HomePowrót

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

06/12/2018 13:35:52

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach, lecz także bez żadnych obaw pokonywać miejskie trasy pełne krawężników i innych nierówności. Jak zatem wybrać najlepszy rower górski do 3000 złotych? Na co zwrócić uwagę? Poznaj odpowiedzi na najistotniejsze pytania i rozpocznij swoją przygodę z rowerem górskim!

Spis treści:
Czym się wyróżnia rower górski?
Rama w rowerze górskim do 3000 złotych
Jak dobrać rozmiar ramy w góralu?
Napęd w rowerze górskim
Amortyzacja w rowerze górskim
Koła w rowerze górskim
TOP 3 rowerów górskich do 3000 zł

Czym wyróżnia się rower górski?

Rower górski jest jednym z najczęściej kupowanych typów rowerów w Polsce. Może się to wydawać nieuzasadnione, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że tereny górzyste stanowią stosunkowo niewielką część powierzchni naszego kraju. Jednak rowerzyści sięgający właśnie po takie jednoślady, z pewnością mają ku temu zupełnie inne powody. Jednym z ważniejszych jest możliwość wszechstronnego wykorzystania roweru górskiego. Możemy go bowiem śmiało zabrać nie tylko na wyprawę w góry, lecz także na codzienną przejażdżkę po zatłoczonych, miejskich ulicach czy też na nieco dłuższą przygodę po leśnych bezdrożach oraz krótki wypad za miasto. Solidne wykonanie zapewnia komfort jazdy w bardzo zróżnicowanych warunkach. Jednak pierwotnym przeznaczeniem roweru górskiego jest przede wszystkim jazda po trudnych terenowo nawierzchniach, na przykład po leśnych i górskich ścieżkach usianych kamieniami i korzeniami drzew, wyróżniających się stromymi podjazdami i zjazdami. Aby sprostać takim wyzwaniom, w konstrukcji rowerów górskich wykorzystuje się mocne i zwarte ramy o grubym przekroju rur. W ich budowie widać także troskę o bezpieczeństwo rowerzysty. Konstruktorzy, chcąc ułatwić wsiadanie i zsiadanie z jednośladu czy też umożliwić szybkie podparcie się nogą, zamontowali górną, poziomą część ramy tak, aby opadała od kierownicy do siodła (sloping). Kupując rower górski, warto także zwrócić uwagę na koła występujące w tym przypadku w trzech rozmiarach: 26, 27.5 oraz 29 cali. Koła – bez względu na wybrany rozmiar – wyróżniają się felgami o wysokim profilu i grubymi oponami z terenowym bieżnikiem. Najbardziej profesjonalne rowery górskie, przeznaczone zarówno do ścigania na światowym poziomie, jak i zaawansowanej turystyki górskiej, są w pełni amortyzowane (full suspension). Jednak osoby, które dopiero zaczynają przygodę z kolarstwem górskim, powinny być usatysfakcjonowane wersją nieco odchudzoną – z amortyzatorem przednim i wygodnym siodełkiem, które również tłumi drgania. Warto także zwrócić uwagę na to, że rower górski ze względu na swój sportowy charakter pozbawiony jest akcesoriów rowerowych, takich jak błotniki, bagażniki i oświetlenie. Nie powinno nas to jednak martwić, ponieważ o dodatkowe wyposażenie zawsze możemy zadbać sami. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, aby wybrać jak najlepszy rower górski do 3000 złotych?

