HomePowrót

 Rowery szosowe – czy warto zdecydować się na modele używane, czy lepiej wybrać jeden z tańszych modeli?

Rowery szosowe – czy warto zdecydować się na modele używane, czy lepiej wybrać jeden z tańszych modeli?

06/08/2018 15:01:55

Rowery szosowe stają się w ostatnich latach popularne nie tylko wśród profesjonalistów, zawodowo biorących udział w wyścigach, lecz także wśród amatorskich miłośników jazdy rowerowej, zainspirowanych choćby osiągnięciami mistrzów corocznego wyścigu Tour De France. Modele rowerów tego typu cechuje jednak ogromna różnorodność wynikająca nie tylko z ceny. Jak dopasować odpowiedni rower szosowy do naszych potrzeb, czy warto zdecydować się na najtańsze modele lub zakup używanej szosówki i z jakimi cenami musimy się liczyć, planując zakup?

Spis treści:
Jak dobrać rower szosowy?
Ceny profesjonalnych rowerów szosowych
Używany rower szosowy
Najtańsze rowery szosowe
Rowery szosowe w sklepach i Internecie
Gdzie kupić rower szosowy?

Jak dobrać najlepszy rower szosowy dla naszych potrzeb?

Aby dokonać wyboru najlepszego roweru szosowego, musimy przede wszystkim dopasować rozmiar roweru do naszej sylwetki. Najłatwiej jest to zrobić osobiście, kiedy możemy po prostu obejrzeć różne modele w sklepie stacjonarnym i wypróbować, czy model, który nam się najbardziej podoba, będzie dla nas odpowiedni. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu decydujemy się na zakup roweru przez Internet i nie mamy tej możliwości, powinniśmy jak najdokładniej sprawdzić wymiary ramy każdego z modeli, które bierzemy pod uwagę. Zlokalizowany we Wrocławiu sklep Immotion, prowadzący również sprzedaż przez Internet, poleca nam dwa sposoby na niezawodne sprawdzenie, jaki rozmiar roweru powinniśmy wybrać. Jeżeli kupujemy rower dla siebie, pomocne będzie zmierzenie wewnętrznej strony nogi. Po pomnożeniu otrzymanego wymiaru przez odpowiedni współczynnik w zależności od rodzaju roweru, jaki chcemy kupić, otrzymamy przybliżony wymiar najodpowiedniejszej dla nas ramy. Aby otrzymać przybliżony rozmiar ramy w centymetrach w przypadku roweru szosowego, pobrany przez nas wymiar mnożymy przez 0,665. Jeśli natomiast planujemy zakup roweru w prezencie i nie chcemy zdradzać niespodzianki, powinniśmy kierować się wzrostem osoby, której chcemy sprawić prezent. Immotion prezentuje na swojej stronie tabelę pozwalającą z bardzo dużym prawdopodobieństwem dopasować najlepszy rozmiar ramy roweru szosowego do wzrostu jego przyszłego użytkownika.

Równie ważną kwestią jest to, czy jesteśmy początkującymi adeptami jazdy na rowerach szosowych, czy potrzebujemy profesjonalnego modelu dostosowanego do jazdy zawodowej. W tym pierwszym przypadku zdecydujemy się bowiem na modele tańsze, z aluminiową ramą i komponentami z nieco cięższych materiałów niż te wykorzystywane w rowerach projektowanych dla zawodowców. Zanim jednak przejdziemy do cen rowerów i tego, z czego wynikają główne różnice pomiędzy nimi, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze dwa elementy konstrukcyjne każdego modelu. Są to geometria ramy oraz długość tylnych widełek. Pamiętajmy, że im dłuższa będzie rura górna w ramie, tym bardziej pochyloną i sportową pozycję będziemy musieli przyjąć. Im krótsze natomiast będą tylne widełki, tym bardziej aerodynamiczny i zwrotny będzie wybrany przez nas model. Dłuższe widełki, niewykorzystywane raczej w modelach szosowych, zapewnią nam wyczuwalnie lepsze tłumienie nierówności drogi. Nie zapomnijmy również o odpowiednim wybraniu odpowiadającego naszym potrzebom osprzętu takiego jak napęd, przerzutki i hamulce.

