HomePowrót

Specialized Tarmac

Specialized Tarmac

02/19/2021 00:00:00

Specialized Tarmac to wyjątkowo lekki, a przy tym bardzo szybki rower szosowy cenionego amerykańskiego producenta. Modele z tej serii dostępne są w sprzedaży od wielu lat, a obecna generacja stanowi bezpośrednią ewolucję pierwotnych założeń projektantów. Tarmac jest jednośladem opracowanym specjalnie z myślą o osobach poszukujących uniwersalnego roweru szosowego, znajdującego zastosowanie w różnych warunkach terenowych - zarówno na wzniesieniach, jak i płaskich odcinkach.

Spis treści
Czym się wyróżnia seria?
SL6
SL7
Oferta Immotion

Czym się wyróżnia seria Specialized Tarmac i wersja SL6?

Specialized Tarmac jest jednym z najpopularniejszych rowerów szosowych. Na rynku funkcjonuje od 2003 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła jego pierwsza wersja - hybryda aluminiowo-karbonowa Tarmac E5. W ciągu trzech kolejnych lat opracowano jej wariant w pełni karbonowy, czyli SL1. Konstrukcja ta uznana została za wyjątkowo udaną, czego dowodem może być jej obecność w wielu wydarzeniach UCI ProTour w 2007 roku. W 2012 roku zapoczątkowana została inicjatywa Rider First, której celem było konstruowanie ram o identycznej sztywności w kompletnym zakresie rozmiarów. W 2015 roku do modelu wprowadzono hamulce tarczowe, jednak najlepsze miało dopiero nadejść.

Wersja SL6

Specialized Tarmac SL6 to wersja, która pojawiła się w 2017 roku. Pojazd ten wyposażony został w przeprojektowaną ramę, co pozwoliło na uzyskanie lekkiego, uniwersalnego oraz wyjątkowo aerodynamicznego pojazdu szosowego. Geometria tego pojazdu nie uległa znaczącym zmianom w stosunku do poprzednich wersji, a w porównaniu z generacją SL5 minimalnie zwiększono jedynie kąt rury podsiodłowej. Rower ten okazał się nie tylko bardzo wygodny, ale też optymalnie przystosowany do wymagającej jazdy.

Lekka konstrukcja

SL6 jest rowerem o wyjątkowo niskiej masie. Model w topowej wersji S-Works tej generacji waży zaledwie 7,33 kg przy rozmiarze 56, czyli niemal 200 g mniej od poprzednika. Lekkość konstrukcji wynika ze specyficznego układu włókien węglowych, ponieważ zredukowano ich ilość w miejscach łączenia poszczególnych elementów ramy roweru. Takie rozwiązanie pozwoliło na obniżenie masy, a jednocześnie zachowanie sztywności. Redukcja wagi uzyskana została także za sprawą przeprojektowanego suportu - zamiast karbonowej mufy i przelotki dla pancerzy, w modelu tym zamontowano plastikowy insert. Na obniżenie masy wpłynęło również przemodelowanie rurek, które posiadają mniejsze średnice oraz mniej przetłoczeń.

Komfort jazdy

W modelu SL6 pozostała okrągła sztyca. Poprawa tłumienia drgań uzyskana została dzięki delikatnej zmianie układu włókien w górnej części sztycy, co również usprawniło właściwości aerodynamiczne ramy. Konstrukcja ta pozwala na przejechanie dystansu 10 km o nawet 45 sekund szybciej, niż w przypadku modelu poprzedniej generacji. Różnicę tę porównać można do zamontowania kół karbonowych z wysokim profilem w miejsce aluminiowych, niskich obręczy. Hamulce w modelu Tarmac SL6 mocowane są w standardzie direct mount.

Specialized Tarmac SL7

Specialized Tarmac to ósma już generacja tego modelu, która zastąpiła udaną i wciąż bardzo popularną wersję SL6. Pojazd ten cechuje się wyjątkową uniwersalnością, dzięki czemu sprawdza się doskonale niezależnie od stylu jazdy oraz ukształtowania terenu. SL7 występuje w kilku różnych wersjach wyposażenia, włącznie z podstawowym wariantem sportowym z mechaniczną grupą osprzętu oraz topowym modelem z przerzutkami sterowanymi elektronicznie.

Specialized Tarmac SL7

Niska waga

Podobnie jak wcześniejsze wersje, SL7 jest rowerem bardzo lekkim. Mimo licznych usprawnień poprawiających aerodynamikę, jego niska masa pozostała zachowana. Rama o rozmiarze 56 w wariancie S-Works waży zaledwie 800 gramów, natomiast w wersjach Pro i Expert jedynie 960 gramów. Masa całego roweru nie przekracza 8 kg nawet w przypadku modelu z elektronicznym osprzętem SRAM i hamulcami tarczowymi. Pod względem geometrii, SL7 różni się od SL6 jedynie wartościami stack i reach. Na uwagę zasługuje również maksymalna szerokość ogumienia, która wynosi 32c dla obręczy o szerokości 21 mm. Fabrycznie do każdego modelu założone zostały opony o szerokości 26c.

