Henrykowski Maraton Rowerowy to rajd bezdrożami gminy Ziębice, organizowany w randzie Mistrzostw Polski Księży i Kleryków. Coroczna impreza sportowo-rekreacyjna ma amatorski charakter, jednak stanowi pole do popisu dla każdego kolarza. Maraton odbywa się po Wzgórzach Strzelińskich i należy do najciekawszych tego typu przedsięwzięć w regionie. Udział w wydarzeniu weźmie również nasza drużyna rowerowa Immotion Team.
Spis treści
Szczegóły imprezy
Trasy
Klasyfikacje
Sektory startowe
Poziom trudności
Regulamin
Immotion Team
Henrykowski Maraton Rowerowy
Henrykowski Maraton Rowerowy ma na celu wypromowanie turystycznej gminy Ziębice, a także popularyzację turystyki rowerowej oraz kolarstwa górskiego. Organizatorom przyświeca idea propagowania aktywnych form rekreacji i wypoczynku, które przekładają się na zdrowy tryb życia. Maraton promuje szlaki rowerowe w obrębie Wzgórz Strzelińskich oraz Kotliny Henrykowskiej, stanowiąc jednocześnie okazję do zwrócenia uwagi na Klasztor Księgi Henrykowskiej oraz samą Księgę Henrykowską.
Szczegóły imprezy
Organizatorem rajdu jest Gmina Ziębice we współpracy z Gminnym Centrum Edukacji i Sportu oraz Stowarzyszeniem Pro-Run Wrocław. Swój udział w realizacji imprezy ma także Fundacja Klasztoru Księgi Henrykowskiej. Tegoroczny maraton odbędzie się w sobotę 25 kwietnia 2020 roku. Start będzie miał o godzinie 11:00 przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej, gdzie znajduje się także meta.
Trasy Henrykowskiego Maratonu Rowerowego
Henrykowski Maraton Rowerowy zostanie rozegrany na trzech dystansach. Należą do nich Mega (orientacyjnie 45-50 km), Mini (25-35 km) oraz Fun (8-15 km). W trakcie rejestracji każdy zawodnik wybiera wybrany wariant startu. Po zadeklarowaniu dystansu uczestnik ustawiany jest w odpowiednim sektorze startowym. Liczba zawodników mogących wziąć udział w wydarzeniu jest ograniczona i wynosi 500 osób. kolejność zapisów decyduje o prawie do startu.
Klasyfikacje
Dla miejsc 1-3 do dystansu MEGA przypisane zostały klasyfikacje Gminy Ziębice oraz Open. Do MINI przynależą klasyfikacje Gminy Ziębice, OPEN oraz Kleryków i Księży. Na dystansie FUN przejadą klasyfikacje Gminy Ziębice oraz OPEN. Do każdego z dystansów przynależą klasyfikacje wiekowe bez dublowania się z kategorią OPEN. W zależności od liczby zgłoszonych uczestników niepełnoletnich, organizator może podzielić rajd na inne kategorie. Wprowadzone mogą również zostać klasyfikacje dodatkowe. Organizator poinformuje zawodników o ewentualnych zmianach na odprawie startowej.
Sektory startowe
Podczas rajdu obowiązywać będą określone sektory startowe. Z pierwszego z nich startować mogą zawodnicy i zawodniczki przypisani do dystansu Mega. Z sektora drugiego startują uczestnicy na dystansie Mini, a z trzeciego - na dystansie Fun. W szczególnych przypadkach organizator może zmienić ilość sektorów startowych. Poszczególne starty odbędą się w odstępach ok. 5-minutowych. Nawierzchnia trasy jest terenowa i szutrowa. Uczestnicy mogą korzystać z jednego punktu nawadniania, odświeżania i odżywiania. Limit czasowy rajdu wynosi 4 godziny.
