Jak dobrać rower

Jak dobrać rower?

O ile nie jesteś fanatykiem kolarstwa, dobór roweru nie jest wcale taką prostą kwestią. Poleganie jedynie na informacji z ulotek czy katalogów oraz na kolorze i formie może doprowadzić do momentu, kiedy twoja decyzja o zakupie będzie ta najgorszą w roku.
W poniższym poradniku podpowiemy ci, jak najlepiej dobrać rower, który spełni twoje oczekiwania.


1. Określ swoje potrzeby.

Do czego rower ma ci służyć? Jak często zamierasz go używać? Gdzie chcesz nim jeździć? Jakie drogi masz w okolicy? Jak dobrze znasz swoją okolicę i czy chcesz jeździć gdzie indziej, niż po stałych trasach? Rower miejski sprawdzi się w dojazdach do pracy, rower trekkingowy ? czy turystyczny ? w czasie wycieczek bliskich i dalekich, a rower sportowy pomoże ci utrzymać dobrą formę przez cały rok, nawet zimą! Zastanów się, na ile jest w tobie determinacji do jazdy i czy łatwo odpuszczasz w sytuacjach, kiedy na efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Klasyczny rower miejski ? będziesz jeździć spokojnie, głównie między domem a pracą, czasem do sklepu i czasem po okolicy, dla relaksu. Od roweru oczekujesz minimum obsługi, ma być prosty i zrozumiały, do tego wygodny i klasycznie piękny. Nie chcesz też wydawać zbyt dużej kwoty na jego zakup i najlepiej, gdyby wystarczył mu jeden przegląd w roku.


Nowoczesny rower miejski ? wiesz już, czym on jest ? szybki, na gładkich oponach, w rozsądnej wadze, z biegami w tylnym kole, bez amortyzacji i bardzo stylowy. Nowoczesne rowery miejskie umiejętnie łączą funkcję szybkiego i sprawnego poruszania się
w miejskiej tkance, wyglądając przy tym bardzo stylowo i dynamicznie zarazem. Ich nieco wyższa cena, niż zwykłego roweru miejskiego, jest usprawiedliwiona wyższym zaawansowaniem technologicznym. 

Rower trekkingowy / turystyczny ? chcesz zdobywać okolicę, ale bez mierzenia swojego tętna czy analizowania z jaką prędkością jedziesz i czy to jest efektywny trening. Rowerem chcesz przewieźć jakieś bagaż, nie chcesz wozić ze sobą plecaka, nie chcesz martwić się o rodzaj drogi, zamierzasz wjechać niemal wszędzie. Może być z górki, może być pod górę, byle droga była szeroka i wygodna. Rower trekkingowy spełni funkcję roweru miejskiego, ale możesz go zabrać w wyprawę chociażby na Spitsbergen. Ma szeroki zakres biegów, umożliwiający zarówno szybką jazdę, jak i pokonywanie wzniesień, dość prostą konstrukcję i z jego naprawą poradzi sobie każdy serwis. Nie jest specjalnie lekki, jego waga wynosi zwykle ok. 16 kg, za to jest niesamowicie wszechstronny. Nadaje się do okazjonalnej, jak i codziennej jazdy.

Rower szosowy ? zamierzasz jeździć dużo, regularnie i chcesz z kolarstwa uczynić swoją koronną dyscyplinę. Nie boisz się złej pogody, zmęczenia, masz dużą motywację, wiesz, że łatwo oswoisz się z niską pozycją za kierownicą. Wiesz, że ten sport kosztuje, sprzęt się zużywa i regularnie musisz odwiedzać serwis lub nauczyć się podstawowych napraw samodzielnie. Być może znasz już kogoś, kto jeździ na szosie i to właśnie ten przyjaciel pomoże ci w wyborze twojego nowego roweru. Wybór jest bardzo szeroki, podobnie jak zakres cen. 

Rekreacyjny rower górski ? nie lubisz jeździć chodnikiem, asfalt zostawiasz szosowcom, wolisz polecieć skrótem, szybko
i pewnie. Masz dobra koordynację ruchową, jeździsz na rowerze od czasów przedszkola i nie masz problemów z utrzymaniem równowagi. Szerokie opony i amortyzator pomogą zachować kontrolę w terenie, mocne hamulce zadbają o bezpieczeństwo, a szeroki zakres przełożeń umożliwi pokonanie nawet tych dużych wzniesień. Okazjonalnie wyskoczysz w góry, na znajome szlaki, poszaleć z kolegami.

Zaawansowany Rower górski ? co tu się rozpisywać ? pewnie i tak już wiesz, czego szukasz.

2. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup roweru?

Cena roweru jest ściśle związana z wartością jego komponentów, a więc i z ich trwałością, jakością działania i możliwościami, którymi rower będzie się odznaczał. Osoby doświadczone w jeździe w górach czy dbające o swoje sportowe wyniki wydadzą znacznie więcej pieniędzy, niż amator, który dopiero zaczyna przygodę z kolarstwem. Oczywiście jeśli cię stać, możesz kupić co tylko zechcesz i cieszyć się superlekkim rowerem szosowym, na karbonowej ramie, z karbonowymi kołami i równie karbonowym zestawem części. Paradoksalnie komfort jazdy takim rowerem będzie gorszy, niż tym czterokrotnie tańszym. Rowery sportowe mocno stawiają na osiągi, kosztem komfortu. Dotyczy to również lekkich rowerów górskich, chociaż zgodnie z prawami fizyki, im lżejszy rower, tym lepiej. Cena roweru jest zarazem odwrotnie proporcjonalna do jego wagi, co oznacza, że nie istnieje coś takiego, jak lekki i tani rower. Względnie lekki i tani ? tak, w porównaniu np. do konkurencji. Szukając atrakcyjnej ceny pamiętaj, żeby inwestować w rozwiązania podnoszące trwałość lub funkcjonalność, a nie w wygląd czy naklejki!

3. Określ swój rozmiar ramy.

Nie da się jasno stwierdzić, że mając np. 175 cm wzrostu twoim rozmiarem ramy będzie zawsze M lub 18 cali. Osoby o tym samym wzroście różnią się proporcjami ciała ? rowerzyści z krótszym tułowiem a dłuższymi nogami mogą ?załapać? się na większą ramę, niż ci, którzy mają bardziej standardowe proporcje. Do tego producenci stosują różne oznaczenia ram, które nie są w żaden sposób ustandaryzowane. Zdarzało się, że u jednego producenta rozmiar M to było 17,5 cala, podczas gdy u innego to była dopiero S'ka, a M oznaczała ramę 19 cali. Rozmiarówka tzw. odzieżowa (S, M, L, XL itp.) służy do szybkiego określenia, jaki rozmiar może być tym właściwym. Istnieje spora szansa, że jeśli nosisz odzież w rozmiarze M, to takiego roweru będziesz potrzebować, ale pamiętaj, to jedynie wskazówka i punkt wyjścia. 

Istnieje jedna, skuteczna metoda, by określić właściwy rozmiar. W dość ogólnym ujęciu chodzi o to, byśmy mogli swobodnie stanąć nad rowerem, bez zahaczania o górną rurę ramy. Wszystko zatem sprowadza się do tego, by wysokość stojącego równo roweru w mniej więcej dwóch trzecich długości górnej rury ramy, patrząc od jej główki (tzw. przekrok), była mniejsza o kilka centymetrów, niż wewnętrzna długość naszych nóg, mierzona od kroku do ziemi. Takie informacje często znajdziemy w tabelach rozmiarów danego modelu, jeśli jednak pojawią się wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z jednym z naszych sklepów, gdzie sprzedawca będzie mógł zmierzyć dany rower i podać rzeczywisty wynik. Dodatkowo producenci często pomagają samodzielnie określić właściwy rozmiar podając gotowe tabele z zakresem wzrostu użytkownika i najlepszym rozmiarem ramy. W przypadku rowerów górskich przekrok powinien być mniejszy, niż w przypadku rowerów trekkingowych. Często też w nowoczesnych rowerach MTB do agresywnej jazdy w trudnym terenie przekrok jest nieproporcjonalnie mniejszy, niż by to wynikało z rozmiarówki. W ich przypadku bardziej istotna jest długość oraz parametr określany z języka angielskiego jako ?reach?, czyli po polsku ?zasięg?. Razem z kątem główki i długością tylnych widełek bywa decydującym czynnikiem o wyborze konkretnego rozmiaru i modelu. Ostateczne dopasowanie roweru może oznaczać wymianę wspornika kierownicy, kierownicy lub wspornika siodła.



Już wiesz, jakiego roweru potrzebujesz? Brawo! Zapraszamy do jednego z naszych sklepów, gdzie nasi doradcy pomogą dobrać ci właściwy rozmiar ramy i zasugerują, jakich akcesoriów możesz potrzebować do startu w nową przygodę.

Zakup roweru to zwykle tylko część wydatków. Pomyśl o kasku, rękawiczkach, specjalnej odzieży, która wydatnie podniesie komfort jazdy i o wszystkim tym, co uprzyjemni czas spędzony na dwóch kółkach!