HomePowrót

Opony Specialized. Czym się wyróżniają?

Opony Specialized. Czym się wyróżniają?

05/28/2021 00:00:00

Opony Specialized należą do najbardziej istotnych elementów osprzętu rowerowego tej cenionej marki. Ich wysoka jakość podnosi wygodę i bezpieczeństwo jazdy, stwarzając wygodne warunki poruszania się w różnych warunkach. Odpowiednio dobrane opony mają wpływ na uzyskiwane osiągi, a także ułatwiają pokonywanie nawet najbardziej wymagających terenów. Ogumienie firmy Specialized stanowi podstawę wyposażenia rowerów tego producenta, a wiele zróżnicowanych kompletów znaleźć można w Immotion.

Spis treści
Czym się wyróżniają?
Nowoczesne rozwiązania technologiczne
Innowacyjne metody produkcji
Doskonałe parametry i właściwości
S-Works
Ground Control
Oferta Immotion

Czym wyróżniają się opony rowerowe Specialized?

Opony rowerowe Specialized funkcjonują na rynku już od samych początków istnienia marki. Twórcą firmy jest Mike Sinyard, który swoją działalność rozpoczął właśnie od produkcji ogumienia rowerowego. Obecnie Specialized posiada w ofercie bardzo szeroki wybór opon, z bieżnikami przystosowanymi do różnych jednośladów i warunków środowiskowych. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka trwałość, wynikająca z odpowiedniej konstrukcji podstawowego elementu nośnego - osnowy. Parametry poszczególnych modeli sprawiają, że wyroby marki Specialized zapewniają lekką i wyjątkowo przyjemną jazdę.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Specialized to obecnie jedyny na rynku rowerowym producent ogumienia, który korzysta z metody analitycznej Finite Element (FEA) na etapie produkcji oraz testowania swoich wzorów. Technologia ta zapożyczona została z brany opon samochodowych i opiera się na wykorzystaniu odpowiednich programów, pozwalających na zaprojektowanie bieżnika o idealnej budowie. W przypadku ogumienia Fast Trak, Ground Control oraz innych opon rowerów górskich, polega to na specyficznym rozmieszczaniu klocków bieżnika oraz wirtualnej ocenie ich zachowania pod wpływem oddziałujących sił. Na podstawie wyników analizy FEA inżynierowie marki Specialized modyfikują kształt opon, dostosowując go do specyfiki jazdy Downhill, Cross-country czy Trail. Proces ten pozwala na przewidzenie zachowania ogumienia w różnych warunkach i zmiennym terenie, a następnie wprowadzenie poprawek przed jazdami testowymi z udziałem profesjonalnych testerów i zawodników.

Innowacyjne metody produkcji

Każda opona przygotowywana przez markę opracowywana jest w najdrobniejszych szczegółach. Po zakończeniu fazy projektowej, ogumienie poddawanej jest specjalistycznej optymalizacji. Zanim rozpocznie się produkcja seryjna, konieczne jest wielokrotne zmodyfikowanie bieżnika na podstawie opinii specjalistów współpracujących z firmą Specialized. Ich uwagi pozwalają na lepsze dopasowanie konstrukcji opon do różnych stylów jazdy, a tym samym poprawę ich właściwości i parametrów. Wśród testerów marki wyróżnić można m.in. byłego mistrza świata Marthon i XC Christopha Sauera, wielokrotnego mistrza świata w downhilu - Sama Hilla czy ikonę kolarstwa górskiego Neda Overenda. Ich opinie mają bardzo istotny wpływ na rozwój produktów Specialized, ponieważ pozwalają na rozpoznanie słabych punktów każdego projektu oraz ich szybkie wyeliminowanie.

Doskonałe parametry i właściwości

Specjalistyczne testy i prace badawcze sprawiają, że opony marki od lat wyróżniają się zoptymalizowaną oraz wydajną konstrukcją. Specialized słynie m.in. z najszybszego oplotu, który sprawdza się w wielu zastosowaniach i warunkach. W przypadku opon szosowych wynosi on od 26 do 290 TPI, a opony dla rowerów górskich dysponują dodatkową warstwą podnoszącą szybkość. Na uwagę zasługuje S-Works Turbo ze wskaźnikiem 220 TPI, uznawana za najzwrotniejszą oponę na świecie Wyróżnia się bardzo niskimi oporami toczenia, a zarazem wyjątkowo komfortową pracą w zakrętach. Do zalet ogumienia produkowanego przez Specialized należy też doskonała przyczepność, co w połączeniu z niską masą zapewnia uczucie lekkiej i niewymuszonej jazdy. Wiele modeli posiada dętki o pogrubionych ściankach z uszczelniaczem, które minimalizują wycieki powietrza w przypadku przebicia.

Dlaczego warto wybrać opony Specialized S-Works?

Opony Specialized S-Works łączą w sobie niską masę z maksymalną prędkością. Ogumienie to doskonale sprawdza się zwłaszcza na trasach technicznych, zapewniając komfort jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wzór bieżnika, który zaprojektowano specjalnie z myślą o zwiększonej przyczepności oraz obniżonych oporach toczenia. Poszczególne klocki idealnie adaptują się zarówno do luźnej, jak i mokrej nawierzchni.

