HomePowrót

Rower górski – kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

Rower górski – kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

10/05/2018 11:55:10

Rowerem górskim jeszcze parę lat temu jeździli w zasadzie wszyscy. Niezależnie od tego, czy wybierali się na leśną, czy górską wycieczkę, czy zwyczajnie jechali na zakupy do miasta. Trudno dziwić się tej tendencji, skoro rower górski, to tak naprawdę rower, który bez problemu poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Włącznie z miejskimi, gdzie drogi niekoniecznie są zawsze proste i gładkie jak producenci rowerów miejskich i szosówek by sobie wyobrażali. Kiedy jednak faktycznie warto wybrać rower górski, a kiedy lepiej zdecydować się na inne modele? Dowiedz się, jak dobrać rozmiar roweru i gdzie tanio kupić dobry sprzęt!

Spis treści
Z czego wynika ich popularność?
Typy i rodzaje
Jaki będzie odpowiedni dla naszych potrzeb?
Jak dobrać rozmiar i kształt ramy?
Gdzie tanio kupić dobre MTB?
Dlaczego warto zdecydować się na markę Giant?

Z czego wynika popularność rowerów górskich? Czy rower MTB naprawdę sprawdzi się w każdej sytuacji? Jakie rodzaje i typy tych jednośladów wyróżnia się na rynku?

Rowery górskie, zwane też rowerami MTB, to najczęściej kupowane modele rowerów w Polsce od wielu lat. Nie wynika to jednak z tego, że Polacy na swoich rowerach wybierają się zwykle na wymagające, górskie trasy, do pokonania których potrzebne są modele tego typu. Na rowerach górskich osoby niemające zbyt szerokiej wiedzy dotyczącej tego rodzaju sprzętu jeżdżą nawet po miejskich ścieżkach rowerowych czy wybierają się wytyczonymi podmiejskimi trasami na weekendowe pikniki na łonie natury. Oczywiście rower górski sprawdzi się w takich sytuacjach – modele rowerów górskich z założenia są bardzo wytrzymałe, wygodnie pokonuje się na nich nierówności terenu, a piasek, błoto czy nawet wysoka trawa nie są w stanie utrudnić nam jazdy dzięki wykorzystaniu szerokich opon z terenowymi bieżnikami. Dzisiejsze rowery górskie – w odróżnieniu od modeli sprzed jeszcze kilku lat – wyposażone są zwykle także w stosunkowo lekkie karbonowe lub aluminiowe ramy i ułatwiające jazdę amortyzatory.

Wszystkie te cechy wpływają na niemalejącą popularność rowerów górskich, oznaczanych często także skrótem MTB od angielskiej nazwy modelu, czyli Mountain Terrain Bike. Ich użytkownicy doceniają ich trwałość oraz niezawodność niezależną od trasy, jaką pokonujemy. Rowery górskie nadają się oczywiście do jazdy po utwardzonej, płaskiej nawierzchni, dzięki czemu w razie potrzeby możemy jeździć nimi także po miejskich ścieżkach rowerowych. Sprawdzą się też na znacznie bardziej wymagających trasach podmiejskich oraz na pagórkowatych i górzystych terenach. Dzięki temu możemy wykorzystywać je zarówno na co dzień, jak i podczas na przykład wakacyjnych wyjazdów na południe naszego kraju, gdzie znajdziemy dziesiątki wymagających, stromych tras, na których nasz rower górski będzie mógł nam pokazać, do czego tak naprawdę jest zdolny i jakie przeszkody możemy za jego pomocą pokonywać.

Rower Górski Unibike Mission 29 (2018)

Typy rowerów górskich. Czym różnią się wyczynowe modele rowerów MTB?

