HomePowrót

 Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

06/22/2018 14:58:15

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codziennego przemieszczania się po mieście. Jeśli zatem decydujesz się na zakup nowego roweru lub chcesz wymienić zużyte elementy osprzętu, sprawdź, która grupa osprzętu będzie najbardziej odpowiadała twoim potrzebom. Pomoże ci w tym, stworzony przez nas, krótki przewodnik po poszczególnych elementach Shimano.

Spis treści:
Krótka historia Shimano
Czym kierować się przy wyborze osprzętu rowerowego?
Shimano do rowerów szosowych
Osprzęt Shimano do rowerów trekkingowych i MTB
Jaki osprzęt Shimano wybrać do rowerów miejskich?

Krótka historia Shimano

Firma Shimano wzięła swoją nazwę od nazwiska jej założyciela - Sh?zabur? Shimano. Została ona założona w Japonii w 1921 roku. Początkowo specjalizowała się w produkcji wolnobiegów, czyli zespołów kół zębatych, dzięki którym ruch łańcucha przetwarzany jest na ruch tylnego koła. W 1956 roku firma zaprezentowała swoją pierwszą przerzutkę zewnętrzną. Zaledwie rok później producent mógł się już pochwalić kolejną przerzutką, tym razem trzybiegową i schowaną w tylnej piaście. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju firmy, a tym samym w rozwoju kolarstwa, było wyprodukowanie w 1972 roku pierwszej grupy osprzętu do rowerów szosowych ? Dura-Ace. Jedenaście lat później, w 1983 roku Shimano zaprezentowało kolejną grupę osprzętu, Deore XT, tym razem do rowerów górskich. Dzięki innowacyjnym pomysłom oraz doskonałej jakości oferowanych produktów firma osiągnęła pozycję lidera, dając się poznać nie tylko na rodzimym rynku, lecz także zdobywając sporą część światowego rynku rowerowego. Szacuje się, że różnego typu elementy produkowane przez Shimano znajdują się aż w 50% wszystkich dostępnych na świecie rowerów. Wśród innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez japońską firmę może wspomnieć między innymi o systemie indeksacji i przerzutek SIS. Dzięki narzuconemu przez Shimano standardowi niemal do każdej przerzutki można zastosować dowolny rodzaj manetki, jeśli tylko liczba pozycji na manetce zgadza się z liczbą tylnych zębatek. Ponadto Shimano wprowadziło na rynek pedały zatrzaskowe SPD oraz szosowe klamkomanetki STI. Ciągle dopracowywane są także elektryczna zmiana przełożeń Di2 oraz napęd elektryczny STePS. Marka nieustannie pracuje nad kolejnymi udogodnieniami, których miłośnicy rowerowych szaleństw zapewne z niecierpliwością wyczekują. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Shimano nie ogranicza się do produkcji różnego typu części rowerowych. W ich asortymencie można także znaleźć obuwie kolarskie, narzędzia rowerowe, okulary oraz środki do czyszczenia rowerów. Co, ciekawe japońska firma specjalizuje się także w zupełnie innej branży. Zajmuje się bowiem produkcją wysokiej jakości akcesoriów wędkarskich, snowboardowych oraz do gry w golfa. Doskonała jakość produktów Shimano jest także znana firmom motoryzacyjnym, które zlecają japońskiemu gigantowi produkcję podzespołów samochodowych. Niemal stuletnia działalność pozwoliło wypracować Shimano doskonałe metody pracy i wprowadzić na rynek naprawdę wiele zróżnicowanych produktów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Rower crossowy Unibike Flash z osprzętem Shimano

Czym kierować się przy wyborze osprzętu rowerowego Shimano?

Jeśli mamy już za sobą dylemat dotyczący wyboru osprzętu rowerowego określonej marki i wiemy, że interesuje nas wyłącznie Shimano, możemy przejść do rozstrzygania kolejnych istotnych kwestii. Bez względu na to, czy kupujemy nowy rower, czy wymieniamy osprzęt w dobrze znanym i wielokrotnie wypróbowanym jednośladzie, warto dobrze przemyśleć wybór części, które w dużej mierze będą odpowiadały nie tylko za nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, lecz także za płynącą z niej przyjemność. Zacinające się przerzutki, niepewne hamulce czy niewygodne pedały z pewnością odbiorą nam sporo radości i nie pozwolą pędzić po szosie z zawrotną szybkością lub pokonywać kolejnych górskich wzniesień z szalonym błyskiem w oku. Kwestią dość oczywistą jest to, że wybór osprzętu powinien być uwarunkowany przede wszystkim naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Kolejnym aspektem często wpływającym na ostateczną decyzję jest także kwestia naszego budżetu. Podchodząc do sprawy rozsądnie, nie wybierzemy osprzętu najwyższej klasy, jeśli rower służy nam jedynie do amatorskich przejażdżek za miasto czy codziennych dojazdów do pracy. Kiedy już określimy swoje potrzeby, warto sprawdzić, jakie kategorie osprzętu wyróżnia producent. W przypadku Shimano będą to:

