HomePowrót

 Shimano – jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano – jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

06/22/2018 14:58:15

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów – od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codziennego przemieszczania się po mieście. Jeśli zatem decydujesz się na zakup nowego roweru lub chcesz wymienić zużyte elementy osprzętu, sprawdź, która grupa osprzętu będzie najbardziej odpowiadała twoim potrzebom. Pomoże ci w tym, stworzony przez nas, krótki przewodnik po poszczególnych elementach Shimano.

Spis treści:
Krótka historia Shimano
Czym kierować się przy wyborze osprzętu rowerowego?
Shimano do rowerów szosowych
Osprzęt Shimano do rowerów trekkingowych i MTB
Jaki osprzęt Shimano wybrać do rowerów miejskich?

Krótka historia Shimano

Firma Shimano wzięła swoją nazwę od nazwiska jej założyciela - Shōzaburō Shimano. Została ona założona w Japonii w 1921 roku. Początkowo specjalizowała się w produkcji wolnobiegów, czyli zespołów kół zębatych, dzięki którym ruch łańcucha przetwarzany jest na ruch tylnego koła. W 1956 roku firma zaprezentowała swoją pierwszą przerzutkę zewnętrzną. Zaledwie rok później producent mógł się już pochwalić kolejną przerzutką, tym razem trzybiegową i schowaną w tylnej piaście. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju firmy, a tym samym w rozwoju kolarstwa, było wyprodukowanie w 1972 roku pierwszej grupy osprzętu do rowerów szosowych – Dura-Ace. Jedenaście lat później, w 1983 roku Shimano zaprezentowało kolejną grupę osprzętu, Deore XT, tym razem do rowerów górskich. Dzięki innowacyjnym pomysłom oraz doskonałej jakości oferowanych produktów firma osiągnęła pozycję lidera, dając się poznać nie tylko na rodzimym rynku, lecz także zdobywając sporą część światowego rynku rowerowego. Szacuje się, że różnego typu elementy produkowane przez Shimano znajdują się aż w 50% wszystkich dostępnych na świecie rowerów. Wśród innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez japońską firmę może wspomnieć między innymi o systemie indeksacji i przerzutek SIS. Dzięki narzuconemu przez Shimano standardowi niemal do każdej przerzutki można zastosować dowolny rodzaj manetki, jeśli tylko liczba pozycji na manetce zgadza się z liczbą tylnych zębatek. Ponadto Shimano wprowadziło na rynek pedały zatrzaskowe SPD oraz szosowe klamkomanetki STI. Ciągle dopracowywane są także elektryczna zmiana przełożeń Di2 oraz napęd elektryczny STePS. Marka nieustannie pracuje nad kolejnymi udogodnieniami, których miłośnicy rowerowych szaleństw zapewne z niecierpliwością wyczekują. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Shimano nie ogranicza się do produkcji różnego typu części rowerowych. W ich asortymencie można także znaleźć obuwie kolarskie, narzędzia rowerowe, okulary oraz środki do czyszczenia rowerów. Co, ciekawe japońska firma specjalizuje się także w zupełnie innej branży. Zajmuje się bowiem produkcją wysokiej jakości akcesoriów wędkarskich, snowboardowych oraz do gry w golfa. Doskonała jakość produktów Shimano jest także znana firmom motoryzacyjnym, które zlecają japońskiemu gigantowi produkcję podzespołów samochodowych. Niemal stuletnia działalność pozwoliło wypracować Shimano doskonałe metody pracy i wprowadzić na rynek naprawdę wiele zróżnicowanych produktów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Rower crossowy Unibike Flash z osprzętem Shimano

Czym kierować się przy wyborze osprzętu rowerowego Shimano?

