HomePowrót

Serwis rowerów elektrycznych we Wrocławiu przy profesjonalnym sklepie IM Motion

Serwis rowerów elektrycznych we Wrocławiu przy profesjonalnym sklepie IM Motion

10/03/2018 11:28:02

Rowery elektryczne, podobnie jak ich tradycyjni krewni zasilani wyłącznie siłą mięśni rowerzysty, od czasu do czasu potrzebują wizyty w serwisie. Oczywiście częstotliwość wizyt zależy zarówno od jakości posiadanego przez nas modelu, jak i od intensywności korzystania z niego. Aby wiedzieć, dlaczego niektóre rowery elektryczne wymagają częstszego serwisowania, warto przyjrzeć się zasadzie, na jakiej działają, a w razie jakiejkolwiek awarii lub po prostu konieczności przeglądu dobrze jest wiedzieć, dokąd się udać – może do wrocławskiego serwisu przy profesjonalnym sklepie rowerowym IM Motion?

Spis treści:
Jak działa e-bike?
Dlaczego jednoślady tego typu wymagają serwisowania?
Częste awarie zestawów napędowych
E-bike czy pedelec?
Profesjonalny serwis przy sklepie IM Motion we Wrocławiu
Poznaj ceny serwisowania!

Jak działa rower elektryczny? Co należy wiedzieć, zanim przystąpimy do serwisowania? Sklep Im-Motion odpowiada

Rower elektryczny uznaje się za nowoczesne rozwiązanie stanowiące alternatywę dla tradycyjnych rowerów. Pierwsze projekty rowerów elektrycznych zaczęły jednak pojawiać się już ponad 150 lat temu! Dziś co prawda przy ich produkcji stosuje się nieco inne rozwiązania, jednak podstawowa zasada jest niezmienna. Zadaniem roweru elektrycznego jest po prostu wspomaganie rowerzysty poprzez wykorzystanie dodatkowej mocy silnika elektrycznego wbudowanego w piastę lub korbę roweru. Silniki wykorzystywane w rowerach elektrycznych zapewniają cichą pracę, a jednocześnie ułatwiają zarówno jazdę na płaskim terenie, jak i podjeżdżanie pod wyjątkowo strome zbocza czy poruszanie się po nierównych trasach. Choć początkowo były rozwiązaniem docenianym przede wszystkim przez miłośników jazdy górskiej, dziś korzystają z nich już właściwie wszystkie grupy rowerzystów – od młodych adeptów półprofesjonalnej jazdy, przez młode osoby dojeżdżające na rowerach do pracy i szkoły, aż po nieco starszych użytkowników, którym silnik ułatwia jazdę pomimo pogarszającej się z wiekiem kondycji. Ale jak one właściwie działają?

Zasada działania silnika

Ogólna zasada jest prosta. Silnik wmontowany może być w piastę lub w korbę roweru. Zasila go akumulator, który należy najpierw naładować, podłączając go do gniazdka za pomocą załączonej przez producenta ładowarki. Uruchomienie silnika jest automatyczne i następuje w momencie, gdy osoba jadąca na rowerze zaczyna pedałować. Dzięki właściwie dobranym kontrolerom i sterownikom silnik dba o to, aby dostarczyć wystarczająco dużo energii potrzebnej do płynnego startu i niewymagającej zbyt dużego wysiłku jazdy. Zatrzymanie silnika następuje na tej samej zasadzie – wystarczy użyć hamulca lub przestać pedałować, a silnik samoistnie się wyłączy.

Elementy tworzące napęd

Mechanizm napędowy roweru elektrycznego składa się więc z akumulatora, czyli baterii, która po naładowaniu jest w stanie dostarczać energii do silnika elektrycznego. Kolejnym elementem mechanizmu jest elektroniczny kontroler sterujący pracą roweru. Kontroler, zwany też sterownikiem, automatycznie dopasowuje moc pracy silnika do aktualnych potrzeb. Może mieć on postać standardowej manetki lub nowoczesnej konsoli w postaci wyświetlacza LED czy LCD, który informuje kolarza o poziomie naładowania baterii, aktualnej prędkości roweru i poziomie energii zużywanej przez silnik.