Zanim wybierzemy odpowiedni rower górski, warto zapoznać się z ich rodzajami, żeby być w stanie określić, jaki rower do naszych wymagań będzie najbardziej odpowiedni i czy dobrą decyzją będzie na przykład kupno wyczynowego roweru MTB. Pamiętajmy, że poszczególne rodzaje rowerów różnią się między sobą komponentami, czyli na przykład rodzajem widelca, liczbą biegów, zawieszeniem, a także rodzajem amortyzacji i materiałem ramy. Wśród różnych typów rowerów górskich, znajdziemy między innymi rowery takie jak:

Czym charakteryzuje się każdy z nich? Przedstawmy krótką charakterystykę, która pozwoli nam dowiedzieć się, do jakich typów jazdy są przeznaczone i czym się od siebie różnią.

Rowery cross-country

Rowery cross-country, oznaczane też skrótami XC lub CC, przeznaczone są do wyścigów na bardzo trudnych i zróżnicowanych trasach, podczas których zawodnicy pokonują drogę prowadzącą przez podjazdy i zjazdy o różnym podłożu, nachyleniu i długości. Trasy tego rodzaju wymagają ogromnej wytrzymałości – są o wiele bardziej wymagające niż tradycyjne trasy maratonowe, prowadzące po przeważająco płaskim terenie. Na trasie wyścigów cross-country nierzadko znajdują się także liczne przeszkody takie jak kamienie, wystające korzenie czy błotnista nawierzchnia, a całą wyznaczoną trasę należy pokonać określoną liczbę razy, aby czas trwania wyścigu był zgodny z regulaminem zawodów. Rowery górskie typu cross-country muszą więc charakteryzować się lekkością, ale i wytrzymałością, aby jednocześnie szybko pokonywać najbardziej strome podjazdy oraz płynnie przejeżdżać przez techniczne odcinki trasy. Rowery XC wyposażone powinny być w koła o średnicy 27.5 lub 29 cali i odpowiednie opony przystosowane do warunków atmosferycznych panujących na trasie wyścigu. “Jedyne słuszne” niegdyś koła o średnicy 26 cali nie są już stosowane w rowerach górskich dla dorosłych, przechodząc do segmentu rowerów dziecięcych. Wykorzystuje się tu hamulce tarczowe oraz ramy sztywne i amortyzowane, a także napęd z korbami jedno- lub dwurzędowymi. Kierownice rowerów XC pozbawione są już dziś raczej rogów, a wykorzystywane w tym typie roweru siodełka muszą być długie i wąskie, aby ułatwić przechylanie się do przodu i do tyłu podczas jazdy po stromym terenie. Aby zachować jak największą lekkość, rowery cross-country nie są wyposażane w dodatkowe akcesoria w rodzaju błotników, oświetlenia czy dzwonków.

Rowery trail

Mianem trailu określa się taki typ kolarstwa górskiego, w którym rowerzyści pokonują wielogodzinne lub nawet wielodniowe wyznaczone trasy w trudnym technicznie terenie. Na szlaku, który należy pokonać, znajdują się liczne naturalne przeszkody takie jak kamienie, wystające korzenie drzew, a także sztuczne elementy trasy, jak np. kładki nad terenami bagnistymi czy błotnistymi. Są tu też obecne strome zjazdy i znaczne uskoki terenu, które wymagają od cyklisty pełnej kontroli nad rowerem. Dlatego też rowery typu trail muszą być jednocześnie bardzo lekkie i bardzo wytrzymałe. Niemniej ważna niż te parametry jest geometria roweru, która pozwala na zachowanie dużej zwrotności, a jednocześnie pozwala na stabilną jazdę nawet w najtrudniejszych warunkach.

Rowery downhill i freeride

Rowery wykorzystywane w jeździe typu downhill i freeride to jedne z najcięższych dostępnych na rynku rowerów górskich. Ich waga dochodzi nierzadko nawet do 20 kilogramów, choć przeciętnie tego typu sprzęt waży około 16 kilogramów. W przypadku tego typu rowerów najmniej ważne jest komfortowe wjeżdżanie pod górkę po stromych zboczach – rowery downhill z założenia w ogóle się do tego nie nadają, a z nieznacznie lżejszymi modelami freeride wcale nie jest dużo lepiej. Miejsca przeznaczone do jazdy na tego typu rowerach są jednak zwykle wyposażone w wyciągi, które pozwalają na bezwysiłkowe dotarcie na szczyt góry wraz z naszym sprzętem. Rowery downhill i freeride ze względu na swoją wagę idealne są jednak do szybkich zjazdów – dzięki swojemu ciężarowi i mocy grawitacji możemy bowiem zjeżdżając na sprzęcie tego typu cieszyć się naprawdę ekstremalną prędkością i poważnym zastrzykiem adrenaliny.