Jeśli mamy już za sobą dylemat dotyczący wyboru osprzętu rowerowego określonej marki i wiemy, że interesuje nas wyłącznie Shimano, możemy przejść do rozstrzygania kolejnych istotnych kwestii. Bez względu na to, czy kupujemy nowy rower, czy wymieniamy osprzęt w dobrze znanym i wielokrotnie wypróbowanym jednośladzie, warto dobrze przemyśleć wybór części, które w dużej mierze będą odpowiadały nie tylko za nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, lecz także za płynącą z niej przyjemność. Zacinające się przerzutki, niepewne hamulce czy niewygodne pedały z pewnością odbiorą nam sporo radości i nie pozwolą pędzić po szosie z zawrotną szybkością lub pokonywać kolejnych górskich wzniesień z szalonym błyskiem w oku. Kwestią dość oczywistą jest to, że wybór osprzętu powinien być uwarunkowany przede wszystkim naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Kolejnym aspektem często wpływającym na ostateczną decyzję jest także kwestia naszego budżetu. Podchodząc do sprawy rozsądnie, nie wybierzemy osprzętu najwyższej klasy, jeśli rower służy nam jedynie do amatorskich przejażdżek za miasto czy codziennych dojazdów do pracy. Kiedy już określimy swoje potrzeby, warto sprawdzić, jakie kategorie osprzętu wyróżnia producent. W przypadku Shimano będą to:

 • zespół napędowy, na który składają się elementy takie jak łańcuch, przerzutki, manetki zmiany przełożeń, mechanizm korbowy, zębatka tylna;
 • zespół hamulcowy, w którym uwzględniono hamulce z dźwigniami oraz tarczami,
 • koła, przy czym należy zwrócić uwagę na to, że nie występują one w każdej grupie;
 • pedały, których również nie znajdziemy we wszystkich grupach.

Kategorie osprzętu są podrzędne w stosunku do poszczególnych grup, przeznaczonych do określonych typów rowerów. Jak to wszystko działa? Poniżej przedstawiamy grupy osprzętu przeznaczone do rowerów szosowych, MTB i trekkingowychdownhillowych oraz miejskich.

Jaką grupę osprzętu Shimano wybrać do rowerów szosowych?

Wśród różnych grup osprzętu Shimano można wyróżnić kilka, które zostały przeznaczone do montażu w rowerach szosowych. W jeździe szosowej liczy się bowiem przede wszystkim prędkość, płynność i lekkość. Osiągnięcie tego wszystkiego wymaga niezwykłej precyzji, którą zapewnia między innymi grupa Dura-Ace. Jedak nie każdy miłośnik szybkiej jazdy po szosie, chce startować w profesjonalnych wyścigach. Japoński producent wziął pod uwagę również takie potrzeby, przygotowując kilka grup osprzętu, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających amatorów jazdy rowerem. Poniżej przedstawiamy jedne z najczęściej wybieranych grup osprzętu Shimano, które doskonale sprawdzają się w rowerach szosowych.

Shimano Claris

Grupa Claris stanowi najbardziej podstawową grupę osprzętu, która dobrze sprawdzi się nie tylko w rowerach szosowych do amatorskich przejażdżek, ale też podczas wyjazdów za miasto czy codziennych dojazdów do pracy. Grupa obejmuje następujące elementy:

 • manetki zmiany przełożeń,
 • przerzutki tylne,
 • przerzutki przednie,
 • kasety zębatek tylnych,
 • łańcuch, 
 • piasty,
 • korby.

Należy pamiętać o tym, że grupa Claris, pomimo swojej uniwersalności, nie jest dostosowana do jazdy górskiej. Aktualnym symbolem grupy jest R2000.

Shimano Sora

Gruopa Shimano Sora stanowi punkt wyjścia przy wyborze pierwszego roweru szosowego. Dobrze sprawdzi się na początku przygody z kolarstwem. Oferuje dziewięć biegów na kasecie oraz dwa lub trzy przy korbie. Jeśli jednak wiemy, że chcemy rozwijać zainteresowania w tym kierunku, warto postawić na osprzęt nieco wyższej klasy. Aktualnym symbolem grupy jest R3000.

Shimano Tiagra

Grupa Shimano Tiagra również stanowi osprzęt, z którego mogą skorzystać osoby amatorsko zajmujące się kolarstwem szosowym, będące jednak wierne swojej pasji i chcące ją rozwijać. Tiagra jest bowiem wykonana z nieco lepszych jakościowo materiałów. Ponadto została przystosowana do współpracy z napędem 10-rzędowym. Aktualnym symbolem grupy jest 4700.

