HomePowrót

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

01/30/2020 12:00:00

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Spis treści
Formuła festiwalu
Atrakcje festiwalu
Program imprezy
Immotion Team

Poznaj Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy po raz pierwszy zorganizowany został w maju 2017 roku w Hali Stulecia. Impreza przyciągnęła nie tylko profesjonalnych i amatorskich kolarzy, ale też najróżniejsze firmy branżowe i samorządy z całej Polski. Inicjatywa ta kierowana jest do wszystkich, którzy lubią i cenią jednoślady. Dotyczy to zarówno zawodowców, jak i osób traktujących jazdę na rowerze jako metodę transportu, formę wypoczynku czy okazję do odkrywania zakątków okolicy. Każdego roku organizatorzy zapraszają cyklistów do aktywnego spędzania czasu we wspólnym gronie. Impreza ma formę kongresu rowerowego połączonego z imprezą wystawienniczą oraz różnymi atrakcjami o charakterze sportowym.

Formuła festiwalu

Dotychczasowa formuła imprezy doskonale się sprawdza, dlatego organizatorzy zamierzają ją kontynuować. W rezultacie DFR nie ogranicza się jedynie do targów branżowych. To unikalne miejsce spotkań, dobrej zabawy i rozmów wszystkich miłośników kolarstwa. Na Dolnym Śląsku przyjemnie spędzają czas całe rodziny. Lista wystawców kolejnej edycji jest na bieżąco kompletowana. Najważniejsze informacje na temat imprezy oraz szczegóły dotyczące festiwalu znaleźć można na stronie internetowej organizatorów, a także profilu facebookowym.

Kierownica rowerowa

Atrakcje Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego

Dolnośląski Festiwal Rowerowy ma miejsce we Wrocławiu. W mieście znajduje się obecnie ponad 300 km tras rowerowych i liczba ta stale wzrasta. Z roku na rok zwiększa się ilość wrocławian poruszających się po mieście właśnie rowerem, który traktowany jest jako praktyczny środek rekreacji. Festiwal staje się coraz większą i głośniejszą imprezą regionalną, która skutecznie zachęca kolejne osoby do stałej przesiadki na jednoślady. Do atrakcji imprezy należy darmowy serwis, w którym wrocławianie mogą sprawdzić stan swoich rowerów oraz przeprowadzić niezbędne naprawy. Serwisanci przez określony czas przygotowują pojazdu do nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego.

Rowerowe święto

Na uczestników rowerowego święta czekają także inne atrakcje. Jedną z nich jest specjalny tor, pozwalający na przetestowanie różnych jednośladów - włącznie z nowoczesnymi modelami elektrycznymi. Podczas festiwalu odbywa się konferencja branżowa, w której udział biorą eksperci z różnych europejskich krajów. Dodatkową atrakcję stanowią prezentacje rowerowych podróżników, którzy zwiedzają na rowerach najdalsze zakątki całego globu. Targi branży rowerowej, zawody sportowe, spotkania z mistrzami kolarstwa czy kongres aktywnych samorządów cieszą się szczególną popularnością wśród odwiedzających.

Zawody, konferencje i profesjonalny serwis

Na imprezie nie zabraknie prezentacji najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc czy rozmów o dobrych rowerowych praktykach w różnych częściach Polski. Na szczególną uwagę zasługują zawody wokół Hali Stulecia. Najmłodsi uczestnicy festiwalu mają okazję wzięcia udziału w wyścigach na rowerkach biegowych. Podczas festiwalu goście mogą zapoznać się z profesjonalnym sprzętem oraz akcesoriami rowerowymi zaproszonych wystawców. Na chętnych czekają branżowi eksperci, którzy obsługują Rowerową Strefę Serwisową.