Rower szosowy Giant FastRoad SLR 2

Jakie są ceny profesjonalnych rowerów szosowych i czym charakteryzują się te modele?

Ceny profesjonalnych rowerów szosowych przewyższają ceny modeli ze średniej półki nawet piętnastokrotnie! Wynika to przede wszystkim z wyższej jakości i wytrzymałości zastosowanych w modelach profesjonalnych elementów przy jednoczesnym zachowaniu jak najniższej wagi całego roweru. Przy pewnym poziomie wagowym, dalsze obniżenie masy o chociażby 100 gramów oznacza wydatek nawet kilku tysięcy złotych więcej, co dla amatorów jest zwyczajnie nieopłacalną inwestycją. Niemniej jednak rozwiązania proponowane przez producentów w rowerach przeznaczonych dla zawodowców mogą być technicznie bardzo podobne do tych, jakie znajdziemy w tańszych modelach dla początkujących lub po prostu miłośników jazdy na szosówkach. Różnią je zatem tylko materiały, z których wykonane są najważniejsze elementy, co wiąże się ze wzrostem wagi całego roweru oraz niewielkim obniżeniem jego odporności na uszkodzenia mechaniczne i intensywną eksploatację. Jest to istotne przede wszystkim, jeżeli zajmujemy się jazdą na szosówkach zawodowo, co łączy się z codziennymi wielogodzinnymi treningami i pokonywaniem setek kilometrów tygodniowo.

W sklepie Immotion, prowadzącym zarówno sprzedaż stacjonarną we Wrocławiu, jak i sprzedaż przez Internet, najdroższe modele profesjonalnych rowerów szosowych to wydatek rzędu nawet ponad trzydziestu tysięcy złotych. Należą do nich między innymi modele takie jak TCR ADVANCED SL 0 ISP marki Giant czy LITENING C:68 SLT firmy Cube. Rowery te, wykonane z najbardziej wytrzymałych, a jednocześnie najlżejszych materiałów dostępnych na rynku, wyposażone są w osprzęt najwyższej jakości. Ciężar całości natomiast nie przekracza ośmiu kilogramów, w niektórych przypadkach osiągając rezultat poniżej siedmiu kilogramów. Producenci już od kilku lat są nawet w stanie stworzyć modele, których waga jest znacząco niższa niż określone przez obowiązujące przepisy wyścigów rowerowych 6,8 kilograma. Obecnie w przypadku najdroższych modeli profesjonalnych rowerów szosowych możemy trafić nawet na takie, których waga nie przekracza pięciu kilogramów!

Czy warto kupić używany rower szosowy?

Przed zakupem używanego roweru szosowego musimy dokładnie rozważyć, czy aby na pewno będzie to dobra inwestycja. Choć możemy spotkać się z kuszącymi cenami, które zachęcą nas do tego, aby kupić dany model niemal bez zastanowienia, zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy będzie to na dłuższą metę naprawdę opłacalny zakup. Planując kupno roweru używanego, powinniśmy zawsze szczegółowo przeanalizować kilka najistotniejszych kwestii związanych transakcją tego rodzaju.

