HomePowrót

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

07/28/2020 00:00:00

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego komfort.

Spis treści
Transport samochodem
Przewóz pociągiem
Inne formy transportu
Oferta Immotion

Transport roweru samochodem

Transport roweru samochodem może być przeprowadzony na kilka sposobów. Polskie prawo pozwala na przewożenie jednośladu w bagażniku, w przyczepce, na dachu lub na haku. Przy wyborze konkretnej metody należy wziąć pod uwagę wielkość roweru, ilość dodatkowego sprzętu czy posiadany model auta. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość, jaką samochód musi docelowo przejechać oraz ewentualne przeszkody na drodze.

W bagażniku

Przewiezienie roweru w bagażniku lub kabinie samochodu do najprostsze rozwiązanie, o ile pozwala na to przestrzeń auta. Unieruchomienie jednośladu jest jednak dość trudne, a przy nierównościach na drodze pojazd jest narażony na uszkodzenia. Trzeba też liczyć się z zabrudzeniami pochodzącymi z opon lub smaru. W takim przypadku warto zainwestować w pokrowiec na rower, który chroni przed zanieczyszczeniami. Do przydatnych akcesoriów należą też pasy zabezpieczające, które utrzymują jednoślad w odpowiedniej pozycji podczas hamowania. Stabilne mocowanie zapewniają też specjalne stojaki do auta, które zabezpieczają przed rysowaniem się roweru.

Na dachu

Przewożenie roweru na dachu samochodu odbywa się przy użyciu specjalnego bagażnika. Składa się on z dwubelkowej bazy oraz doczepionych do niej uchwytów. W zależności od ilości mocowań i jakości takiego bagażnika na dachu przewieźć da się nawet do kilku jednośladów jednocześnie. Wyposażenie to zamontować można samodzielnie. Transport na dachu zapewnia idealną widoczność podczas jazdy, ponieważ sprzęt kolarski i uchwyty nie zasłaniają okien. Rowery nie zabierają też cennego miejsca w aucie, co zapewnia więcej miejsca pasażerom oraz bagażom.

Na haku

Bagażnik hakowy mocuje się na haku holowniczym w tylnej części samochodu. Z reguły wyposażenie to jest w stanie pomieścić do trzech rowerów. Rozwiązanie to zapewnia wygodny montaż. Bagażnik hakowy można łatwo odczepić, a w przypadku wielu modeli szybko złożyć. Tylne mocowanie nie wpływa znacząco na aerodynamikę auta, dzięki czemu samochód mniej spala i nie jest podatny na wpływ wiatru.

W przyczepie

Do samochodu wyposażonego w hak holowniczy można dołączyć również przyczepkę. W przypadku transportu jednośladów sprawdzi się zarówno zwykła bagażówka, jak i bardziej specjalistyczny model. Niektóre z nich pozwalają na bezpieczny przewóz nawet ponad 20 rowerów. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami, ponieważ jednoślad przykryć można plandeką lub folią. Do skorzystania z przyczepki nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, jednak należy ją zarejestrować i ubezpieczyć. Wymagane jest również odpowiednie oświetlenie - jedno białe pozycyjne oraz przynajmniej jedno czerwone pozycyjne i odblaskowe.

Rower górski Giant

Transport roweru pociągiem

Transport roweru pociągiem nie zawsze jest możliwy, ponieważ nie funkcjonuje żaden system rezerwacji miejscówek na jednoślady. Na szczęście konduktorzy zwykle idą na rękę pasażerom. Jeżeli jednak pociąg jest przepełniony, przewoźnik ma prawo odmówić zabrania pojazdu. Ulokowanie roweru może być dość trudne w nowoczesnych składach, które posiadają konstrukcję bez widocznego podziału na wagony. Takie pociągi są jednak często wyposażone w specjalne stojaki na jednoślady. W przypadku tras regionalnych najlepiej wybrać tabory z elektronicznymi zespołami trakcyjnymi, które posiadają przestronne przedsionki i z łatwością pomieszczą nawet kilka rowerów.

