Rower szosowy elektryczny to nowoczesny typ jednośladu przeznaczonego do jazdy na asfaltowych i utwardzonych drogach. Pojazdy te znacząco różnią się od modeli tradycyjnych, mimo posiadania wielu wspólnych cech. Napędzane są nie tylko siłą mięśni, ale również silnikiem elektrycznym. Taka konstrukcja wiąże się z bardzo wieloma zaletami, dzięki którym elektryczne szosówki coraz częściej wybierane są przez użytkowników. Modele należące do tej kategorii znaleźć można w sklepie Immotion.
Spis treści
Zasada działania
Budowa
Najważniejsze cechy
Zastosowanie
Parametry
Oferta Immotion
Czym się wyróżnia rower szosowy elektryczny?
Rower szosowy elektryczny jest interesującą alternatywą dla tradycyjnego jednośladu. W przeciwieństwie do klasycznych modeli wspomaganie jazdy odbywa się w tym przypadku przy udziale wbudowanego silnika elektrycznego. Tak skonstruowany rower umożliwia kolarzowi jazdę z mniejszym wysiłkiem niż w modelu bez wspomagania, a przy tym porusza się bezszelestnie. Jednoślady szosowe typu e-bike doceniane są zarówno przez młodszych, jak i starszych użytkowników. Idealnie sprawdzają się jako środek transportu w mieście, a także pojazd do jazdy rekreacyjnej.
Zasada działania
Rowery elektryczne wyposażone są w inteligentne wspomaganie. Do uruchomienia wspomagania silnika dochodzi automatycznie w momencie rozpoczęcia pedałowania. Moduł zainstalowany w silniku wspomaga nas w pedałowaniu zależnie od trybu pracy i siły włożonej przez nas w samo pedałowanie. Najważniejszą cechą tego napędu jest właśnie fakt ?wspomagania?. Rower nie pojedzie na samej mocy silnika.
Budowa roweru szosowego elektrycznego
Rower szosowy elektryczny jest zwykle cięższy od tradycyjnego jednośladu. Waga tego typu pojazdów stale się jednak obniża, a obecnie wynosi średnio 13-14 kg. Pod względem wyglądu nie odbiegają znacząco od klasycznych modeli, ale różnią się budową mechanizmu napędowego. Każdy e-bike posiada trzy istotne elementy, do których należą akumulator, silnik elektryczny oraz kontroler elektroniczny do sterowania pracą pojazdu.
Bateria
Akumulator elektrycznej szosówki to najważniejsze źródło jej napędu. Większość modeli wyposaża się w baterie litowo-jonowe o bardzo dużej wydajności, które znajdują zastosowanie także w telefonach komórkowych czy laptopach. Żywotność takiego akumulatora szacuje się na około 500 ładowań. W przypadku dłuższego stosowania moc baterii słabnie, co wiąże się z koniecznością jej wymiany. Pojedyncze pełne ładowanie pozwala na pokonanie jednośladem trasy ok. 40-60 km, a więc całkowita praca akumulatora wystarcza nawet na 20 000 km. W zależności od pojemności akumulatora zależy ilość przebytych na jednym ładowaniu kilometrów.
Silnik
Szosowe jednoślady elektryczne napędzane są nowoczesnym silnikiem bezszczotkowym. Jego moc wynosi 250 W, co stanowi maksymalną wartość dopuszczalną w Unii Europejskiej. Silniki bezszczotkowe są w pełni bezobsługowe, a przy tym praktycznie bezawaryjne. Do ich szczególnych zalet należy energooszczędność, pozwalająca na dłuższe użytkowanie jednośladu. Przejechanie dystansu 100 km wiąże się z bardzo niewielkim zużyciem prądu, którego koszt wyniesie około jednej złotówki. Silnik umożliwia rowerowi elektrycznemu osiąganie prędkości sięgającej nawet 25 km/h, która również regulowana jest przez unijne przepisy.
Kontroler
Zadaniem kontrolera roweru elektrycznego jest sterowanie pracą silnika, a także przesyłanie do niego energii z baterii. Element ten skupia w sobie wszystkie przewody elektryczne pojazdu. Kontroler współpracuje bezpośrednio z zainstalowanym na suporcie czujnikiem mocy, tworząc z nim inteligentny system wspomagania jazdy. Zadaniem detektora jest rejestrowanie obrotów korbą, a tym samym wyczuwanie intencji rowerzysty. Z pomocą kontrolera czujnik przekazuje informacje do silnika, umożliwiając tym samym uruchomienie wspomagania jazdy. Jeżeli funkcja ta przestaje być potrzebna, wystarczy po prostu zaprzestać pedałowania. W ten sposób praca silnika wyłączy się automatycznie.
Najważniejsze cechy roweru szosowego elektrycznego
Rower szosowy elektryczny posiada wszystkie zalety klasycznych jednośladów tego typu, a jednocześnie pozbawiony jest wielu ich wad. Modele szosowe kojarzone są z wysoką aerodynamiką, lekką ramą oraz możliwością rozwijania znacznych prędkości. Podczas jazdy rowerzysta jest w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał pojazdu oraz przebywanej trasy. Wąskie koła i lekka rama w połączeniu z napędem elektrycznym dodatkowo zwiększają dynamikę oraz lekkość poruszania się.
Zastosowanie
Elektryczne rowery szosowe projektowane są głównie z myślą o pokonywaniu równych dróg asfaltowych. Poruszanie się nimi ma charakter dość agresywny, a tempo jest bardzo dynamiczne. Osiąganie dużych prędkości wynika z zastosowania lekkiej ramy, cienkich kół i wąskiej kierownicy, co zapewnia konstrukcję minimalizującą opór wiatru. W porównaniu z pozostałymi elementami napęd elektryczny jest stosunkowo ciężki, jednak jego obecność wiąże się z wieloma korzyściami. Wspomaganie elektryczne sprawdza się w rowerach szosowych podczas stromych podjazdów, ograniczając straty czasowe w obrębie całej trasy.
Parametry
Rowery szosowe elektryczne są nieustannie unowocześniane przez producentów. Kluczowa okazuje się jak największa aerodynamika całego pojazdu. Napęd elektryczny dodaje dość znaczny ciężar, dlatego ramy najczęściej produkuje się z wyjątkowo lekkiego materiału. Akumulator z kolei wbudowywany jest w ramę w taki sposób, aby pozostać praktycznie niewidocznym i nie generować podczas jazdy żadnych dodatkowych oporów.
W ofercie Immotion
Rowery szosowe elektryczne znajdują się w ofercie Immotion. Dysponujemy czterema sklepami stacjonarnymi i realizujemy szereg usług serwisowych na jednośladach różnego typu. Pośród oferowanych przez nas szosówek elektrycznych na szczególną uwagę zasługują modele firmy Specialized. Poza handlem nowoczesnymi rowerami i niezbędnymi akcesoriami do jednośladów, zajmujemy się również naprawami i modyfikacjami. Doświadczenie pozwala nam zapewnić kompleksową pomoc w wyborze elektrycznego modelu szosowego. Odwiedź sklep Immotion i skorzystaj z szerokiej oferty nowoczesnych jednośladów dla każdego.