HomePowrót

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy

02/08/2021 00:00:00

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych marek posiada w swojej ofercie Immotion.

Spis treści
Grupa osprzętu
Mechanizmy osprzętu
Systemy mocowania
Osprzęt dla MTB
Shimano
SRAM

Czym jest osprzęt rowerowy i czym się wyróżnia ten do MTB?

Osprzęt rowerowy nie obejmuje wszystkich części jednośladu, a jedynie niektóre z nich. Prawidłowy dobór grupy tych komponentów pozwala na poprawę osiągów roweru, a także zwiększenie jego ogólnej funkcjonalności. Osprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do różnych potrzeb rowerzysty oraz stopnia jego umiejętności. W poszczególnych grupach znaleźć można bowiem zarówno zaawansowane technologicznie części, jak i elementy stosunkowo proste. Istnieją różne standardy osprzętu i wersje poszczególnych komponentów, jednak nie wszystkie są ze sobą kompatybilne.

Grupa osprzętu

W grupie osprzętu najczęściej znajduje się mechanizm korbowy, przerzutki przednie i tylne, dedykowana kaseta i łańcuch, manetki przerzutek oraz hamulce z klamkami. Niektórzy producenci uzupełniają swoje zestawy także kołami i piastami. W wielu przypadkach nie występują przeciwwskazania do mieszania grup między sobą, jednak poszczególne elementy składowe osprzętu muszą być ze sobą kompatybilne. Dużo prostszym i szybszym rozwiązaniem jest wybór roweru opracowanego na kompletnej grupie, czyli takiego o specyfikacji standardowo zawierającej fabrycznie zamontowane komponenty z wybranego zestawu jednego producenta. Nie wszystkie elementy osprzętu muszą jednak zawsze pochodzić z tej samej grupy - niektóre mogą należeć do niższej, a inne do wyższej.

Mechanizmy osprzętu

Mechanizmy korbowe spotykane obecnie w napędach mają jedną, dwie lub trzy zębatki i w współpracują z kasetami od 7 do 12 biegów. Producenci osprzętu coraz częściej zmniejszają ilość tarcz z przodu, zwiększając przy tym liczbę koronek w kasecie. Im tańszy jednoślad, tym z reguły posiada mniej biegów z tyłu oraz więcej blatów w korbie. Droższe rowery dysponują natomiast mniejszą liczą biegów z przodu, a większą z tyłu. Taki kierunek rozwoju grup napędowych występuje zwłaszcza w segmencie MTB. Ilość biegów nie jest jednak aż tak istotna, jak zakres przełożeń. Aby jazda po górach była efektywna, konieczny jest minimalny zakres 500%, osiągany np. za pomocą napędu 1x12 lub 2x10.

Systemy mocowania

W rowerach stosowane są różne systemy mocowania dla poszczególnych elementów osprzętu. Dotyczy to zarówno wkładów suportowych, jak i standardów mocowań przedniej przerzutki czy kasety. W przypadku korby, oprócz szerokości mufy suportowej duże znaczenie ma średnica otworu w ramie. Obecnie standardowe gwintowane mocowanie BSA często jest zastępowane mocowaniami typu pressfit, pressfit30 czy BB30. Wygląda to podobnie w przypadku przerzutek, która może być mocowana na obejmę do ramy, na wkład suportu lub bezpośrednio do otworów w ramie.

Osprzęt MTB

Osprzęt rowerowy MTB stosowany jest w przypadku jednośladów górskich, przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. Wysoka jakość komponentów ma szczególne znaczenie podczas poruszania się po stromych wzniesieniach, górzystych bezdrożach czy kamienistych ścieżkach. Obecnie szczególną popularnością na rynku cieszy się osprzęt firm Shimano oraz SRAM, które posiadają w swoich ofertach również grupy opracowane specjalnie z myślą o rowerach górskich MTB.

Rowerzysta-w-gorach

Osprzęt rowerowy Shimano

Osprzęt rowerowy Shimano stosowany jest w jednośladów bardzo wielu znanych marek. Poszczególne elementy grup nabyć można zarówno bezpośrednio z pojazdem, jak i oddzielnie. Firma Shimano dzieli swój osprzęt na mniejsze kategorie, spośród których wyróżnić można zespoły napędowe (obejmujące mechanizm korbowy, zębatki tylne, łańcuch, przerzutki i manetki zmiany przełożeń) oraz zespoły hamulcowe (obejmujące hamulce z dźwigniami, a opcjonalnie również z tarczami). W niektórych grupach do osprzętu zaliczają się także koła i pedały.

Tourney

Toruney to najniższa grupa osprzętu firmy Shimano, spotykana w najtańszych rowerach MTB i przeznaczona głównie do jazdy rekreacyjnej. Występuje w kilku seriach, które różnią się m.in. liczbą biegów na kasecie. Toruney jest jedyną grupą osprzętu MTB Shimano, w której dostępne są obrotowe manetki Revo Shift.

Altus i Acera

Altus to nieco bardziej zaawansowana grupa, z nowoczesną przerzutką w technologii Shadow, hydraulicznymi hamulcami tarczowymi oraz 9-rzędową kasetą. Zbliżone parametry posiada osprzęt Acera, jednak wyróżnia się możliwością mocowania korb na wielowypust oraz zewnętrznymi łożyskami suportu.

