HomePowrót

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

06/08/2018 13:20:07

Rowery elektryczne, które kupić można w sklepach Immotion we Wrocławiu, to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki firmy Specialized są wyjątkowe na tle konkurencji? I od czego to wszystko się zaczęło? Odpowiedzi na te i inne pytania oraz praktyczne porady znajdziecie poniżej.

Spis treści:
Historia rowerów elektrycznych
Jak działają rowery elektryczne?
Napęd w rowerze elektrycznym
Jakie napędy elektryczne są najlepsze?
Jak daleko dojedziemy rowerem elektrycznym?
Jak wybrać rower elektryczny?
Ceny rowerów elektrycznych

Sklep Immotion we Wrocławiu prezentuje historię rowerów elektrycznych

Prace nad prototypem pierwszego roweru wspomaganego trwały już w latach 1867-1886, kiedy to dwaj wynalazcy stworzyli rower napędzony za pomocą mięśni wspartych maszyną parową i silnikiem spalinowym. Dziś trudno sobie wyobrazić takie dziwo. Pierwszy patent na rower elektryczny, nieco bardziej przypominający znane nam dziś urządzenia, wydano w 1895 roku. Ogden Bolton Jr. już wtedy – ponad 120 lat temu – wpadł na pomysł umieszczenia silnika w piaście roweru. Dwa lata później kolejny konstruktor – Ozeasz W. Libbey – stworzył rower z dwoma akumulatorami. Jeden z nich działał podczas jazdy po płaskim terenie, natomiast drugi uruchamiał się w trakcie wjeżdżania na wzniesienie. Następny krok w historii rowerów elektrycznych postawił J. Steffens Mathew, który zbudował rower obsługiwany przez pas umieszczony na obwodzie koła oraz wokół silnika. Było to posunięcie, któremu nie można odmówić kreatywności, ale też trudno mówić o jego skuteczności. W lepszym kierunku poszedł John Schnepf, który w 1899 roku wykorzystał do napędu w rowerze kółka pasowe, które zostały umieszczone na górnej powierzchni tylnego koła. To rozwiązanie wykorzystał w 1969 roku A. Wood Jr., włączając kółka pasowe do bardziej złożonego systemu tarcia składającego się z czterech różnych silników przesuniętych na przód koła. Kolejnym ważnym posunięciem w historii rowerów elektrycznych był patent zgłoszony w 1946 roku. Jesse D. Tucker skonstruował wówczas silnik z wewnętrzną zębatką i funkcją wolnobiegu. Dzięki temu został zapamiętany jako pomysłodawca i twórca jednej z cech wyróżniających rower elektryczny do dnia dzisiejszego – wybór pomiędzy możliwością napędzania roweru wyłącznie siłą własnych mięśni lub wspomagania się silnikiem.

Jak działają rowery elektryczne, które można kupić we Wrocławiu?

Rower elektryczny jest swego rodzaju hybrydą – czymś pomiędzy tradycyjnym rowerem a motorowerem. Poruszanie się na nim umożliwiają dwa rodzaje napędu – tradycyjny, czyli siła naszych mięśni, oraz dodatkowy, czyli silnik elektryczny. Ten drugi napęd może być umieszczony w piaście roweru (tylnej lub przedniej) albo w korbie. Silnik zasilany jest akumulatorem elektrycznym, który ładujemy, podłączając dołączony przez producenta zasilacz do zwykłego gniazdka. Siła wspomagania w rowerze elektrycznym (czyli moc silnika) regulowana jest za pomocą elektronicznego sterownika. Parametry pracy silnika określane są za pomocą zwykłej manetki lub konsoli w formie wyświetlacza LED lub LCD lub dobierane są automatycznie przez system. Pytając o parametry techniczne roweru elektrycznego, powinniśmy poznać dwie specyfikacje: Pedelec oraz S-Pedelec, które wyróżniają dwa typy jednośladów.