Skoro oba te typy rowerów charakteryzują się znacznym ciężarem i przeznaczone są głównie do zjazdów, to czym właściwie różni się downhill od freeride? Przede wszystkim sposobem zjeżdżania ze stromych zboczy. Podczas gdy downhill to dyscyplina, w której najważniejszy jest po prostu jak najszybszy zjazd po specjalnie przystosowanej technicznej trasie pełnej dropów i hopów, czyli odpowiednio uskoków oraz przeszkód wybijających rower w powietrze, a także wystających kamieni, freeride skupia się raczej na efektownym zjeździe. Choć również tu trasa jest specjalnie przystosowywana, najważniejsze jest zjechanie po niej wykonując oszałamiające triki i prezentując swoje zdolności, jeśli chodzi o sterowanie ciężkim rowerem na stromym zboczu.

Rowery enduro

W odróżnieniu od rowerów downhillowych czy freeride'owych rowery enduro muszą charakteryzować się wystarczającą lekkością, która pozwoli na łatwe wjazdy pod górę po najbardziej stromych zboczach. Jazda tego typu polega bowiem na przejazdach po ciekawej trasie w naturalnym terenie, podczas której zarówno podjeżdżamy pod górę, jak i zjeżdżamy w dół. Trasy enduro bardzo często są sztucznie wyznaczone, jednak ich charakter ma nawiązywać do naturalnych szlaków występujących w terenie. Rowery tego typu wyposażone są w amortyzatory o wyższym skoku zawieszenia niż na przykład modele cross-country – w rowerach enduro skok sięga bowiem około 160 mm, podczas gdy w rowerach XC jest to maksymalnie 80-100 mm.

Rowery do dirt-jumpingu

Dirt-jumping to dyscyplina rowerowa polegająca przede wszystkim na wykonywaniu skoków, trików i ewolucji na specjalnie zbudowanym do tego celu torze. To jedna z form ekstremalnej jazdy, w której oprócz czasu liczy się styl i umiejętność panowania nad rowerem oraz bez wątpienia dobra zabawa – nie da się ukryć, że dzięki wyrzucającym nas w powietrze przeszkodom możemy tu mówić wręcz o lotach na rowerze.

Z tego względu rowery do dirt-jumpingu muszą być naprawdę wytrzymałe i wyposażone w sztywne ramy, wykonane zwykle z aluminium lub stali chromowo-molibdenowej, które wytrzymają liczne skoki w górę i... upadki z dużych wysokości. Konieczne jest także zastosowanie lekkich kół o mocnych, sztywnych osiach i wytrzymałych felgach – najczęściej wykorzystuje się tu koła 26-calowe, choć możemy spotkać też wykorzystywane w tej dyscyplinie rowery wyposażone w koła w rozmiarze 24 cali.

Aby zachować jak najniższą wagę roweru dirtowego, nie stosuje się tu zwykle amortyzatorów tylnych, a amortyzatory przednie nie przekraczają skoków wysokości 80-130 mm. Stosuje się tu jednak tylne hamulce tarczowe, co umożliwia wykonanie trików opierających się na kręceniu przednim kołem wokół jego osi.

Podróż z rowerem górskim na szlaku - zachód słońca

Jaki rower górski będzie odpowiedni dla naszych potrzeb?