Zaparkowany e-bike w czarnym macie

Specjaliści ze sklepu Im Motion wyjaśniają, dlaczego rowery elektryczne wymagają serwisowania

Rowery elektryczne wymagają serwisowania dokładnie z tych samych przyczyn, co rowery tradycyjne. Podczas jazdy różne ich części po prostu się zużywają, co nie zawsze zauważalne jest na pierwszy rzut oka bez wykonania dokładnego przeglądu. Profesjonaliści zwykle zalecają dokonanie przynajmniej jednego przeglądu w ciągu roku, podczas którego zostaną sprawdzone wszystkie elementy roweru.

Dla wielu użytkowników rowerów – i tradycyjnych, i elektrycznych – najważniejsze jest wykonanie posezonowego przeglądu w dobrym serwisie rowerowym. Podczas takiego przeglądu doświadczony specjalista zwykle dokładnie serwisuje cały rower i sprawdza poszczególne jego elementy. Czy koła wymagają centrowania? Czy łożyska wymagają wymiany, czy wystarczy ich przeserwisowanie? Czy regulacja przerzutek i hamulców będzie konieczna? Podczas tak gruntownego przeglądu jesteśmy w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze niedociągnięcia, które wymagają poprawy. Przegląd posezonowy to również idealna szansa, aby doczyścić wszystkie elementy z ewentualnych zabrudzeń powstałych podczas intensywnej jazdy w sezonie. Dzięki temu zapobiegniemy korodowaniu roweru w czasie, gdy będzie on czekał na rozpoczęcie kolejnego sezonu. Podczas przeglądu roweru elektrycznego warto się też zastanowić, czy akumulator naszego jednośladu już wymaga wymiany, czy też możemy jeszcze z tym zaczekać. Jeżeli jednak wytrzymuje on znacznie krócej niż na początku użytkowania, a przez to jego moc stała się niewystarczająca, dobrze jest zaplanować zakup nowej baterii przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

Dlaczego warto zrobić przegląd przedsezonowy?

Nawet po wykonaniu dokładnego przeglądu posezonowego wielu rowerzystów jest również zwolennikami przeglądu przedsezonowego. Jeżeli rower stał w zadaszonym miejscu, w którym nie był narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych czy nadmiernego zapylenia, zwykle przegląd taki jest tylko formalnością. Wystarczy tylko odpowiednio naoliwić łańcuch i w razie potrzeby dopompować koła. Nie zapomnijmy także o doładowaniu akumulatora naszego elektrycznego jednośladu! Jeżeli jednak nasz rower nie stał w idealnych warunkach i byliśmy zmuszeni trzymać go na otwartym balkonie czy w zapylonym garażu, warto raz jeszcze dokładnie przyjrzeć się wszystkim poszczególnym elementom lub po prostu wybrać się na przegląd do serwisu.

Sklep Im Motion przedstawia najczęściej występujące awarie zestawów napędowych przy rowerach elektrycznych

Jeśli chodzi o rowery elektryczne, najczęstsze awarie zdarzają się tu oczywiście w obrębie zestawów napędowych. Warto jednak od razu zauważyć, że awaryjność dobrej jakości rowerów elektrycznych jest bardzo niska, a kłopoty mogą się pojawić, gdy dokonamy zakupu modelu nieznanej na rynku marki w okazyjnej cenie. Dlaczego? To proste. Niemarkowe produkty korzystają zwykle ze słabej jakości półproduktów i elementów osprzętu, a przy niskiej jakości o awarię nietrudno. Zobaczmy, jakie najczęściej występujące awarie rowerów elektrycznych mogą nam się przytrafić i jak ich uniknąć!

Przegrzanie silnika - jak tego uniknąć?

Najczęstszą awarią, jaka przytrafia się użytkownikom dobrej jakości rowerów elektrycznych, jest... przegrzanie silnika. Przydarzyć się ono może szczególnie tym użytkownikom, którzy na swoim jednośladzie pokonują dziesiątki kilometrów na wyjątkowo trudnych, górskich trasach, jednocześnie starając się utrzymać jak najwyższą prędkość. Awarie silników mogą zdarzyć się również wówczas, gdy będziemy ignorowali zauważalnie poluzowane śrubki czy wystające przewody, które świadczą o zużyciu systemu napędowego i konieczności natychmiastowego przeprowadzenia przeglądu w serwisie, podczas którego przywrócimy rower do prawidłowego stanu. Pamiętajmy, że przegrzanie silnika może być powiązane także ze spaleniem kontrolera lub uszkodzeniem tak zwanego czujnika Halla, czyli elementu odpowiedzialnego za poprawne działanie silnika, które może objawiać się brakiem mocy na dłuższych podjazdach i brakiem podaży mocy silnika elektrycznego przy niskiej prędkości jazdy.