Pedelec S-Pedelec
Maksymalna moc silnika: 250 W Maksymalna moc silnika: 500 W
Prędkość maksymalna podczas jazdy ze wspomaganiem: 25 km/h Prędkość maksymalna podczas jazdy ze wspomaganiem: 45 km/h
Wspomaganie jazdy silnikiem uruchamiane jest poprzez pedałowanie Wspomaganie jazdy silnikiem uruchamiane jest poprzez pedałowanie
Możliwość dokupienia i samodzielnego montażu lusterek wstecznych Rower wyposażony jest w lusterka wsteczne
Kask jest nieobowiązkowy Wymagane jest posiadanie kasku
Brak obowiązku rejestracji Obowiązek rejestracji


Warto tutaj dodać, że obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich rowerów elektrycznych, których parametry nie mieszczą się w specyfikacji Pedelec. Wiąże się to z dobrą wiadomością dla miłośników niestandardowych rozwiązań. Rynek jest bowiem gotów odpowiedzieć na wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Jeśli nie odpowiada nam żaden z dostępnych na rynku „pedelców” lub „s-pedelców”, możemy zlecić budowę modelu w ramach tzw. konwersji roweru tradycyjnego na rower elektryczny. Moc silnika w konstruowanym na zamówienie jednośladzie może przekraczać nawet 500 W, jednak wówczas zaliczymy go już kategorii skuterów lub motocykli elektrycznych. Przepisy w Polsce są nadal niejednoznaczne i jedynymi wytycznymi są przepisy Unii Europejskiej, jednakże wszelkie obostrzenia dotyczą e-bików, które mają poruszać się po drogach publicznych. Jeśli chcemy mieć e-bika bez technicznego ogranicznika prędkości, to możemy nim jeździć po górach, ale wyjazd na drogę publiczną narazi nas na karę. W rzeczywistości nie ma żadnych miar do sprawdzania parametrów technicznych e-bików i nawet w przypadku kontroli przez służby mundurowe szanse na otrzymanie mandatu za jazdę pojazdem niezarejestrowanym są znikome.

Rower elektryczny Giant Quick E+

Sklep Immotion we Wrocławiu wyjaśnia, jak działa napęd w rowerze elektrycznym

Za pomocniczy napęd w rowerze elektrycznym odpowiada przede wszystkim silnik. Jego umiejscowienie jest koleją kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając określony model e-bika. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest umieszczenie napędu w piaście tylnej lub przedniej. Przemawiają za tym przede wszystkim względy ekonomiczne. Tego typu silniki są bowiem tanie, a wersji bezprzekładowej również mało awaryjne i trwałe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybierając rower z silnikiem w piaście przedniej oraz z baterią na bagażniku, otrzymujemy przede wszystkim lepsze rozłożenie ciężaru. Kiedy silnik zamontowany jest w tylnej piaście, możemy liczyć na minimalizację poślizgu podczas manewrowania rowerem oraz na lepszą kontrolę nad przednim kołem. Jednak optymalnym i nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest umieszczenie silnika w okolicy suportu, a zatem w środkowej części roweru. Nie trudno się domyślić, że dzięki temu zyskujemy centralnie, a zarazem niżej rozłożony środek ciężkości, co zapobiega ryzyku wywrócenia się roweru (kwestia szczególnie istotna dla starszych, lecz nadal aktywnych rowerzystów). Ponadto tak zamontowany silnik zapewnia podobną inercję kół (na żadnym z nich nie spoczywa większa część ciężaru silnika) oraz łatwość w ich zdejmowaniu w razie konieczności serwisowania. Jakie jeszcze zalety możemy dostrzec w tym rozwiązaniu? Z pewnością będzie to możliwość zamontowania przerzutek i hamulców w tylnej piaście. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w ten sposób zapewniamy wspomnianym komponentom odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych (zwłaszcza deszczu) oraz minimalizujemy konieczność ich serwisowania. Za jedną z największych zalet centralnego silnika uważa się jednak – i to całkiem słusznie – możliwość wbudowania do napędu czujnika nacisku na pedał, czyli możliwość pomiaru obciążenia. Dzięki temu sterownik na bieżąco zmienia parametry pracy silnika, ten zaś może generować moc proporcjonalną do obciążenia. Jaki jest efekt? Kiedy wjeżdżamy pod górkę, nasz silnik wie, że potrzebujemy większego wsparcia, dlatego generuje większą moc, natomiast kiedy zjeżdżamy z górki, silnik – tak ja my – może sobie pozwolić na odpoczynek, tym samym zużywając zasoby baterii w mniejszym stopniu. Idąc tym tropem, łatwo zauważyć, że im doskonalszy napęd, tym bardziej płynna i komfortowa jazda.

Jakie napędy elektryczne są najlepsze? Które z nich zamontowano w rowerach dostępnych we Wrocławiu?

