HomePowrót

Rowery enduro w sklepie IMMOTION – sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro w sklepie IMMOTION – sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

11/15/2018 12:46:22

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne „górale” jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przystosowane tylko do potrzeb zawodowców? Absolutnie nie! Sprawdźmy, dla kogo będą one idealnym wyborem i jak rozpoznać dobry jednoślad tego typu!

Spis treści:
Co to za model?
Idealny na górskie przejażdżki – ale dlaczego?
Budowa a jazda, czyli jak wybrać idealny model?
Oferta modeli (nie tylko) z 2018 roku w sklepie IMMOTION

Czyli czym tak właściwie są rowery enduro? Odpowiadają specjaliści z wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION

Jedną z kategorii „górali” dostępnych we wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION stanowią rowery enduro. Choć trudno znaleźć jasną definicję tego terminu, specjaliści zgodnie twierdzą, że jest to rozwiązanie dla osób, które chciałyby powrócić do czasów, gdy do jazdy po górach wystarczał... jeden rower. Dziś specjaliści zalecają bowiem uzależnienie wyboru podkategorii górala od tego, jak zamierzamy jeździć, a w podkategoriach naprawdę można przebierać: cross-country, all-mountain, downhill, freeride... Nierzadko w definicjach gubią się sami producenci, którzy niektóre z tych modeli dopiero wprowadzają do swoich ofert.

Enduro – według najprostszego wyjaśnienia – jest więc jednośladem, który się sprawdzi zarówno przy szybkich, stromych zjazdach, jak i przy podjeżdżaniu pod górę, a także po prostu podczas jazdy po trudnym, wyboistym terenie. Ze względu na dobrą zwrotność nadaje się do jazdy nawet po dziewiczych, a więc trudnych i zupełnie nieprzewidywalnych górskich trasach. Możemy po prostu jechać przed siebie – w każdą stronę, niezależnie od nierówności terenu, po dowolnie wybranej trasie. Podobne zasady obowiązują zresztą w zawodach enduro – jest to bowiem nie tylko typ jednośladu, ale także odrębna dyscyplina rowerowa.

Enduro jako dyscyplina jazdy rowerowej

Dyscyplina wykorzystująca ten typ jednośladu – i nosząca tę samą nazwę, co biorące w niej udział pojazdy dwukołowe – mieści się gdzieś pomiędzy jazdą cross-country a freeridem. Możemy tu poruszać się po dowolnym terenie – nie jest on bowiem z góry wyznaczany przez ścieżki czy szlaki, dlatego też kolarz sam może zadecydować, która trasa jest dla niego najciekawsza. Na świecie co prawda odbywają się zawody jazdy enduro, lecz ten styl jazdy jest stylem typowo rekreacyjnym. W przypadku jazdy amatorskiej nie chodzi o osiąganie jak najlepszych wyników, lecz o doskonałą zabawę. Dlatego też ten model poleca się przede wszystkim osobom, które lubią intensywną jazdę po wymagającym terenie, ale nie są skupione na osiąganiu świetnych czasów zjazdów czy wjazdów. Dzięki dobrze dobranym parametrom takim jak średnia waga, ogromna wytrzymałość i stosunkowo duże skoki zawieszenia, modele te sprawdzają się właściwie w każdych warunkach.

Rower górski Specialized Enduro Elite 29

Dlaczego rowery enduro dostępne między innymi w sklepach IMMOTION są dobrym rozwiązaniem na rekreacyjne górskie przejażdżki?

Wiemy już, że rowery enduro, których szeroki wybór znajdziemy na przykład we wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION, są dobrym rozwiązaniem do rekreacyjnych górskich przejażdżek. Świetnie poruszają się w terenie niezależnie od tego, czy jedziemy pod górę, czy w dół, czy może w poprzek zbocza, a jednocześnie radzą sobie z nierównościami trasy i przeszkodami w postaci choćby wystających korzeni drzew. Wspomnieliśmy również, że jest to jeden z podtypów mtb. Czym jednak enduro różnią się od standardowych mtb, a czym od teoretycznie podobnych downhilli czy modeli cross-country?

