danego rozmiaru ramy należy podejmować z rozwagą i wcześniejszym przygotowaniem. Zobaczmy, na jakie czynniki powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę, zanim wybierzemy określony rozmiar ramy wybranego przez nas modelu!

Jaka jest zależność między rozmiarem ramy a wzrostem przyszłego użytkownika roweru? Skorzystaj z porad specjalistów sklepu Im Motion

Z samej konstrukcji ramy roweru wynika fakt, że dopasowanie jej odpowiedniego rozmiaru jest zależne od wzrostu przyszłego użytkownika jednośladu. Dlatego też w Internecie znajdziemy dziesiątki tabel, które pozwolą nam na dopasowanie orientacyjnego rozmiaru ramy rowerowej w zależności od naszego wzrostu. Jeden z przykładów prezentujemy poniżej.

Wzrost użytkownika

Wielkość ramy

148-150 cm

15''

40 cm

155 cm

16''

40 cm

157 cm

16''

42 cm

161 cm

17''

44 cm

165 cm

17''

44 cm

167 cm

18''

46 cm

171 cm

18''

46 cm

175 cm

18''

46 cm

177 cm

18''

48 cm

181 cm

18-19''

48 cm

185 cm

18-19''

50 cm

187 cm

19-20''

50 cm

191 cm

20''

52 cm

195 cm

21''

52 cm

197 cm

21''

54 cm

201 cm

22''

54 cm

Na podstawie powyższej tabeli możemy wywnioskować przede wszystkim najbardziej oczywistą rzecz, czyli fakt, że im wyższy jest przyszły właściciel roweru, tym większa powinna być rama docelowego jednośladu. To bardzo podstawowa informacja, z której zdają sobie sprawę nawet osoby zupełnie nieznające się na rowerach. Uzależnianie wyboru rozmiaru wyłącznie w odniesieniu do wzrostu może jednak prowadzić do kłopotliwych uogólnień i być przyczyną wyboru zbyt małego lub zbyt dużego roweru. W tak skonstruowanej tabeli zawartych jest bowiem zdecydowanie zbyt mało informacji, które pozwoliłyby na dopasowanie rozmiaru akurat do potrzeb danej osoby. Warto więc zauważyć, że nie tylko nasz wzrost ma wpływ na to, jaki rozmiar ramy rowerowej będzie dla nas odpowiedni. Zobaczmy, na co jeszcze należy koniecznie zwrócić uwagę!

Rower Specialized Daily Elite ST

Dlaczego tabela dopasowująca rozmiar ramy roweru do wzrostu przyszłego użytkownika nie zawsze się sprawdza? Specjaliści ze sklepu Im-Motion odpowiadają!

W poprzedniej części zasygnalizowaliśmy, że choć tabele pozwalające dopasować rozmiar ramy roweru do wzrostu przyszłego użytkownika są od wielu lat bardzo popularne i stosunkowo łatwo się na nie natknąć na wszelkiego typu stronach czy forach internetowych podejmujących tematykę rowerową, nie zawsze stanowią one rzetelne źródło informacji, na podstawie którego będziemy w stanie idealnie dopasować rozmiar ramy do naszych potrzeb. Aby wiedzieć, co jeszcze ma wpływ na dobór rozmiaru ramy, warto przyjrzeć się konstrukcji tej części roweru. Z jakich najważniejszych części składa się więc rama rowerowa?

Choć dziś ramy rowerowe występują w wielu często bardzo skomplikowanych kształtach, w ujęciu klasycznym są one zbudowane z trzech głównych trójkątów ? lub części, które trójkąty niekiedy jedynie nieco przypominają. Przedni trójkąt ramy to ta część, nad którą siedzimy w czasie jazdy ? nad nim wypada środek ciężkości zarówno rowerzysty, jak i roweru. Dwa tylne trójkąty tworzą razem widełki tylnego koła. Konstruktorzy często używają co prawda bardziej konkretnych określeń dla poszczególnych elementów, jednak w najprostszym ujęciu ? i w zupełności wystarczającym, aby zrozumieć konstrukcję ramy ? przyjęło się mówić o dwóch trójkątach, bo tyle ich widzimy, patrząc na rower z boku. Ich wzajemne proporcje wynikają z trzech zasadniczych parametrów: ważny jest tu nie tylko wzrost docelowego użytkownika roweru, lecz również proporcje jego ciała, a także rozmiar zastosowanego w wybranym modelu koła.

