HomePowrót

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy

02/08/2021 00:00:00

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych marek posiada w swojej ofercie Immotion.

Spis treści
Grupa osprzętu
Mechanizmy osprzętu
Systemy mocowania
Osprzęt dla MTB
Shimano
SRAM

Czym jest osprzęt rowerowy i czym się wyróżnia ten do MTB?

Osprzęt rowerowy nie obejmuje wszystkich części jednośladu, a jedynie niektóre z nich. Prawidłowy dobór grupy tych komponentów pozwala na poprawę osiągów roweru, a także zwiększenie jego ogólnej funkcjonalności. Osprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do różnych potrzeb rowerzysty oraz stopnia jego umiejętności. W poszczególnych grupach znaleźć można bowiem zarówno zaawansowane technologicznie części, jak i elementy stosunkowo proste. Istnieją różne standardy osprzętu i wersje poszczególnych komponentów, jednak nie wszystkie są ze sobą kompatybilne.

Grupa osprzętu

W grupie osprzętu najczęściej znajduje się mechanizm korbowy, przerzutki przednie i tylne, dedykowana kaseta i łańcuch, manetki przerzutek oraz hamulce z klamkami. Niektórzy producenci uzupełniają swoje zestawy także kołami i piastami. W wielu przypadkach nie występują przeciwwskazania do mieszania grup między sobą, jednak poszczególne elementy składowe osprzętu muszą być ze sobą kompatybilne. Dużo prostszym i szybszym rozwiązaniem jest wybór roweru opracowanego na kompletnej grupie, czyli takiego o specyfikacji standardowo zawierającej fabrycznie zamontowane komponenty z wybranego zestawu jednego producenta. Nie wszystkie elementy osprzętu muszą jednak zawsze pochodzić z tej samej grupy - niektóre mogą należeć do niższej, a inne do wyższej.

Mechanizmy osprzętu

Mechanizmy korbowe spotykane obecnie w napędach mają jedną, dwie lub trzy zębatki i w współpracują z kasetami od 7 do 12 biegów. Producenci osprzętu coraz częściej zmniejszają ilość tarcz z przodu, zwiększając przy tym liczbę koronek w kasecie. Im tańszy jednoślad, tym z reguły posiada mniej biegów z tyłu oraz więcej blatów w korbie. Droższe rowery dysponują natomiast mniejszą liczą biegów z przodu, a większą z tyłu. Taki kierunek rozwoju grup napędowych występuje zwłaszcza w segmencie MTB. Ilość biegów nie jest jednak aż tak istotna, jak zakres przełożeń. Aby jazda po górach była efektywna, konieczny jest minimalny zakres 500%, osiągany np. za pomocą napędu 1x12 lub 2x10.

Systemy mocowania

W rowerach stosowane są różne systemy mocowania dla poszczególnych elementów osprzętu. Dotyczy to zarówno wkładów suportowych, jak i standardów mocowań przedniej przerzutki czy kasety. W przypadku korby, oprócz szerokości mufy suportowej duże znaczenie ma średnica otworu w ramie. Obecnie standardowe gwintowane mocowanie BSA często jest zastępowane mocowaniami typu pressfit, pressfit30 czy BB30. Wygląda to podobnie w przypadku przerzutek, która może być mocowana na obejmę do ramy, na wkład suportu lub bezpośrednio do otworów w ramie.

Osprzęt MTB

Osprzęt rowerowy MTB stosowany jest w przypadku jednośladów górskich, przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. Wysoka jakość komponentów ma szczególne znaczenie podczas poruszania się po stromych wzniesieniach, górzystych bezdrożach czy kamienistych ścieżkach. Obecnie szczególną popularnością na rynku cieszy się osprzęt firm Shimano oraz SRAM, które posiadają w swoich ofertach również grupy opracowane specjalnie z myślą o rowerach górskich MTB.

Rowerzysta-w-gorach

Osprzęt rowerowy Shimano

Osprzęt rowerowy Shimano stosowany jest w jednośladów bardzo wielu znanych marek. Poszczególne elementy grup nabyć można zarówno bezpośrednio z pojazdem, jak i oddzielnie. Firma Shimano dzieli swój osprzęt na mniejsze kategorie, spośród których wyróżnić można zespoły napędowe (obejmujące mechanizm korbowy, zębatki tylne, łańcuch, przerzutki i manetki zmiany przełożeń) oraz zespoły hamulcowe (obejmujące hamulce z dźwigniami, a opcjonalnie również z tarczami). W niektórych grupach do osprzętu zaliczają się także koła i pedały.