Kiedy wybrać enduro, a kiedy mtb?

Oba omawiane modele z założenia służyć mają po prostu do jazdy po górach i górzystym terenie. Jazda górska w ciągu ostatnich kilku lat faktycznie stała się wyjątkowo wyspecjalizowana, przez co na rynku dostępne są liczne podkategorie rowerów mtb. Czy jednak oznacza to, że tradycyjny „góral” stracił na aktualności, przez co dziś chcąc po prostu wybrać się na rekreacyjną, lecz wymagającą dużych pokładów energii i świetnej kondycji przejażdżkę w góry, musimy postawić na enduro? Czym różnią się te dwa typy jednośladów?

Przede wszystkim pośród rowerów mtb mamy dziś wciąż znacznie szerszy wybór – jakie amortyzatory wybrać, jaki napęd, jakie opony, etc. Enduro jednak – być może ze względu na fakt, że wielu producentów oraz kolarzy wciąż uważa je za nowość – znacznie szybciej poddają się różnego typu zmianom, które mają wpływ na komfort jazdy. I tak o ile w kategorii mtb znajdziemy klasyczne modele, które oczywiście sprawdzają się przy typowej górskiej jeździe, o tyle na podstawie nowych modeli enduro możemy się zapoznać z trendami panującymi w świecie producentów i projektantów jednośladów. Najlepszym przykładem jest tu stale zmieniająca się geometria ramy, w której jeszcze kilka lat temu rewolucyjnym rozwiązaniem było przekroczenie wymaganej przedtem granicy 70 stopni przy kącie główki ramy. Dziś liczba ta wciąż spada i w niektórych modelach wynosi już nie szokujące jeszcze dwa lata temu 68 czy 67 stopni, lecz – w modelach o geometrii progresywnej – nawet 64 stopnie. Co to oznacza dla kolarza? Przede wszystkim większą stabilność na zjazdach i wygodę jazdy. Warto więc obserwować trendy w dziedzinie enduro i sprawdzać, jak mają się do standardowych rozwiązań mtb. Być może kiedyś faktycznie to właśnie ten model stanie się standardem, jeśli chodzi o górską rekreacyjną jazdę. A jakie cechy są typowe dla downhilli i rowerów XC?

Downhill, czyli ekstremalna jazda w dół

Jak sama nazwa wskazuje, downhill jest dyscypliną jazdy, w której najistotniejsze są ekstremalnie szybkie zjazdy w dół po stromych zboczach. Dyscyplina ta – wbrew pozorom – wymaga ogromnej siły fizycznej i godnej pozazdroszczenia kondycji. Choć w teorii w zjechaniu w dół z górki nie ma większej filozofii, to jednak utrzymanie się na jednośladzie i przejechanie całej, nierzadko szaleńczo trudnej trasy bez odniesienia jakichkolwiek kontuzji wymaga naprawdę wielkiej kontroli nad własnym ciałem oraz nad pojazdem, na którym się poruszamy. Downhille, które podczas zjazdów poddawane są znacznym przeciążeniom, muszą być przede wszystkim wytrzymałe. Dlatego też, choć początkowo także w tej dyscyplinie wykorzystywano standardowe „górale”, dziś każdy dobry jednoślad downhillowy musi spełniać kilka ważnych warunków. Przede wszystkim mają nieco inną geometrię, która zwiększa wytrzymałość ramy. Są również w pełni amortyzowane, dzięki czemu możemy jeździć na nim właściwie po każdym rodzaju podłoża, a charakterystyczny jest dla nich wysoki skok zawieszenia, który umożliwia szybkie i sprawne pokonywanie uskoków w trasie lub przejeżdżanie po wystających korzeniach drzew czy innych nierównościach terenu. Kontrolę nad pojazdem zwiększa szersza kierownica i nieco krótszy niż w przypadku standardowego mtb mostek. Ze względu na konieczność wzmocnienia konstrukcji downhille – zwane niekiedy po polsku zjazdówkami – są z reguły dość ciężkie jak na rower górski, a ich waga oscyluje w granicach około 15-20 kg. Przez to są one typowo przeznaczone do krótkich, ekstremalnych tras, a nie do długiej i rekreacyjnej jazdy po nieutwardzonym terenie.