Dlatego też dobieranie rozmiaru ramy wyłącznie według wzrostu przyszłego użytkownika może prowadzić do kupna źle dopasowanego modelu, który będzie zbyt duży lub za mały. Poza wzrostem należy bowiem uwzględnić proporcje ciała, czyli na przykład wewnętrzną długość nóg. Ten aspekt najważniejszy jest u kobiet, które często przy tym samym wzroście co mężczyźni mają nieznacznie dłuższe nogi w stosunku do sylwetki, co wpływa ogromnie na wybór rozmiaru ramy roweru. Ważne są także nasze umiejętności i kondycja, a również cel, w jakim zamierzamy wykorzystywać rower. Konstrukcja ramy zależy bowiem także od jego typu ? inaczej zbudowane są na przykład ramy rowerów górskich czy crossowych, a inaczej rowerów miejskich czy trekkingowych. Sprawdźmy więc, czym kierować się przy wyborze rozmiaru ramy w przypadku różnych typów rowerów!

Jak dobrać rozmiar ramy roweru crossowego lub szosowego, a jak roweru MTB lub roweru miejskiego? Sklep Im Motion podpowiada

Aby dobrać odpowiedni rozmiar ramy roweru szosowegoroweru MTB lub roweru miejskiego, należy przede wszystkim uświadomić sobie, że różnice w rozmiarach pomiędzy nimi wynikają głównie z różnic w geometrii ramy wykorzystywanej w każdym z tych typów rowerów. Warto też podkreślić, że samo projektowanie roweru rozpoczyna się zawsze od zaprojektowania jego ramy oraz podziału na grupy użytkowników. Dla każdej z nich opracowuje się indywidualny rozmiar, co w najlepszym przypadku oznacza bardzo dokładne i ścisłe wymiarowanie każdej z poszczególnych rur użytych w produkcji. Najlepsze firmy przykładają do tego bardzo dużą wagę i nie pozostawiają niczego przypadkowi ? to właśnie geometria ramy, czyli długości rurek i kąty pomiędzy nimi są najbardziej odpowiedzialne za to, czy rower odbierzemy jako wygodny, czy nie. Dlatego też choć istnieje wiele tabel podpowiadających, jakiego rozmiaru ramy szukać, dopiero testy praktyczne są w stanie określić go precyzyjnie. Dla osoby o wzroście 180 cm czasem lepszy będzie rower górski z ramą L, a czasem z ramą M ? wszystko będzie zależne od tego, jak tego roweru będziemy używać i w jakim terenie. Bez specjalistycznej wiedzy, ani bez konsultacji ze sprzedawcą się nie obejdzie. To w końcu rozmiar ramy określa nasz rower i jest to praktycznie jedyna rzecz, której nie możemy w nim zmienić.

Rozmiar ramy w rowerach górskich (MTB)