Rower górski Cube WLS Access Race

Rama w rowerze górskim do 3000 złotych

Rama w rowerze górskim do 3000 zł niemal zawsze wykonana jest z aluminium. Co to dla nas oznacza? Rama stanowi serce roweru, zatem bardzo istotne jest to, z jakiego materiału została wykonana. W przypadku roweru górskiego do 3000 zł aluminiowa rama stanowi złoty środek pomiędzy tanimi odmianami stali a karbonem, czyli kompozytem węglowym, powszechnie stosowanym w motoryzacji, lotnictwie, a nawet w przemyśle kosmicznym. Rama stalowa (najtańsza w produkcji) – w stosunku do aluminiowej – jest przede wszystkim cięższa, mniej sztywna i bardziej narażona na korozję. W nieco droższych rowerach stosuje się ramy karbonowe, lżejsze i bardziej sztywne od tych wykonanych z aluminium. W praktyce ramy aluminiowe stanowią naprawdę dobre i adekwatne do ceny rozwiązanie – są lekkie, a dzięki dużemu przekrojowi rurek zachowują odpowiednią wytrzymałość, a ponadto nie ulegają korozji, co jest nieocenioną zaletą. Ze względu na specyfikę materiału słabo radzą sobie z pochłanianiem drgać, ale wystarczy jeden amortyzator, aby zniwelować to niedociągnięcie. Warto także zwrócić uwagę, że wybierając rower górski do 3000 zł, możemy trafić na rozwiązania konstrukcyjne wspomagające tłumienie drgań, w tym między innymi stożkową główkę ramy. Zdarza się także, że w średnim przedziale cenowym znajdziemy także inne udogodnienia typowe dla górali z wyższej półki, np. wewnętrzne prowadzenie linek. Wystarczy znaleźć dobry sklep rowerowy! Współczesne rowery MTB tego segmentu mają ramy z nowoczesną geometrią, czyli wzajemnym układem elementów konstrukcyjnych wzorowanym na rowerach dla profesjonalistów. Chociaż nadal istotnym czynnikiem jest tutaj komfort, osiągi sportowe i sprawność w terenie stają się tak samo istotne, a świadomi klienci nawet w rowerze za 3 tys. złotych chcą mieć możliwie aktualną geometrię.

Jak dobrać rozmiar ramy w rowerze górskim?

Znamy już znaczenie materiału, z jakiego została wykonana rama w rowerze górskim, ale jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy? Przede wszystkim nie kierujmy się wyłącznie parametrami podanymi przez producentów, ponieważ te mogą się różnić w zależności od marki. Najważniejsze powinno być dla nas to, czy siedząc na rowerze, czujemy się komfortowo. Czy nasze kolana nie obijają się o kierownicę i czy nie musimy zbyt mocno pochylać się nad kierownicą. Ponadto rozmiar ramy możemy w łatwy sposób policzyć. Aby to zrobić, należy najpierw zmierzyć długość nogi po wewnętrznej stronie, od krocza do podłoża. Otrzymany wynik mierzymy przez współczynnik zależny w tym przypadku od rozmiaru koła w rowerze górskim:

  • dla rowerów górskich z kołami 26 lub 27.5 cali długość nogi mnożymy przez 0.226 – wówczas otrzymujemy wynik w calach, lub przez 0.57, aby otrzymać wynik w centymetrach;
  • dla rowerów górskich z kołami 29-calowymi długość nogi mnożymy przez 0.238, aby otrzymać wynik w calach, lub przez 0.6, aby otrzymać wynik w centymetrach.

Otrzymany wynik to teoretycznie wyliczona długość pionowej rury ramy, mierzona od środka suportu do samego jej końca. Większość producentów podaje ten właśnie ten wymiar jako rozmiar ramy. Jest to jeden z prostszych i skuteczniejszych sposobów na dobranie rozmiaru ramy. Jednak nie należy na tym poprzestawać. Wybierając rower górski, zwróćmy także uwagę na geometrię ramy. Nasza pozycja na rowerze zależy między innymi od długości górnej rury ramy oraz wysokości kierownicy. Im dłuższa górna rama i niższa kierownica, tym bardziej pochyloną pozycję będziemy musieli przyjąć na rowerze. Aby wszystkie te parametry były optymalne dla nas i naszego stylu jazdy, powinniśmy wsiąść na rower i odbyć jazdę próbną. A zatem do dzieła!

Rowery górskie na szlaku

Napęd w rowerze górskim do 3000 zł

Zanim wybierzemy wymarzony jednoślad, sprawdźmy, na jaki napęd możemy liczyć w rowerze górskim do 3000 złotych. Właśnie ta część osprzętu wspomaga nasze mięśnie podczas pokonywania stromych, górskich zjazdów i podjazdów. W większości rowerów mieszczących się w założonym przez nas budżecie znajdziemy napęd, który ma trzy tarcze z przodu oraz dziewięć koronek z tyłu. Ponadto producenci często stosują monolityczne grupy osprzętu konkretnego producenta, dlatego warto się skupić na konkretnych podzespołach. Wśród producentów osprzętu zdecydowanie dominuje Shimano, a najczęściej spotykane grupy to Acera, Alivio, a czasem także Deore. Warto również sprawdzić, czy wybrany przez nas góral został wyposażony w przerzutkę tylną z systemem Shadow Plus, który stabilizuje pracę łańcucha.