Aby przegrzać silnik taniego roweru elektrycznego lub uszkodzić inne elementy jego napędu, nie musimy jednak wcale wspinać się na nim pod górę z niebotyczną prędkością. Tego rodzaju urządzenia często mają po prostu znacznie niższą wytrzymałość, wynikającą ze słabszej jakości wykorzystanych przy ich produkcji elementów. Poza przegrzaniem może nam się tu przytrafić więc po prostu awaria baterii, która teoretycznie była w pełni naładowana, a podczas zaledwie kilku kilometrów jazdy zdążyła całkowicie się rozładować, jak również wszelkiego typu uszkodzenia silnika lub kontrolera.

Jak więc uniknąć awarii? Przede wszystkim warto w tym celu zainwestować w rower elektryczny z prawdziwego zdarzenia. Pamiętajmy, że najtańsze rowery miejskie renomowanych marek takich jak Cossack czy Giant to wydatek zaledwie około 4 tysięcy złotych, podczas gdy koszty związane z serwisowaniem i naprawą o połowę tańszej podróbki, przeznaczonej nierzadko według producenta teoretycznie do jazdy terenowej czy górskiej, mogą znacznie przekroczyć tę kwotę. Jeżeli więc zależy nam na wytrzymałym modelu, którego naprawami będziemy zaprzątać sobie głowę maksymalnie dwa razy w roku, lepszym pomysłem będzie zainwestowanie nieco większej kwoty w dobrej jakości rower elektryczny renomowanego producenta.

Koła od rowerów typu e-bike

E-bike czy pedelec, czyli jak do terminologii dotyczącej rowerów elektrycznych mają się manetki do gazu?

Szukając informacji dotyczących rowerów elektrycznych wyposażonych w manetki do gazu możemy natrafić na dwie zapożyczone z angielskiego nazwy, e-bike i pedelec. Nie są to jednak nazwy jednoznaczne. Mianem e-bike określa się rower wyposażony w manetkę, czyli taki, który może pracować niezależnie od pedałowania – podobnie jak skuter czy motocykl. Mianem pedelec nazywamy natomiast rowery, w których do uruchomienia silnika konieczne jest rozpoczęcie pedałowania – czyli takie, które najczęściej wykorzystuje się na polskich drogach ze względu na brak konieczności rejestrowania pojazdu.

Co do tego nazewnictwa ma jednak nieszczęsna manetka do gazu? Czy nie można jej zamontować w jakimkolwiek modelu roweru elektrycznego? Zgodnie z przepisami, nie. Wprowadzona w 2011 roku nowelizacja ustawy dotyczącej prawa o ruchu drogowym określa bowiem rower elektryczny jako pojazd „wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny”. Często jednak pojęcia e-bike i pedelec stosuje się zamiennie, nie zawsze zgodnie z ich znaczeniem. Dla nas, jako użytkowników ważne jest jednak to, że w myśl przepisów rower ze wspomaganiem do prędkości powyżej 25 km/h i zamontowaną manetką gazu jest traktowany jako motorower i bez rejestracji i ubezpieczenia poruszanie się nim jest nielegalne!

Profesjonalny serwis rowerów elektrycznych przy sklepie IM Motion we Wrocławiu

Sieć sklepów rowerowych IM Motion we Wrocławiu oferuje dziś nie tylko sprzedaż, ale też profesjonalny serwis rowerów elektrycznych. Firma wprowadziła rowery elektryczne do swojej oferty już w 2015 roku, choć wówczas jeszcze wielu klientów uznawało je za chwilową modę i zbędny gadżet. Niemniej jednak ubiegły sezon, czyli sezon 2017, stał się wyraźnym dowodem na to, że rowery tego typu stały się już istotnym elementem rynku kolarskiego. Choć ceny rowerów elektrycznych są nadal kilkakrotnie, a niekiedy nawet kilkunastokrotnie wyższe od cen rowerów tradycyjnych, rosnąca sprzedaż i popularność tego rodzaju modeli nie pozostawia wątpliwości – klienci doceniają gwarantowaną przez nie wygodę i bardzo niski współczynnik awaryjności w porównaniu z innymi typami rowerów.

