HomePowrót

Specialized Tarmac

Specialized Tarmac

02/19/2021 00:00:00

Specialized Tarmac to wyjątkowo lekki, a przy tym bardzo szybki rower szosowy cenionego amerykańskiego producenta. Modele z tej serii dostępne są w sprzedaży od wielu lat, a obecna generacja stanowi bezpośrednią ewolucję pierwotnych założeń projektantów. Tarmac jest jednośladem opracowanym specjalnie z myślą o osobach poszukujących uniwersalnego roweru szosowego, znajdującego zastosowanie w różnych warunkach terenowych - zarówno na wzniesieniach, jak i płaskich odcinkach.

Spis treści
Czym się wyróżnia seria?
SL6
SL7
Oferta Immotion

Czym się wyróżnia seria Specialized Tarmac i wersja SL6?

Specialized Tarmac jest jednym z najpopularniejszych rowerów szosowych. Na rynku funkcjonuje od 2003 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła jego pierwsza wersja - hybryda aluminiowo-karbonowa Tarmac E5. W ciągu trzech kolejnych lat opracowano jej wariant w pełni karbonowy, czyli SL1. Konstrukcja ta uznana została za wyjątkowo udaną, czego dowodem może być jej obecność w wielu wydarzeniach UCI ProTour w 2007 roku. W 2012 roku zapoczątkowana została inicjatywa Rider First, której celem było konstruowanie ram o identycznej sztywności w kompletnym zakresie rozmiarów. W 2015 roku do modelu wprowadzono hamulce tarczowe, jednak najlepsze miało dopiero nadejść.

Wersja SL6

Specialized Tarmac SL6 to wersja, która pojawiła się w 2017 roku. Pojazd ten wyposażony został w przeprojektowaną ramę, co pozwoliło na uzyskanie lekkiego, uniwersalnego oraz wyjątkowo aerodynamicznego pojazdu szosowego. Geometria tego pojazdu nie uległa znaczącym zmianom w stosunku do poprzednich wersji, a w porównaniu z generacją SL5 minimalnie zwiększono jedynie kąt rury podsiodłowej. Rower ten okazał się nie tylko bardzo wygodny, ale też optymalnie przystosowany do wymagającej jazdy.

Lekka konstrukcja

SL6 jest rowerem o wyjątkowo niskiej masie. Model w topowej wersji S-Works tej generacji waży zaledwie 7,33 kg przy rozmiarze 56, czyli niemal 200 g mniej od poprzednika. Lekkość konstrukcji wynika ze specyficznego układu włókien węglowych, ponieważ zredukowano ich ilość w miejscach łączenia poszczególnych elementów ramy roweru. Takie rozwiązanie pozwoliło na obniżenie masy, a jednocześnie zachowanie sztywności. Redukcja wagi uzyskana została także za sprawą przeprojektowanego suportu - zamiast karbonowej mufy i przelotki dla pancerzy, w modelu tym zamontowano plastikowy insert. Na obniżenie masy wpłynęło również przemodelowanie rurek, które posiadają mniejsze średnice oraz mniej przetłoczeń.

Komfort jazdy

W modelu SL6 pozostała okrągła sztyca. Poprawa tłumienia drgań uzyskana została dzięki delikatnej zmianie układu włókien w górnej części sztycy, co również usprawniło właściwości aerodynamiczne ramy. Konstrukcja ta pozwala na przejechanie dystansu 10 km o nawet 45 sekund szybciej, niż w przypadku modelu poprzedniej generacji. Różnicę tę porównać można do zamontowania kół karbonowych z wysokim profilem w miejsce aluminiowych, niskich obręczy. Hamulce w modelu Tarmac SL6 mocowane są w standardzie direct mount.

Specialized Tarmac SL7

Specialized Tarmac to ósma już generacja tego modelu, która zastąpiła udaną i wciąż bardzo popularną wersję SL6. Pojazd ten cechuje się wyjątkową uniwersalnością, dzięki czemu sprawdza się doskonale niezależnie od stylu jazdy oraz ukształtowania terenu. SL7 występuje w kilku różnych wersjach wyposażenia, włącznie z podstawowym wariantem sportowym z mechaniczną grupą osprzętu oraz topowym modelem z przerzutkami sterowanymi elektronicznie.