  • zespół napędowy, na który składają się elementy takie jak łańcuch, przerzutki, manetki zmiany przełożeń, mechanizm korbowy, zębatka tylna;
  • zespół hamulcowy, w którym uwzględniono hamulce z dźwigniami oraz tarczami,
  • koła, przy czym należy zwrócić uwagę na to, że nie występują one w każdej grupie;
  • pedały, których również nie znajdziemy we wszystkich grupach.

Kategorie osprzętu są podrzędne w stosunku do poszczególnych grup, przeznaczonych do określonych typów rowerów. Jak to wszystko działa? Poniżej przedstawiamy grupy osprzętu przeznaczone do rowerów szosowych, MTB i trekkingowychdownhillowych oraz miejskich.

Jaką grupę osprzętu Shimano wybrać do rowerów szosowych?

Wśród różnych grup osprzętu Shimano można wyróżnić kilka, które zostały przeznaczone do montażu w rowerach szosowych. W jeździe szosowej liczy się bowiem przede wszystkim prędkość, płynność i lekkość. Osiągnięcie tego wszystkiego wymaga niezwykłej precyzji, którą zapewnia między innymi grupa Dura-Ace. Jedak nie każdy miłośnik szybkiej jazdy po szosie, chce startować w profesjonalnych wyścigach. Japoński producent wziął pod uwagę również takie potrzeby, przygotowując kilka grup osprzętu, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających amatorów jazdy rowerem. Poniżej przedstawiamy jedne z najczęściej wybieranych grup osprzętu Shimano, które doskonale sprawdzają się w rowerach szosowych.

Shimano Claris

Grupa Claris stanowi najbardziej podstawową grupę osprzętu, która dobrze sprawdzi się nie tylko w rowerach szosowych do amatorskich przejażdżek, ale też podczas wyjazdów za miasto czy codziennych dojazdów do pracy. Grupa obejmuje następujące elementy:

  • manetki zmiany przełożeń,
  • przerzutki tylne,
  • przerzutki przednie,
  • kasety zębatek tylnych,
  • łańcuch, 
  • piasty,
  • korby.

Należy pamiętać o tym, że grupa Claris, pomimo swojej uniwersalności, nie jest dostosowana do jazdy górskiej. Aktualnym symbolem grupy jest R2000.

Shimano Sora

Gruopa Shimano Sora stanowi punkt wyjścia przy wyborze pierwszego roweru szosowego. Dobrze sprawdzi się na początku przygody z kolarstwem. Oferuje dziewięć biegów na kasecie oraz dwa lub trzy przy korbie. Jeśli jednak wiemy, że chcemy rozwijać zainteresowania w tym kierunku, warto postawić na osprzęt nieco wyższej klasy. Aktualnym symbolem grupy jest R3000.

Shimano Tiagra

Grupa Shimano Tiagra również stanowi osprzęt, z którego mogą skorzystać osoby amatorsko zajmujące się kolarstwem szosowym, będące jednak wierne swojej pasji i chcące ją rozwijać. Tiagra jest bowiem wykonana z nieco lepszych jakościowo materiałów. Ponadto została przystosowana do współpracy z napędem 10-rzędowym. Aktualnym symbolem grupy jest 4700.

Shimano 105

Grupa Shimano 105 to przede wszystkim doskonały stosunek ceny do jakości. Znajdziemy ją głównie w rowerach szosowych ze średniej półki. Została dostosowana do współpracy z 11-rzędowym napędem. Może być dobrym wyborem dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy mogliby spróbować swoich sił w profesjonalnym kolarstwie szosowym, ale też dla osób ceniących najwyższej jakości sprzęt w amatorskich przygodach na szosie. Znajdziemy tu zarówno hamulce szczękowe jak i hydrauliczne tarczowe. Aktualnym symbolem grupy 105 jest 5800.