Shimano 105

Grupa Shimano 105 to przede wszystkim doskonały stosunek ceny do jakości. Znajdziemy ją głównie w rowerach szosowych ze średniej półki. Została dostosowana do współpracy z 11-rzędowym napędem. Może być dobrym wyborem dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy mogliby spróbować swoich sił w profesjonalnym kolarstwie szosowym, ale też dla osób ceniących najwyższej jakości sprzęt w amatorskich przygodach na szosie. Znajdziemy tu zarówno hamulce szczękowe jak i hydrauliczne tarczowe. Aktualnym symbolem grupy 105 jest 5800.

Shimano Ultegra

Grupa Shimano Ultegra to osprzęt sprawdzony w wyścigach, w związku z czym stanowi doskonały wybór dla profesjonalnych kolarzy szosowych. Poszczególne komponenty tej grupy osprzętu wyróżniają się między innymi zastosowaniem doskonale sprawdzającej się w wyścigach technologii Dura-Ace. Osprzęt z tej grupy został przystosowany do obsługi 11-rzędowego napędu. Precyzyjna konstrukcja pozwala na lekką zmianę przełożeń, co znacznie ułatwia pokonywanie dłuższych odcinków. Aby szalony wyścig zakończył się bezpiecznie, siła hamowania została zwiększona o 10%. Dodatkowo, chcąc zmniejszyć wagę osprzętu, zastosowano tu puste w środku ramiona korby. Shimano Ultegra dostępna jest także w wersji elektronicznej Di2. Grupa Ultegra nosi oznaczenie R8000, a Ultegra Di2 – R8050.

Shimano Dura-Ace

Grupa Shimano Dura-Ace to osprzęt wykonany z ogromną lekkością i precyzją. W jej skład wchodzą elementy, które doskonale sprawdzają się w profesjonalnych wyścigach kolarskich. Dzięki zastąpieniu tradycyjnych linek przewodami elektrycznymi zmiana przełożeń następuje błyskawicznie. Tym jednym ruchem Shimano wyeliminowało także problem z regulacją przerzutek oraz zanieczyszczeniami w pancerzach. Cała konstrukcja jest ponadto niezwykle lekka. Projektując tę grupę osprzętu, firma zrewidowała także podejście do kształtu manetek, konstruując ją tak, aby zmiana biegów była możliwa bez zmiany specyficznej pozycji kolarskiej. Aktualnym symbolem grupy Dura-Ace jest R9100 a Dura-Ace Di2 – R9150.

Osprzęt Shimano

Jaką grupę osprzętu Shimano wybrać do rowerów MTB i trekkingowych?

Dobry rower MTB czy trekkingowy to w dużej mierze kwestia stabilnego, wytrzymałego i płynnie działającego osprzętu. Dobrym wyborem może być jedna z grup osprzętu Shimano.

Shimano Altus M2000

Grupa Shimano Altus to jeden z najbardziej podstawowych osprzętów stosowanych w rowerach trekkingowych i górskich, wykorzystywanych raczej w amatorski i rekreacyjny sposób. Znajdziemy ją w tego typu jednośladach z niższej półki cenowej. Shimano konsekwentnie ją ulepsza i dzisiaj Altus legitymuje się 9-rzędowym napędem, obecnością hydraulicznych hamulców tarczowych, przerzutki tylnej z technologią Shadow i kasetą o szerokim zakresie przełożeń.

Shimano Acera M3000

Grupa Shimano Acera powszechnie uważana jest za osprzęt nieco wyższej jakości niż Shimano Altus. W praktyce jednak obie grupy są do siebie bardzo podobne zarówno pod kątem technicznym, jak i cenowym. Grupa Acera, podobnie jak Altus, dobrze sprawdzi się w rowerach wykorzystywanych jedynie w celach rekreacyjnych oraz takich, które nie będą nadmiernie eksploatowane.