Cena używanego roweru szosowego

Przede wszystkim, sprawdźmy, czy cena używanego roweru różni się faktycznie znacznie od ceny rozważanego przez nas nowego modelu roweru szosowego. Jeżeli planowaliśmy zakup jednego z najtańszych modeli, lecz zostaliśmy skuszeni ofertą kupna w podobnej cenie o wiele lepszego używanego roweru, zastanówmy się, czy będzie nas stać na związane z nim koszty eksploatacji. Oczywiście, okazyjne kupno używanego modelu nienależącego do najtańszych może być niesamowicie kuszące. Pamiętajmy jednak, że poza naturalnymi kosztami eksploatacji i potrzebą wymiany zużywających się części na nowe, o wiele droższe niż te wykorzystywane w modelach z niższej półki, w przypadku roweru używanego musimy liczyć się również z nieoczekiwanym wzrostem faktycznych kosztów zakupu związanych z naprawą lub ukrytymi wadami nabytego przez nas modelu. Ponadto może okazać się, że wybrany rower posiada w wyposażeniu elementy wykonane według standardów, które dzisiaj są albo nieaktualne, albo porzucone przez przemysł. Jeśli nastąpi konieczność wymiany zużytego elementu, np. łożysk suportu, możliwe, że nabycie nowych będzie bardzo trudne, drogie lub niemożliwe. Dotyczy to szczególnie tzw. egzotycznych marek, które często eksperymentowały „na klientach” nowe rozwiązania, które ostatecznie nie przyjęły się. Rower starszy, niż sześć lat może powodować kłopoty w serwisie.

Jakość używanego roweru szosowego

Tym, co powinno wzbudzić w nas szczególną ostrożność, jest niesamowicie okazyjna cena modelu sprzedawanego w sklepach o wiele drożej. Zwłaszcza, jeśli właściciel zapewnia nas, że rower jest „prawie nieużywany”, postał sobie tylko trochę w garażu, a jego jedyną wadą są niewielkie zarysowania lakieru na ramie, koniecznie zastanówmy się, czy wszystko jest w porządku. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że rower posiada wady, które jesteśmy w stanie dostrzec przy niezbyt dokładnym obejrzeniu modelu, a nieuczciwy sprzedawca ma nadzieję, że cena zachęci nas na tyle, że po prostu radośnie zapłacimy i odjedziemy bez zerknięcia krytycznym okiem na nasz nowy nabytek.

Rama w używanych szosówkach

Kupując używany rower, pamiętajmy zatem, aby dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom roweru. Sprawdźmy, czy rama nie jest pęknięta, uszkodzona i czy nie nosi śladów spawania. Będzie to nieomylny znak, że oferowany nam okazyjnie model nie jest wcale „prawie nieużywany”, jak sugeruje sprzedawca. Pęknięcia i uszkodzenia powstałe na przykład w wyniku wypadków mogą natomiast mieć znaczący wpływ na spadek wytrzymałości ramy i jej szybsze zużycie. Ten rodzaj uszkodzenia definitywnie przekreśla możliwość kupienia używanego roweru – koszty wymiany całej ramy należą bowiem do jednych z najwyższych kosztów napraw rowerowych!

Osprzęt w używanym rowerze szosowym

Sprawdźmy również dokładnie stan osprzętu całego roweru. Powinniśmy koniecznie przyjrzeć się, czy łańcuch nie jest zbyt rozciągnięty i czy zęby kasety nie są wytarte. Zwróćmy również uwagę na opony – czy nie są na tyle wytarte i czy nie mają pęknięć lub rozcięć, aby wymagać natychmiastowej wymiany? Pamiętajmy, że każdy z widocznie zużytych elementów, jakie znajdziemy w używanym modelu, wiąże się z dodatkowymi kosztami wymiany i serwisowania. Przeliczmy, czy po wszystkich koniecznych zabiegach kupno używanego roweru na pewno będzie tańsze i bardziej opłacalne, niż kupno nowego, nawet jeśli miałby to być model z o wiele niższej półki cenowej.

