Męski rower górski to bardzo uniwersalny jednoślad. Oprócz ekstremalnych zastosowań sportowych nadaje się on również do turystyki, zabawy oraz jazdy po mieście. Istnieje olbrzymia liczba modeli różniących się od siebie konstrukcją, geometrią ramy czy klasą osprzętu. Ten szeroki wybór sprawia, że możemy wybrać rower idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Za klasyczny rower górski uważa się taki na grubych oponach, z amortyzatorem, mocnymi hamulcami i dużą ilością przerzutek. W rzeczywistości zależnie od przeznaczenia rowery te wykazują pewne istotne różnice. W świecie współczesnych zaawansowanych technologicznie konstrukcji drobne zmiany w geometrii roweru mogą całkowicie zmienić jego charakterystykę. Jaki rower w góry wybrać dla mężczyzny?
Spis treści
Jednoślady górskie 29 cali
Rowery z kołami o średnicy 27,5 cala
Koła 26 cali - kiedy wybrać?
Rowery Giant
Ceny górali
Najpopularniejszy męski rower górski - 29 cali
Współcześnie produkowane nowoczesne ramy rowerowe, również te w męskich modelach górskich, przystosowane są głównie do dużych kół 29-calowych. Zapewniają one dynamiczniejsze przyspieszanie, większą stabilność oraz dobrą zwrotność. Zdecydowana większość rowerów z segmentu cross country posiada ten rozmiar kół. Rowery cross country, zwane również rowerami XC to jednoślady służące do jak najszybszego pokonywania zarówno wzniesień, jak i zjazdów. Rowery te są bardzo dynamiczne i zwarte. Występują w wersjach ze sztywną ramą oraz z dwoma amortyzatorami. Sylwetka rowerzysty jest na nich sportowa, mocno pochylona i sprzyja ściganiu się w zawodach. Z tego względu często jest w nich montowany osprzęt najwyższej klasy, oferujący perfekcyjne działanie i niską wagę. Najczęściej spotykana wartość skoku amortyzatora to 100 mm. Ramy są wykonywane z aluminium oraz z włókna węglowego. Zapewnia to znaczne obniżenie wagi roweru, przydatne w sporcie, w którym liczy się każda sekunda. Najlżejsze egzemplarze z karbonową ramą potrafią osiągać wagę 8-9 kilogramów.
Męski rower górski w rozmiarze 27,5 cala ? szalej na enduro!
Męskie rowery górskie w rozmiarze 27,5 cala są często spotykane w segmencie enduro. To rowery służące głównie do szybkich zjazdów po trudnych technicznie górskich szlakach. Ich geometria powinna również pozwalać na skuteczne pokonywanie podjazdów. Rowery te posiadają w pełni amortyzowaną ramę o dużym skoku, przeważnie od 150 do 170 mm, oraz masywne koła z szerokimi oponami. Dzięki krótkiemu mostkowi oraz szerokiej kierownicy są bardzo zwrotne, co przydaje się na stromych zjazdach. Całości dopełniają mocne hydrauliczne tarczowe hamulce. Najczęściej stosowanym napędem w tej grupie rowerów są rozwiązania z jednorzędową korbą. Oferują one wystarczający zakres przełożeń, a ich budowa jest prostsza od systemów posiadających przednią przerzutkę. Producentem oferującym ciekawy wybór w tej kategorii jest amerykańska firma Specialized słynąca z innowacyjnych i bezkompromisowych rozwiązań.
Co z 26-calowymi rowerami górskimi dla mężczyzn?
Rower 26-calowy w rowerach dla dorosłych jest już rzadko spotykany i przeszedł do segmentu rowerów dla młodszych rowerzystów. Są to pojazdy do uniwersalnego zastosowania. Sprawdzą się podczas wycieczek po asfalcie i nie zawiodą, gdy wjedziemy do lasu bądź na polną dróżkę. Znajdziemy modele wyposażone w niezawodne hamulce typu V-brake o prostej konstrukcji, ale zdarzają się również hydrauliczne hamulce tarczowe. Napęd przeważnie będzie posiadał trzy tarcze z przodu i jest to dobre rozwiązanie, oferujące bardzo szeroki zakres przełożeń. Przedni amortyzator to prosty model sprężynowy, dający jednak dużo komfortu na wyboistych fragmentach trasy. Materiałem z którego wykonana jest rama jest aluminium. To odpowiednio sztywne i lekkie rozwiązanie do codziennej rekreacyjnej jazdy. Rekreacyjny góral to odpowiedni wybór dla miłośników kolarstwa regularnie zjeżdżających z asfaltowych dróg.