Shimano Alivio M4000

Popularna grupa osprzętu, znajdująca zastosowanie w rowerach w cenie od 2 do 3,5 tys. złotych. Posiada te same cechy, co grupa Acera i jest podobnie wykonana, a ulepszeniem są korby w systemie Hollowtech II, wyposażone w sztywny wałek w miejsce standardowego wkładu suportu.

Shimano Deore M6000

Grupa Shimano Deore to przede wszystkim najlepszy stosunek ceny do jakości. Osprzęt z tej grupy stanowi granicę pomiędzy liniami typowo rekreacyjnymi, jak Altus czy Acera, a profesjonalnymi, jak XTR, Deore XT czy SLX. Deore równie dobrze sprawdza się w kolarstwie górskim i cross country, jak i jeździe po szlaku. Wszystkie komponenty wyróżniają się niezwykle wysoką trwałością. Jeśli potrzebujemy naprawdę porządnego roweru, który sprawdzi się w długich trasach i wojażach po zróżnicowanej nawierzchni, warto postawić właśnie na Deore. Z takiego osprzętu zadowolone będą także osoby, które zaczynają przygodę z MTB i chcą rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.

Shimano LX

Grupa Shimano LX, która ukazała się w 1989 roku, nie jest już uznawana za właściwy wybór do rowerów MTB. Została bowiem wyparta przez Shimano SLX. Stanowi dzięki temu doskonały przykład postępującej specjalizacji i rozwoju technologicznego japońskiej firmy. Obecnie Shimano LX najlepiej sprawdza się jako wysokiej klasy osprzęt trekkingowy. Łącząc w sobie cechy komponentów MTB i szosowych, świetnie sprawdza się w dłuższych trasach prowadzących przez zróżnicowane terenowo ścieżki. Podstawę napędu stanowi 10-rzędowa kaseta i 3-rzędowy mechanizm korbowy. Taki zakres przełożeń pozwala jeździć szybko, a w razie dużego obciążenia umożliwia pokonanie nawet najtrudniejszych podjazdów.

Shimano SLX M7000

Grupa Shimano SLX została wspomniana powyżej jako ta, która w hierarchii komponentów MTB wyparła grupę LX. Nie bez powodu znajduje się ona o oczko wyżej od Deore. Została bowiem wykonana z wyższej jakości materiałów. Dużą uwagę przywiązano między innymi do jej odporności na wodę i błoto. Osprzęt z tej grupy został dostosowany do obsługi 11-rzędowego napędu w konfiguracji jedno- lub dwurzędowej. Przerzutki zostały dodatkowo wyposażone w system Shadow Plus. Rowerzyści bardzo cenią sobie zwłaszcza hamulce tej grupy, odznaczające się wysoką skutecznością w każdych warunkach i odpornością na przegrzanie. Pomimo ubiegłorocznego awansu grupy do kategorii 11s. Shimano cały czas utrzymuje w ofercie komponenty z grupy 10-rzędowej.

Shimano Deore XT M8000 / M8050

Grupa Shimano Deore XT jest jedną z najważniejszych grup w hierarchii MTB. Jej bliskość do topowej grupy XTR sprawia, że jest pierwszym beneficjentem najlepszych technologii Shimano. Normą jest wprowadzanie innowacji w XTR, a następnie przeniesienie ich do niższych grup, z zachowaniem pierwszeństwa według hierarchii. Cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania, z wyłączeniem zastosowania materiałów kompozytowych, przez co w całości jest cięższa od XTR’a. W wariancie mechanicznym (M8000) jest równie popularna wśród zasobnych amatorów, jak i wśród profesjonalistów, startujących regularnie w zawodach. Nie ma takiej dziedziny MTB, w którym by się nie sprawdziła. Wśród zastosowanych technologii znajdziemy w niej korby w standardzie Hollowtech II, przerzutkę tylną ze sprzęgłem Shadow+, hamulce z dźwigniami Servo Wave i z tarczami Ice Tech oraz wariant elektroniczny Di2.

