HomePowrót

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

07/28/2020 00:00:00

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego komfort.

Spis treści
Transport samochodem
Przewóz pociągiem
Inne formy transportu
Oferta Immotion

Transport roweru samochodem

Transport roweru samochodem może być przeprowadzony na kilka sposobów. Polskie prawo pozwala na przewożenie jednośladu w bagażniku, w przyczepce, na dachu lub na haku. Przy wyborze konkretnej metody należy wziąć pod uwagę wielkość roweru, ilość dodatkowego sprzętu czy posiadany model auta. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość, jaką samochód musi docelowo przejechać oraz ewentualne przeszkody na drodze.

W bagażniku

Przewiezienie roweru w bagażniku lub kabinie samochodu do najprostsze rozwiązanie, o ile pozwala na to przestrzeń auta. Unieruchomienie jednośladu jest jednak dość trudne, a przy nierównościach na drodze pojazd jest narażony na uszkodzenia. Trzeba też liczyć się z zabrudzeniami pochodzącymi z opon lub smaru. W takim przypadku warto zainwestować w pokrowiec na rower, który chroni przed zanieczyszczeniami. Do przydatnych akcesoriów należą też pasy zabezpieczające, które utrzymują jednoślad w odpowiedniej pozycji podczas hamowania. Stabilne mocowanie zapewniają też specjalne stojaki do auta, które zabezpieczają przed rysowaniem się roweru.

Na dachu

Przewożenie roweru na dachu samochodu odbywa się przy użyciu specjalnego bagażnika. Składa się on z dwubelkowej bazy oraz doczepionych do niej uchwytów. W zależności od ilości mocowań i jakości takiego bagażnika na dachu przewieźć da się nawet do kilku jednośladów jednocześnie. Wyposażenie to zamontować można samodzielnie. Transport na dachu zapewnia idealną widoczność podczas jazdy, ponieważ sprzęt kolarski i uchwyty nie zasłaniają okien. Rowery nie zabierają też cennego miejsca w aucie, co zapewnia więcej miejsca pasażerom oraz bagażom.

Na haku

Bagażnik hakowy mocuje się na haku holowniczym w tylnej części samochodu. Z reguły wyposażenie to jest w stanie pomieścić do trzech rowerów. Rozwiązanie to zapewnia wygodny montaż. Bagażnik hakowy można łatwo odczepić, a w przypadku wielu modeli szybko złożyć. Tylne mocowanie nie wpływa znacząco na aerodynamikę auta, dzięki czemu samochód mniej spala i nie jest podatny na wpływ wiatru.

W przyczepie

Do samochodu wyposażonego w hak holowniczy można dołączyć również przyczepkę. W przypadku transportu jednośladów sprawdzi się zarówno zwykła bagażówka, jak i bardziej specjalistyczny model. Niektóre z nich pozwalają na bezpieczny przewóz nawet ponad 20 rowerów. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami, ponieważ jednoślad przykryć można plandeką lub folią. Do skorzystania z przyczepki nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, jednak należy ją zarejestrować i ubezpieczyć. Wymagane jest również odpowiednie oświetlenie - jedno białe pozycyjne oraz przynajmniej jedno czerwone pozycyjne i odblaskowe.

Rower górski Giant

Transport roweru pociągiem

Transport roweru pociągiem nie zawsze jest możliwy, ponieważ nie funkcjonuje żaden system rezerwacji miejscówek na jednoślady. Na szczęście konduktorzy zwykle idą na rękę pasażerom. Jeżeli jednak pociąg jest przepełniony, przewoźnik ma prawo odmówić zabrania pojazdu. Ulokowanie roweru może być dość trudne w nowoczesnych składach, które posiadają konstrukcję bez widocznego podziału na wagony. Takie pociągi są jednak często wyposażone w specjalne stojaki na jednoślady. W przypadku tras regionalnych najlepiej wybrać tabory z elektronicznymi zespołami trakcyjnymi, które posiadają przestronne przedsionki i z łatwością pomieszczą nawet kilka rowerów.

Kwestie formalne

W Polsce funkcjonuje paru przewoźników kolejowych, którzy oferują kilka kategorii pociągów pasażerskich. Formalnie jednoślad przewozić można w każdym z nich, za wyjątkiem kuszetek i wagonów sypialnych. Za transport roweru w większości przypadków obowiązuje opłata, jednak zwykle nie przekracza ona 10 zł - niezależnie od długości trasy. W sezonie letnim wielu regionalnych przewoźników oferuje też zniżki na przewóz jednośladów. We wszystkich regulaminach firm kolejowych znajduje się zapis, zgodnie z którym każdy pasażer może transportować tylko jeden rower. Ograniczenie to można ominąć, wykorzystując pokrowiec. Rozwiązanie to wiąże się też z brakiem dodatkowych opłat przewozowych, ponieważ bagaż osobisty wliczany jest w cenę biletu. Najlepsze pokrowce posiadają przegrody zabezpieczające zdemontowane koła.