Góral stojący na polanie

XC, czyli niska waga gwarancją wygranej

Rowery XC, zwane niekiedy cross-country, to z założenia modele przeznaczone do wyścigowego kolarstwa górskiego. Konkurencja cross-country jest bowiem jedną z tych, w której zawody odbywają się w ramach mistrzostw świata w kolarstwie. Jako że znaczny wpływ na czas przy jeździe XC ma ciężar pojazdu, cały nacisk kładziony jest tu na jak najniższą wagę. Ten typ jednośladu może oczywiście zaskoczyć nas ceną – ważne jest tu bowiem, aby każdy element był jak najlżejszy, a jednocześnie zachowywał wytrzymałość na miarę klasycznego mtb. Dobrej jakości XC są jednak właściwie odpowiednie wyłącznie dla zawodowców lub osób, które poważnie myślą o rozpoczęciu profesjonalnej kariery w kolarstwie górskim. Zobaczmy jednak, co właściwie wyróżnia XC spośród innych modeli mtb!

W przypadku jednośladów do jazdy typu cross-country, nie wystarczy nam dziś rama z ultralekkiego karbonu czy najnowocześniejszych odmian i stopów aluminium. XC od klasycznych „górali” różnią się już na pierwszy rzut oka także znacznie cieńszymi oponami oraz po prostu widocznie lżejszą konstrukcją. Poza tym i charakterystyczną geometrią ramy wyróżniają się również sztywnością – jeżeli już są amortyzowane, to ich skok nie przekracza zwykle maksymalnie 80-100 mm. Do tego szeroka kierownica, lekki napęd i ostateczna waga na poziomie około 9-10 kg. Nie trzeba chyba mówić, że w cross-country bike'ach nie montuje się zbędnego sprzętu, takiego jak choćby bagażnik czy nawet błotniki.

Na jakie elementy roweru enduro trzeba zwrócić uwagę i czemu warto kupować go w specjalistycznym sklepie? Podpowiadają profesjonaliści z IMMOTION

Przed zakupem roweru typu enduro należy oczywiście zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych elementów jego konstrukcji, a także na jakość wybranego modelu, o którą najłatwiej będzie nam zadbać w przypadku zakupu w specjalistycznym sklepie. Oczywiście wraz ze wzrostem ich popularności coraz częściej możemy znaleźć jednoślady opisywane właśnie tym słowem nie tylko w salonach kolarskich, ale też w super- i hipermarketach, które jeszcze kilka lat temu stanowiły mekkę wszystkich planujących zakup tego typu pojazdu. Choć dziś świadomość społeczna w kwestii jakości dostępnych w tak zwanym „makrokeszu” modeli powoli się zmienia, wciąż znajdują się chętni na zakup takiego jednośladu za 500 zł. Niestety w tej cenie możemy spodziewać się porównywalnie niskiej jakości.

Ceny dobrych rowerów enduro zaczynają się od około 8000 złotych w przypadku najprostszych modeli. Jeżeli zależy nam na najnowocześniejszym jednośladzie musimy się jednak liczyć z wydatkiem znacznie większej sumy, przekraczającej niekiedy nawet górną granicę kilkunastu tysięcy. Pamiętajmy jednak, że najdroższe z dostępnych na rynku modeli sprawdzą się przede wszystkim w profesjonalnych zawodach, które odbywają się także w Polsce pomimo że w pierwotnym założeniu miała być to dyscyplina wyłącznie rozrywkowa. Dlatego też jeżeli planujemy po prostu rekreacyjne wycieczki w teren, które zagwarantują nam świetną zabawę, mnóstwo wysiłku i ogromny zastrzyk endorfin, z powodzeniem możemy wybierać pośród modeli z półki cenowej 8000 –15 000 zł.