Decyzja, jaki rower wybrać, uzależniona jest od szeregu różnych czynników, nie tylko w przypadku wyboru roweru górskiego. Do czynników tych należą przede wszystkim wzrost, wiek i płeć przyszłego użytkownika sprzętu, jak również planowane przeznaczenie roweru i zaangażowanie w sport jego nowego właściciela Znamy już krótkie charakterystyki najpopularniejszych typów rowerów górskich. Dla kogo jednak odpowiedni będzie każdy z nich? Jak najłatwiej odnaleźć się w tym rowerowym lesie pełnym "grzybów"? Dla ułatwienia, podzielmy sobie rodzaje rowerów górskich według użytkowników i ich cech:

  • dla osoby, która rozpoczyna przygodę z rowerem, odpowiedni będzie podstawowy model roweru górskiego,
  • jeśli jesteś zawodnikiem cross-country lub szykujesz się do startu w maratonie rowerowym, wybierz wyczynowy MTB,
  • zahartowany w bojach turysta będzie czerpał niemałą satysfakcję w jeździe na sprzęcie All Mountain,
  • osoba, która funkcjonalność roweru górskiego chce połączyć z szybkością, będzie zadowolona z machin enduro,
  • miłośnik ekstremalnych wrażeń, powinien wybrać rower freeride'owy.

Wielkość ramy i jej geometria, czyli jak dobrać rozmiar i kształt ramy roweru górskiego?

Rower do jazdy w górach musimy dobrać nie tylko do naszych planów, jeśli chodzi o typ jazdy, lecz także dopasować jego rozmiar odpowiednio do naszego wzrostu, wagi i płci. W sklepach rowerowych oraz w internecie znajdziemy tabelki, które pomogą nam dopasować rozmiar ramy dość precyzyjnie. Zakłada się bowiem, że rozmiar ramy roweru MTB możemy uzależnić tylko i wyłącznie od wzrostu osoby, która ma na nim jeździć. Dlatego też możemy spotkać się z tabelkami podobnymi do poniższej:

Wzrost

Rozmiar ramy w calach

Rozmiar ramy w cm

150-160 cm

14"

35 cm

160-170 cm

16"

41 cm

170-180 cm

18"

46 cm

180-190 cm

20"

51 cm

190-200 cm

22''

56 cm

Inną metodą jest zmierzenie długości nogi od wewnątrz, trzymając jednocześnie maksymalnie blisko kroku przedmiot, który imituje siodełko – czyli na przykład książkę. Odległość, którą chcemy zmierzyć, to odległość od górnej krawędzi książki do podłogi. Najdokładniej zmierzymy ją metrówką stolarską lub centymetrem krawieckim. W przypadku rowerów górskich należy otrzymany wymiar pomnożyć następnie przez 0,226, co pozwoli na uzyskanie pożądanego rozmiaru ramy w calach. Pamiętając, że cal to 2,54 cm, możemy pomnożyć otrzymany wynik przez 2,54 aby dowiedzieć się, ile centymetrów powinna mieć rama odpowiedniego dla nas roweru górskiego.

Jednak pamiętajmy, że jest to tylko teoria. Metody te nie zawsze są idealne i nie w każdym przypadku pozwolą nam dobrać najwygodniejszy i najbardziej dostosowany do naszych potrzeb model roweru. Wpływ na to, czy dany rower będzie dla nas wygodny, mają także niewymierne kwestie, takie jak na przykład osobiste preferencje, styl jazdy, optymalne pochylenie sylwetki czy ilość czasu, który zamierzamy spędzić na rowerze. Warto też zaznaczyć, że każdy producent roweru stosuje inną geometrię ramy. Przykładowo, dwa rowery o rozmiarze ramy 18 cali ale pochodzące od innych producentów będą różnić się pozycją rowerzysty podczas jazdy. Najłatwiej więc dopasujemy się do roweru po prostu fizycznie go przymierzając, czyli odwiedzając sklep stacjonarny, w którym będziemy mogli sprawdzić, czy dany model jest dla nas odpowiedni i przede wszystkim czy jest nam na nim wygodnie. Nawet najdroższy sprzęt będzie bowiem stał w kącie nieużywany, jeżeli nie dobierzemy odpowiedniego rozmiaru oraz kształtu ramy, gdyż jazda na nim będzie dla nas po prostu nieprzyjemna.