Ograniczona możliwość reklamacji i problemy ze zwrotem

Przy zakupie używanego roweru ważny jest również fakt, że będziemy mieli ograniczoną możliwość reklamowania towaru w przypadku, gdy zakupiony przez nas model okaże się wadliwy lub niezgodny z opisem sprzedawcy. Dlatego tak ważne jest dokładne obejrzenie roweru przed zakupem. Absolutnie nie powinniśmy więc decydować się na zakup używanego roweru przez Internet! Zamiast zaoszczędzić, możemy przysporzyć sobie tylko większych kosztów i kłopotów związanych z zakupem modelu wymagającego gruntownej naprawy. Pamiętajmy jednak, że nawet w przypadku dokładnego obejrzenia roweru, niektóre ukryte wady mogą ujawnić się dopiero po kilku miesiącach użytkowania kupionego sprzętu. Warto więc poważnie rozważyć kupno tańszego, ale nowego modelu, w przypadku którego możemy być pewni jego idealnego stanu, a w razie ewentualnych wad mamy pewność, że sklep uzna reklamację towaru i pokryje koszty naprawy.

Rower szosowy w trasie

Czy najtańsze rowery szosowe to dobra inwestycja?

Najtańsze rowery szosowe różnią się od droższych modeli w kilku istotnych aspektach. Są one cięższe i cechują się niższą wytrzymałością osprzętu w przypadku intensywnej eksploatacji. Wytwarza się je bowiem z tańszych materiałów i z wykorzystaniem mniej kosztownych technologii. Tania szosówka posiada ramę wykonaną ze stopów aluminium, która jest cięższa od karbonowej o kilkaset gramów. Nawet najcięższe rowery szosowe rzadko przekraczają masę dziesięciu kilogramów, co czyni je i tak wygodnymi i lekkimi do przenoszenia, zatem pogoń za karbonowymi elementami w przypadku amatora mieszkającego na czwartym piętrze bez windy nie będzie miała większego sensu. Karbon, czyli kompozyt węglowy, poza niską masą oferuje jeszcze zestaw innych cech, których szukamy dopiero po wejściu na wyższy poziom jazdy.

Nieco tańsze materiały wiążą się również, jak już wspomnieliśmy, z niższą wytrzymałością elementów roweru na działanie dużych sił i intensywną eksploatację. Jeżeli jednak planujemy zakup modelu z niższej półki ze względu na to, że dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z rowerami szosowymi lub mamy zamiar korzystać z roweru wyłącznie w celach rekreacyjnych, a nie wyczynowych, nie powinno stanowić to większego problemu. W tym przypadku bowiem relatywnie niższa wytrzymałość tańszych elementów osprzętu będzie absolutnie niezauważalna podczas użytkowania roweru. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy zamierzamy podjąć intensywne treningi lub jeździmy na szosówkach profesjonalnie lub nawet półprofesjonalnie. Wówczas droższy rower będzie co prawda o wiele większym wydatkiem. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że stanie się on jednocześnie inwestycją na wiele lat, podczas gdy tańszy rower mógłby się o wiele szybciej zużyć, co wygenerowałoby jeszcze większe koszty. Dzięki zakupowi modelu z nieco wyższej półki unikniemy więc dodatkowych kosztów związanych z serwisowaniem, naprawą, a nawet całkowitą wymianą roweru.

Czy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy tanie rowery szosowe?

Szeroką gamę tanich modeli rowerów szosowych znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Internetowy sklep Immotion, prowadzący również sprzedaż stacjonarną w sklepach zlokalizowanych na terenie Wrocławia, ma w swojej ofercie modele, których ceny zaczynają się już od około 2000 złotych. Są to popularne modele firmy Giant takie jak seria Contend lub Escape lub Specialized serii Allez i Sirrus, o ramach wykonanych ze wzmocnionych stopów aluminium. Mogą one jednak ważyć aż do 13 kilogramów, co w porównaniu z najlżejszymi rowerami profesjonalistów stanowić może nawet dwukrotnie większy ciężar.