Specialized Tarmac SL7

Niska waga

Podobnie jak wcześniejsze wersje, SL7 jest rowerem bardzo lekkim. Mimo licznych usprawnień poprawiających aerodynamikę, jego niska masa pozostała zachowana. Rama o rozmiarze 56 w wariancie S-Works waży zaledwie 800 gramów, natomiast w wersjach Pro i Expert jedynie 960 gramów. Masa całego roweru nie przekracza 8 kg nawet w przypadku modelu z elektronicznym osprzętem SRAM i hamulcami tarczowymi. Pod względem geometrii, SL7 różni się od SL6 jedynie wartościami stack i reach. Na uwagę zasługuje również maksymalna szerokość ogumienia, która wynosi 32c dla obręczy o szerokości 21 mm. Fabrycznie do każdego modelu założone zostały opony o szerokości 26c.

Rozwiązania aerodynamiczne

W rowerach SL7 w wersjach Pro, Expert i S-Works zastosowana została kierownica Aerofly II, znana z modelu Venge. Jej cechą charakterystyczną jest opływowy kształt, a także wewnętrzne prowadzenie przewodów. Modyfikacji poddano natomiast mostek, który nawiązuje do rozwiązań znanych z Venge jedynie pod względem kształtu. Do jego zalet należy jednak smuklejsza budowa, a także waga lżejsza o 45 gramów. Rura sterowa posiada średnicę 1 i1/8 cala, 1,8 cala, a kierownica 31.8 mm. W SL7 można dzięki temu stosować bardziej zintegrowane kokpity, mostki o innych parametrach czy też inne modele kierownic. Standardowo kąt mostka w modelu Tarmac wynosi 6 stopni, jednak dostępna jest również wersja 12-stopniowa.

Nowoczesny projekt

Tarmac SL7 to jeden z rowerów, który poddany został zaawansowanym badaniom z zastosowaniem modelów symulacji oraz innych dynamicznych testów. Inżynierom marki pozwoliło to zrozumieć, jak jednoślady o różnych rozmiarach ramy reagują na obciążenia. W ten sposób udało się określić docelowe potrzeby rowerzystów korzystających z pojazdów o odmiennych gabarytach, a następnie opracować każdy z nich indywidualnie. Przeprojektowanie górnej części rury podsiodłowej przyczyniło się do zminimalizowania oporów powietrza, m.in. poprzez połączenie jej z tylnym trójkątem, zmianę profilu, oddalenie od koła tylnego czy zastosowanie nowej sztycy. Rozwiązania te znane są z modeli Shiv i Venge, a ich efektywności dowodzą wyniki badań w tunelu aerodynamicznym oraz w ramach programów FDA i CFD.

Wysokiej klasy osprzęt

Tama w modelu Tarmac SL7 przystosowana została zarówno do mechanicznych, jak i elektronicznych grup osprzętu. Każdy wariant współpracuje z hamulcami tarczowymi, montowanymi zgodnie ze standardem flat mount. W wersji Pro obecny jest ponadto jednorzędowy napęd SRAM force eTap AXS, który dysponuje dwunastoma przełożeniami. W miejsca haka przerzutki przedniej instalowana jest odpowiednia zaślepka, jednak wciąż istnieje możliwość założenia takowego haka oraz przerobienia napędu na dwurzędowy. W rowerach Tarmac SL7 firma Specialized zrezygnowała z wciskanego suportu PF30, na miejsce którego zastosowano wkręcany BSA. Takie rozwiązanie wydaje się krokiem wstecz, jednak w praktyce może znacząco ułatwić eksploatację i serwisowanie.

Specialized Tarmac w ofercie Immotion

Specialized Tarmac występuje w kilku seriach i wariantach modelowych, z których bardzo wiele znaleźć można w ofercie Immotion. W naszym asortymencie dostępne są rowery szosowe z tej kolekcji w wyjątkowo zróżnicowanych cenach, dzięki czemu każdy rowerzysta ma szansę znaleźć wersję odpowiadającą jego potrzebom oraz możliwościom finansowym. Sprzedażą jednośladów zajmujemy się już od kilkunastu lat, a także oferujemy profesjonalną pomoc przy wyborze pojazdu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rowerów Tarmac firmy Specialized w Immotion.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co warto wiedzieć o rowerach szosowych Giant?