Kwestie formalne

W Polsce funkcjonuje paru przewoźników kolejowych, którzy oferują kilka kategorii pociągów pasażerskich. Formalnie jednoślad przewozić można w każdym z nich, za wyjątkiem kuszetek i wagonów sypialnych. Za transport roweru w większości przypadków obowiązuje opłata, jednak zwykle nie przekracza ona 10 zł - niezależnie od długości trasy. W sezonie letnim wielu regionalnych przewoźników oferuje też zniżki na przewóz jednośladów. We wszystkich regulaminach firm kolejowych znajduje się zapis, zgodnie z którym każdy pasażer może transportować tylko jeden rower. Ograniczenie to można ominąć, wykorzystując pokrowiec. Rozwiązanie to wiąże się też z brakiem dodatkowych opłat przewozowych, ponieważ bagaż osobisty wliczany jest w cenę biletu. Najlepsze pokrowce posiadają przegrody zabezpieczające zdemontowane koła.

Inne sposoby transportu roweru

Transport roweru przeprowadzić można z pomocą innych środków komunikacji. Do najczęściej praktykowanych rozwiązań należy skorzystanie z ofert międzymiejskich linii autobusowych, które zwykle nie robią żadnych problemów pasażerom. W przypadku autobusów miejskich rower traktowany jest jako bagaż i może być przewożony za darmo. Właściciel musi jednak ustąpić miejsca pasażerom z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.

W autobusie

Transport roweru autobusami PKS jest z reguły bezpłatny lub wymaga niedużej dopłaty do biletu. W zależności od regionu wiąże się to z pewnymi wymaganiami. Z reguły rower należy postawić w miejscu do tego przeznaczonym, np. naprzeciwko drzwi. Właściciel zobowiązany jest też do odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu, aby w przypadku nagłego hamowania nie spowodował szkód u innych pasażerów lub w ich bagażu. Przewożony rower nie może też tarasować przejścia wzdłuż autobusu. W przypadku niektórych przewoźników wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne. Przednie koło przewożonego jednośladu musi być zdemontowane, a także zapakowane oddzielnie od pojazdu. Warunkiem jest także wolne miejsce w luku bagażowym.

Samolotem

Transport roweru samolotem oferuje obecnie większość linii lotniczych. Istnieje możliwość nadania go jako bagażu sportowego lub rejestrowanego. W drugim przypadku opłata jest niższa, dlatego warto skorzystać z tej opcji. Rower nadany jako bagaż sportowy należy umieścić w nylonowej torbie, ze zdjętymi pedałami i kołami oraz kierownicą skierowaną do osi równolegle. W przypadku bagażu rejestrowanego zwykle wystarczy zapakować jednoślad w karton. Należy jednak mieć na uwadze dopuszczalne wymiary, które mogą się różnić w poszczególnych liniach lotniczych.

Oferta Immotion

Kupując rower w naszym sklepie internetowym, nie musisz się troszczyć o transport. Twój jednoślad zostanie bezpiecznie zapakowany, dzięki czemu dotrze do Ciebie w idealnym stanie. W końcu zajmujemy się tym już od 2005 roku. Jeśli jednak potrzebujesz naszego wsparcia w tej kwestii, planując wymarzoną wyprawę rowerową, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Zapewniamy sprawną obsługę i fachowe doradztwo.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyprzedaż rowerów – na jakie modele z wyprzedaży warto zwrócić uwagę? Zobacz okazje z wyprzedaży w sklepie rowerowym Im-Motion

Wyprzedaż rowerów to okazja, aby najlepsze modele z poprzednich lat zakupić w wyjątkowo okazyjnych cenach. Jeżeli więc zależy nam przede wszystkim na najwyższej jakości sprzętu, a nie na podążaniu za najnowszymi trendami, a przy tym możliwości naszego portfela są nieco ograniczone, warto zawsze przyjrzeć się okazjom w profesjonalnych sklepach rowerowych. W dziale promocji możemy znaleźć bowiem często w wyjątkowo okazyjnych cenach prawdziwe perełk

Rower elektryczny w warunkach zimowych – czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do „przezimowania” w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

SPRZĘT Z DOSTAWĄ DO DOMU

Drodzy Klienci! W związku z panującą sytuacją i zagrożeniem epidemiologicznym wprowadziliśmy bezpłatny dowóz zakupionych rowerów do Was! Rowery dostarczymy Wam bezpłatnie w promieniu 30 km od danej lokalizacji naszego oddziału we Wrocławiu (ul. Rakowa, Kościuszki, Olszewskiego, Pilczycka). Jeśli jesteście zainteresowani dostawą roweru na dalszą odległość – zadzwońcie, napiszcie – chętnie pomożemy!

Sklepy rowerowe we Wrocławiu, czyli gdzie kupić rower w stolicy Dolnego Śląska?