Warto jednak wiedzieć, że w rowerach górskich, zwanych także MTB, obowiązuje rozmiarówka calowa, lecz wielkość ramy definiowana jest rozmiarem różnych elementów. Przez rozmiar roweru rozumie się tu długość rury podsiodłowej. Długość ta może być mierzona na dwa sposoby: C-T (Center-to-top), czyli od środka mufy suportu do końca rury podsiodłowej, oraz C-C (Center-to-center), czyli od środka mufy suportu do środka łączenia rury podsiodłowej z rurą górną. Nie ma tu więc jednej obowiązującej reguły. Dlatego też ? choć oczywiście znajdziemy w Internecie wskazówki co do tego, jak dopasować rozmiar ramy roweru MTB do naszego wzrostu oraz długości nogi ? bardzo istotne jest po prostu przymierzenie się do roweru przed zakupem. Co prawda, doświadczony sprzedawca jest w stanie wstępnie określić najlepszy rozmiar, co zdecydowanie pozwoli nam zawęzić pole poszukiwań. Jednak to testy praktyczne powinny zadecydować o finalnym wyborze. Rowery MTB oferowane są zwykle w pięciu rozmiarach, które odpowiadają zakresowi wzrostu od 155 do 200 cm. Rozmiar ramy wyrażony jest wtedy w zakresie od 15 do 23 cali lub bardziej przejrzyście, wzorem przemysłu odzieżowego, od XS do XXL. W przypadku rozmiarów określanych symbolami literowymi musimy jednak być również świadomi faktu, że różni producenci różnie oznaczają swoje rowery. Niektóre marki mają w swojej ofercie rowery o rozmiarze ramy 15 cali oznaczone rozmiarem XS, a u innego producenta ten sam rozmiar opisany będzie jako rozmiar S.

W rowerze rama powinna być dobrana do wzrostu

Rozmiar ramy w rowerach crossowych, szosowych i przełajowych

Ramy rowerów crossowych oraz szosowychprzełajowych wymiarowane są nieco inaczej. Częściej podaje się bowiem długość ich górnej rury w centymetrach, a nie w calach, i to właśnie centymetrami oznacza się wprost długość, czyli rozmiar ramy. Podobnie jak w przypadku rowerów górskich nie jest to zasada, do której stosują się wszyscy producenci, dlatego też zawsze należy zapytać o to doświadczonego sprzedawcę w specjalistycznym sklepie rowerowym. Często tabele rozmiarów ram znajdziemy także na stronach producentów, którzy sami chcą ułatwić klientowi dobór odpowiedniego rozmiaru i podają informacje zgodne z faktycznymi wymiarami właśnie modeli danej marki. Ze względu na różnice jednostek, w których wyraża się rozmiar ramy, w rowerach szosowych skoki rozmiaru następują co 2-3 cm, podczas gdy w rowerach górskich co 2 cale, czyli mniej więcej co 5 cm.

Rozmiar ramy w rowerach miejskich

Dobór odpowiedniego rozmiaru ramy roweru miejskiego to również stosunkowo trudne zadanie. Tu niestety liczne dostępne tabele określające, jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni, często mijają się z rzeczywistością nawet o kilka rozmiarów! Wynika to właśnie ze wspomnianych przez nas już wcześniej różnic w geometrii rowerów różnych producentów. Może się więc zdarzyć, że zupełnie inny rozmiar będzie miał idealnie dobrany do naszego wzrostu i sylwetki rower miejski marki Cossack, a jeszcze inny model o podobnych parametrach sygnowany logiem Unibike. Dlaczego? Unibike charakteryzuje się ? podobnie jak kilka innych marek rowerów miejskich ? znacznie większym kątem odchylenia rury podsiodłowej od pionu. Dlatego też sam wymiar rury podsiodłowej nie zawsze będzie reprezentatywny dla faktycznego rozmiaru ramy i tego, dla jakiego wzrostu czy wewnętrznej długości nóg użytkownika będzie on dopasowany. Przez to niemożliwe jest ustalenie jednej, rzetelnej i oddającej stan faktyczny tabeli, zgodnie z którą będziemy mogli wybrać dowolnej marki rower miejski. W tym przypadku najważniejsze będzie więc samodzielne przymierzenie się do roweru i sprawdzenie, czy jest nam wygodnie w wyprostowanej pozycji, na której utrzymanie pozwala rower miejski, oraz czy rower nie jest zbyt mały albo za duży.

