HomePowrót

 Damskie rowery górskie ? jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

Damskie rowery górskie ? jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

08/10/2018 11:05:43

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne typy rowerów w wersjach dla kobiet, wyróżniają się przede wszystkim geometrią dostosowaną do kobiecej figury. Dziś producenci rowerów dbają jednak nie tylko o zapewnienie paniom dostępu do modeli rowerów, które sprawdzą się w mieście czy podczas rekreacyjnych weekendowych przejażdżek po okolicy. W ich ofertach znajdziemy także specjalistyczne modele przystosowane do potrzeb pań uprawiających kolarstwo półprofesjonalnie lub wręcz zawodowo. Zobaczmy, jakie najciekawsze modele damskich rowerów górskich ta grupa odbiorczyń znajdzie w ofercie sklepu rowerowego Im-Motion!

Spis treści:
Czym damskie rowery górskie różnią się od modeli dla mężczyzn?
Czy warto skusić się na tanie modele damskich rowerów górskich oferowane przez hipermarkety?
Rozmiary kół w damskich rowerach górskich ? kiedy wybrać 27,5, a kiedy 29 cali?
Damskie rowery górskie Giant w ofercie Im-Motion ? nie tylko 26 cali!
Najlepsze damskie rowery górskie w ofercie Im-Motion, czyli poznaj opinię o marce Specialized!

Czym damskie rowery górskie różnią się od modeli przystosowanych dla mężczyzn?

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne rowery przystosowane do potrzeb kobiet, uwzględniać powinny różnice w anatomii pomiędzy kobietami i mężczyznami. To do niej dostosowuje się nie tylko geometrię ramy, lecz również rozmiar roweru. Warto bowiem zaznaczyć, że choć istnieją liczne tabele, które w teorii pozwalają dopasować rozmiar różnego typu rowerów do wzrostu ich przyszłego użytkownika, zwykle są one dopasowane do potrzeb mężczyzn. Problem wynika tu z tego, że mężczyźni mają zwykle znacznie krótsze nogi w stosunku do tułowia, natomiast u kobiet proporcja ta jest odwrotna. Dlatego też rozmiar ramy, który będzie odpowiedni dla mężczyzny o wzroście 175 cm, niekoniecznie musi być również właściwy dla kobiety o tym samym wzroście, u której nogi będą dłuższe, więc również rama powinna być odpowiednio dopasowana.

Rowery górskie to jednak rowery, w przypadku których liczy się nie tylko rozmiar ramy, lecz również geometria ramy, która ? jeżeli jest dobrze zaprojektowana ? pozwala utrzymać pochyloną pozycję wymaganą przy jeździe na ?góralu?, a jednocześnie zachować pełny komfort jazdy nawet w najbardziej wymagających warunkach. Dlatego też producenci damskich rowerów górskich muszą brać pod uwagę wszystkie cechy anatomii, które odróżniają kobiety od mężczyzn. Najważniejsze z nich to:

  • długość tułowia i długość nóg ? fakt, że kobiety mają krótszy tułów, a dłuższe nogi, przekłada się nie tylko na długość rury podsiodłowej, lecz również na efektywną długość górnej rury ramy, aby kolarka mogła przyjąć wygodną pozycję podczas jazdy. Właśnie dlatego damskie modele rowerów górskich są zazwyczaj krótsze niż modele męskie; 
  • szerokość ramion ? ze względu na węższe barki u kobiet kierownica w damskim rowerze musi być nieco węższa, aby można było wygodnie ją uchwycić podczas jazdy;
  • szerokość bioder ? a właściwie odległość między guzami kulszowymi, która ma ogromne znaczenie przy doborze właściwego siodełka. W damskich rowerach górskich przeważają więc siodełka o większej szerokości.