Dziś IM Motion w kwestii rowerów elektrycznych stawia przede wszystkim na markę Specialized, która oferuje najlepsze modele, wyposażone w świetnej jakości osprzęt, w najniższych dostępnych na rynku cenach. Wszyscy właściciele rowerów elektrycznych tej marki mogą więc liczyć w IM Motion na profesjonalny serwis, a w razie potrzeby także na naprawę i wymianę takich elementów jak manetki czy hamulce Sram, szprychy DT Swiss czy stosowane w modelach Specialized markowe silniki, baterie oraz dostosowane do potrzeb rowerów elektrycznych wzmacniane ramy, mostki i kierownice.

Ponadto serwis IM Motion oferuje także serwis i wymianę wszelkiego typu elementów w rowerach elektrycznych marek GiantCossack czy Unibike. Usługi obejmują diagnostykę problemu oraz ewentualne naprawy lub wymiany w obrębie baterii, silnika oraz kontrolera. Jednocześnie możemy zawsze liczyć na wsparcie specjalistów nie tylko w kwestiach związanych z awariami czy przeglądami przed- lub posezonowymi, lecz również w razie poważniejszych uszkodzeń.

Poznaj ceny serwisowania rowerów elektrycznych i tradycyjnych we wrocławskiej sieci sklepów IM Motion!

Wszystkie sklepy wrocławskiej sieci IM Motion posiadają własne zaplecze serwisowe, pozwalające na wykonanie wszelkich podstawowych przeglądów oraz napraw w obrębie zarówno rowerów elektrycznych, jak i tradycyjnych. W każdym z nich specjaliści oferują usługi serwisowe na najwyższym poziomie. Salony są wyposażone w profesjonalne narzędzia, które pozwalają zdiagnozować błędy w pracy silników i oprogramowaniu sterowników rowerów elektrycznych.

Koszty związane z serwisowaniem rowerów tradycyjnych i elektrycznych w sklepach IM Motion we Wrocławiu są dość podobne do tych, jakie za podobne usługi zapłacimy w renomowanych serwisach w całym kraju. Dzięki temu możemy zagwarantować wszystkim użytkownikom jednośladów znajdującym się w okolicy stolicy Dolnego Śląska najwyższej jakości usługi serwisowe w niewygórowanej cenie bez konieczności transportowania roweru do innego dużego miasta. Jednocześnie podkreślamy, że nasze serwisy nie wymieniają uszkodzonych elementów osprzętu na produkty nieznanych firm lub wręcz na podróbki, co niestety jest częstą praktyką w tanich serwisach rowerowych. Mamy w swojej ofercie wyłącznie rowery wiodących producentów z całego świata i staramy się utrzymać najwyższy poziom, jaki gwarantuje osprzęt marek takich jak Sram, Shimano czy Specialized.

Osprzęt rowerowy Shimano

Gdzie znajdziemy stacjonarne serwisy IM Motion?

Pełny cennik usług serwisowych i naprawczych oferowanych przez IM Motion znajdziemy na oficjalnej stronie sklepu, w zakładce „Serwisy rowerowe we Wrocławiu”. Choć każdy ze sklepów jest wyposażony w zaplecze serwisowe, najpoważniejsze, najtrudniejsze i najbardziej zaawansowane naprawy rowerów tradycyjnych i elektrycznych możemy zlecić przede wszystkim w punkcie znajdującym się na Biskupinie, przy ul. Olszewskiego 128. Sklep ten jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-14:00. Poza tym możemy również wybrać się do jednego z pozostałych punktów znajdujących się:

  • w centrum, przy ul. Kościuszki 34, w dobrze znanym wrocławianom tak zwanym „Pałacyku”, 
  • na Kozanowie przy ul. Pilczyckiej 57,
  • na Psim Polu, naprzeciwko Centrum Handlowego Korona, przy ul. Rakowej 6.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rower crossowy – jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

Rowery crossowe to jedne z typów rowerów sportowych szeroko rozpowszechnionych jako rowery rekreacyjne. Ze względu na ich dostosowanie do jazdy po utwardzonych drogach doskonale wypełniają rolę pojazdu codziennego zastosowania, stanowiąc realną alternatywę dla cięższych rowerów trekkingowych i miejskich. Ich uniwersalność sprawia, że każdy rowerzysta z łatwością opanuje jazdę crossem, a pewne cechy sportowe pozwolą na okazjonalne starty w lokalny

Marki rowerów – czy znasz te najpopularniejsze? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

Podstawowym dylematem każdego, kto zastanawia się nad zakupem roweru, jest wybór marki. Wybór nie jest łatwy, a pomóc w tym mogą specjaliści ze sklepu IMMOTION. Działanie przemysłu rowerowego można porównać do branży samochodowej. Dostępnych jest wiele modeli, jednak liczba marek, które rozpoznawalne są przez potencjalnego klienta, jest stosunkowo niewielka. Powód? Tak jak w przypadku samochodów, stworzenie nowej brandu wymaga ogromnej inwestycji

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach

Shimano – jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów – od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Rower na raty w sklepach internetowym i stacjonarnym IMMOTION. Leasing czy kredyt?