Czy tylko od rozmiaru ramy roweru zależy to, czy będzie on dla nas odpowiedni? Sklep Im Motion podpowiada, o czym jeszcze warto pamiętać

Dobór odpowiedniego rozmiaru ramy wybranego przez nas modelu roweru to jednak nie jedyna kwestia, od której zależy to, czy dany jednoślad będzie dla nas odpowiedni. Ważne jest także dopasowanie modelu do naszych potrzeb i umiejętności, a nawet do kondycji. Dlaczego? To bardzo proste. Powodem jest fakt, iż ramy rowerów amatorskich i zawodniczych różnią się od siebie. Na pierwszy rzut oka będą to nieznaczne szczegóły, jednak przy dłuższej jeździe rower profesjonalny dla amatora wyda się niewygodny. Jak to możliwe? Przecież im droższy rower, tym powinien być lepszy i bardziej wygodny! Dzieje się tak, ponieważ rowery dla profesjonalistów często premiują wysoką wydajność kosztem wygody jazdy. Nastawione na szybkie i efektywne przyspieszenia, na zwrotność w trudnym terenie i na sztywność konstrukcji, oferują zwykle mniej komfortu niż ramy w rowerach do zastosowań amatorskich. O geometrii takiego roweru powiemy, że jest sportowa lub racingowa, co oznacza, że idealnie sprawdzi się wówczas, gdy na rowerze zamierzamy przede wszystkim się ścigać lub pokonywać trudne, górskie ścieżki w jak najkrótszym czasie. Ramy w profesjonalnych rowerach wykonane są często z carbonu, który pozwala połączyć ze sobą odpowiednią sztywność konstrukcji przy zachowaniu całkiem niezłych właściwości tłumiących. Dzięki temu rower będzie reaktywny i będzie gwarantował nam choć odrobinę komfortu. Zastosowanie carbonu wiąże się jednak ze wzrostem ceny całego roweru, dlatego rozwiązanie te nie jest stosowane w przypadku rowerów rekreacyjnych czy do jazdy amatorskiej. Rower do jazdy na co dzień będzie natomiast cechował się zupełnie innymi kątami i proporcjami, które wymuszą na użytkowniku bardziej wyprostowaną pozycję. Ponadto ramy rowerów amatorskich przeznaczonych do rekreacyjnej, a nie zawodowej jazdy mogą być tak przystosowane, by mieć zdolność tłumienia drgań podczas jazdy po nierównej ścieżce. Dzięki temu możemy cieszyć się pełnią komfortu podczas codziennej przejażdżki do pracy czy szkoły po nie do końca idealnych polskich drogach i ścieżkach rowerowych. A skoro już o drodze do szkoły mowa...

Czy warto wybierać większy rozmiar ramy w przypadku roweru dla dorastającego dziecka? Specjaliści sklepu Im Motion odpowiadają

Kłopot ze zbyt dużym rozmiarem ramy pojawia się najczęściej wówczas, gdy rodzice lub dziadkowie postanawiają podarować dziecku w prezencie rower, który ma mu służyć przez wiele lat. Zwykle ma to miejsce przy okazji uroczystości pierwszej komunii, czyli w momencie, gdy dziecko ma około 8-9 lat. Drugo- czy trzecioklasista nie zawsze jest jednak gotowy na ?dorosły? rower. Dlatego choć wielu z nas nadal wspomina dawne czasy, kiedy naukę jazdy rowerem odbywało się na czymkolwiek, co miało dwa koła i dwa pedały, dziś warto zainwestować jednak w rower o odpowiedniej ramie dla każdego momentu rozwoju dziecka.

Dlaczego to takie ważne? Przecież kiedyś dzieci na wsiach czy w mniejszych miastach uczyły się jeździć na wszechobecnych ?Ukrainach?, najczęściej jeżdżąc ?pod ramą?. Nawet jeśli ktoś już miał to szczęście i miał rowerek dziecinny, to eksploatował go zwykle zdecydowanie dłużej, niż pozwalał na to rozmiar ramy, a następnie przekazywał kolejnym pokoleniom ? niezależnie od ich wzrostu czy etapu rozwoju. Po co więc dobierać ramę roweru do wzrostu dziecka? Przecież i tak za chwilę z niego wyrośnie!