Czy da się kupić tani i dobry rower górski?

We wrocławskim sklepie rowerowym Im-Motion zdajemy sobie sprawę z tego, że kupno taniego i dobrego roweru górskiego jest, niestety, niemożliwe. Nie znajdziemy tu więc raczej modeli, których cena spadnie poniżej 2000 złotych, choć supermarkety proponują nam dziś nawet rowery „górskie” kosztujące mniej niż 500 złotych. Zobaczmy jednak, czym modele dostępne w sklepie Im-Motion różnią się od tych, które znajdziemy w niespecjalistycznych sklepach i supermarketach.

Różnice w cenie wynikają przede wszystkim z różnic w jakości materiałów zastosowanych przy produkcji danego modelu roweru. Ramy tanich, supermarketowych rowerów górskich wykonane są bowiem z najtańszych stopów stalowych czy aluminiowych, dlatego też tego typu rowery nie nadają się zupełnie do większości dyscyplin wyczynowych, do których konieczna jest jak najwyższa wytrzymałość sprzętu. Specjalistyczne rowery do downhillu czy dirt-jumpingu, ale też po prostu dobrej jakości sprzęt MTB wytwarzany jest bowiem z najwyższej jakości lekkich i nowoczesnych stopów aluminium czy karbonu. Możemy trafić także na prawdziwe “perełki” wykonane z tytanu lub z ultrawytrzymałej stali chromowo-molibdenowej.

Koniecznie zauważyć należy także różnice w jakości zastosowanego osprzętu. Podczas gdy profesjonalne rowery najlepszych marek wyposażone są w sprzęt renomowanych producentów takich jak Shimano czy Sram, w tanich produktach z supermarketu znajdziemy albo najtańsze wersje artykułów tych firm, albo po prostu podróbki. Nierzadko spotkamy tu hamulce wykonane z metalowej blachy zatopionej w plastiku czy nawet z samego plastiku, plastikowe dźwignie hamulców na kierownicy, plastikowe pedały oraz mechanizmy korbowe wykonane ze stali zatopionej w... plastiku.

Rower Górski Specialized Pitch 650b Damski

Dlaczego warto wybrać rowery górskie marki Giant dostępne we wrocławskim sklepie Im-Motion?

Kupując rower górski marki Giant we wrocławskim sklepie Im-Motion mamy pewność, że wybrany przez nas sprzęt jest naprawdę sprzętem najwyższej jakości. Znana na całym świecie tajwańska firma Giant nie tylko reklamuje się jako największy światowy producent rowerów, lecz jest również uznawana za jednego z liderów oferujących najlepsze rowery górskie i nie tylko. Jej sprzęt wyposażony jest w jedne z najbardziej uznanych dostępnych na rynku rodzajów i typów osprzętu takiego jak hamulce, przerzutki czy mechanizmy korbowe.

Wybierając rowery oferowane przez sklep Im-Motion, nie musimy obawiać się, że w wybranym przez nas rowerze zastosowano wysoko awaryjne, tanie elementy wykonane z plastiku czy niskiej jakości metali. Rowery marki Giant dostępne w sklepie Im-Motion wyposażone są w nowoczesne aluminiowe ramy, które pozwalają na zachowanie jak najniższej wagi całego roweru przy jednoczesnej gwarancji wysokiej wytrzymałości nawet podczas jazdy po najbardziej wymagających trasach. Zastosowanie w nich osprzętu Shimano najnowocześniejszych generacji oraz opon tak renomowanych producentów jak między innymi firma Schwalbe pozwala użytkownikom cieszyć się jednymi z najbardziej trwałych i niezawodnych modeli rowerów MTB dostępnych obecnie na rynku.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Henrykowski Maraton Rowerowy

Henrykowski Maraton Rowerowy to rajd bezdrożami gminy Ziębice, organizowany w randzie Mistrzostw Polski Księży i Kleryków. Coroczna impreza sportowo-rekreacyjna ma amatorski charakter, jednak stanowi pole do popisu dla każdego kolarza. Maraton odbywa się po Wzgórzach Strzelińskich i należy do najciekawszych tego typu przedsięwzięć w regionie. Udział w wydarzeniu weźmie również nasza drużyna rowerowa Immotion Team.