Testy rowerów

Na miłośników technologicznych nowinek czekają testy nowoczesnych jednośladów. Wśród wystawiających się producentów wyróżnić można wiele znanych marek, które udostępniają do testowania swoje rowery. Pojazdami poruszać można się w hali, bezpośrednio wśród odpowiednio urządzonej pętli. Do największych atrakcji należą rowery elektryczne. Goście festiwalu mogą wypróbować m.in. trekkingowe i górskie e-bike'i, które zwracają uwagę zastosowaniem nowoczesnych systemów. Pozwalają one na przejechanie nawet 100 km bez ładowania baterii. Na odwiedzających czekają także modele bardziej tradycyjne. Dodatkową atrakcją są kupony rabatowe rozdawane na stoiskach, które wykorzystać można na zakup roweru.

Program Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego

Dolnośląski Festiwal Rowerowy to impreza trwająca kilka dni. Wokół Hali Stulecia rozgrywane są wyścigi, w których udział bierze nawet 200 zawodników. Powierzchnia wystawiennicza zajmuje blisko 4 000 metrów kwadratowych. W festiwalu bierze udział około 100 wystawców oraz niemal 5 000 odwiedzających. Majowe święto rowerowe spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. Hala Stulecia we współpracy z Dolnośląskim Związkiem Kolarskim chętnie zaprasza do udziału nie tylko Dolnoślązaków, ale także mieszkańców pozostałych polskich województw. Na wyjątkowo sprawnie zorganizowanym festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie.

Poprzednie edycje

W jednej z poprzednich edycji impreza rozpoczęła się od uruchomienia Rowerowego Forum Metropolitalnego. Była to okazja do rozmów między przedstawicielami środowisk kolarskich oraz samorządowcami o rozwoju rowerowego oblicza Dolnego Śląska. Jedną z konsekwencji tego spotkania stało się podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy Odrzańskiej Tras Rowerowej - Blue Velo. Do głównych atrakcji minionych festiwali należały także wyścigi na cargo bike'ach, zawody w hamowaniu na ostrym kole czy mecz w bike polo. We współpracy z Uniwersytetem SWPS odbył się natomiast kongres branżowy, podczas którego były kolaż szosowy Bartosz Huzarski podzielił się swoimi doświadczeniami komentatora telewizyjnego. Utytułowany gość opowiedział m.in. o relacjach między redaktorami sportowymi oraz kolarzami. Do atrakcji minionych odsłon festiwalu należał także pokaz filmów o tematyce rowerowej pod szyldem Bike Days. Najciekawsze relacje z podróży na jednośladzie nagrodzone zostały w konkursie w Strefie Podróży. Pod Halą Stulecia zorganizowano natomiast wyjątkowo ambitny, samodzielny wyścig jednoetapowy Race Through Poland. Zadaniem zawodników było przejechanie bez żadnego wsparcia 1200 km przez cały kraj, a następnie powrót na miejsce startu. Podczas rowerowego święta wokół Hali Stulecia nie zabrakło ponadto Strefy Foodtrucków.

Immotion Team na Dolnośląskim Festiwalu Rowerowym

Dolnośląskim Festiwal Rowerowy nie mógłby się odbyć bez udziału Immotion Team. Nasza drużyna wspiera liczne przedsięwzięcia związane z kolarstwem w całym regionie, takie jak chociażby Henrykowski Maraton Rowerowy. Immotion Team składa się z prawdziwych pasjonatów, dla których jazda na rowerze to czysta przyjemność. Nie utrzymujemy się z udziału w wyścigach, a jedynie czerpiemy radość ze wspólnego osiągania wyznaczonych celów. Uczestnictwo w DFR to dla nas doskonała okazja do zdobycia kolejnych doświadczeń oraz ustanowienia następnych ambitnych planów. Zapraszamy do wspólnego udziału w imprezie oraz skorzystania z oferty sklepu i wypożyczalni Immotion.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach

Marki rowerów – czy znasz te najpopularniejsze? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

Podstawowym dylematem każdego, kto zastanawia się nad zakupem roweru, jest wybór marki. Wybór nie jest łatwy, a pomóc w tym mogą specjaliści ze sklepu IMMOTION. Działanie przemysłu rowerowego można porównać do branży samochodowej. Dostępnych jest wiele modeli, jednak liczba marek, które rozpoznawalne są przez potencjalnego klienta, jest stosunkowo niewielka. Powód? Tak jak w przypadku samochodów, stworzenie nowej brandu wymaga ogromnej inwestycji

Rowery MTB w sklepie IMMOTION – o czym decyduje rozmiar kół i jaki model wybrać?