Alivio

Alivio to stosunkowo ciężki, ale przy tym wytrzymały i precyzyjny osprzęt. Stanowi najniższą grupę z manetkami wyposażonymi w funkcję 2-Way Release, w której mała dźwignia pracuje w obie strony. W osprzęcie Alivio dostępna jest także znana z wyższych grup manetka RPM, która pozwala na zmianę przełożenia dwurzędowej korby jedną dźwignią.

Deore

Deore wyróżnia się nowocześnie zaprojektowanymi przełożeniami oraz przerzutkami typu side swing, co znacząco usprawnia jazdę pod górę. Zestaw kół sprzyja przyczepności i poprawia wytrzymałość, zapewniając niezawodność przy dużych prędkościach. Komponenty Deore pasują do wielu rowerów, oferują szeroką paletę kombinacji przełożeń, stabilizują zarządzanie łańcuchem oraz podnoszą wydajność pedałowania.

XT

XT to niemal najwyższa grupa w hierarchii Shimano. Osprzęt ten przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań MTB, ze względu na obecność wielu praktycznych technologii. Instant Release pozwala na zmianę biegu już po wciśnięciu dźwigni, a nie jej zwolnieniu. XT występuje też w wersji Di2, z elektroniczną zmianą przełożeń.

XTR

XTR to najwyższa grupa Shimano dla rowerów górskich. Wyróżnia się wysoką trwałością przy niskiej masie, co pozostaje nie bez znaczenia np. podczas wyścigów. Osprzęt ten posiada 12-rzędowe kasety w dwóch zakresach, a także oferuje możliwość zamontowania przedniej przerzutki. XTR jest dostępny także w wersji Di2, z przełożeniami zmienianymi elektrycznie.

Osprzęt rowerowy SRAM

Osprzęt rowerowy SRAM jest mniej popularny od Shimano, jednak również można go znaleźć w jednośladach wielu znanych marek. Firma ta wprowadził sporo innowacyjnych rozwiązań, takich jak obrotowa manetka typu grip-shift czy podnoszący efektywność bębenek piasty XD. SRAM posiada w ofercie nowoczesny wkład suportu DUB, a także elektroniczne przerzutki z bezprzewodową zmianą biegów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion, gdzie znaleźć można rowery z osprzętem firmy SRAM i Shimano.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

Rower na zimę powinien posiadać konstrukcję, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się w dość trudnych warunkach. Oblodzone i ośnieżone powierzchnie, minusowe temperatury, silny wiatr i częste opady atmosferyczne mogą znacząco uprzykrzyć życie kolarzom. Umiejętny wybór jednośladu może jednak sprawić, że nawet w najmroźniejsze dni jazda pozostanie komfortowa i bezpieczna. Bogatą ofertę rowerów spełniających takie warunki posiada firma Imm

Rowery dla chłopców – sprawdź ofertę tanich modeli górskich i nie tylko!

Rowery dla chłopców to kategoria jednośladów, w której znajdziemy szeroki wybór marek, modeli, kolorów, osprzętu, rozmiarów kół i rozmiarów ram rowerów dla chłopców. W XXI wieku rozwój, nowe technologie i specjalizacja zmieniły niemal każdą branżę. Jedną z nich jest branża rowerowa. To właśnie ten rozwój umożliwia zakup modelu który będzie stanowił dla dziecka nie tylko system dwóch kółek do nauki trzymania równowagi, ale także będzie dawał realn

Specialized Rockhopper

Specialized Rockhopper to jeden z najciekawszych modeli oferowanych przez popularną amerykańską markę. Producent posiada w swojej ofercie różne warianty tego jednośladu, którego solidna konstrukcja jest szczególnie doceniana przez miłośników jazdy cross-country. Starannie opracowane modele Rockhopper marki Specialized posiada w swojej ofercie Immotion

Rowery miejskie – czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy „przygody”, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach

Rowery dla dzieci – jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka i czy warto inwestować w droższy model? Sklep Im-Motion podpowiada

Rower dla dziecka to inwestycja, nad którą wielu rodziców zaczyna się zastanawiać już w momencie, gdy dziecko zacznie stabilnie chodzić i biegać, o czym doskonale wiedzą specjaliści ze sklepu Im-Motion. Jednak wybranie odpowiedniego jednośladu dla młodego człowieka potrafi być bardzo skomplikowane i stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Nie wystarczy bowiem powiedzieć, że szuka się dziecięcego rowerka, aby znaleźć ten idealny model. Ważne jest

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Giant Propel

Giant Propel to nowoczesne rowery szosowe typu aero, które wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami aerodynamicznymi. Jednoślady te zapewniają bardzo stabilne i precyzyjne prowadzenie, a także gwarantują pożądaną płynność oraz szybkość jazdy. Propel z powodzeniem nadaje się do startu w szosowych wyścigach. Podobnie jak wiele innych rowerów marki Giant, model ten dostępny jest w ofercie Immotion.

Rowery Unibike – przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Fat bike – jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem – i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Nowy sklep immotion

Zapraszamy do naszego nowego sklepu

Jakie akcesoria warto kupić w internetowym sklepie rowerowym na wiosnę?

Większość właścicieli jednośladów z niecierpliwością czeka na okres wiosenny i już teraz przegląda internetowe sklepy rowerowe w poszukiwaniu akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia nowego sezonu. Jazda rowerem staje się wówczas bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym - przyjemniejsza. Warto zatem jak najwcześniej przygotować pojazd do intensywnej eksploatacji. Jakie produktu warto zamówić już teraz?