Poziom trudności
Henrykowski Maraton Rowerowy odbywa się w warunkach terenowych. Trasy przejazdu charakteryzują się obecnością stromych zjazdów i podjazdów, które wymagają od kolarzy odpowiednich umiejętności. Najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze miejsca można pokonać jedynie przy zachowaniu dużej uwagi oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Fragmenty te zostaną specjalnie oznaczone planszami ze stosowną ilością wykrzykników, proporcjonalną do stopnia trudności danego odcinka. Maraton zostanie zorganizowany niezależnie od warunków atmosferycznych. Obowiązkiem uczestników jest uszanowanie środowiska naturalnego w okolicy tras, dlatego poza wyznaczonymi strefami nie można pozostawiać zanieczyszczeń.
Henrykowski Maraton Rowerowy
Henrykowski Maraton Rowerowy organizowany jest w oparciu o ustalone zasady dotyczące pomiaru czasu, który podobnie jak ustalenie kolejności będzie się odbywał przy użyciu chipów w numerach startowych. Ich posiadanie to warunek niezbędny zarówno do wystartowania w rajdzie, jak i sklasyfikowania w końcowym komunikacie. Numer startowy montowany jest na kierownicy roweru. Nieprawidłowo zamocowany chip może prowadzić do dyskwalifikacji zawodnika. Uczestnicy ponoszą odpowiedzialność prawną za niestosowanie się do decyzji sędziów oraz pozostawanie na trasie po upływie czasu.
Nagrody i świadczenia
Każdy zawodnik, który zdoła ukończyć rajd główny otrzyma medal pamiątkowy oraz posiłek regeneracyjny. Uczestnicy zgłoszeni w terminie zyskują pakiet startowy, na który składa się nr startowy, woda, medal na mecie, posiłek regeneracyjny oraz torba na szelkach. Najlepszym trzem zawodnikom w klasyfikacji OPEN przysługują nagrody w postaci trofeów. Otrzymają je również zwycięzcy uczestnicy w kategorii księży i kleryków oraz kategoriach wiekowych. Miejsca na podiom kategorii OPEN nie dublują się z kategorią wiekową. Zawodnicy mają do dyspozycji przebieralnie oraz depozyt, a także opiekę lekarską od początku do końca zawodów.
Zasady uczestnictwa
Udział w wydarzeniu wymaga weryfikacji uczestników. W tym celu zawodnik musi zgłosić się osobiście, bądź też otrzymać upoważnienie od organizatora. W radzie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które zweryfikowały w biurze zawodów swoje dane. Niepełnoletni zawodnicy są zobowiązani do dostarczenia upoważnienia od prawnych opiekunów. Każdy pełnoletni uczestnik bierz pełną odpowiedzialność za swój start, co musi potwierdzić podpisem w oświadczeniu o zdolności do udziału. Zawodnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Weryfikacja uczestników
Weryfikacja uczestników odbywa się w dniu imprezy w biurze zawodów, a także w terminie wcześniejszym podanym przez organizatora. Każdy zawodnik musi okazać dowód osobisty lub paszport, celem potwierdzenia narodowości oraz daty urodzenia. Uczestnicy pełnoletni mają prawo okazania aktualnego badania lekarskiego lub zaświadczyć start w zawodach na własną odpowiedzialność podpisem w obecności wyznaczonego sędziego. Zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu rajdu. Z jego akceptacją równoznaczne jest pobranie numeru startowego.
Immotion Team na Henrykowskim Maratonie Rowerowym
Henrykowski Maraton Rowerowe to prawdziwe święto miłośników kolarstwa, w którym udział weźmie także drużyna sportowa Immotion Team. Złożony z pasjonatów zespół od lat wspiera wszelkie imprezy kolarskie w regionie, do których należy także Dolnośląski Festiwal Rowerowy. Członkowie Immotion Team to prawdziwi miłośnicy jazdy rowerowej, dla których zajmowanie się jednośladami to sposób na przyjemne i aktywne życie. Wspólne osiąganie ambitnych celów zachęca nas do uczestnictwa w kolejnych przedsięwzięciach w regionie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu i wypożyczalni Immotion, a także zapraszamy do udziału w Henrykowskim Maratonie Rowerowym.