Opona specialized s-works

Konstrukcja

Opony szosowe z tej serii wykonane są z mieszanki GRIPTON, dzięki której uzyskać można wysoką przyczepność mechaniczną, efektywne tłumienie wibracji oraz idealną trakcję na każdej nawierzchni. W przypadku S-Works Turbo, na uwagę zasługuje wysoki standard efektywności. Opony są nie tylko elastyczne i lekkie, ale również uchodzą za najszybsze na świecie. Ze znakomitej przyczepności w zakrętach oraz ekstremalnie niskich oporów toczenia skorzystało do tej pory wielu uznanych kolarzy. Na tych właśnie oponach Michał Kwiatkowski zdobył tytuł Mistrza Świata podczas jazdy w hiszpańskiej Ponferradzie, na śliskiej, mokrej i niełatwej trasie. S-Works sprawdza się zarówno na szalonych zjazdach, jak i podczas konkurencyjnej wspinaczki. Na uwagę zasługuje także zwijana stopka oraz ochrona przed przebiciem w technologii BlackBelt.

Jakie zalety posiada opona Specialized Ground Control?

Opona Specialized Ground Control należy do kategorii ogumienia typu all mountain. Do jej cech charakterystycznych należą ścięte i bardzo szybkie klocki środkowe, a także klocki boczne łatwo wgryzające się w zakręty. Modelowanie CAD sprawiło, że powierzchnia klocków łatwo dopasowuje się do podłoża. Konstrukcja tego modelu zapewnia zarówno lepszą przyczepność, jak i efektywniejsze hamowanie w każdych warunkach środowiskowych.

Konstrukcja

Do produkcji tego modelu ogumienia szklakowego wykorzystana została unikalna mieszanka gumy GRIPTON, która zapewnia efektywne właściwości trakcyjne w dowolnych warunkach. Nie bez znaczenia pozostaje obecność dodatkowej ochrony ścianki bocznej, która gwarantuje bardzo długą żywotność opony - nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Na szczególną uwagę zasługuje wariant 2Bliss Ready, oznaczający możliwość adaptacji opon do systemu bezdętkowego. Bieżnik zoptymalizowany został metodą FEA, co gwarantuje maksimum. Ground Control w wersji 2Bliss Ready wyróżniają się warstwą butylową, a także zwijaną stopką. Bardzo dobre właściwości trakcyjne sprawiają, że opony te doskonale radzą sobie nawet na trudnych trasach i zawsze gwarantują perfekcyjne właściwości jezdne.

W ofercie Immotion

Opony rowerowe Specialized o zróżnicowanych parametrach, rozmiarach i zastosowaniach znaleźć można w ImmotionOferujemy ogumienie o bardzo dobrych właściwościach, które doskonale sprawdza się podczas codziennej eksploatacji jednośladu. Dostępne w naszym asortymencie produkty Specialized z powodzeniem nadają się do wymiany zużytych opon, w których występują pęknięcia, rysy czy przetarcia bieżnika. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion, gdzie znaleźć można także wiele innych przydatnych elementów osprzętu rowerowego.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Ceny rowerów. Co na nie wpływa?

Ceny rowerów uzależnione są od wielu czynników. Na koszt jednośladu wpływa zarówno jego rodzaj, jak i jakość wykorzystanych komponentów czy poziom zaawansowania technologicznego zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również popularność i renoma samej marki, a także okres obecności wybranego modelu na rynku oraz czas wprowadzenia go do sprzedaży. Niezależnie od ceny, zawsze warto wybrać rower odpowiednio dopasowany d

Buty rowerowe – jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podc

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego kom

Bike fitting – co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Rowery Unibike – przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Rowery miejskie – czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy „przygody”, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rowery elektryczne to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Damskie rowery górskie – jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne typy rowerów w wersjach dla kobiet, wyróżniają się przede wszystkim geometrią dostosowaną do kobiecej figury. Dziś producenci rowerów dbają jednak nie tylko o zapewnienie paniom dostępu do modeli rowerów, które sprawdzą się w mieście czy podczas rekreacyjnych weekendowych przejażdżek po okolicy. W ich ofertach znajdziemy także specjalistyczne modele przystosowane do potrzeb pań uprawiających kolarstwo pół

Specialized Turbo Levo

Specialized Turbo Levo to podstawowy rower elektryczny znanej, amerykańskiej marki. Jednoślad ten wyróżnia się efektywną kinematyką zawieszenia, która w zestawieniu z precyzyjną trailową geometrią daje gwarancję pełnej kontroli podczas zjazdów oraz optymalną zwrotność na technicznych podjazdach. Na uwagę zasługują też zaawansowane komponenty elektryczne, takie jak silnik i akumulator. Turbo Levo to jeden z rowerów elektrycznych dostępnych w Immot

Pierwszy rower elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P