Amortyzacja w rowerze górskim do 3000 zł

Amortyzacja w rowerze górskim do 3000 zł to jedna z istotniejszych dla nas kwestii. Za tłumienie wstrząsów w jednośladach z takiego segmentu najczęściej odpowiadają amortyzatory sprężynowe z prostym tłumikiem hydraulicznym, oferujące optymalny stosunek ceny do jakości. Mimo że jest to bardzo prosta konstrukcja, jej kolejne modele działają naprawdę dobrze. W góralach do 3000 zł najczęściej montuje się amortyzatory sprężynowe Suntour XCR oraz Rock Shox XC30. Wybierając Suntour, możemy także trafić na jeszcze tańsze modele XCM oraz XCT. Decydując się na wydanie 3000 zł, nie zapomnijmy sprawdzić, czy amortyzator rzeczywiście posiada tłumienie hydrauliczne oraz blokadę skoku.

Koła w rowerze górskim do 3000 zł

Wybierając rower górski do 3000 zł, możemy sięgnąć po trzy różne rozmiary kół: 26, 27.5 oraz 29 cali. W ostatnim czasie większą popularność zyskały dwa ostatnie rozmiary. Dlaczego? Powód jest prosty. Większe koła pozwalają szybciej nabrać prędkości i utrzymać ją bez większego wysiłku, dzięki czemu szybciej pokonujemy przeszkody. Ponadto większe koła zapewniają lepszą przyczepność, co wynika z większej powierzchni styku opony z podłożem. Jedynym minusem 29-calowych kół w stosunku do tych o rozmiarze 26 cali jest ich mniejsza zwrotność, jednak bilans zysków i strat znacząco przemawia za większymi kołami, o czym przekonali się również zawodnicy downhillowi – obecnie w zawodach Pucharu Świata spotkamy zjazdówki na kołach 27,5 cala, a nawet 29 cali. Aby poczuć różnicę w rozmiarach kół, wystarczy krótka jazda próbna na trzech różnych rowerach. Sprawdźcie sami!

Rower górski Giant Talon 3

TOP 3 rowerów górskich do 3000 zł – wybierz model dla siebie!

Rower górski Specialized Rockhopper Comp 29 – sprawdzona, chętnie wybierana przez profesjonalistów marka nie zawodzi również w segmencie rowerów górskich do 3000 zł, oferując sprzęt wyróżniający się optymalnym stosunkiem ceny do jakości. Dostępna w kilku rozmiarach rama została wykonana ze stopu A1 Premium Aluminium, czyli jednego z bardziej wytrzymałych stopów aluminium, gwarantujących lekką i solidną konstrukcję. Za redukcję wstrząsów odpowiada widelec sprężynowy SR Suntour XCM. Co ważne, amortyzator posiada unikalny tłumik hydrauliczny MCD, zaprojektowany specjalnie przez Specialized i wyposażony w blokadę skoku. W nabieraniu prędkości będą także miały znaczenie koła na 29-calowych obręczach, na których szybko pokonamy najtrudniejsze górskie wjazdy i podjazdy, zwłaszcza, że wesprze nas w tym napęd Shimano. W rowerze górskim Specialized Rockhopper Comp 29 z przodu znajdziemy 3-biegowy napęd z grupy Acera, a z tyłu 9 biegów z grupy Alivio. Bezpieczne hamowanie zapewniają natomiast hamulce tarczowe hydrauliczne Shimano M315. W sezonie 2018 firma Specialized odeszła od osobnego nazewnictwa damskich i męskich rowerów MTB i dla pań proponuje damski odpowiednik Rockhoppera Compa 29 w identycznej cenie, z osprzętem tej samej klasy, ale z przystosowaniem do ich mniejszych sylwetek i niższej wagi. Widelec amortyzowany ma mniejszą twardość, dźwignie hamulca są krótsze, a rama posiada inną geometrię, z krótszą górną rurą i niższym przekrokiem.

Rower górski Unibike EVO 29 – wyprodukowany przez cenioną polską firmę rower na dużych, 29-calowych kołach, pozwalających na szybkie pokonywanie długich i trudnych terenowo trasach. Jego konstrukcja została oparta o aluminiową, cieniowaną i hydroformowaną ramę, która jest jednocześnie lekka i wytrzymała. Rower posiada 30-biegowy napęd, na który składają się komponenty grupy Shimano Deore. W rowerze górskim Unibike EVO 29 znajdziemy także hamulce hydrauliczne tarczowe Shimano M610. Ergonomiczna dźwignia hamulca zapewnia wygodę, a specjalny mechanizm Servo Wave gwarantuje zwiększoną siłę działania. Za pochłanianie wstrząsów odpowiedzialny jest widelec SR Suntour XCR 29 wyposażony w blokadę hydrauliczną, którą można sterować za pomocą umocowanej na kierownicy dźwigni. Skok amortyzatora wynosi 100 mm, nie musimy się zatem obawiać wyboistych górskich ścieżek.