Rowery Giant - światowa marka
Giant to największy na świecie producent rowerów górskich. Obecnie z logo Giant produkowane są tylko rowery męskie, gdyż dla jednośladów damskich stworzona została nowa marka - Liv. Giant oferuje bardzo szeroką ofertę rowerów górskich każdego rodzaju. Atutem firmy jest produkowanie własnych podzespołów, przez co rowery przez nich projektowane są dobrze zbalansowane i często oferują komponenty zaskakująco wysokiej klasy w danym przedziale cenowym. O wysokiej jakości Gianta świadczy też możliwość skorzystania z dożywotniej gwarancji na ramę.
Ciekawą grupą w ofercie tajwańskiego producenta są rowery typu trail. Jest to coś pomiędzy rowerem enduro a XC. Rowery trailowe mają w założeniu dawać jak najwięcej przyjemności z jazdy przy zachowaniu dobrych własności jezdnych w terenie. Takim rowerem można pokonywać strome podjazdy oraz zjazdy, a także wybrać się na całodzienną wyprawę po górskich ścieżkach, dlatego pozycja na nim musi być wygodna. Rowery trailowe spotyka się w wersji ze sztywną ramą ale częściej z pełnym zawieszeniem. Posiadają amortyzator o skoku ok. 120 mm i szerokie koła, które muszą stanowić kompromis między wagą a wytrzymałością. Obowiązkowe są też mocne hydrauliczne hamulce z dużymi tarczami. Na kołach często spotykamy bardzo szerokie opony w rozmiarze 27,5+. W rowerach typu trail jakość i trwałość zastosowanych części odgrywa dużą rolę, dlatego najczęściej są to konstrukcje z wyższej półki cenowej.
Ile kosztuje nowy model?
Dla wielu osób kluczową sprawą przy zakupie nowego roweru górskiego jest cena. Najtańsze modele mogą kosztować niecałe 2000 zł a najdroższe potrafią zbliżyć się do 50 000 zł. Jeśli zależy nam na tym, żeby kupić rower w korzystnej cenie, powinniśmy przeczekać szczyt sezonu i skorzystać z licznych wyprzedaży. W niższej cenie często można kupić bardzo dobrze wyposażony rower, ale pochodzący z poprzedniego sezonu. Warto zastanowić się w jaki sposób będziemy z roweru korzystać. Jeśli nie planujemy startów w zawodach albo ekstremalnych zjazdów, dobrym wyborem będzie jednoślad ze średniej półki cenowej. Warto przy zakupie patrzeć na rower całościowo i ocenić na których komponentach nam najbardziej zależy. Dobrze skonstruowany rower powinien mieć cały osprzęt podobnej klasy. Przykładem producenta, który oferuje dobry stosunek ceny do jakości jest polska firma Unibike. Oferuje ona szeroki wachlarz rowerów na sztywnej aluminiowej ramie z komponentami renomowanych producentów, takich jak Shimano, Schwalbe, FSA czy Selle Royal. Rowery Unibike to dobry wybór dla osób szukających uniwersalnego i niezawodnego roweru w korzystnej cenie. Bydgoska firma z ponad 25-letnim doświadczeniem słynie z solidności swoich konstrukcji.
Rower górski jako osobna kategoria powstał pod koniec lat 70. Za jego ojca uważany jest Amerykanin Gary Fisher, który zmodyfikował rower miejski wzmacniając jego ramę i dodając mu szersze opony z grubszym bieżnikiem. Po 40 latach rower górski mocno ewoluował i posiada wiele różnorodnych odmian do różnych zastosowań - od rekreacyjnej jazdy, poprzez akrobacje w powietrzu i wyścigi w ciężkim terenie aż do ekstremalnych zjazdów. Dziś kupując rower mamy bardzo szeroki wybór i należy dobrze przemyśleć w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Odwiedź jeden z naszych sklepów a chętnie pomożemy w wyborze!