Wśród najbardziej znanych i cenionych producentów, plasujących się w klasie średniej i wyższej, liczą się pięć dużych firm: Brose, Panasonic, Bosch, Yamaha oraz Shimano. Japoński potentat, dostrzegając szybki rozwój rynku rowerów elektrycznych, opracował własny napęd elektryczny. Zestaw Shimano StePS został oparty o centralny silnik w suporcie. Cała grupa zawiera kompletny elektryczny napęd ze sterowaniem, a zatem:

 • silnik elektryczny o maksymalnej mocy 500 W – można go połączyć z elektryczną przerzutką zintegrowaną z wielobiegową piastą – Alfine Di2;
 • mechanizm korbowy Shimano FC-E600;
 • akumulator ze stacją dokującą;
 • konsolę;
 • manetkę (lub dwie manetki przy wykorzystaniu Alfine Di2);
 • wzmocniony łańcuch, pokryty powłoką SIL-TEC;
 • okablowanie do roweru;
 • ładowarkę.

Warto podkreślić, że zestaw Shimano StePs jest jednym z najlżejszych na rynku (3,1 kg). Dla porównania możemy się przyjrzeć napędom elektrycznym produkowanym przez firmę Bosch, która jest jednym z liderów w tej dziedzinie. Bosch oferuje silniki o mocy 250 W, a zatem mieszczące się w specyfikacji Pedelec. Silnik Boscha z jedną zębatką napędową, ważący ok. 4 kg, gwarantuje wspomaganie do 275%, rozłożone na cztery poziomy. Dołączona do zestawu litowo-jonowa bateria ma pojemność 400 Wh/11Ah, a jej napięcie wynosi 36 V. Bateria objęta jest dwuletnią gwarancją, a producent zapewnia trwałość na poziomie 500 pełnych cykli. Zasięg roweru z taką bateria – w zależności od wybranego trybu wspomagania – powinien wynosić od 130 do 60 kilometrów. Wszystkie parametry możemy obserwować na kontrolerze z podświetlanym wyświetlaczem LCD. Po rozładowaniu baterii skorzystamy z ładowarki o wyjściowym napięciu w wysokości 220-240 V i czasie ładowania wynoszącym 3,5 godziny. Na efektywność rowerów elektrycznych poza silnikiem wpływa także akumulator. Rynek zmienia się bardzo dynamicznie i dotychczasowi jego liderzy – Bosch oraz Yamaha, zostały dogonione przez wielkie Shimano, które z wprowadzeniem swoich nowości nie miało zbyt dużego problemu – firma cieszy się wysokim zaufaniem wśród klientów na całym świecie, a sprawny program wdrożeniowy pozwala na zapewnienie natychmiastowej obsługi posprzedażnej przez Shimano Service Center, czyli autoryzowane punkty obsługi. Szwajcarski producent Brose jest kojarzony głównie z marką Specialized, wyposażając e-biki od Amerykanów w pełni zintegrowane napędy, zaprojektowane od podstaw pod kątem konkretnych rowerów. To innowacyjne podejście sprawia, że każdy e-bike Specialized ma najlepszy możliwy napęd, z silnikiem o mocy 250W i wydajna baterią o pojemności aż do 604 Wh, przez co napęd pracuje wyjątkowo wydajnie i przez długi czas. Dodatkowo silniki Brose, poprzez zastosowanie przeniesienia napędu wewnątrz mechanizmu za pomocą elastycznego paska, odznaczają się niskim hałasem i płynną pracą.

Rower elektryczny na wyprawie

Do Wrocławia i z powrotem, czyli jak daleko dojedziemy rowerem elektrycznym?

Rowerem elektrycznym dojedziemy, jak daleko zechcemy. Właściwe pytanie brzmi – jaki zasięg ma nasz akumulator? Wydajność roweru elektrycznego, określana jako jego zasięg, nie zależy tylko od silnika. Należy także zwrócić uwagę na baterię. Dystans, który możemy przebyć na jednym naładowaniu baterii, może się zmieniać w zależności od różnych czynników, w tym od:
mocy baterii – jej pojemności i napięcia podczas pracy;

 • stanu technicznego baterii;
 • wykorzystywanego tryby pracy silnika;
 • ukształtowania terenu;
 • kierunku i prędkości wiatru;
 • temperatury otoczenia
 • ciężaru rowerzysty.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty, producenci podają zazwyczaj zasięg 50-130 kilometrów. Jeśli jednak w rowerze zastosowano akumulator o niskiej jakości, zasięg może być kilkakrotnie niższy. Tanie systemy wspomagania, których nie wyposażono w inteligentne oprogramowanie sterujące, potrafią „wystrzelać się” z mocy akumulatora na dystansie nawet 20 km! Na szczęście nigdy nie musimy się obawiać o to, że napęd elektryczny w naszym rowerze przestanie działać bez żadnego ostrzeżenia. Specjalistyczne sterowniki przez cały czas analizują stan baterii i przekazują informację o przewidywanym zasięgu do wyświetlacza. Trwałość samej baterii podawana jest w cyklach ładowania – większość producentów określa zazwyczaj trwałość na poziomie 500 cykli, przy czym Specialized gwarantuje sprawność akumulatora do 1000 cykli ładowania, a ich ilość zawsze możemy odczytać w dedykowanej aplikacji na smartfony Mission Control. W rzeczywistości trwałość zależy nie tylko od zapewnienia producenta, ale też do właściwości samej baterii oraz sposobu, w jaki się z nią obchodzimy. Nie można także zapominać o tym, że bateria się po prostu zużywa, w związku z czym czas jej pracy się skraca. Aby nasza bateria działa sprawnie przez długi czas, powinniśmy zwracać uwagę na czynniki wpływające na jej zużycie, czyli:

 • technologię zastosowanych ogniw (np. Lilo czy LiFoPe);
 • czas użytkowania;
 • sposób użytkowania – mniejszą trwałość będzie miał akumulator z roweru ze zdjętym ograniczeniem, na którym ktoś jeździ bardzo szybko i z maksymalnym trybem wspomagania, a większą z roweru, który jeździ raczej wolno i w trybie „eco”;
 • sposób przechowywania – należy tu pamiętać o odpowiedniej temperaturze;
 • sposób ładowania – najlepiej przestrzegać wskazówek od producenta.


Nie zapominajmy także o tym, że zużytą baterię zawsze można wymienić na nową. Masz już podstawową wiedzę o rowerach elektrycznych, ale nadal nie wiesz, czym kierować się w wyborze idealnego dla siebie modelu? Pójdźmy zatem o krok dalej.

Sklep Immotion we Wrocławiu radzi: jak wybrać rower elektryczny?

Wybierając rower elektryczny, najlepiej postąpić tak, jak w przypadku każdego innego roweru. A zatem zacznijmy od określenia swoich potrzeb. Inne wymagania postawią przed e-bikem rowerzyści górscy, a innych standardów będą oczekiwały osoby wykorzystujące go w mieście i dojeżdżające nim do pracy. Rower elektryczny będzie także doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych, którym słabnące siły nie zawsze pozwalają na pełną swobodę. Czym powinny się różnic pedelce dla tych grup użytkowników? Przede wszystkim jakością osprzętu. Podobnie jak w każdym innym rowerze, tak też w rowerach elektrycznych zarówno jakość napędu elektrycznego, jak i pozostałych elementów zależy od materiałów konstrukcyjnych oraz od producenta. Podczas wypraw górskich osprzęt narażony jest na znacznie większe ryzyko uszkodzenia niż w trakcie miejskich przejażdżek, dlatego powinien być szczególnie wytrzymały – odporny nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, lecz także zabezpieczony przed mocnymi wstrząsami. W mieście nie musimy się tak bardzo obawiać uszkodzeń mechanicznych, ale nadal powinniśmy chronić napęd i osprzęt przed deszczem i błotem. Wszystkim użytkownikom, a zwłaszcza osobom starszym będzie także zależało na jak najlepszej równowadze roweru, dlatego warto sięgnąć po model z silnikiem w suporcie. Wszyscy docenimy także jak najmniejszą wagę roweru, a o tym będzie decydował nie tylko napęd i osprzęt, lecz także materiał, z jakiego wykonano ramę. Chcąc zminimalizować ciężar, producenci chętnie sięgają po lekkie,aluminiowe ramy, których dodatkową zaletą jest to, że nie ulegają korozji. Zawsze trzeba się jednak liczyć z tym, że rower elektryczny będzie cięższy od tradycyjnego jednośladu o około 7-9 kg, co wynika nie tylko z dodatkowego ciężaru napędu elektrycznego, lecz także z faktu, ze ze względu na jego obecność wzmocnione muszą być także koła i rama. Podczas jazdy nie będzie to stanowiło najmniejszego problemu, jednak wnosząc rower po schodach, na pewno odczujemy jego ciężar.