Shimano Ultegra

Grupa Shimano Ultegra to osprzęt sprawdzony w wyścigach, w związku z czym stanowi doskonały wybór dla profesjonalnych kolarzy szosowych. Poszczególne komponenty tej grupy osprzętu wyróżniają się między innymi zastosowaniem doskonale sprawdzającej się w wyścigach technologii Dura-Ace. Osprzęt z tej grupy został przystosowany do obsługi 11-rzędowego napędu. Precyzyjna konstrukcja pozwala na lekką zmianę przełożeń, co znacznie ułatwia pokonywanie dłuższych odcinków. Aby szalony wyścig zakończył się bezpiecznie, siła hamowania została zwiększona o 10%. Dodatkowo, chcąc zmniejszyć wagę osprzętu, zastosowano tu puste w środku ramiona korby. Shimano Ultegra dostępna jest także w wersji elektronicznej Di2. Grupa Ultegra nosi oznaczenie R8000, a Ultegra Di2 ? R8050.

Shimano Dura-Ace

Grupa Shimano Dura-Ace to osprzęt wykonany z ogromną lekkością i precyzją. W jej skład wchodzą elementy, które doskonale sprawdzają się w profesjonalnych wyścigach kolarskich. Dzięki zastąpieniu tradycyjnych linek przewodami elektrycznymi zmiana przełożeń następuje błyskawicznie. Tym jednym ruchem Shimano wyeliminowało także problem z regulacją przerzutek oraz zanieczyszczeniami w pancerzach. Cała konstrukcja jest ponadto niezwykle lekka. Projektując tę grupę osprzętu, firma zrewidowała także podejście do kształtu manetek, konstruując ją tak, aby zmiana biegów była możliwa bez zmiany specyficznej pozycji kolarskiej. Aktualnym symbolem grupy Dura-Ace jest R9100 a Dura-Ace Di2 ? R9150.

Osprzęt Shimano

Jaką grupę osprzętu Shimano wybrać do rowerów MTB i trekkingowych?

Dobry rower MTB czy trekkingowy to w dużej mierze kwestia stabilnego, wytrzymałego i płynnie działającego osprzętu. Dobrym wyborem może być jedna z grup osprzętu Shimano.

Shimano Altus M2000

Grupa Shimano Altus to jeden z najbardziej podstawowych osprzętów stosowanych w rowerach trekkingowych i górskich, wykorzystywanych raczej w amatorski i rekreacyjny sposób. Znajdziemy ją w tego typu jednośladach z niższej półki cenowej. Shimano konsekwentnie ją ulepsza i dzisiaj Altus legitymuje się 9-rzędowym napędem, obecnością hydraulicznych hamulców tarczowych, przerzutki tylnej z technologią Shadow i kasetą o szerokim zakresie przełożeń.

Shimano Acera M3000

Grupa Shimano Acera powszechnie uważana jest za osprzęt nieco wyższej jakości niż Shimano Altus. W praktyce jednak obie grupy są do siebie bardzo podobne zarówno pod kątem technicznym, jak i cenowym. Grupa Acera, podobnie jak Altus, dobrze sprawdzi się w rowerach wykorzystywanych jedynie w celach rekreacyjnych oraz takich, które nie będą nadmiernie eksploatowane.

Shimano Alivio M4000

Popularna grupa osprzętu, znajdująca zastosowanie w rowerach w cenie od 2 do 3,5 tys. złotych. Posiada te same cechy, co grupa Acera i jest podobnie wykonana, a ulepszeniem są korby w systemie Hollowtech II, wyposażone w sztywny wałek w miejsce standardowego wkładu suportu.

Shimano Deore M6000

Grupa Shimano Deore to przede wszystkim najlepszy stosunek ceny do jakości. Osprzęt z tej grupy stanowi granicę pomiędzy liniami typowo rekreacyjnymi, jak Altus czy Acera, a profesjonalnymi, jak XTR, Deore XT czy SLX. Deore równie dobrze sprawdza się w kolarstwie górskim i cross country, jak i jeździe po szlaku. Wszystkie komponenty wyróżniają się niezwykle wysoką trwałością. Jeśli potrzebujemy naprawdę porządnego roweru, który sprawdzi się w długich trasach i wojażach po zróżnicowanej nawierzchni, warto postawić właśnie na Deore. Z takiego osprzętu zadowolone będą także osoby, które zaczynają przygodę z MTB i chcą rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.