Rowery MTB dostępne w sklepie IMMOTION to jedne z najczęściej poszukiwanych przez klientów modeli jednośladów. Jeszcze kilka lat temu uważano je za najbardziej wszechstronne pojazdy, bo przecież skoro rower poradzi sobie nawet z górzystym, trudnym terenem, to z łatwością pokonamy na nim też utwardzone miejskie ścieżki czy podmiejskie trasy. Teoretycznie jest to prawda – na „góralu” da się pojechać wszędzie, choć nie zawsze będzie to wygodne. Dziś

Pierwszy rower elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P

Rowery dla dziewczynek w sklepie IMMOTION – dowiedz się, kiedy wybrać 20, a kiedy 24 cale i jak dopasować model do wieku dziecka!

Rowery dla dziewczynek w sklepie IMMOTION to ponadczasowe modele, z których z powodzeniem korzystać będą mogły kolejne pociechy w naszej rodzinie. Ich wysoka jakość gwarantuje bezpieczeństwo podczas jazdy, a podstawowe i proste w obsłudze funkcje i dodatkowe elementy osprzętu mają na celu ułatwienie jazdy, a nie rozproszenie dziecka nadmiarem możliwości. Aby jednak jednoślad stał się ulubionym pojazdem naszej pociechy musimy zadbać o to, by był d

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

Rower na zimę powinien posiadać konstrukcję, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się w dość trudnych warunkach. Oblodzone i ośnieżone powierzchnie, minusowe temperatury, silny wiatr i częste opady atmosferyczne mogą znacząco uprzykrzyć życie kolarzom. Umiejętny wybór jednośladu może jednak sprawić, że nawet w najmroźniejsze dni jazda pozostanie komfortowa i bezpieczna. Bogatą ofertę rowerów spełniających takie warunki posiada firma Imm

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Przerzutki - poznaj rodzaje i zasady regulacji przerzutek rowerowych oraz wybierz wygodne manetki!

Przerzutki stanowią obecnie tak ważny element każdego roweru, że o konieczności ich posiadania nie trzeba nikogo przekonywać. Bez względu na to, czy poruszamy się po mieście, po szosie, po szutrowych ścieżkach, czy może szalejmy na górskich szlakach, przerzutki rowerowe ułatwiają jazdę w każdych warunkach. O ile profesjonalni kolarze wiedzą o tym elemencie układu napędu rowerowego naprawdę wiele, o tyle osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z

Akcesoria rowerowe – przewodnik po (nie)obowiązkowym wyposażeniu rowerowym

Akcesoria rowerowe stanowią konieczne uzupełnienie każdego roweru, a wybór tych najlepszych wcale nie jest łatwy. W zależności od tego, na jakim rowerze jeździmy, nasze potrzeby w tym zakresie mogą być dość zróżnicowane. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre elementy wyposażenia rowerowego są po prostu niezbędne do tego, aby móc się poruszać na jednośladzie bezpiecznie i zgodnie z prawem. Sprawdź, w co musi być wyposażony twój jednoślad, jak przyg

Kaski rowerowe dla dzieci - zadbaj o bezpieczeństwo malucha!

Kaski rowerowe dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo. Rower, łyżworolki i deskorolka mogą być dla dzieci doskonałym sposobem na ćwiczenia, rozwinięcie silnej kontroli motorycznej, czy zużycie nadmiaru energii. Poza tym, gwarantują doskonałą zabawę. Oczywiście tylko wtedy, gdy używa się ich z najwyższą ostrożnością i zdrowym rozsądkiem pod odpowiednim nadzorem dorosłych - to oni są odpowiedzialny za be