Rower elektryczny Comfort Cossack 7

Ceny rowerów elektrycznych – przegląd ofert Specialized i Unibike w sklepach na terenie Wrocławia

Ceny rowerów elektrycznych wahają się od około 4000 do ponad 40000 złotych. W ofercie obydwu producentów brak jest tych najtańszych – argument ceny nie jest w stanie zrekompensować niskiej klasy wykorzystanych komponentów oraz komfortu użytkowania, przez co najniżej wycenione e-biki potrafią sprawić więcej kłopotu, niż radości z jazdy. W ofercie Unibike znajdziemy nieco droższy rower elektryczny – Energy GTS z aluminiową ramą i grupą napędu Shimano StePs E6001. Producent konsekwentnie wykorzystał także osprzęt Shimano, w tym piasty 3D37 z możliwością podłączenia piasty wielobiegowej Allfine Di2 S505 oraz hamulce hydrauliczne Acera M445. Wykorzystując osiem biegów i napęd elektryczny, bez wysiłku dojedziemy nim do pracy, a nawet wybierzemy się na dłuższą wycieczkę. Najbardziej wyspecjalizowane i plasujące się jednocześnie w najwyższym przedziale cenowym są w tym zestawieniu e-biki amerykańskiej firmy Specialized. Podstawą rowerów elektrycznych Specialized są ultralekkie ramy aluminiowe, napędy elektryczne szwajcarskiego producenta Brose oraz osprzęt firm Sram lub Shimano, a zatem klasa sama w sobie. Specialized Turbo to także jedne z najszybszych rowerów elektrycznych na rynku osiągające prędkość do 45 km/h. W ofercie Turbo znajdziemy rowery elektryczne górskie (Turbo Levo i Turbo Kenevo) i miejskie (Turbo Vado i Turbo Como – w wersji męskiej i damskiej). W rowerach miejskich Turbo Vado znajdziemy silniki o mocy do 250 W, a zatem mieszczące się w klasyfikacji Pedelec, oraz baterie o pojemności przekraczającej nawet 500 Wh. Specialized oferuje ponadto dedykowaną aplikację Mission Control, łączącą się ze sterownikiem systemu w… baterii. Umieszczając swojego smartfona na kierownicy możemy mieć dostęp do wszystkich parametrów jazdy i systemu nawigacji w czasie pedałowania, otrzymując dostęp do wielu zaawansowanych funkcji, jak chociażby maksymalna moc silnika, maksymalna siła wspomagania, tryb pracy czy nawet obserwować nacisk, jaki generujemy na pedałach.

Już po tym krótkim przeglądzie widzimy, że oferta rowerów elektrycznych jest niezwykle bogata i zróżnicowana, a poszczególnie producenci wręcz prześcigają się w staraniach, chcąc dostarczyć nam sprzęt optymalny do naszych potrzeb.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Marki rowerów – czy znasz te najpopularniejsze? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

Podstawowym dylematem każdego, kto zastanawia się nad zakupem roweru, jest wybór marki. Wybór nie jest łatwy, a pomóc w tym mogą specjaliści ze sklepu IMMOTION. Działanie przemysłu rowerowego można porównać do branży samochodowej. Dostępnych jest wiele modeli, jednak liczba marek, które rozpoznawalne są przez potencjalnego klienta, jest stosunkowo niewielka. Powód? Tak jak w przypadku samochodów, stworzenie nowej brandu wymaga ogromnej inwestycji

Jakie akcesoria warto kupić w internetowym sklepie rowerowym na wiosnę?

Większość właścicieli jednośladów z niecierpliwością czeka na okres wiosenny i już teraz przegląda internetowe sklepy rowerowe w poszukiwaniu akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia nowego sezonu. Jazda rowerem staje się wówczas bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym - przyjemniejsza. Warto zatem jak najwcześniej przygotować pojazd do intensywnej eksploatacji. Jakie produktu warto zamówić już teraz?

Rowery Cossack, czyli stylowy design w atrakcyjnej cenie. Sklep Im-Motion przedstawia producenta!