Shimano LX

Grupa Shimano LX, która ukazała się w 1989 roku, nie jest już uznawana za właściwy wybór do rowerów MTB. Została bowiem wyparta przez Shimano SLX. Stanowi dzięki temu doskonały przykład postępującej specjalizacji i rozwoju technologicznego japońskiej firmy. Obecnie Shimano LX najlepiej sprawdza się jako wysokiej klasy osprzęt trekkingowy. Łącząc w sobie cechy komponentów MTB i szosowych, świetnie sprawdza się w dłuższych trasach prowadzących przez zróżnicowane terenowo ścieżki. Podstawę napędu stanowi 10-rzędowa kaseta i 3-rzędowy mechanizm korbowy. Taki zakres przełożeń pozwala jeździć szybko, a w razie dużego obciążenia umożliwia pokonanie nawet najtrudniejszych podjazdów.

Shimano SLX M7000

Grupa Shimano SLX została wspomniana powyżej jako ta, która w hierarchii komponentów MTB wyparła grupę LX. Nie bez powodu znajduje się ona o oczko wyżej od Deore. Została bowiem wykonana z wyższej jakości materiałów. Dużą uwagę przywiązano między innymi do jej odporności na wodę i błoto. Osprzęt z tej grupy został dostosowany do obsługi 11-rzędowego napędu w konfiguracji jedno- lub dwurzędowej. Przerzutki zostały dodatkowo wyposażone w system Shadow Plus. Rowerzyści bardzo cenią sobie zwłaszcza hamulce tej grupy, odznaczające się wysoką skutecznością w każdych warunkach i odpornością na przegrzanie. Pomimo ubiegłorocznego awansu grupy do kategorii 11s. Shimano cały czas utrzymuje w ofercie komponenty z grupy 10-rzędowej.

Shimano Deore XT M8000 / M8050

Grupa Shimano Deore XT jest jedną z najważniejszych grup w hierarchii MTB. Jej bliskość do topowej grupy XTR sprawia, że jest pierwszym beneficjentem najlepszych technologii Shimano. Normą jest wprowadzanie innowacji w XTR, a następnie przeniesienie ich do niższych grup, z zachowaniem pierwszeństwa według hierarchii. Cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania, z wyłączeniem zastosowania materiałów kompozytowych, przez co w całości jest cięższa od XTR?a. W wariancie mechanicznym (M8000) jest równie popularna wśród zasobnych amatorów, jak i wśród profesjonalistów, startujących regularnie w zawodach. Nie ma takiej dziedziny MTB, w którym by się nie sprawdziła. Wśród zastosowanych technologii znajdziemy w niej korby w standardzie Hollowtech II, przerzutkę tylną ze sprzęgłem Shadow+, hamulce z dźwigniami Servo Wave i z tarczami Ice Tech oraz wariant elektroniczny Di2.

Shimano XTR M9000 / M9050

Grupa Shimano XTR jest doskonale znana wszystkim profesjonalnym kolarzom górskim. Pierwsza generacja tych komponentów, dostosowana do obsługi 8-rzędowego napędu, została zaprezentowana w 1992 roku. W 2018 roku to nadal najbardziej zaawansowana grupa Shimano, oferująca zawsze najniższą wagę i najnowsze rozwiązania technologiczne, najlepsze materiały, w tym szerokie zastosowanie stopów tytanu i kompozytów. Napędy dostępne są w konfiguracji 1x11 lub 2x11, w wersji mechanicznej lub elektronicznej Di2. Grupę XTR znajdziemy w rowerach mistrzów kolarstwa górskiego każdej z dyscyplin, od XC po downhill. Manetki charakteryzują się wysoką precyzją, wyraźną indeksacją przełożeń oraz krótkim skokiem dźwigni. Kaseta o bardzo szerokim zakresie przełożeń umożliwia zbudowanie efektywnego napędu na pucharowe trasy we układzie 1x11. Jeśli nie mamy żadnych ograniczeń finansowych, możemy sobie pozwolić na komfortową jazdę, jednak koszty eksploatacji i wymiana części na nowe będzie wiązała się z bardzo dużym wydatkiem.

Rower szosowy Giant Defy 3 z osprzętem Shimano

Jaką grupę osprzętu Shimano wybrać do rowerów miejskich?

Kupując rower miejski, zazwyczaj nie poświęcamy zbyt dużo uwagi osprzętowi, który został w nim wykorzystany. Nie zawsze jednak jest to słuszne podejście. Zazwyczaj rowery miejskie nie są zbyt mocno eksploatowane. Równa nawierzchnia chodników, ścieżek rowerowych i ulic nie nastręcza nam także zbyt poważnych trudności w codziennym pokonywaniu krótszych lub dłuższych odległości. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby nasz nowy rower posłużył nam nieco dłużej, warto sprawdzić, w jakie komponenty został wyposażony. Dzięki temu będziemy mogli świadomie podjąć decyzję. Wśród najczęściej występujących w rowerach miejskich grup osprzętu Shimano możemy znaleźć między innymi komponenty Nexus i Alfine. W obu przypadkach japońska firma postawiła na piasty wielobiegowe. Jeśli zależy nam na wyższej jakości warto postawić na Shimano Alfine stosowane w rowerach nieco wyższej klasy, w tym również fitness. W tej grupie dostępne są piasty na 8 oraz 11 przełożeń, również w wersji elektronicznej. Shimano Nexus to osprzęt o klasę niższy niż Alfine, spotykany przede wszystkim w rowerach miejskich. Piasty dostępne są w kilku różnych wariantach. Wybór najbardziej optymalnego osprzętu zależy oczywiście od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Najważniejsze, aby zapewnił on nam odpowiedni komfort jazdy i sprawdzał się przez długi czas.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Co warto wiedzieć o rowerach szosowych Giant?

Rowery szosowe ? również te marki Giant ? to szczególny typ jednośladów sportowych. Wyróżniają się niską masą, ponieważ ważne jest to, aby nie stanowiły obciążenia podczas szybkiej jazdy. Ich konstrukcja sprawia, że można dzięki nim pokonywać w krótkim czasie długie trasy. Dlatego tak często wykorzystuje się je do wyścigów czy pokonywania rekordowych odległości, na przykład podczas wycieczek rowerowych po danym kraju. W Internecie można zapoznać

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Rower crossowy Specialized. Czego o nich nie wiesz?

Rower crossowy Specialized to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują uniwersalnego i wielozadaniowego jednośladu. Pojazdy te łączą w sobie zalety modeli trekingowych, szosowych oraz górskich. Konstrukcje crossowe marki Specialized często uznawane są za stricte wyczynowe. Sprawdzają się jednak nie tylko na na ekstremalnych eskapadach, ale także podczas zwykłych miejskich wycieczek i turystycznych podróży. Jednoślady crossowe znajdziesz w of

Rowery Unibike ? przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Rower turystyczny w sklepie IMMOTION ? zobacz najciekawsze damskie i męskie modele, które sprawdzą się na każdej wycieczce!

Rowery turystyczne w sklepie IMMOTION to jedne z najbardziej uniwersalnych modeli. Sprawdzą się one zarówno w długich, stosunkowo płaskich, lecz nie zawsze utwardzonych trasach, jak również podczas krótszych przejażdżek miejskimi ścieżkami czy podczas podróży po średnio wyboistym terenie. Jak jednak odnaleźć ten właściwy model, który najlepiej sprosta naszym wymaganiom? Który wariant wybrać, trekkingowy, crossowy czy szosowy? Sprawdźmy!

Rowery młodzieżowe w sklepie IMMOTION ? modele dla chłopców i dziewczynek w dobrych cenach!

Rowery młodzieżowe dostępne w sklepie IMMOTION to nowoczesne modele przeznaczone dla chłopców i dziewczynek, spośród których z łatwością wybierzemy idealny pojazd dla każdego młodego adepta jazdy na jednośladzie. Czym ta kategoria produktów różni się od standardowych modeli dla dorosłych, na jakie różnice w osprzęcie powinniśmy zwrócić uwagę i jak dobrać właściwy rozmiar? Czy wybierając jednoślad dla nastolatka powinniśmy kierować się przede wszy

Giant TCR. Poznaj serię rowerów szosowych

Giant TCR to seria rowerów szosowych, zaprojektowanych z myślą o zachowaniu optymalnej równowagi między lekkością, sztywnością oraz dobrymi właściwościami jezdnymi. Jednoślady te doskonale sprawdzają się zarówno w wymagających warunkach szybkich wyścigów jak i podczas spokojnej niedzielnej przejażdżki szosowej. TCR to seria niezwykle wszechstronna, która stanowi wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich miłośników szosówek. Rowery marki Gi

Rowery miejskie ? czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy ?przygody?, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Specialized Rockhopper

Specialized Rockhopper to jeden z najciekawszych modeli oferowanych przez popularną amerykańską markę. Producent posiada w swojej ofercie różne warianty tego jednośladu, którego solidna konstrukcja jest szczególnie doceniana przez miłośników jazdy cross-country. Starannie opracowane modele Rockhopper marki Specialized posiada w swojej ofercie Immotion