Giant Reign. Czym się wyróżnia?

Giant Reign to seria rowerów górskich renomowanej tajwańskiej marki, które idealnie sprawdzają się na szczególnie trudnych trasach. Pojazdy te doskonale radzą sobie zarówno podczas jazdy w bike parku, jak i w trakcie wyścigów enduro. Jednoślady Reign wyróżniają się zmodernizowaną geometrią, wysokiej klasy aluminiową ramą oraz wydajnym zawieszeniem, zapewniając komfortową kontrolę nawet w wyjątkowo agresywnym terenie. Rowery marki Giant znaleźć mo

Shimano – jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów – od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Nowy sklep immotion

Zapraszamy do naszego nowego sklepu

Rowery Damskie Giant - 5 Modeli!

Rowery damskie Giant obejmują znaczną część asortymentu tego uznanego producenta. Marka posiada w swojej ofercie serie jednośladów specjalnie opracowywanych z myślą o spełnieniu potrzeb aktywnych kobiet. Rowery te odpowiadają różnym aspiracjom i celom rowerzystek. Część modeli przystosowana została do codziennej jazdy, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o sportowej rywalizacji.

Zanim na stok – wybierz się na serwis!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Rowery miejskie damskie – 11 wskazówek dla aktywnych kobiet

Rowery miejskie na kobiece wyprawy w zwiewnych sukienkach lub fantazyjnych spódnicach? Dlaczego nie! Czołowi producenci rowerów – zarówno polscy, jak i światowi – nie zapomnieli w swoich ofertach o kobietach, które chciałyby codziennie i bez większego wysiłku dbać o piękną sylwetkę. Nie musisz wyrzekać się finezyjnych, kobiecych strojów, żeby przesiąść się z zatłoczonego autobusu czy tramwaju na wygodny rower miejski. Nie musisz tracić czasu w ul

Rowery MTB w sklepie IMMOTION – o czym decyduje rozmiar kół i jaki model wybrać?

Rowery MTB dostępne w sklepie IMMOTION to jedne z najczęściej poszukiwanych przez klientów modeli jednośladów. Jeszcze kilka lat temu uważano je za najbardziej wszechstronne pojazdy, bo przecież skoro rower poradzi sobie nawet z górzystym, trudnym terenem, to z łatwością pokonamy na nim też utwardzone miejskie ścieżki czy podmiejskie trasy. Teoretycznie jest to prawda – na „góralu” da się pojechać wszędzie, choć nie zawsze będzie to wygodne. Dziś

Pierwszy rower elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P

Rower turystyczny w sklepie IMMOTION – zobacz najciekawsze damskie i męskie modele, które sprawdzą się na każdej wycieczce!

Rowery turystyczne w sklepie IMMOTION to jedne z najbardziej uniwersalnych modeli. Sprawdzą się one zarówno w długich, stosunkowo płaskich, lecz nie zawsze utwardzonych trasach, jak również podczas krótszych przejażdżek miejskimi ścieżkami czy podczas podróży po średnio wyboistym terenie. Jak jednak odnaleźć ten właściwy model, który najlepiej sprosta naszym wymaganiom? Który wariant wybrać, trekkingowy, crossowy czy szosowy? Sprawdźmy!

Specialized Pitch. Sprawdź, zanim wybierzesz

Specialized Pitch to niedrogie rowery MTB typu hardtail renomowanej amerykańskiej firmy. Jednoślady z tej serii przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów. Oferują one szerokie możliwości jazdy w terenie o różnym rodzaju nawierzchni, zapewniając wygodę i komfort prowadzenia na praktycznie każdej trasie. Rowery Pitch firmy Specialized pozwalają na pokonywanie stromych podjazdów i ekscytującą jazdę na zjazdach sing