Rower górski Giant Talon 29er 2 GE – to wariant roweru Talon 2 GE na kole 29 cali, od którego różni się tylko rozmiarem kół i tym, co owa zmiana wymusza, czyli geometrią ramy i zastosowanymi obręczami i oponami. Ponadto w rowerze górskim Giant Talon 29er 2 GE znajdziemy niezawodny, 27-biegowy mechanizm napędowy Shimano, w tym przerzutkę przednią Alivio oraz tylną wysokiej grupy Deore XT. Z taką liczbą przełożeń poradzimy sobie podczas każdej wyprawy rowerowej. Lekka, aluminiowa rama o doskonałym profilu została wykonana w technologii AluxX zapewniającej trwałość i odpowiednią sztywność. Za pochłanianie wstrząsów odpowiedzialny jest widelec SR Suntour XCR32 RL-R – jego skok wynosi 100 mm, a ponadto został on wyposażony w zdalną blokadę, która znacznie ułatwia jazdę rekreacyjną i wyczynową. Bezpieczeństwo zapewniają mocne hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano M315.

Wszystkie zaprezentowane rowery górskie do 3000 zł zapewniają optymalny stosunek ceny do jakości. Doskonałe wykonanie i osprzęt wiodących producentów usatysfakcjonują każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z górskimi wyprawami terenowymi, a także osoby, które trudne terenowo ścieżki pokonują rekreacyjnie. Wybór konkretnego modelu zależy wyłączenie od naszych preferencji. Aby podjąć właściwą decyzję, wystarczy odwiedzić dobry salon rowerowy i wybrać się na krótką jazdę próbną. A zatem do dzieła!

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Rowery enduro w sklepie IMMOTION – sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne „górale” jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przy

Giant Reign. Czym się wyróżnia?

Giant Reign to seria rowerów górskich renomowanej tajwańskiej marki, które idealnie sprawdzają się na szczególnie trudnych trasach. Pojazdy te doskonale radzą sobie zarówno podczas jazdy w bike parku, jak i w trakcie wyścigów enduro. Jednoślady Reign wyróżniają się zmodernizowaną geometrią, wysokiej klasy aluminiową ramą oraz wydajnym zawieszeniem, zapewniając komfortową kontrolę nawet w wyjątkowo agresywnym terenie. Rowery marki Giant znaleźć mo

Buty rowerowe – jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podc

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Giant TCR. Poznaj serię rowerów szosowych

Giant TCR to seria rowerów szosowych, zaprojektowanych z myślą o zachowaniu optymalnej równowagi między lekkością, sztywnością oraz dobrymi właściwościami jezdnymi. Jednoślady te doskonale sprawdzają się zarówno w wymagających warunkach szybkich wyścigów jak i podczas spokojnej niedzielnej przejażdżki szosowej. TCR to seria niezwykle wszechstronna, która stanowi wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich miłośników szosówek. Rowery marki Gi

Specialized MTB. Czym się wyróżniają?

Specialized MTB to nowoczesne rowery górskie, które zwracają uwagę dobrymi parametrami technicznymi i starannie opracowanym designem. Jednoślady te powstają z wysokiej klasy materiałów, a wykorzystane w nich rozwiązania technologiczne znacząco wykraczają poza standardowe funkcjonalności. Szeroką ofertę rowerów MTB marki Specialized posiada firma Immotion.

Rower crossowy Specialized. Czego o nich nie wiesz?

Rower crossowy Specialized to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują uniwersalnego i wielozadaniowego jednośladu. Pojazdy te łączą w sobie zalety modeli trekingowych, szosowych oraz górskich. Konstrukcje crossowe marki Specialized często uznawane są za stricte wyczynowe. Sprawdzają się jednak nie tylko na na ekstremalnych eskapadach, ale także podczas zwykłych miejskich wycieczek i turystycznych podróży. Jednoślady crossowe znajdziesz w of

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: „Jakie są rodzaje opon rowerowych?” otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o

Rowery Specialized – poznaj historię marki i modele rowerów Specialized

Rowery Specialized Bicycle Components pojawiają się jako pierwsze na mecie w ogólnoświatowych wyścigach kolarskich. Wśród kolarzy górskich, ceniących tę markę, najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem jest mistrz świata w maratonie MTB Jarosław Kulhavy. Marka jest także chętnie wybierana przez profesjonalne ekipy kolarskie, takie jak Bora-Hansgrohe czy QuickStep Floors.

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow