HomePowrót

Jak przygotować rower do sezonu?

Jak przygotować rower do sezonu?

03/10/2020 00:00:00

Jak przygotować rower do sezonu? Wraz z nadejściem wiosny takie pytanie zadaje sobie niemal każdy właściciel jednośladu. Zimą pojazdy zwykle kurzą się w garażu, piwnicy, korytarzu czy na balkonie. Przed wyruszeniem na pierwszą wiosenna przejażdżkę warto przywrócić rower do odpowiedniego stanu. W tym celu należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi serwisowe. Zdradzamy skuteczne metody konserwacji jednośladów.

Spis treści
Niezbędne narzędzia
Pierwsze oględziny
Wstępne mycie roweru
Czyszczenie pojazdu
Smarowanie i olejowanie

Jak przygotować rower do sezonu?

Jak przygotować rower do sezonu? Na początek należy przede wszystkim zwrócić uwagę, jakich zabiegów wymaga zakurzony jednoślad. Większość podstawowych zabiegów wykonać można we własnym domu. Przed rozpoczęciem przeglądu warto przygotować kilka podstawowych narzędzi, które pozwolą na przywrócenie roweru do ładu. Zakres przeprowadzanych działań zależy zarówno od ilości zanieczyszczeń, jak i stanu technicznego pojazdu.

Niezbędne narzędzia

Do udanej konserwacji roweru potrzeba kilku podstawowych narzędzi. Podstawę stanowi zestaw imbusów, a także śrubokręt krzyżakowy. Warto mieć ze sobą różne rzeczy do usuwania zanieczyszczeń. Najmniejsze z nich usunąć można starą szczoteczką do zębów i twardym pędzelkiem. Mocniejsze zabrudzenia na łańcuchu wymagają zastosowania szczotki z twardym włosiem. Na wyposażeniu warto posiadać także pompkę, lateksowe rękawiczki, benzynę ekstrakcyjną, plastikowy słoik lub butelkę oraz wiaderko z wodą i szamponem samochodowym, ewentualnie płynem do mycia naczyń.

Pierwsze oględziny

Przed rozpoczęciem prac pielęgnacyjnych należy ocenić, w jakim stanie znajduje się rower. Po dłuższym okresie nieużywania bardzo często zaobserwować można spadek ciśnienia powietrza w oponach. W wielu przypadkach powietrze po prostu schodzi, gdy rower stoi długo nieużywany, jednak nie powinno to sprawiać problemów podczas jazdy. Czasami jednak konieczna jest wymiana dętek. Na początek pojazd należy przede wszystkim wyczyścić. Jeżeli istnieje taka możliwość, proces ten warto przeprowadzić na balkonie lub przed domem. Jeśli rower trzeba umyć w domu, należy zabezpieczyć podłogę starymi szmatami lub gazetami. W ten sposób da się uniknąć zabrudzeń piaskiem, smarem oraz innymi nieczystościami.

Wstępne mycie roweru

Teoretycznie dobrą metodą wyczyszczenia jednośladu może być podjechanie na myjnie automatyczną lub zastosowanie myjki ciśnieniowej. W praktyce jednak takie rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne. Pod wpływem ciśnienia wody, do sterów, piast, supportów oraz innych uszczelnionych miejsc z wrażliwymi łożyskami mogą wtłoczyć się mikrozabrudzenia. Lepiej w takiej sytuacji zastosować zwykłe wiadro z wodą, ewentualnie użyć węża ogrodowego. Jeżeli rama jest mocno zabrudzona, rower polać można wodą i odstawić na kwadrans. Przez ten czas brud rozmięknie, co pozwoli na jego łatwiejsze usunięcie.

Zardzewiały rower

Jak przygotować rower do sezonu poprzez czyszczenie pojazdu?

Jak przygotować rower do sezonu wiosennego poprzez czyszczenie pojazdu? Po wstępnym opłukaniu należy go dokładnie wyczyścić. Najlepiej wykorzystać do tego celu szmatkę lub gąbkę. Oczyszczając rower na słońcu, warto zawsze starannie wycierać go do sucha. W ten sposób uniknąć można powstawania nieestetycznych smug na lakierze.