Jeśli chodzi o wspomnianą wcześniej niższą wytrzymałość osprzętu na intensywną eksploatację, należy pamiętać, że dotyczy to tylko sytuacji, w których podobnie jak intensywnie trenujący profesjonaliści planujemy codziennie pokonywać wielokilometrową trasę. Jeżeli natomiast dopiero zaczynamy swoją przygodę z rowerami szosowymi i chcemy sprawdzić, czy aby na pewno jest to odpowiednia dyscyplina sportu, relatywnie słabszy osprzęt nie będzie stanowił problemu – dopiero przejście na wyższy poziom uwypukli niedostatki taniego osprzętu, na które amator nie zwraca uwagi. Nie powinniśmy również martwić się o jego niższą wytrzymałość jeżeli rower ma nam posłużyć wyłącznie do jazdy rekreacyjnej. Wynika to z faktu, że nawet w najtańszych modelach, które znajdziemy w sieci sklepów Immotion, cały wykorzystywany osprzęt taki jak manetki, przerzutki, kasety i mechanizmy korbowe jest produkcji jednego z liderów na rynku osprzętu rowerowego, czyli Shimano. W ofercie tej znanej firmy znajdziemy wytrzymałe i godne uwagi produkty z każdej półki cenowej. Dzięki szczegółowej specyfikacji każdego modelu na stronie internetowej Immotion i możliwości obejrzenia towaru na żywo w sklepach stacjonarnych będziemy mogli wybrać idealny tani model, dopasowany do naszych potrzeb i poziomu zaawansowania.

Rower szosowy Venge Elite

Gdzie we Wrocławiu możemy kupić rower szosowy, części do niego lub zlecić naprawę uszkodzonego roweru?

We Wrocławiu rowery szosowe oraz wszystkie potrzebne do niego części, akcesoria i rodzaje osprzętu znajdziemy w sieci sklepów Immotion. Jak już wspomnieliśmy, znajdziemy w nim zarówno najtańsze modele szosówek, przeznaczone dla adeptów jazdy na tym typie rowerów i amatorów, jaki i najbardziej profesjonalne i specjalistyczne modele dla zawodowców, wykonane z najwyższej jakości materiałów i przy wykorzystaniu osprzętu najwyższej jakości. Sieć sklepów Immotion ma swoje placówki w czterech miejscach na terenie Wrocławia. Każda z nich jest jednocześnie punktem serwisowym, w którym możemy zlecić różnego rodzaju naprawy uszkodzeń lub konserwację naszego roweru.

W samym centrum miasta znajdziemy jedną z siedzib firmy, czyli punkt zlokalizowany przy ulicy Kościuszki 34. W okresie od października do końca lutego prowadzi on jednak sprzedaż sprzętów zimowych, dlatego w celu zakupu lub obejrzenia roweru powinniśmy się udać do tego oddziału sklepu najwcześniej na początku marca. W okresie zimowym możemy jednak wybrać punkt na osiedlu Biskupin, zlokalizowany przy ulicy Olszewskiego 128. Punkt ten jest również najlepiej przystosowany do wykonywania najbardziej skomplikowanych napraw uszkodzonych rowerów w razie poważniejszych problemów. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-14:00.

Dwa kolejne sklepy sieci Immotion znajdziemy się na Kozanowie, przy ulicy Pilczyckiej 57, oraz na Psim Polu, przy ulicy Rakowej 6. Ten drugi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Handlowego Korona i będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli wybieramy się do sklepu rowerowego samochodem. Znajdziemy tam bowiem o wiele łatwiej miejsce parkingowe niż w ścisłym centrum miasta czy na Biskupinie. Również do tych sklepów możemy wybrać się w okresie zimowym, choć ich godziny otwarcia różnią się wówczas od godzin, w jakich otwarte są oba punkty w sezonie letnim. Sklep na Kozanowie do końca stycznia 2018 roku otwarty jest bowiem od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-18:00, natomiast punkt przy CH Korona do 28 lutego 2018 odwiedzać możemy od 10:00 do 18:00 w dni powszednie, a w soboty od 10:00 do 14:00.