Rower górski Specialized Enduro FSR Elite 650b

Oferta modeli rowerów enduro (nie tylko) z 2018 roku w sklepie IMMOTION

Jak już wspomnieliśmy, miejscem w którym znajdziemy modele rowerów enduro nie tylko z 2018 roku jest między innymi wrocławska sieć profesjonalnych sklepów IMMOTION. Oferuje ona przeróżne typy jednośladów: od tych przeznaczonych dla dzieci przez modele miejskie, crossy, rowery trekkingoweszosówki czy tradycyjne modele mtb aż po nowoczesne rowery elektryczne i modele jednośladów dopasowanych do potrzeb zawodowców, którzy profesjonalnie zajmują się jazdą i biorą udział w zawodach w jednej lub kilku z kolarskich dyscyplin. Jeśli chodzi o enduro, IMMOTION oferuje swoim klientom zarówno bardziej wyspecjalizowane – i nieco droższe modele marki Giant z serii Trance i Trance Advanced, jak i modele ze średnich półek takie jak choćby Giant Regin 1.5 LTD z 2016 roku. W tej chwili najbardziej ekonomiczną opcją, jeśli chodzi o dostępne w ofercie sklepu rowery tego typu jest model marki Specialized, a mianowicie Enduro FSR Elite 650B z 2016 roku. Przyjrzyjmy mu się nieco dokładniej i sprawdźmy, czy spełni on oczekiwania początkujących i średnio zaawansowanych adeptów jazdy górskiej.

Enduro FSR Elite 650B

Model Enduro FSR Elite 650B jest odpowiedzią na potrzeby kolarzy poszukujących jednośladu, który będzie zwrotny na krętych i stromych zjazdach, a jednocześnie zagwarantuje nam stabilne i pewne podjazdy pod górę. Jest on wyposażony w ramę ze stopu aluminium M5 o typowej dla tego tupu jednośladów marki Specialized geometrii, co oznacza, że ma długą rurę górną, krótki tylny trójkąt i mocno pochyloną główkę ramy. Gwarantuje to pewność zarówno przy zjazdach, jak i przy podjazdach, a w połączeniu ze 160-milimetrowym skokiem widelca przedniego pozwala uzyskać pełną kontrolę nawet na najbardziej wyboistych trasach. Warto podkreślić tu również rolę tylnych amortyzatorów Monarch Plus z serii RockShox jednego z najważniejszych producentów osprzętu rowerowego, jakim jest marka Sram, w płynnej jeździe po naprawdę trudnych trasach i całkowicie nieutwardzonym terenie. Do tego koła w rozmiarze 27,5 cala, które pozwalają na więcej szaleństw niż standardowej dwudziestki dziewiątki, nierdzewne szprychy DT Swiss Industry oraz bezobsługowe uszczelnione łożyska, dzięki którym rower wymagać będzie wyłącznie regularnego posezonowego przeglądu, a nie częstych napraw i męczącego czyszczenia elementów osprzętu. Z takim modelem możemy już ruszać w góry na niezapomnianą przejażdżkę, podczas której żadne nierówności terenu ani pozornie trudne podjazdy czy zjazdy nie sprawią nam problemu!

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.

Bikefitting – co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bikefitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatomi

Rowery Damskie Giant - 5 Modeli!

Rowery damskie Giant obejmują znaczną część asortymentu tego uznanego producenta. Marka posiada w swojej ofercie serie jednośladów specjalnie opracowywanych z myślą o spełnieniu potrzeb aktywnych kobiet. Rowery te odpowiadają różnym aspiracjom i celom rowerzystek. Część modeli przystosowana została do codziennej jazdy, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o sportowej rywalizacji.

Wyprawy rowerowe: 9 wskazówek, jak się przygotować do wycieczki rowerowej

Wyprawy rowerowe zarówno te po Polsce, jak i poza jej granicami to doskonały sposób na spędzenie wakacji. Jednak do każdej wycieczki, a zwłaszcza tej rowerowej trzeba się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o odpowiedni sprzęt rowerowy, lecz także o naszą kondycję i przygotowanie psychiczne. Nie możemy bowiem mylić wyprawy rowerowej z niedzielną wycieczką za miasto. Upały, ulewne deszcze, zmęczenie fizyczne, a czasem także psychiczne.