Jeżeli producent uwzględni w swoich projektach wszystkie powyższe różnice, otrzymamy idealnie dopasowany rower górski dla kobiet. Dzięki temu panie będą mogły cieszyć się wygodną jazdą nawet w ekstremalnych warunkach, do jakich przeznaczone są rowery górskie, bez konieczności dopasowywania swojego ciała do wymagań męskich modeli i bez konieczności wymiany poszczególnych elementów roweru tak, aby maksymalnie ułatwić sobie jazdę.

Rower damski górski Specialized Jynx 650B

Czy warto skusić się na tanie modele damskich rowerów górskich oferowane przez hipermarkety?

Tanich modeli damskich rowerów górskich nie znajdziemy w specjalistycznych sklepach rowerowych, lecz w hipermarketach i supermarketach. Pojawiają się one zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, kiedy wielu z nas myśli o zakupie własnego jednośladu. Nie oszukujmy się jednak ? modele dostępne w tego typu punktach sprzedaży z pewnością nie spełnią naszych oczekiwań. Dotyczy to zwłaszcza wymagań pań, którym zależy na sprzęcie o określonych możliwościach i przystosowanym do prawdziwej górskiej jazdy. Również mniej wymagający klienci, dla których nowy rower miałby być jedynie dodatkowym środkiem transportu w obrębie miasta czy sposobem na weekendowy relaks na podmiejskich, utwardzonych ścieżkach powinni zastanowić się dwa razy, zanim zdecydują się na zakup roweru w hipermarkecie. Dlaczego? Odpowiadamy!

Przede wszystkim, rowery dostępne w hipermarketach to zwykle modele wykonane z naprawdę słabych materiałów. Choć ich cena może być wielokrotnie niższa niż cena teoretycznie podobnego roweru renomowanej marki, który moglibyśmy kupić w specjalistycznym salonie rowerowym, musimy pamiętać, że wielokrotnie niższa jest także ich jakość i wytrzymałość. W przypadku rowerów, których cena nie przekracza 200-300 zł możemy oczekiwać bowiem najsłabszych półfabrykatów. Plastikowe pedały, które łatwo połamać, to jeszcze stosunkowo niegroźny problem, jednak już wykonane z plastiku klamki hamulcowe i same hamulce, które mogą nie działać poprawnie lub nawet ulec uszkodzeniu już po krótkim użytkowaniu, stanowią o wiele większe zagrożenie dla zdrowia użytkownika. Najtańsze łożyska i śruby oraz przerzutki, które nie zmieniają właściwie przełożeń nawet w miejskim użytkowaniu, z pewnością nie sprawdzą się też na górskich szlakach ? mimo że rowery z hipermarketów na fali popularności ?górali? często reklamowane są właśnie jako rowery górskie. Jednak zdecydowanie nie są to rowery, które z czystym sumieniem można polecić amatorom górskiej jazdy.

Oczywiście nie jest to w 100% sprawdzająca się zasada ? wraz ze wzrostem świadomości klientów również w super- i hipermarketach pojawiać zaczęły się rowery lepszej jakości. Ich cena znacznie przewyższa jednak tę, której spodziewać mogliby się klienci poszukujący taniego roweru. Tym bardziej warto tu podkreślić, że koszt, jaki poniesiemy przy kupnie roweru, to nie jedyna kwota, jaką będziemy musieli w niego zainwestować ? zwłaszcza, jeżeli planujemy regularne treningi na wymagających trasach. W przypadku ?taniego? modelu szybko okaże się bowiem, że koszty serwisowania i napraw przewyższą znacznie cenę samego roweru, podczas gdy zakup naprawdę dobrego jakościowo roweru górskiego w specjalistycznym sklepie rowerowym rozłoży nam się przynajmniej na kilka lat bez większych awarii, podczas których jedynym kosztem, jaki poniesiemy, będzie koszt corocznego przeglądu kontrolnego w wybranym serwisie.

Rozmiary kół w damskich rowerach górskich ? kiedy wybrać 27,5, a kiedy 29 cali?