Tourney

Toruney to najniższa grupa osprzętu firmy Shimano, spotykana w najtańszych rowerach MTB i przeznaczona głównie do jazdy rekreacyjnej. Występuje w kilku seriach, które różnią się m.in. liczbą biegów na kasecie. Toruney jest jedyną grupą osprzętu MTB Shimano, w której dostępne są obrotowe manetki Revo Shift.

Altus i Acera

Altus to nieco bardziej zaawansowana grupa, z nowoczesną przerzutką w technologii Shadow, hydraulicznymi hamulcami tarczowymi oraz 9-rzędową kasetą. Zbliżone parametry posiada osprzęt Acera, jednak wyróżnia się możliwością mocowania korb na wielowypust oraz zewnętrznymi łożyskami suportu.

Alivio

Alivio to stosunkowo ciężki, ale przy tym wytrzymały i precyzyjny osprzęt. Stanowi najniższą grupę z manetkami wyposażonymi w funkcję 2-Way Release, w której mała dźwignia pracuje w obie strony. W osprzęcie Alivio dostępna jest także znana z wyższych grup manetka RPM, która pozwala na zmianę przełożenia dwurzędowej korby jedną dźwignią.

Deore

Deore wyróżnia się nowocześnie zaprojektowanymi przełożeniami oraz przerzutkami typu side swing, co znacząco usprawnia jazdę pod górę. Zestaw kół sprzyja przyczepności i poprawia wytrzymałość, zapewniając niezawodność przy dużych prędkościach. Komponenty Deore pasują do wielu rowerów, oferują szeroką paletę kombinacji przełożeń, stabilizują zarządzanie łańcuchem oraz podnoszą wydajność pedałowania.

XT

XT to niemal najwyższa grupa w hierarchii Shimano. Osprzęt ten przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań MTB, ze względu na obecność wielu praktycznych technologii. Instant Release pozwala na zmianę biegu już po wciśnięciu dźwigni, a nie jej zwolnieniu. XT występuje też w wersji Di2, z elektroniczną zmianą przełożeń.

XTR

XTR to najwyższa grupa Shimano dla rowerów górskich. Wyróżnia się wysoką trwałością przy niskiej masie, co pozostaje nie bez znaczenia np. podczas wyścigów. Osprzęt ten posiada 12-rzędowe kasety w dwóch zakresach, a także oferuje możliwość zamontowania przedniej przerzutki. XTR jest dostępny także w wersji Di2, z przełożeniami zmienianymi elektrycznie.

Osprzęt rowerowy SRAM

Osprzęt rowerowy SRAM jest mniej popularny od Shimano, jednak również można go znaleźć w jednośladach wielu znanych marek. Firma ta wprowadził sporo innowacyjnych rozwiązań, takich jak obrotowa manetka typu grip-shift czy podnoszący efektywność bębenek piasty XD. SRAM posiada w ofercie nowoczesny wkład suportu DUB, a także elektroniczne przerzutki z bezprzewodową zmianą biegów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion, gdzie znaleźć można rowery z osprzętem firmy SRAM i Shimano.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Henrykowski Maraton Rowerowy

Henrykowski Maraton Rowerowy to rajd bezdrożami gminy Ziębice, organizowany w randzie Mistrzostw Polski Księży i Kleryków. Coroczna impreza sportowo-rekreacyjna ma amatorski charakter, jednak stanowi pole do popisu dla każdego kolarza. Maraton odbywa się po Wzgórzach Strzelińskich i należy do najciekawszych tego typu przedsięwzięć w regionie. Udział w wydarzeniu weźmie również nasza drużyna rowerowa Immotion Team.

Giant Reign. Czym się wyróżnia?