Rowery Cossack wypełniły bardzo ważną lukę w ofercie sklepu Im-Motion, w której pomimo bogatego portfolio producentów z całego świata brakowało marki oferującej rowery po prostu ładne, niekoniecznie drogie, za to zaprojektowane z myślą o miejskiej jeździe. Wprawdzie każdy z czołowych producentów obecnych dziś na rynku ma modele rowerów miejskich w ofercie. Niemniej jednak jeżeli poszukujemy najlepszego rozwiązania w nie najwyższej cenie, warto za

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach

Rowery dla dzieci – jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka i czy warto inwestować w droższy model? Sklep Im-Motion podpowiada

Rower dla dziecka to inwestycja, nad którą wielu rodziców zaczyna się zastanawiać już w momencie, gdy dziecko zacznie stabilnie chodzić i biegać, o czym doskonale wiedzą specjaliści ze sklepu Im-Motion. Jednak wybranie odpowiedniego jednośladu dla młodego człowieka potrafi być bardzo skomplikowane i stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Nie wystarczy bowiem powiedzieć, że szuka się dziecięcego rowerka, aby znaleźć ten idealny model. Ważne jest

Rower crossowy – jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

Rowery crossowe to jedne z typów rowerów sportowych szeroko rozpowszechnionych jako rowery rekreacyjne. Ze względu na ich dostosowanie do jazdy po utwardzonych drogach doskonale wypełniają rolę pojazdu codziennego zastosowania, stanowiąc realną alternatywę dla cięższych rowerów trekkingowych i miejskich. Ich uniwersalność sprawia, że każdy rowerzysta z łatwością opanuje jazdę crossem, a pewne cechy sportowe pozwolą na okazjonalne starty w lokalny

Wyprawy rowerowe: 9 wskazówek, jak się przygotować do wycieczki rowerowej

Wyprawy rowerowe zarówno te po Polsce, jak i poza jej granicami to doskonały sposób na spędzenie wakacji. Jednak do każdej wycieczki, a zwłaszcza tej rowerowej trzeba się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o odpowiedni sprzęt rowerowy, lecz także o naszą kondycję i przygotowanie psychiczne. Nie możemy bowiem mylić wyprawy rowerowej z niedzielną wycieczką za miasto. Upały, ulewne deszcze, zmęczenie fizyczne, a czasem także psychiczne.

Sklepy rowerowe we Wrocławiu, czyli gdzie kupić rower w stolicy Dolnego Śląska?

Sklepy rowerowe we Wrocławiu znajdziemy niemal w każdej części miasta. Nie każdy ze sklepów oferuje nam jednak usługi na tym samym poziomie oraz możliwość zakupu tej samej jakości. Jak znaleźć odpowiedni sklep rowerowy i na co zwrócić uwagę, zanim kupimy gdzieś rower? Czy znajdziemy we Wrocławiu renomowane sklepy z tradycją i historią, a nie tylko kolejne siedziby wielkich sieciówek sprzedających rowery „made in China”? Czy lepiej wziąć pod uwagę

Rozmiar ramy roweru – jak go dobrać? Skorzystaj z porad sklepu rowerowego Im Motion

Rozmiar ramy roweru odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o wygodę i komfort jazdy na jednośladzie. Nieodpowiednie jego dopasowanie może bowiem powodować bóle mięśni oraz stawów oraz wymuszać nienaturalną pozycję, która na dłuższą metę będzie po prostu zupełnie nie do zniesienia. Ważnym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy przyszły właściciel jednośladu, jest więc pytanie dotyczące tego, jak dobrze dobrać rozmiar ramy roweru. Czy wystarczy ki

Wyprzedaż rowerów – na jakie modele z wyprzedaży warto zwrócić uwagę? Zobacz okazje z wyprzedaży w sklepie rowerowym Im-Motion

Wyprzedaż rowerów to okazja, aby najlepsze modele z poprzednich lat zakupić w wyjątkowo okazyjnych cenach. Jeżeli więc zależy nam przede wszystkim na najwyższej jakości sprzętu, a nie na podążaniu za najnowszymi trendami, a przy tym możliwości naszego portfela są nieco ograniczone, warto zawsze przyjrzeć się okazjom w profesjonalnych sklepach rowerowych. W dziale promocji możemy znaleźć bowiem często w wyjątkowo okazyjnych cenach prawdziwe perełk

Damskie rowery górskie – jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne typy rowerów w wersjach dla kobiet, wyróżniają się przede wszystkim geometrią dostosowaną do kobiecej figury. Dziś producenci rowerów dbają jednak nie tylko o zapewnienie paniom dostępu do modeli rowerów, które sprawdzą się w mieście czy podczas rekreacyjnych weekendowych przejażdżek po okolicy. W ich ofertach znajdziemy także specjalistyczne modele przystosowane do potrzeb pań uprawiających kolarstwo pół