Z rozmiarami kół w damskich rowerach górskich sytuacja wygląda dokładnie tak samo, jak z rozmiarami kół w rowerach męskich czy w ?góralach? typu uniseks ? najbardziej zaciekła walka toczy się więc pomiędzy fankami kół 27,5-calowych a miłośniczkami kół 29-calowych. Nieco mniej zawzięte w wyrażaniu swoich opinii są panie, które jeżdżą na kołach w rozmiarze 26 cali. Na czym jednak polega różnica między różnymi rozmiarami kół i jak wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku? Zobaczmy!

26 cali

Koła 26-calowe były do niedawna jedyną opcją, jeśli chodzi o rowery górskie ? zarówno damskie, jak i męskie. Ten rozmiar sprawdza się podczas górskiej jazdy przede wszystkim ze względu na fakt, że mniejsze koła są bardziej zwrotne, dzięki czemu świetnie radzą sobie z bardziej krętymi trasami. Zaletą kół 26-calowych jest także niska masa. Jednak w porównaniu do większych rozmiarów, koła 26 calowe charakteryzują się mniejszą przyczepnością i mniejszym komfortem jazdy. Aktualnie rozmiar ten powoli wychodzi z mody na rzecz większych braci i przechodzi do segmentu rowerów dziecięcych.

29 cali

Rowery górskie wyposażone w koła 29-calowe pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno ? dopiero kilka lat temu rozwiązanie to importowano z Ameryki. Ich główną zaletą jest bez wątpienia komfort jazdy, co gwarantuje nam właśnie znaczna średnica koła. Większe koła nacierają na przeszkody pod mniejszym kątem, dlatego w praktyce przeszkody te są mniej odczuwalne dla użytkownika roweru. Koła te sprawdzą się także w sytuacji, gdy mamy do pokonania trudny i nieutwardzony odcinek trasy. Trakcja kół 29? znakomicie sprawdza się zarówno na podjazdach jak i na trudnych zjazdach, gdzie czekają nas sekcje z korzeniami i kamieniami. Koła 29? są mniej zwrotne niż te o mniejszej średnicy. Jednak korzyści płynące ze stosowania większych kół całkowicie rekompensują mniejszą zwrotność

27,5 cala

Koła o średnicy 27,5 cala pojawiły się w rowerach górskich niejako w ramach kompromisu pomiędzy tymi, którzy jeżdżą wyłącznie na dwudziestkach szóstkach, a tymi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez dwudziestek dziewiątek. Pozwalają one na zachowanie wysokiej zwrotności i przyczepności, przy czym ich waga tylko nieznacznie przewyższa wagę kół o średnicy 26 cali. Ponadto ze względu na większą średnicę możemy z ich pomocą znacznie szybciej osiągnąć wysokie prędkości, a przy tym zapewniają one większy komfort jazdy. Koła w tym rozmiarze w teorii stanowią więc ?złoty środek?, jeśli chodzi o rozmiar kół w rowerach górskich. Coraz częściej pojawiają się one także w ofertach znanych producentów i najlepszych rowerowych marek. Jednym z nich jest firma Giant, której liczne modele damskich rowerów górskich znajdziemy w ofercie Im-Motion!

Damski rower górski na szlaku

Damskie rowery górskie Giant w ofercie Im-Motion ? nie tylko 26 cali!

Damskie rowery górskie marki Giant, które znajdziemy w ofercie Im-Motion, podążają za trendem sugerującym, że 26 cali to już trochę nieaktualne rozwiązanie, jeśli chodzi o rozmiar kół w ?góralach?. Specjalnie dla pań marka ta przygotowała także liczne modele wyposażone w koła 27,5 cala, które ? jak wspomnieliśmy wyżej ? łączą w sobie zalety i tradycyjnych 26-calowych obręczy, i dużych kół 29-calowych. Znajdziemy tu zarówno rowery idealne dla pań dopiero rozpoczynających swoją przygodę z górskim kolarstwem, jak i dla profesjonalistek, którym niestraszne są nawet zawodowe wyścigi. Zobaczmy, co oferuje nam Im-Motion!