Inne sposoby transportu roweru

Transport roweru przeprowadzić można z pomocą innych środków komunikacji. Do najczęściej praktykowanych rozwiązań należy skorzystanie z ofert międzymiejskich linii autobusowych, które zwykle nie robią żadnych problemów pasażerom. W przypadku autobusów miejskich rower traktowany jest jako bagaż i może być przewożony za darmo. Właściciel musi jednak ustąpić miejsca pasażerom z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.

W autobusie

Transport roweru autobusami PKS jest z reguły bezpłatny lub wymaga niedużej dopłaty do biletu. W zależności od regionu wiąże się to z pewnymi wymaganiami. Z reguły rower należy postawić w miejscu do tego przeznaczonym, np. naprzeciwko drzwi. Właściciel zobowiązany jest też do odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu, aby w przypadku nagłego hamowania nie spowodował szkód u innych pasażerów lub w ich bagażu. Przewożony rower nie może też tarasować przejścia wzdłuż autobusu. W przypadku niektórych przewoźników wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne. Przednie koło przewożonego jednośladu musi być zdemontowane, a także zapakowane oddzielnie od pojazdu. Warunkiem jest także wolne miejsce w luku bagażowym.

Samolotem

Transport roweru samolotem oferuje obecnie większość linii lotniczych. Istnieje możliwość nadania go jako bagażu sportowego lub rejestrowanego. W drugim przypadku opłata jest niższa, dlatego warto skorzystać z tej opcji. Rower nadany jako bagaż sportowy należy umieścić w nylonowej torbie, ze zdjętymi pedałami i kołami oraz kierownicą skierowaną do osi równolegle. W przypadku bagażu rejestrowanego zwykle wystarczy zapakować jednoślad w karton. Należy jednak mieć na uwadze dopuszczalne wymiary, które mogą się różnić w poszczególnych liniach lotniczych.

Oferta Immotion

Kupując rower w naszym sklepie internetowym, nie musisz się troszczyć o transport. Twój jednoślad zostanie bezpiecznie zapakowany, dzięki czemu dotrze do Ciebie w idealnym stanie. W końcu zajmujemy się tym już od 2005 roku. Jeśli jednak potrzebujesz naszego wsparcia w tej kwestii, planując wymarzoną wyprawę rowerową, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Zapewniamy sprawną obsługę i fachowe doradztwo.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dobre rowery – gdzie je kupić i czym się charakteryzują?

„Dobry rower” to pojęcie na tyle niejasne, że każdy może rozumieć pod nim coś innego. Dla jednej osoby będzie to wiekowy składak, który swoje już w życiu przeżył, ale nadal nadaje się do jeżdżenia. Dla innej z kolei na to miano zasługiwać będzie tylko drogi model, wyposażony w osprzęt z najwyższej półki. Jak więc powinniśmy właściwie rozumieć, co ma na myśli osoba proponująca nam zakup „dobrego roweru”? Jak sprawdzić, czy faktycznie odpowiada on

Rowery crossowe Giant

Rowery crossowe Giant to najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują praktycznego pojazdu do jazdy rekreacyjnej. Ich lekka konstrukcja i komfortowa geometria sprawiają, że jednoślady tej marki idealnie sprawdzają się na ścieżkach różnego typu. Za sprawą uniwersalnych opon, pojazdy te gwarantują niskie opory toczenia na twardej powierzchni asfaltowej, a jednocześnie oferują dobrą przyczepność na drogach polnych i szutrze. Nowoczesne modele cro

Rowery miejskie męskie w sklepie IMMOTION – czym różnią się od modeli damskich?