Rozwiązania aerodynamiczne

W rowerach SL7 w wersjach Pro, Expert i S-Works zastosowana została kierownica Aerofly II, znana z modelu Venge. Jej cechą charakterystyczną jest opływowy kształt, a także wewnętrzne prowadzenie przewodów. Modyfikacji poddano natomiast mostek, który nawiązuje do rozwiązań znanych z Venge jedynie pod względem kształtu. Do jego zalet należy jednak smuklejsza budowa, a także waga lżejsza o 45 gramów. Rura sterowa posiada średnicę 1 i1/8 cala, 1,8 cala, a kierownica 31.8 mm. W SL7 można dzięki temu stosować bardziej zintegrowane kokpity, mostki o innych parametrach czy też inne modele kierownic. Standardowo kąt mostka w modelu Tarmac wynosi 6 stopni, jednak dostępna jest również wersja 12-stopniowa.

Nowoczesny projekt

Tarmac SL7 to jeden z rowerów, który poddany został zaawansowanym badaniom z zastosowaniem modelów symulacji oraz innych dynamicznych testów. Inżynierom marki pozwoliło to zrozumieć, jak jednoślady o różnych rozmiarach ramy reagują na obciążenia. W ten sposób udało się określić docelowe potrzeby rowerzystów korzystających z pojazdów o odmiennych gabarytach, a następnie opracować każdy z nich indywidualnie. Przeprojektowanie górnej części rury podsiodłowej przyczyniło się do zminimalizowania oporów powietrza, m.in. poprzez połączenie jej z tylnym trójkątem, zmianę profilu, oddalenie od koła tylnego czy zastosowanie nowej sztycy. Rozwiązania te znane są z modeli Shiv i Venge, a ich efektywności dowodzą wyniki badań w tunelu aerodynamicznym oraz w ramach programów FDA i CFD.

Wysokiej klasy osprzęt

Tama w modelu Tarmac SL7 przystosowana została zarówno do mechanicznych, jak i elektronicznych grup osprzętu. Każdy wariant współpracuje z hamulcami tarczowymi, montowanymi zgodnie ze standardem flat mount. W wersji Pro obecny jest ponadto jednorzędowy napęd SRAM force eTap AXS, który dysponuje dwunastoma przełożeniami. W miejsca haka przerzutki przedniej instalowana jest odpowiednia zaślepka, jednak wciąż istnieje możliwość założenia takowego haka oraz przerobienia napędu na dwurzędowy. W rowerach Tarmac SL7 firma Specialized zrezygnowała z wciskanego suportu PF30, na miejsce którego zastosowano wkręcany BSA. Takie rozwiązanie wydaje się krokiem wstecz, jednak w praktyce może znacząco ułatwić eksploatację i serwisowanie.

Specialized Tarmac w ofercie Immotion

Specialized Tarmac występuje w kilku seriach i wariantach modelowych, z których bardzo wiele znaleźć można w ofercie Immotion. W naszym asortymencie dostępne są rowery szosowe z tej kolekcji w wyjątkowo zróżnicowanych cenach, dzięki czemu każdy rowerzysta ma szansę znaleźć wersję odpowiadającą jego potrzebom oraz możliwościom finansowym. Sprzedażą jednośladów zajmujemy się już od kilkunastu lat, a także oferujemy profesjonalną pomoc przy wyborze pojazdu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rowerów Tarmac firmy Specialized w Immotion.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Ceny rowerów. Co na nie wpływa?

Ceny rowerów uzależnione są od wielu czynników. Na koszt jednośladu wpływa zarówno jego rodzaj, jak i jakość wykorzystanych komponentów czy poziom zaawansowania technologicznego zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również popularność i renoma samej marki, a także okres obecności wybranego modelu na rynku oraz czas wprowadzenia go do sprzedaży. Niezależnie od ceny, zawsze warto wybrać rower odpowiednio dopasowany d

Buty rowerowe – jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podc

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego kom

Bike fitting – co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Rowery Unibike – przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Rowery miejskie – czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy „przygody”, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rowery elektryczne to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Damskie rowery górskie – jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne typy rowerów w wersjach dla kobiet, wyróżniają się przede wszystkim geometrią dostosowaną do kobiecej figury. Dziś producenci rowerów dbają jednak nie tylko o zapewnienie paniom dostępu do modeli rowerów, które sprawdzą się w mieście czy podczas rekreacyjnych weekendowych przejażdżek po okolicy. W ich ofertach znajdziemy także specjalistyczne modele przystosowane do potrzeb pań uprawiających kolarstwo pół

Specialized Turbo Levo

Specialized Turbo Levo to podstawowy rower elektryczny znanej, amerykańskiej marki. Jednoślad ten wyróżnia się efektywną kinematyką zawieszenia, która w zestawieniu z precyzyjną trailową geometrią daje gwarancję pełnej kontroli podczas zjazdów oraz optymalną zwrotność na technicznych podjazdach. Na uwagę zasługują też zaawansowane komponenty elektryczne, takie jak silnik i akumulator. Turbo Levo to jeden z rowerów elektrycznych dostępnych w Immot

Pierwszy rower elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P