Dla tych kobiet, którym zależy raczej na tanim, lecz wytrzymałym modelu, który sprawdzi się jako pierwszy model roweru górskiego, idealny będzie na przykład damski rower Giant Liv Tempt 3 GE.
Jest on wyposażony w ramę wykonaną z lekkiego, lecz wytrzymałego stopu aluminium Aluxx oraz w świetnej jakości widelec SR Suntour o wysokości skoku sięgającej aż 100 mm. Ponadto jego napęd składa się z solidnych komponentów jednego z wiodących producentów, jakim jest Shimano, co zapewnia pełne bezpieczeństwo i wysoką precyzję działania. Niezawodne elementy składają się tu bowiem na świetnej jakości jednoślad, którego cena to co prawda 2 699 zł, lecz model ten posłuży nam przez wiele lat, a inwestycja z pewnością się zwróci.

Paniom, które jazdą na rowerze górskim zajmują się profesjonalnie i szukają znacznie bardziej wyspecjalizowanego modelu, z pewnością przypadnie na pewno do gustu model Giant Liv Hail 1. Choć jego cena to aż 19 499 zł, jest on bez wątpienia wart każdej złotówki, a wykorzystany w nim osprzęt najwyższej jakości sprawdzi się zarówno podczas rekreacyjnej jazdy czy intensywnego treningu, jak i na profesjonalnych wyścigach. Jeżeli poszukujemy sprzętu idealnego dla zawodowej kolarki, jest to bez wątpienia właśnie ten model!

Rower damski górski Unibike Emotion 27,5

Najlepsze damskie rowery górskie w ofercie Im-Motion, czyli poznaj opinię o marce Specialized!

Najciekawsze modele damskich rowerów górskich, jakie znajdziemy w ofercie sklepu Im-Motion, to z pewnością modele amerykańskiego producenta rowerów i osprzętu rowerowego klasy premium, jakim jest marka Specialized. Marka ta co roku wypuszcza na rynek dziesiątki modeli rowerów różnego typu ? od rowerów dziecięcych i modeli rekreacyjnych do miejskiej jazdy, przez szosówkicrossy aż po świetnie wyposażone rowery górskie. W każdej z tych kategorii znajdziemy rowery przystosowane zarówno do potrzeb kobiet, jak i mężczyzn. Również przy produkcji rowerów górskich marka Specialized pamięta o kobietach, których fizjonomia wymaga nieco innej geometrii jednośladu i bierze pod uwagę zarówno różnice w proporcjach tułowia i nóg, jak i inną szerokość barków i bioder. Dzięki temu kolarki otrzymują gotowe modele rowerów górskich, przy których nic nie trzeba dopasowywać do swoich potrzeb ? można po prostu wsiąść i ruszać w trasę! Zobaczmy, jakie modele damskich rowerów górskich marki Specialized proponuje nam sklep Im-Motion.

Typowym przykładem damskiego roweru górskiego jest między innymi model Specialized Rumor Elite 650b. Jego rama wykonana jest z lekkiego stopu aluminium M5, co gwarantuje stosunkowo niską wagę jednośladu przy zachowaniu najwyższej wytrzymałości i odpowiedniej sztywności tej najważniejszej części konstrukcyjnej. Model ten wyposażony został także w świetnej jakości widelec o skoku aż 130 mm renomowanej marki Rock Shox, a także amortyzator dostosowany do potrzeb kobiet w technologii Women's Custom Tune i sprawdzający się zarówno podczas stromych zjazdów i podjazdów, jak i przy jeździe po w miarę równym terenie. Za dodatkowe ułatwienie podjazdów i zjazdów ze stromych zboczy odpowiedzialny jest tu napęd składający się z komponentów wiodących marek rowerowych, czyli Shimano i Sram. Model ten sprawdzi się zarówno w przypadku amatorek jazdy na ?góralu?, jak i profesjonalnych miłośniczek górskiej rozrywki.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Specialized MTB. Czym się wyróżniają?