Shimano XTR M9000 / M9050

Grupa Shimano XTR jest doskonale znana wszystkim profesjonalnym kolarzom górskim. Pierwsza generacja tych komponentów, dostosowana do obsługi 8-rzędowego napędu, została zaprezentowana w 1992 roku. W 2018 roku to nadal najbardziej zaawansowana grupa Shimano, oferująca zawsze najniższą wagę i najnowsze rozwiązania technologiczne, najlepsze materiały, w tym szerokie zastosowanie stopów tytanu i kompozytów. Napędy dostępne są w konfiguracji 1x11 lub 2x11, w wersji mechanicznej lub elektronicznej Di2. Grupę XTR znajdziemy w rowerach mistrzów kolarstwa górskiego każdej z dyscyplin, od XC po downhill. Manetki charakteryzują się wysoką precyzją, wyraźną indeksacją przełożeń oraz krótkim skokiem dźwigni. Kaseta o bardzo szerokim zakresie przełożeń umożliwia zbudowanie efektywnego napędu na pucharowe trasy we układzie 1x11. Jeśli nie mamy żadnych ograniczeń finansowych, możemy sobie pozwolić na komfortową jazdę, jednak koszty eksploatacji i wymiana części na nowe będzie wiązała się z bardzo dużym wydatkiem.

Rower szosowy Giant Defy 3 z osprzętem Shimano

Jaką grupę osprzętu Shimano wybrać do rowerów miejskich?

Kupując rower miejski, zazwyczaj nie poświęcamy zbyt dużo uwagi osprzętowi, który został w nim wykorzystany. Nie zawsze jednak jest to słuszne podejście. Zazwyczaj rowery miejskie nie są zbyt mocno eksploatowane. Równa nawierzchnia chodników, ścieżek rowerowych i ulic nie nastręcza nam także zbyt poważnych trudności w codziennym pokonywaniu krótszych lub dłuższych odległości. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby nasz nowy rower posłużył nam nieco dłużej, warto sprawdzić, w jakie komponenty został wyposażony. Dzięki temu będziemy mogli świadomie podjąć decyzję. Wśród najczęściej występujących w rowerach miejskich grup osprzętu Shimano możemy znaleźć między innymi komponenty Nexus i Alfine. W obu przypadkach japońska firma postawiła na piasty wielobiegowe. Jeśli zależy nam na wyższej jakości warto postawić na Shimano Alfine stosowane w rowerach nieco wyższej klasy, w tym również fitness. W tej grupie dostępne są piasty na 8 oraz 11 przełożeń, również w wersji elektronicznej. Shimano Nexus to osprzęt o klasę niższy niż Alfine, spotykany przede wszystkim w rowerach miejskich. Piasty dostępne są w kilku różnych wariantach. Wybór najbardziej optymalnego osprzętu zależy oczywiście od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Najważniejsze, aby zapewnił on nam odpowiedni komfort jazdy i sprawdzał się przez długi czas.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rowery elektryczne to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki

Serwis rowerowy na własną rękę - jak samodzielnie wymienić dętkę, odpowietrzyć hamulce i dokonać regulacji przerzutek?

Serwis rowerowy to niezwykle szerokie spektrum działań związanych z naprawą, konserwacją i usprawnieniami naszego roweru. Należy pamiętać, że profesjonalne serwisowanie roweru przedłuża jego żywotność i daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak w sytuacji, w której z jakiegoś powodu sami musimy poradzić sobie z usterkami? Przedstawiamy poradnik samodzielnego serwisowania najczęściej spotykanych awarii rowerowych.

Jakie akcesoria warto kupić w internetowym sklepie rowerowym na wiosnę?

Większość właścicieli jednośladów z niecierpliwością czeka na okres wiosenny i już teraz przegląda internetowe sklepy rowerowe w poszukiwaniu akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia nowego sezonu. Jazda rowerem staje się wówczas bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym - przyjemniejsza. Warto zatem jak najwcześniej przygotować pojazd do intensywnej eksploatacji. Jakie produktu warto zamówić już teraz?

Rowery miejskie męskie w sklepie IMMOTION – czym różnią się od modeli damskich?