Giant Reign to seria rowerów górskich renomowanej tajwańskiej marki, które idealnie sprawdzają się na szczególnie trudnych trasach. Pojazdy te doskonale radzą sobie zarówno podczas jazdy w bike parku, jak i w trakcie wyścigów enduro. Jednoślady Reign wyróżniają się zmodernizowaną geometrią, wysokiej klasy aluminiową ramą oraz wydajnym zawieszeniem, zapewniając komfortową kontrolę nawet w wyjątkowo agresywnym terenie. Rowery marki Giant znaleźć mo

Rower na raty w sklepach internetowym i stacjonarnym IMMOTION. Leasing czy kredyt?

Rower na raty to nie jest taki straszny diabeł, jak niektórzy uważają! Każdy, kto kocha jeździć na rowerze, miał taki moment, gdy się zastanawiał, czy brać rower na raty. Dlaczego? Bo niestety, jak stare przysłowie mówi: Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego też gdy pojawia się myśl o nowszym lub lepszym modelu, stajemy przed dylematem, ile na to wydać pieniędzy. Wybór rowerów jest ogromny. A podobnie jak w przypadku innych produktów znajdzie

Unibike Globetrotter

Unibike Globetrotter to topowy rower trekkingowy cenionej, polskiej marki Unibike. Pojazd ten uznawany jest obecnie za jeden z najlepiej wyposażonych jednośladów na rynku, który z powodzeniem spełnia wymagania kolarzy preferujących jazdę turystyczną. Globetrotter doskonale jednak sprawdza się nie tylko w segmencie trekkingowym, ale i zastosowaniach typowo miejskich. Rowery z tej serii w najnowszej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

Specialized MTB. Czym się wyróżniają?

Specialized MTB to nowoczesne rowery górskie, które zwracają uwagę dobrymi parametrami technicznymi i starannie opracowanym designem. Jednoślady te powstają z wysokiej klasy materiałów, a wykorzystane w nich rozwiązania technologiczne znacząco wykraczają poza standardowe funkcjonalności. Szeroką ofertę rowerów MTB marki Specialized posiada firma Immotion.

Specialized Tarmac

Specialized Tarmac to wyjątkowo lekki, a przy tym bardzo szybki rower szosowy cenionego amerykańskiego producenta. Modele z tej serii dostępne są w sprzedaży od wielu lat, a obecna generacja stanowi bezpośrednią ewolucję pierwotnych założeń projektantów. Tarmac jest jednośladem opracowanym specjalnie z myślą o osobach poszukujących uniwersalnego roweru szosowego, znajdującego zastosowanie w różnych warunkach terenowych - zarówno na wzniesieniach,

Fat bike – jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem – i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Konserwacja roweru na zimę – poprawne czyszczenie i smarowanie części ruchomych

Sezon rowerowy już się kończy i należy pomyśleć o odpowiedniej konserwacji swojego sprzętu na zimę. Chociaż pogoda w grudniu, styczniu i lutym z roku na rok jest coraz cieplejsza, na ulicach polskich miast wciąż nie spotkamy zbyt wielu kolarzy w tych miesiącach. Zanim zniesiesz swój pojazd do piwnicy lub garażu, zadbaj o jego stan techniczny. Odpowiednie wyczyszczenie i nasmarowanie ruchomych części pozwoli zaoszczędzić przykrych niespodzianek na

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.

Pierwszy rower elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P

Jakie akcesoria warto kupić w internetowym sklepie rowerowym na wiosnę?

Większość właścicieli jednośladów z niecierpliwością czeka na okres wiosenny i już teraz przegląda internetowe sklepy rowerowe w poszukiwaniu akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia nowego sezonu. Jazda rowerem staje się wówczas bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym - przyjemniejsza. Warto zatem jak najwcześniej przygotować pojazd do intensywnej eksploatacji. Jakie produktu warto zamówić już teraz?

Rowery męskie Giant

Rowery męskie Giant stanowią znaczną część oferty tej znanej firmy. Na asortyment marki składają się zarówno uniwersalne jednoślady, jak i te projektowane specjalnie dla mężczyzn. Niektóre modele przystosowane są rekreacyjnej jazdy codziennej, podczas gdy inne sprawdzają się doskonale podczas wyczynowych aktywności. Giant oferuje rowerzystom jednoślady praktycznie każdego typu, a wiele z nich znaleźć można w Immotion.