Trasy rowerowe we Wrocławiu. Przewodnik po 3 najciekawszych trasach rowerowych

Trasy rowerowe we Wrocławiu rozciągają się już na ponad 200 kilometrów! Nie brakuje wśród nich ścieżek użytkowych, które na wielu odcinkach tworzą zwartą sieć umożliwiającą swobodną i bezpieczną komunikację pomiędzy różnymi dzielnicami. Ponadto stolica Dolnego Śląska oferuje także wiele turystycznych tras rowerowych, które stanowią świetną propozycję na wakacyjne wojaże dla wszystkich, którzy letni urlop spędzają w mieście. Wystarczy wyposażyć si

Rowery enduro w sklepie IMMOTION – sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne „górale” jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przy

Akcesoria rowerowe – przewodnik po (nie)obowiązkowym wyposażeniu rowerowym

Akcesoria rowerowe stanowią konieczne uzupełnienie każdego roweru, a wybór tych najlepszych wcale nie jest łatwy. W zależności od tego, na jakim rowerze jeździmy, nasze potrzeby w tym zakresie mogą być dość zróżnicowane. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre elementy wyposażenia rowerowego są po prostu niezbędne do tego, aby móc się poruszać na jednośladzie bezpiecznie i zgodnie z prawem. Sprawdź, w co musi być wyposażony twój jednoślad, jak przyg

Serwis rowerowy na własną rękę - jak samodzielnie wymienić dętkę, odpowietrzyć hamulce i dokonać regulacji przerzutek?

Serwis rowerowy to niezwykle szerokie spektrum działań związanych z naprawą, konserwacją i usprawnieniami naszego roweru. Należy pamiętać, że profesjonalne serwisowanie roweru przedłuża jego żywotność i daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak w sytuacji, w której z jakiegoś powodu sami musimy poradzić sobie z usterkami? Przedstawiamy poradnik samodzielnego serwisowania najczęściej spotykanych awarii rowerowych.

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnej części rowerowej?

Zakup oryginalnych części rowerowych to nie lada sztuka, biorąc pod uwagę liczbę ich producentów i szerokie spektrum dostępnego na rynku asortymentu. W związku z dużą liczbą sprzedanych modeli łupem oszustów padają najczęściej komponenty do rowerów wyczynowych, pochodzących zwykle ze średniej i wysokiej półki cenowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku modeli tańszych. Komponenty stosowane w tańszych rowerach są zazwyczaj dużo tańsze w porównaniu

Konserwacja roweru na zimę – poprawne czyszczenie i smarowanie części ruchomych

Sezon rowerowy już się kończy i należy pomyśleć o odpowiedniej konserwacji swojego sprzętu na zimę. Chociaż pogoda w grudniu, styczniu i lutym z roku na rok jest coraz cieplejsza, na ulicach polskich miast wciąż nie spotkamy zbyt wielu kolarzy w tych miesiącach. Zanim zniesiesz swój pojazd do piwnicy lub garażu, zadbaj o jego stan techniczny. Odpowiednie wyczyszczenie i nasmarowanie ruchomych części pozwoli zaoszczędzić przykrych niespodzianek na

Wyprzedaż rowerów – na jakie modele z wyprzedaży warto zwrócić uwagę? Zobacz okazje z wyprzedaży w sklepie rowerowym Im-Motion

Wyprzedaż rowerów to okazja, aby najlepsze modele z poprzednich lat zakupić w wyjątkowo okazyjnych cenach. Jeżeli więc zależy nam przede wszystkim na najwyższej jakości sprzętu, a nie na podążaniu za najnowszymi trendami, a przy tym możliwości naszego portfela są nieco ograniczone, warto zawsze przyjrzeć się okazjom w profesjonalnych sklepach rowerowych. W dziale promocji możemy znaleźć bowiem często w wyjątkowo okazyjnych cenach prawdziwe perełk