Męskie rowery miejskie, które znajdziemy w ofercie wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION, to przede wszystkim modele znanych producentów markowych jednośladów takich jak Unibike, Specialized czy Giant. Ich twórcy proponują przyszłemu użytkownikowi połączenie wygodnej geometrii ramy pozwalającej na utrzymanie pionowej sylwetki z wysoko poprowadzoną górną rurą. Jak wpływa to na jazdę i kiedy warto zdecydować się na model tego typu, a kiedy lepszym po

Rower crossowy – jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

Rowery crossowe to jedne z typów rowerów sportowych szeroko rozpowszechnionych jako rowery rekreacyjne. Ze względu na ich dostosowanie do jazdy po utwardzonych drogach doskonale wypełniają rolę pojazdu codziennego zastosowania, stanowiąc realną alternatywę dla cięższych rowerów trekkingowych i miejskich. Ich uniwersalność sprawia, że każdy rowerzysta z łatwością opanuje jazdę crossem, a pewne cechy sportowe pozwolą na okazjonalne starty w lokalny

Rowery dla dzieci – jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka i czy warto inwestować w droższy model? Sklep Im-Motion podpowiada

Rower dla dziecka to inwestycja, nad którą wielu rodziców zaczyna się zastanawiać już w momencie, gdy dziecko zacznie stabilnie chodzić i biegać, o czym doskonale wiedzą specjaliści ze sklepu Im-Motion. Jednak wybranie odpowiedniego jednośladu dla młodego człowieka potrafi być bardzo skomplikowane i stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Nie wystarczy bowiem powiedzieć, że szuka się dziecięcego rowerka, aby znaleźć ten idealny model. Ważne jest

Sram – co poza przerzutkami oferuje nam firma produkująca osprzęt rowerowy i dlaczego stała się głównym konkurentem Shimano na rynku?

Sram, firma zajmująca się produkcją osprzętu rowerowego, powstała w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku swojej działalności zajmowała się wyłącznie produkcją manetek obrotowych z serii GripShift, jednak w ciągu kolejnych lat zdołała przejąć wiele innych marek, stając się głównym konkurentem japońskiego Shimano na rynku. Czym charakteryzują się zatem tak popularne produkty marki Sram, czy różnią się znacząco od produktów konkurencyjnego

Jakie akcesoria warto kupić w internetowym sklepie rowerowym na wiosnę?

Większość właścicieli jednośladów z niecierpliwością czeka na okres wiosenny i już teraz przegląda internetowe sklepy rowerowe w poszukiwaniu akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia nowego sezonu. Jazda rowerem staje się wówczas bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym - przyjemniejsza. Warto zatem jak najwcześniej przygotować pojazd do intensywnej eksploatacji. Jakie produktu warto zamówić już teraz?

Rowery Giant – przegląd modeli 2018. Poznaj ceny i nowinki techniczne!

Rowery Giant to jedna z wiodących marek jednośladów rozpoznawana na całym świecie. W ofercie tajwańskiej firmy można znaleźć zarówno jednoślady sprawdzające się na rowerowych mistrzostwach świata, jak i dostosowane do codziennego użytku po różnych rodzajach nawierzchni. Co ważne, ceny poszczególnych modeli zawsze są optymalnie dostosowane do ich jakości. W naszym krótkim przewodniku pokażemy, co oferuje firma Giant w 2018 roku. Przyjrzymy się naj

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

Rower na zimę powinien posiadać konstrukcję, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się w dość trudnych warunkach. Oblodzone i ośnieżone powierzchnie, minusowe temperatury, silny wiatr i częste opady atmosferyczne mogą znacząco uprzykrzyć życie kolarzom. Umiejętny wybór jednośladu może jednak sprawić, że nawet w najmroźniejsze dni jazda pozostanie komfortowa i bezpieczna. Bogatą ofertę rowerów spełniających takie warunki posiada firma Imm

Rowery szosowe – czy warto zdecydować się na modele używane, czy lepiej wybrać jeden z tańszych modeli?

Rowery szosowe stają się w ostatnich latach popularne nie tylko wśród profesjonalistów, zawodowo biorących udział w wyścigach, lecz także wśród amatorskich miłośników jazdy rowerowej, zainspirowanych choćby osiągnięciami mistrzów corocznego wyścigu Tour De France. Modele rowerów tego typu cechuje jednak ogromna różnorodność wynikająca nie tylko z ceny. Jak dopasować odpowiedni rower szosowy do naszych potrzeb, czy warto zdecydować się na najtańsz

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rowery elektryczne to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki

Rowery szosowe Specialized - wybierz najlepszy model dla siebie

Rowery szosowe Specialized to przewaga już na linii startu. Wyjątkowo lekkie i jednocześnie szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe. Zostały zaprojektowane by dać Ci to co najlepsze w sporcie. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i rekomendowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych rowerzystów. Rowery te mają swoje specjalne przeznaczenie, stworzone po to by osiągnąć zawrotne prędkości i jednocześnie zachowaj najlepszą wydajność jazdy. D