Specialized MTB to nowoczesne rowery górskie, które zwracają uwagę dobrymi parametrami technicznymi i starannie opracowanym designem. Jednoślady te powstają z wysokiej klasy materiałów, a wykorzystane w nich rozwiązania technologiczne znacząco wykraczają poza standardowe funkcjonalności. Szeroką ofertę rowerów MTB marki Specialized posiada firma Immotion.

Rowery enduro w sklepie IMMOTION ? sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne ?górale? jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przy

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Przerzutki - poznaj rodzaje i zasady regulacji przerzutek rowerowych oraz wybierz wygodne manetki!

Przerzutki stanowią obecnie tak ważny element każdego roweru, że o konieczności ich posiadania nie trzeba nikogo przekonywać. Bez względu na to, czy poruszamy się po mieście, po szosie, po szutrowych ścieżkach, czy może szalejmy na górskich szlakach, przerzutki rowerowe ułatwiają jazdę w każdych warunkach. O ile profesjonalni kolarze wiedzą o tym elemencie układu napędu rowerowego naprawdę wiele, o tyle osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z

Kaski rowerowe ? wybierz właściwy model

Kask rowerowy, dostępny w ofercie sklepu IMMOTION, w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z głównych atrybutów każdego szanującego swoje zdrowie i życie wielbiciela dwóch kółek. Jednak jeszcze dekadę temu próżno było szukać na parkowych ścieżkach lub miejskich chodnikach osób w kaskach. Ochronne nakrycie głowy było traktowane jako coś zarezerwowanego dla zawodowych kolarzy i dzieci. Co ciekawe, obowiązek chronienia głowy przez kolarzy startu

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego kom

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rowery elektryczne to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki

Unibike Viper

Unibike Viper to obecnie jeden z najpopularniejszych rowerów crossowych w Polsce. Model ten należy do wyjątkowo cenionych jednośladów rekreacyjnych, co wynika z jego stonowanego wyglądu, uniwersalnego zastosowania oraz sprawdzonego osprzętu cenionych producentów. Nie bez znaczenia pozostaje dobry stosunek ceny do jakości, dzięki któremu Viper pozostaje rowerem bardzo często spotykanym na polskich drogach. Jednoślady polskiej marki Unibike znaleźć

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

Unibike Globetrotter

Unibike Globetrotter to topowy rower trekkingowy cenionej, polskiej marki Unibike. Pojazd ten uznawany jest obecnie za jeden z najlepiej wyposażonych jednośladów na rynku, który z powodzeniem spełnia wymagania kolarzy preferujących jazdę turystyczną. Globetrotter doskonale jednak sprawdza się nie tylko w segmencie trekkingowym, ale i zastosowaniach typowo miejskich. Rowery z tej serii w najnowszej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

Kaski rowerowe dla dzieci - zadbaj o bezpieczeństwo malucha!

Kaski rowerowe dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo. Rower, łyżworolki i deskorolka mogą być dla dzieci doskonałym sposobem na ćwiczenia, rozwinięcie silnej kontroli motorycznej, czy zużycie nadmiaru energii. Poza tym, gwarantują doskonałą zabawę. Oczywiście tylko wtedy, gdy używa się ich z najwyższą ostrożnością i zdrowym rozsądkiem pod odpowiednim nadzorem dorosłych - to oni są odpowiedzialny za be

Rowery dla dziewczynek w sklepie IMMOTION ? dowiedz się, kiedy wybrać 20, a kiedy 24 cale i jak dopasować model do wieku dziecka!

Rowery dla dziewczynek w sklepie IMMOTION to ponadczasowe modele, z których z powodzeniem korzystać będą mogły kolejne pociechy w naszej rodzinie. Ich wysoka jakość gwarantuje bezpieczeństwo podczas jazdy, a podstawowe i proste w obsłudze funkcje i dodatkowe elementy osprzętu mają na celu ułatwienie jazdy, a nie rozproszenie dziecka nadmiarem możliwości. Aby jednak jednoślad stał się ulubionym pojazdem naszej pociechy musimy zadbać o to, by był d