Takie myślenie jest jednak oczywiście błędne. W sytuacji, kiedy na rynku faktycznie brakowało odpowiednio szerokiego wyboru rowerów o różnych rozmiarach ram, a koszt kupna roweru był na tyle wysoki, że niewiele rodzin pozwalało sobie na zakup modelu dopasowanego wyłącznie do potrzeb kilkulatka, ogromny wpływ na fakt, że mimo wszystko i tak jeżdżono na niedopasowanych rowerach miało to, że... jeździli na nich wszyscy, niezależnie od wieku czy wzrostu. Wygodnie czy niewygodnie ? trudno, ważne, że dało się dojechać do celu. Dziś sytuacja wygląda jednak zdecydowanie inaczej.

Na rynku dostępne są dziś dziesiątki modeli rowerów dziecięcych o wymiarach ram dopasowanych idealnie do potrzeb młodego człowieka. Jako młodego człowieka rozumiemy tu jednak nie kilkulatka, lecz osobę, której wzrost nie przekracza 148 cm ? od tej granicy produkuje się bowiem już najmniejsze modele tak zwanych ?dorosłych? ram. Dobór odpowiedniego rozmiaru ramy dla dziecka ma ogromne znaczenie z kilku powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście wygoda jazdy - nawet dziecko, które świetnie jeździło na swoim pierwszym rowerku dziecięcym, łatwo zniechęci się do jazdy na jednośladzie gdy kupimy mu na komunię model o zbyt dużej ramie. Z drugiej strony zbyt długie eksploatowanie modelu, z którego zdecydowanie nasz młody podopieczny zdążył już wyrosnąć, może negatywnie odbijać się na jego postawie i prowadzić na przykład do skrzywienia kręgosłupa.Rower dziecięcy Unibike Mimi 2018 ma ramę dobraną do wzrostu dziecka

Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar ramy rowerowej? Zajrzyj do profesjonalnego sklepu rowerowego

Na koniec podsumujmy informacje zawarte w powyższym artykule i odpowiedzmy na główne pytanie, które w nim postawiliśmy ? jak dobrać odpowiedni rozmiar ramy rowerowej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Musimy po prostu wybrać się do dobrze wyposażonego i profesjonalnego sklepu rowerowego i przymierzyć się do kilku różnych modeli w różnych rozmiarach. Niektóre ze sklepów zaoferują nam możliwość krótkiej testowej przejażdżki, na podstawie której z łatwością ocenimy, czy dany model jest dla nas odpowiedni akurat w tym rozmiarze, czy też może warto wypróbować też wersję o rozmiar większą czy mniejszą.

Taki sposób podejmowania decyzji o wyborze danego rozmiaru ramy jest znacznie bardziej skuteczny niż porównywanie różnego typu tabel z naszym wzrostem czy wewnętrzną długością nogi. Choć tabele mogą oczywiście służyć nam za podpowiedź i zasugerować, czy powinniśmy szukać raczej rowerów z ramami w rozmiarach od XS do M, czy raczej wybierać te z ramą większą, oznaczaną literami od L do XXL, tylko wizyta w sklepie rowerowym da nam jasną i w stu procentach pewną odpowiedź co do tego, jaki rozmiar należy wybrać akurat w przypadku danego modelu określonego producenta, który wpadł nam w oko.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rower szosowy elektryczny

Rower szosowy elektryczny to nowoczesny typ jednośladu przeznaczonego do jazdy na asfaltowych i utwardzonych drogach. Pojazdy te znacząco różnią się od modeli tradycyjnych, mimo posiadania wielu wspólnych cech. Napędzane są nie tylko siłą mięśni, ale również silnikiem elektrycznym. Taka konstrukcja wiąże się z bardzo wieloma zaletami, dzięki którym elektryczne szosówki coraz częściej wybierane są przez użytkowników. Modele należące do tej kategor

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.

Rowery miejskie męskie w sklepie IMMOTION ? czym różnią się od modeli damskich?

Męskie rowery miejskie, które znajdziemy w ofercie wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION, to przede wszystkim modele znanych producentów markowych jednośladów takich jak Unibike, Specialized czy Giant. Ich twórcy proponują przyszłemu użytkownikowi połączenie wygodnej geometrii ramy pozwalającej na utrzymanie pionowej sylwetki z wysoko poprowadzoną górną rurą. Jak wpływa to na jazdę i kiedy warto zdecydować się na model tego typu, a kiedy lepszym po

Rowery miejskie ? czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy ?przygody?, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Męskie modele rowerów górskich ? dowiedz się o nich więcej!

