Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.
Spis treści
Formuła festiwalu
Atrakcje festiwalu
Program imprezy
Immotion Team
Poznaj Dolnośląski Festiwal Rowerowy
Dolnośląski Festiwal Rowerowy po raz pierwszy zorganizowany został w maju 2017 roku w Hali Stulecia. Impreza przyciągnęła nie tylko profesjonalnych i amatorskich kolarzy, ale też najróżniejsze firmy branżowe i samorządy z całej Polski. Inicjatywa ta kierowana jest do wszystkich, którzy lubią i cenią jednoślady. Dotyczy to zarówno zawodowców, jak i osób traktujących jazdę na rowerze jako metodę transportu, formę wypoczynku czy okazję do odkrywania zakątków okolicy. Każdego roku organizatorzy zapraszają cyklistów do aktywnego spędzania czasu we wspólnym gronie. Impreza ma formę kongresu rowerowego połączonego z imprezą wystawienniczą oraz różnymi atrakcjami o charakterze sportowym.
Formuła festiwalu
Dotychczasowa formuła imprezy doskonale się sprawdza, dlatego organizatorzy zamierzają ją kontynuować. W rezultacie DFR nie ogranicza się jedynie do targów branżowych. To unikalne miejsce spotkań, dobrej zabawy i rozmów wszystkich miłośników kolarstwa. Na Dolnym Śląsku przyjemnie spędzają czas całe rodziny. Lista wystawców kolejnej edycji jest na bieżąco kompletowana. Najważniejsze informacje na temat imprezy oraz szczegóły dotyczące festiwalu znaleźć można na stronie internetowej organizatorów, a także profilu facebookowym.
Atrakcje Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego
Dolnośląski Festiwal Rowerowy ma miejsce we Wrocławiu. W mieście znajduje się obecnie ponad 300 km tras rowerowych i liczba ta stale wzrasta. Z roku na rok zwiększa się ilość wrocławian poruszających się po mieście właśnie rowerem, który traktowany jest jako praktyczny środek rekreacji. Festiwal staje się coraz większą i głośniejszą imprezą regionalną, która skutecznie zachęca kolejne osoby do stałej przesiadki na jednoślady. Do atrakcji imprezy należy darmowy serwis, w którym wrocławianie mogą sprawdzić stan swoich rowerów oraz przeprowadzić niezbędne naprawy. Serwisanci przez określony czas przygotowują pojazdu do nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego.
Rowerowe święto
Na uczestników rowerowego święta czekają także inne atrakcje. Jedną z nich jest specjalny tor, pozwalający na przetestowanie różnych jednośladów - włącznie z nowoczesnymi modelami elektrycznymi. Podczas festiwalu odbywa się konferencja branżowa, w której udział biorą eksperci z różnych europejskich krajów. Dodatkową atrakcję stanowią prezentacje rowerowych podróżników, którzy zwiedzają na rowerach najdalsze zakątki całego globu. Targi branży rowerowej, zawody sportowe, spotkania z mistrzami kolarstwa czy kongres aktywnych samorządów cieszą się szczególną popularnością wśród odwiedzających.
Zawody, konferencje i profesjonalny serwis
Na imprezie nie zabraknie prezentacji najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc czy rozmów o dobrych rowerowych praktykach w różnych częściach Polski. Na szczególną uwagę zasługują zawody wokół Hali Stulecia. Najmłodsi uczestnicy festiwalu mają okazję wzięcia udziału w wyścigach na rowerkach biegowych. Podczas festiwalu goście mogą zapoznać się z profesjonalnym sprzętem oraz akcesoriami rowerowymi zaproszonych wystawców. Na chętnych czekają branżowi eksperci, którzy obsługują Rowerową Strefę Serwisową.
Testy rowerów
Na miłośników technologicznych nowinek czekają testy nowoczesnych jednośladów. Wśród wystawiających się producentów wyróżnić można wiele znanych marek, które udostępniają do testowania swoje rowery. Pojazdami poruszać można się w hali, bezpośrednio wśród odpowiednio urządzonej pętli. Do największych atrakcji należą rowery elektryczne. Goście festiwalu mogą wypróbować m.in. trekkingowe i górskie e-bike'i, które zwracają uwagę zastosowaniem nowoczesnych systemów. Pozwalają one na przejechanie nawet 100 km bez ładowania baterii. Na odwiedzających czekają także modele bardziej tradycyjne. Dodatkową atrakcją są kupony rabatowe rozdawane na stoiskach, które wykorzystać można na zakup roweru.
Program Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego
Dolnośląski Festiwal Rowerowy to impreza trwająca kilka dni. Wokół Hali Stulecia rozgrywane są wyścigi, w których udział bierze nawet 200 zawodników. Powierzchnia wystawiennicza zajmuje blisko 4 000 metrów kwadratowych. W festiwalu bierze udział około 100 wystawców oraz niemal 5 000 odwiedzających. Majowe święto rowerowe spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. Hala Stulecia we współpracy z Dolnośląskim Związkiem Kolarskim chętnie zaprasza do udziału nie tylko Dolnoślązaków, ale także mieszkańców pozostałych polskich województw. Na wyjątkowo sprawnie zorganizowanym festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie.
Poprzednie edycje
W jednej z poprzednich edycji impreza rozpoczęła się od uruchomienia Rowerowego Forum Metropolitalnego. Była to okazja do rozmów między przedstawicielami środowisk kolarskich oraz samorządowcami o rozwoju rowerowego oblicza Dolnego Śląska. Jedną z konsekwencji tego spotkania stało się podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy Odrzańskiej Tras Rowerowej - Blue Velo. Do głównych atrakcji minionych festiwali należały także wyścigi na cargo bike'ach, zawody w hamowaniu na ostrym kole czy mecz w bike polo. We współpracy z Uniwersytetem SWPS odbył się natomiast kongres branżowy, podczas którego były kolaż szosowy Bartosz Huzarski podzielił się swoimi doświadczeniami komentatora telewizyjnego. Utytułowany gość opowiedział m.in. o relacjach między redaktorami sportowymi oraz kolarzami. Do atrakcji minionych odsłon festiwalu należał także pokaz filmów o tematyce rowerowej pod szyldem Bike Days. Najciekawsze relacje z podróży na jednośladzie nagrodzone zostały w konkursie w Strefie Podróży. Pod Halą Stulecia zorganizowano natomiast wyjątkowo ambitny, samodzielny wyścig jednoetapowy Race Through Poland. Zadaniem zawodników było przejechanie bez żadnego wsparcia 1200 km przez cały kraj, a następnie powrót na miejsce startu. Podczas rowerowego święta wokół Hali Stulecia nie zabrakło ponadto Strefy Foodtrucków.
Immotion Team na Dolnośląskim Festiwalu Rowerowym
Dolnośląskim Festiwal Rowerowy nie mógłby się odbyć bez udziału Immotion Team. Nasza drużyna wspiera liczne przedsięwzięcia związane z kolarstwem w całym regionie, takie jak chociażby Henrykowski Maraton Rowerowy. Immotion Team składa się z prawdziwych pasjonatów, dla których jazda na rowerze to czysta przyjemność. Nie utrzymujemy się z udziału w wyścigach, a jedynie czerpiemy radość ze wspólnego osiągania wyznaczonych celów. Uczestnictwo w DFR to dla nas doskonała okazja do zdobycia kolejnych doświadczeń oraz ustanowienia następnych ambitnych planów. Zapraszamy do wspólnego udziału w imprezie oraz skorzystania z oferty sklepu i wypożyczalni Immotion.