Oczyszczanie ramy, kół i opon

Do czyszczenia ramy zdecydowanie nie nadają się metalowe szczotki, które mogą porysować lakier. Dla pojazdu najmniej inwazyjny jest szampon samochodowy, jednak dobrze sprawdzi się także płyn do naczyń. Zabrudzenia należy usunąć zarówno z ramy, jak i kół oraz opon. Takie rozwiązanie ochroni przed przedostaniem się brudu na świeżo wysmarowany system napędowy. Wskazane jest także dokładne wyczyszczenie obręczy, zwłaszcza w przypadku modeli z hamulcami V-Break. W ten sposób klocki hamulcowe będą lepiej przylegać i zapewnią sprawniejsze hamowanie.

Oczyszczanie łańcucha

Przed oczyszczeniem łańcucha najlepiej całkowicie zdjąć go z napędu, a następnie zanurzyć w benzynie ekstrakcyjnej. Wcześniej warto też zebrać stary smar i inne zanieczyszczenia szczoteczką do zębów. W przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń, użyć można szczotki metalowej. Po wstępnym oczyszczeniu łańcucha wystarczy wrzucić go do plastikowego pojemnika lub słoika z benzyną ekstrakcyjną, a następnie energiczne potrząsnąć. Czysty łańcuch należy wytrzeć z każdej strony suchą szmatką. Element ten wyczyścić można również bez zdejmowania. W takim przypadku każde ogniwo łańcucha trzeba umyć osobno. Należy przy tym pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu środka ogniw.

Oczyszczanie kasety, przerzutek i mechanizmu korbowego

Z reguły najwięcej trudności sprawia wyczyszczenie przestrzeni między kołami zębatymi. W sprzedaży znaleźć można specjalne szczotki, jednak w zupełności wystarczy odpowiednio twardy pędzelek. Aby zmieścić się między szczeliny mechanizmu korbowego i kasety, powinien być wystarczająco wąski. Pewnym ułatwieniem może się okazać zdjęcie tylnego koła. Podczas czyszczenia warto użyć znacznej ilości benzyny. Brud wypłynie dzięki temu samoistnie z trudno dostępnych miejsc. Na koniec wystarczy przetrzeć szmatką przestrzenie wewnętrzne kół zębatych. W przypadku przerzutek należy zadbać zwłaszcza o wyczyszczenie kółek przerzutki. Najlepiej je odkręcić i zanurzyć w benzynie ekstrakcyjnej. Demontaż można też pominąć i po prostu zedrzeć brud, a następnie wytrzeć reszkę osadu szmatką.

Jak przygotować rower do sezonu przez smarowanie i olejowanie?

Jak przygotować rower do sezonu po wyczyszczeniu przez smarowanie i olejowanie? Kiedy jednoślad przeschnie, należy nasmarować najważniejsze podzespoły napędu. Takie rozwiązanie pozwoli na ich skuteczną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i drogowymi, a także kolejnymi zabrudzeniami.

Smarowanie łańcucha

W przypadku łańcucha bardzo ważne jest dokładne nasmarowanie wszystkich ogniw, przede wszystkim od strony wewnętrznej. Najlepiej użyć do tego specjalnych smarów, które mają różny skład w zależności od zastosowania. Smary na trudne warunki pogodowe będą bardziej gęste, te na suche warunki - rzadsze. Do najlepszych rozwiązań nie należą popularne środki smarujące o działaniu wypierającym wodę, których głównymi składnikami są węglowodory. Preparaty te szybko bowiem zanikają i pozostawiają łańcuch bez trwałej ochrony. Nadmiar oleju usunąć można szmatką.

Smarowanie pozostałych podzespołów

W większości nowych rowerów pozostałe podzespoły nie wymagają smarowania. Wynika to z faktu ich hermetycznego uszczelnienia. Olej można jednak wcisnąć w przestrzeń między pancerzem ochraniającym a linki. W ten sposób poprawić można pracę hamulców i przerzutek. Pancerz należy następnie kilkukrotnie przesunąć po lince w obu kierunkach, aby olej lepiej rozprowadził się wewnątrz osłonki. Poza zmniejszeniem oporów, takie rozwiązanie zabezpiecza też wnętrze pancerza przed ewentualnym przedostawaniem się brudu do wewnątrz. Tak przygotowany rower można już przetestować. Podobne zabiegi co roku przeprowadza nasza drużyna Immotion Team. Zapraszamy do zapoznania się z innymi poradnikami, które pomogą w jeszcze lepszym przygotowaniu roweru do sezonu wiosennego.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Fat bike ? jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem ? i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych

Damskie rowery górskie ? jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne typy rowerów w wersjach dla kobiet, wyróżniają się przede wszystkim geometrią dostosowaną do kobiecej figury. Dziś producenci rowerów dbają jednak nie tylko o zapewnienie paniom dostępu do modeli rowerów, które sprawdzą się w mieście czy podczas rekreacyjnych weekendowych przejażdżek po okolicy. W ich ofertach znajdziemy także specjalistyczne modele przystosowane do potrzeb pań uprawiających kolarstwo pół

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o

Rower crossowy ? jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

Rowery crossowe to jedne z typów rowerów sportowych szeroko rozpowszechnionych jako rowery rekreacyjne. Ze względu na ich dostosowanie do jazdy po utwardzonych drogach doskonale wypełniają rolę pojazdu codziennego zastosowania, stanowiąc realną alternatywę dla cięższych rowerów trekkingowych i miejskich. Ich uniwersalność sprawia, że każdy rowerzysta z łatwością opanuje jazdę crossem, a pewne cechy sportowe pozwolą na okazjonalne starty w lokalny

Rower elektryczny w leasing

Rower elektryczny w leasingu to bardzo opłacalna forma inwestycji w tego typu pojazd. Do zalet takiego rozwiązania należy możliwość wykupu jednośladu po cenie niższej niż rynkowa bądź też łatwego zwrotu do leasingodawcy po zakończeniu trwania umowy. Biorąc rower elektryczny na firmę, możesz taki zakup wrzucić w koszty prowadzenia działalności. W wielu sytuacjach służbowy e-bike jest rozwiązaniem dużo lepszym niż samochód. W dużych miastach oraz w

Rower crossowy Specialized. Czego o nich nie wiesz?

Rower crossowy Specialized to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują uniwersalnego i wielozadaniowego jednośladu. Pojazdy te łączą w sobie zalety modeli trekingowych, szosowych oraz górskich. Konstrukcje crossowe marki Specialized często uznawane są za stricte wyczynowe. Sprawdzają się jednak nie tylko na na ekstremalnych eskapadach, ale także podczas zwykłych miejskich wycieczek i turystycznych podróży. Jednoślady crossowe znajdziesz w of

Unibike Flash

Unibike Flash to rower crossowy polskiej marki, który łączy w sobie wysoką jakość komponentów, bardzo dobrą żywotność i szereg dodatkowych usprawnień z wyjątkowo atrakcyjną ceną. Niezależnie od konfiguracji model ten posiada zalety typowe dla rowerów crossowych. Sprawdzi się jako wydajny środek transportu na co dzień, a także zwinny i szybki pojazd do wyzwań w terenie. Rowery Unibike dla mężczyzn oraz kobiet można znaleźć w ofercie Immotion.

Gravel Giant

Gravel Giant to rower dla osób, które poszukują uniwersalnego i wytrzymałego pojazdu. Jednoślady tego typu należą do najciekawszych propozycji w ofercie tej marki, ponieważ doskonale sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Na rowerze gravelowym z powodzeniem możesz jeździć w wyścigach przełajowych, wyruszać w wielogodzinne trasy w terenie oraz pokonywać codzienne dojazdy na trudnych drogach. Wiele tego typu jednośladów dostępnych jest w o

Rowery elektryczne Giant

Rowery elektryczne Giant należą do najnowocześniejszych pojazdów tej znanej na całym świecie marki. Swoją popularność zawdzięczają zarówno przemyślanej konstrukcji, jak i niebanalnej stylistyce. Jednoślady elektryczne stają się coraz modniejsze. Stanowią doskonałą alternatywę nie tylko dla tradycyjnych rowerów, ale również samochodów i środków komunikacji miejskiej. Pojazdy firmy Giant z napędem elektrycznym znaleźć można w ofercie Immotion.

Marki rowerów ? czy znasz te najpopularniejsze? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

Podstawowym dylematem każdego, kto zastanawia się nad zakupem roweru, jest wybór marki. Wybór nie jest łatwy, a pomóc w tym mogą specjaliści ze sklepu IMMOTION. Działanie przemysłu rowerowego można porównać do branży samochodowej. Dostępnych jest wiele modeli, jednak liczba marek, które rozpoznawalne są przez potencjalnego klienta, jest stosunkowo niewielka. Powód? Tak jak w przypadku samochodów, stworzenie nowej brandu wymaga ogromnej inwestycji