Męski rower górski to bardzo uniwersalny jednoślad. Oprócz ekstremalnych zastosowań sportowych nadaje się on również do turystyki, zabawy oraz jazdy po mieście. Istnieje olbrzymia liczba modeli różniących się od siebie konstrukcją, geometrią ramy czy klasą osprzętu. Ten szeroki wybór sprawia, że możemy wybrać rower idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Za klasyczny rower górski uważa się taki na grubych oponach, z amortyzatorem, mocnymi hamulca

Rowery Giant ? przegląd modeli 2018. Poznaj ceny i nowinki techniczne!

Rowery Giant to jedna z wiodących marek jednośladów rozpoznawana na całym świecie. W ofercie tajwańskiej firmy można znaleźć zarówno jednoślady sprawdzające się na rowerowych mistrzostwach świata, jak i dostosowane do codziennego użytku po różnych rodzajach nawierzchni. Co ważne, ceny poszczególnych modeli zawsze są optymalnie dostosowane do ich jakości. W naszym krótkim przewodniku pokażemy, co oferuje firma Giant w 2018 roku. Przyjrzymy się naj

Unibike Fusion. Poznaj specyfikację różnych modeli

Unibike Fusion to model roweru polskiej firmy Unibike, uznawany za jeden z najciekawszych budżetowych jednośladów górskich. W każdej z dostępnych wersji pojazd ten wyróżnia się zaawansowanym technologicznie osprzętem uznanych marek, włącznie z hamulcami hydraulicznymi, mechanizmem korbowym ze zintegrowaną osią i osłoną czy widelcem z blokadą hydrauliczną. Rowery górskie Unibike znaleźć można w ofercie Immotion.

SPRZĘT Z DOSTAWĄ DO DOMU

Drodzy Klienci! W związku z panującą sytuacją i zagrożeniem epidemiologicznym wprowadziliśmy bezpłatny dowóz zakupionych rowerów do Was! Rowery dostarczymy Wam bezpłatnie w promieniu 30 km od danej lokalizacji naszego oddziału we Wrocławiu (ul. Rakowa, Kościuszki, Olszewskiego, Pilczycka). Jeśli jesteście zainteresowani dostawą roweru na dalszą odległość ? zadzwońcie, napiszcie ? chętnie pomożemy!

Rowery MTB w sklepie IMMOTION ? o czym decyduje rozmiar kół i jaki model wybrać?

Rowery MTB dostępne w sklepie IMMOTION to jedne z najczęściej poszukiwanych przez klientów modeli jednośladów. Jeszcze kilka lat temu uważano je za najbardziej wszechstronne pojazdy, bo przecież skoro rower poradzi sobie nawet z górzystym, trudnym terenem, to z łatwością pokonamy na nim też utwardzone miejskie ścieżki czy podmiejskie trasy. Teoretycznie jest to prawda ? na ?góralu? da się pojechać wszędzie, choć nie zawsze będzie to wygodne. Dziś

Rowery enduro w sklepie IMMOTION ? sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne ?górale? jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przy

Wyprzedaż rowerów ? na jakie modele z wyprzedaży warto zwrócić uwagę? Zobacz okazje z wyprzedaży w sklepie rowerowym Im-Motion

Wyprzedaż rowerów to okazja, aby najlepsze modele z poprzednich lat zakupić w wyjątkowo okazyjnych cenach. Jeżeli więc zależy nam przede wszystkim na najwyższej jakości sprzętu, a nie na podążaniu za najnowszymi trendami, a przy tym możliwości naszego portfela są nieco ograniczone, warto zawsze przyjrzeć się okazjom w profesjonalnych sklepach rowerowych. W dziale promocji możemy znaleźć bowiem często w wyjątkowo okazyjnych cenach prawdziwe perełk