Rowery szosowe ? również te marki Giant ? to szczególny typ jednośladów sportowych. Wyróżniają się niską masą, ponieważ ważne jest to, aby nie stanowiły obciążenia podczas szybkiej jazdy. Ich konstrukcja sprawia, że można dzięki nim pokonywać w krótkim czasie długie trasy. Dlatego tak często wykorzystuje się je do wyścigów czy pokonywania rekordowych odległości, na przykład podczas wycieczek rowerowych po danym kraju. W Internecie można zapoznać

Buty rowerowe ? jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podc

Specialized MTB. Czym się wyróżniają?

Specialized MTB to nowoczesne rowery górskie, które zwracają uwagę dobrymi parametrami technicznymi i starannie opracowanym designem. Jednoślady te powstają z wysokiej klasy materiałów, a wykorzystane w nich rozwiązania technologiczne znacząco wykraczają poza standardowe funkcjonalności. Szeroką ofertę rowerów MTB marki Specialized posiada firma Immotion.

Przerzutki - poznaj rodzaje i zasady regulacji przerzutek rowerowych oraz wybierz wygodne manetki!

Przerzutki stanowią obecnie tak ważny element każdego roweru, że o konieczności ich posiadania nie trzeba nikogo przekonywać. Bez względu na to, czy poruszamy się po mieście, po szosie, po szutrowych ścieżkach, czy może szalejmy na górskich szlakach, przerzutki rowerowe ułatwiają jazdę w każdych warunkach. O ile profesjonalni kolarze wiedzą o tym elemencie układu napędu rowerowego naprawdę wiele, o tyle osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z

Gravel damski

Gravel damski to rower coraz częściej wybierany przez kobiety. Jednoślady tego typu łączą w sobie zalety modeli górskich i szosowych, dzięki temu idealnie nadają się do jazdy po drogach asfaltowych, leśnych czy szutrowych. Modele te przypominają też nieco rowery crossowe, jednak są od nich szybsze i bardziej uniwersalne. Szeroki wybór damskich jednośladów tego typu znajdziesz w ofercie IMMOTION.

Unibike Crossfire

Unibike Crossfire to uniwersalny rower crossowy tej cenionej, polskiej marki. Do zalet pojazdu należy wyjątkowa wszechstronność, pozwalająca na wykorzystanie go podczas zwykłej jazdy miejskiej, rekreacyjnych treningów na szosie czy podróżowania po nawierzchni utwardzanej. Jednoślad ten posiada sportową geometrię i stylowy design, a także bardzo dobry zestaw komponentów. Model Crossfire znaleźć można w ofercie Immotion.

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Konserwacja roweru na zimę ? poprawne czyszczenie i smarowanie części ruchomych

Sezon rowerowy już się kończy i należy pomyśleć o odpowiedniej konserwacji swojego sprzętu na zimę. Chociaż pogoda w grudniu, styczniu i lutym z roku na rok jest coraz cieplejsza, na ulicach polskich miast wciąż nie spotkamy zbyt wielu kolarzy w tych miesiącach. Zanim zniesiesz swój pojazd do piwnicy lub garażu, zadbaj o jego stan techniczny. Odpowiednie wyczyszczenie i nasmarowanie ruchomych części pozwoli zaoszczędzić przykrych niespodzianek na

Rowery miejskie ? czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy ?przygody?, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Rowery miejskie damskie ? 11 wskazówek dla aktywnych kobiet

Rowery miejskie na kobiece wyprawy w zwiewnych sukienkach lub fantazyjnych spódnicach? Dlaczego nie! Czołowi producenci rowerów ? zarówno polscy, jak i światowi ? nie zapomnieli w swoich ofertach o kobietach, które chciałyby codziennie i bez większego wysiłku dbać o piękną sylwetkę. Nie musisz wyrzekać się finezyjnych, kobiecych strojów, żeby przesiąść się z zatłoczonego autobusu czy tramwaju na wygodny rower miejski. Nie musisz tracić czasu w ul

Sklepy rowerowe we Wrocławiu, czyli gdzie kupić rower w stolicy Dolnego Śląska?

Sklepy rowerowe we Wrocławiu znajdziemy niemal w każdej części miasta. Nie każdy ze sklepów oferuje nam jednak usługi na tym samym poziomie oraz możliwość zakupu tej samej jakości. Jak znaleźć odpowiedni sklep rowerowy i na co zwrócić uwagę, zanim kupimy gdzieś rower? Czy znajdziemy we Wrocławiu renomowane sklepy z tradycją i historią, a nie tylko kolejne siedziby wielkich sieciówek sprzedających rowery ?made in China?? Czy lepiej wziąć pod uwagę

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.