Sklepy rowerowe we Wrocławiu znajdziemy niemal w każdej części miasta. Nie każdy ze sklepów oferuje nam jednak usługi na tym samym poziomie oraz możliwość zakupu tej samej jakości. Jak znaleźć odpowiedni sklep rowerowy i na co zwrócić uwagę, zanim kupimy gdzieś rower? Czy znajdziemy we Wrocławiu renomowane sklepy z tradycją i historią, a nie tylko kolejne siedziby wielkich sieciówek sprzedających rowery „made in China”? Czy lepiej wziąć pod uwagę

Specialized MTB. Czym się wyróżniają?

Specialized MTB to nowoczesne rowery górskie, które zwracają uwagę dobrymi parametrami technicznymi i starannie opracowanym designem. Jednoślady te powstają z wysokiej klasy materiałów, a wykorzystane w nich rozwiązania technologiczne znacząco wykraczają poza standardowe funkcjonalności. Szeroką ofertę rowerów MTB marki Specialized posiada firma Immotion.

Nowy sklep immotion

Zapraszamy do naszego nowego sklepu

Rower na raty w sklepach internetowym i stacjonarnym IMMOTION. Leasing czy kredyt?

Rower na raty to nie jest taki straszny diabeł, jak niektórzy uważają! Każdy, kto kocha jeździć na rowerze, miał taki moment, gdy się zastanawiał, czy brać rower na raty. Dlaczego? Bo niestety, jak stare przysłowie mówi: Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego też gdy pojawia się myśl o nowszym lub lepszym modelu, stajemy przed dylematem, ile na to wydać pieniędzy. Wybór rowerów jest ogromny. A podobnie jak w przypadku innych produktów znajdzie

Wyprawy rowerowe: 9 wskazówek, jak się przygotować do wycieczki rowerowej

Wyprawy rowerowe zarówno te po Polsce, jak i poza jej granicami to doskonały sposób na spędzenie wakacji. Jednak do każdej wycieczki, a zwłaszcza tej rowerowej trzeba się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o odpowiedni sprzęt rowerowy, lecz także o naszą kondycję i przygotowanie psychiczne. Nie możemy bowiem mylić wyprawy rowerowej z niedzielną wycieczką za miasto. Upały, ulewne deszcze, zmęczenie fizyczne, a czasem także psychiczne.

Specialized Tarmac

Specialized Tarmac to wyjątkowo lekki, a przy tym bardzo szybki rower szosowy cenionego amerykańskiego producenta. Modele z tej serii dostępne są w sprzedaży od wielu lat, a obecna generacja stanowi bezpośrednią ewolucję pierwotnych założeń projektantów. Tarmac jest jednośladem opracowanym specjalnie z myślą o osobach poszukujących uniwersalnego roweru szosowego, znajdującego zastosowanie w różnych warunkach terenowych - zarówno na wzniesieniach,

Opony Specialized. Czym się wyróżniają?

Opony Specialized należą do najbardziej istotnych elementów osprzętu rowerowego tej cenionej marki. Ich wysoka jakość podnosi wygodę i bezpieczeństwo jazdy, stwarzając wygodne warunki poruszania się w różnych warunkach. Odpowiednio dobrane opony mają wpływ na uzyskiwane osiągi, a także ułatwiają pokonywanie nawet najbardziej wymagających terenów. Ogumienie firmy Specialized stanowi podstawę wyposażenia rowerów tego producenta, a wiele zróżnicowan

Unibike Viper

Unibike Viper to obecnie jeden z najpopularniejszych rowerów crossowych w Polsce. Model ten należy do wyjątkowo cenionych jednośladów rekreacyjnych, co wynika z jego stonowanego wyglądu, uniwersalnego zastosowania oraz sprawdzonego osprzętu cenionych producentów. Nie bez znaczenia pozostaje dobry stosunek ceny do jakości, dzięki któremu Viper pozostaje rowerem bardzo często spotykanym na polskich drogach. Jednoślady polskiej marki Unibike znaleźć

Giant Propel

Giant Propel to nowoczesne rowery szosowe typu aero, które wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami aerodynamicznymi. Jednoślady te zapewniają bardzo stabilne i precyzyjne prowadzenie, a także gwarantują pożądaną płynność oraz szybkość jazdy. Propel z powodzeniem nadaje się do startu w szosowych wyścigach. Podobnie jak wiele innych rowerów marki Giant, model ten dostępny jest w ofercie Immotion.