Męskie rowery miejskie, które znajdziemy w ofercie wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION, to przede wszystkim modele znanych producentów markowych jednośladów takich jak Unibike, Specialized czy Giant. Ich twórcy proponują przyszłemu użytkownikowi połączenie wygodnej geometrii ramy pozwalającej na utrzymanie pionowej sylwetki z wysoko poprowadzoną górną rurą. Jak wpływa to na jazdę i kiedy warto zdecydować się na model tego typu, a kiedy lepszym po

Sram – co poza przerzutkami oferuje nam firma produkująca osprzęt rowerowy i dlaczego stała się głównym konkurentem Shimano na rynku?

Sram, firma zajmująca się produkcją osprzętu rowerowego, powstała w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku swojej działalności zajmowała się wyłącznie produkcją manetek obrotowych z serii GripShift, jednak w ciągu kolejnych lat zdołała przejąć wiele innych marek, stając się głównym konkurentem japońskiego Shimano na rynku. Czym charakteryzują się zatem tak popularne produkty marki Sram, czy różnią się znacząco od produktów konkurencyjnego

Kaski rowerowe dla dzieci - zadbaj o bezpieczeństwo malucha!

Kaski rowerowe dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo. Rower, łyżworolki i deskorolka mogą być dla dzieci doskonałym sposobem na ćwiczenia, rozwinięcie silnej kontroli motorycznej, czy zużycie nadmiaru energii. Poza tym, gwarantują doskonałą zabawę. Oczywiście tylko wtedy, gdy używa się ich z najwyższą ostrożnością i zdrowym rozsądkiem pod odpowiednim nadzorem dorosłych - to oni są odpowiedzialny za be

Jak dobrać rower? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc

Rower na raty w sklepach internetowym i stacjonarnym IMMOTION. Leasing czy kredyt?

Rower na raty to nie jest taki straszny diabeł, jak niektórzy uważają! Każdy, kto kocha jeździć na rowerze, miał taki moment, gdy się zastanawiał, czy brać rower na raty. Dlaczego? Bo niestety, jak stare przysłowie mówi: Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego też gdy pojawia się myśl o nowszym lub lepszym modelu, stajemy przed dylematem, ile na to wydać pieniędzy. Wybór rowerów jest ogromny. A podobnie jak w przypadku innych produktów znajdzie

Rowery dla chłopców – sprawdź ofertę tanich modeli górskich i nie tylko!

Rowery dla chłopców to kategoria jednośladów, w której znajdziemy szeroki wybór marek, modeli, kolorów, osprzętu, rozmiarów kół i rozmiarów ram rowerów dla chłopców. W XXI wieku rozwój, nowe technologie i specjalizacja zmieniły niemal każdą branżę. Jedną z nich jest branża rowerowa. To właśnie ten rozwój umożliwia zakup modelu który będzie stanowił dla dziecka nie tylko system dwóch kółek do nauki trzymania równowagi, ale także będzie dawał realn

Rowery Giant – przegląd modeli 2018. Poznaj ceny i nowinki techniczne!

Rowery Giant to jedna z wiodących marek jednośladów rozpoznawana na całym świecie. W ofercie tajwańskiej firmy można znaleźć zarówno jednoślady sprawdzające się na rowerowych mistrzostwach świata, jak i dostosowane do codziennego użytku po różnych rodzajach nawierzchni. Co ważne, ceny poszczególnych modeli zawsze są optymalnie dostosowane do ich jakości. W naszym krótkim przewodniku pokażemy, co oferuje firma Giant w 2018 roku. Przyjrzymy się naj

Rower szosowy elektryczny

Rower szosowy elektryczny to nowoczesny typ jednośladu przeznaczonego do jazdy na asfaltowych i utwardzonych drogach. Pojazdy te znacząco różnią się od modeli tradycyjnych, mimo posiadania wielu wspólnych cech. Napędzane są nie tylko siłą mięśni, ale również silnikiem elektrycznym. Taka konstrukcja wiąże się z bardzo wieloma zaletami, dzięki którym elektryczne szosówki coraz częściej wybierane są przez użytkowników. Modele należące do tej kategor