Rower na raty to nie jest taki straszny diabeł, jak niektórzy uważają! Każdy, kto kocha jeździć na rowerze, miał taki moment, gdy się zastanawiał, czy brać rower na raty. Dlaczego? Bo niestety, jak stare przysłowie mówi: Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego też gdy pojawia się myśl o nowszym lub lepszym modelu, stajemy przed dylematem, ile na to wydać pieniędzy. Wybór rowerów jest ogromny. A podobnie jak w przypadku innych produktów znajdzie

Rozmiar ramy roweru – jak go dobrać? Skorzystaj z porad sklepu rowerowego Im Motion

Rozmiar ramy roweru odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o wygodę i komfort jazdy na jednośladzie. Nieodpowiednie jego dopasowanie może bowiem powodować bóle mięśni oraz stawów oraz wymuszać nienaturalną pozycję, która na dłuższą metę będzie po prostu zupełnie nie do zniesienia. Ważnym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy przyszły właściciel jednośladu, jest więc pytanie dotyczące tego, jak dobrze dobrać rozmiar ramy roweru. Czy wystarczy ki

Konserwacja roweru na zimę – poprawne czyszczenie i smarowanie części ruchomych

Sezon rowerowy już się kończy i należy pomyśleć o odpowiedniej konserwacji swojego sprzętu na zimę. Chociaż pogoda w grudniu, styczniu i lutym z roku na rok jest coraz cieplejsza, na ulicach polskich miast wciąż nie spotkamy zbyt wielu kolarzy w tych miesiącach. Zanim zniesiesz swój pojazd do piwnicy lub garażu, zadbaj o jego stan techniczny. Odpowiednie wyczyszczenie i nasmarowanie ruchomych części pozwoli zaoszczędzić przykrych niespodzianek na

Rowery szosowe – czy warto zdecydować się na modele używane, czy lepiej wybrać jeden z tańszych modeli?

Rowery szosowe stają się w ostatnich latach popularne nie tylko wśród profesjonalistów, zawodowo biorących udział w wyścigach, lecz także wśród amatorskich miłośników jazdy rowerowej, zainspirowanych choćby osiągnięciami mistrzów corocznego wyścigu Tour De France. Modele rowerów tego typu cechuje jednak ogromna różnorodność wynikająca nie tylko z ceny. Jak dopasować odpowiedni rower szosowy do naszych potrzeb, czy warto zdecydować się na najtańsz

Akcesoria rowerowe – przewodnik po (nie)obowiązkowym wyposażeniu rowerowym

Akcesoria rowerowe stanowią konieczne uzupełnienie każdego roweru, a wybór tych najlepszych wcale nie jest łatwy. W zależności od tego, na jakim rowerze jeździmy, nasze potrzeby w tym zakresie mogą być dość zróżnicowane. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre elementy wyposażenia rowerowego są po prostu niezbędne do tego, aby móc się poruszać na jednośladzie bezpiecznie i zgodnie z prawem. Sprawdź, w co musi być wyposażony twój jednoślad, jak przyg

Jak dobrać rower? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc

Rowery miejskie damskie – 11 wskazówek dla aktywnych kobiet

Rowery miejskie na kobiece wyprawy w zwiewnych sukienkach lub fantazyjnych spódnicach? Dlaczego nie! Czołowi producenci rowerów – zarówno polscy, jak i światowi – nie zapomnieli w swoich ofertach o kobietach, które chciałyby codziennie i bez większego wysiłku dbać o piękną sylwetkę. Nie musisz wyrzekać się finezyjnych, kobiecych strojów, żeby przesiąść się z zatłoczonego autobusu czy tramwaju na wygodny rower miejski. Nie musisz tracić czasu w ul

Nowy sklep immotion

Zapraszamy do naszego nowego sklepu