HomePowrót

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

05/10/2019 00:00:00

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatomii człowieka i fizjologii wysiłku. To, co kiedyś było zarezerwowane dla zawodowych sportowców, teraz jest dostępne dla każdego amatora, który chce zadbać o swoje zdrowie i poprawić swoje sportowe osiągi.

Spis treści:
Co to takiego?
Czy warto w to zainwestować?
Jak wygląda ten proces?
Najczęstsze błędy, które można skorygować
Fitter czy komputer?

Bike fitting - co to takiego i czy warto to zrobić samodzielnie w domu, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty?

Bike fitting to dopasowanie prawidłowej, optymalnej pozycji kolarza poprzez wprowadzenie indywidualnych ustawień w rowerze. Profesjonalny bike fitting to złożony proces, u którego podstaw leży wiedza z zakresu biomechaniki, aerodynamiki, ergonomii, anatomii człowieka oraz fizjoterapii. Właśnie dlatego większość z nas nie poradzi sobie z tym samodzielnie w domu. Zabiegi te znacznie wykraczają poza standardowe dopasowanie roweru do człowieka, które polega zwykle na doborze odpowiedniego rozmiaru ramy, ustawieniu wysokości, na której znajduje się siodełko oraz w niektórych przypadkach - dopasowaniu długości mostka.

To proces, który bierze pod uwagę to, że każdy człowiek jest inny. Każdy z nas jest na innym poziomie treningowym, ma inne cele i inny poziom sprawności funkcjonalnej. To zróżnicowanie wpływa na to, że podstawowe dopasowanie rozmiaru ramy i wysokości siodełka nie zawsze przynosi oczekiwany efekt w postaci całkowicie komfortowej i efektywnej pozycji. Bike fitting to narzędzie, dzięki któremu możemy uzyskać idealnie dopasowaną do potrzeb jednostki, maksymalnie efektywną i komfortową pozycję ciała na rowerze.

Czy warto w to inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest ogólnie rzecz biorąc bardzo prosta. Bo czy warto inwestować czas i pieniądze w poprawę komfortu życia? Nikt chyba nie ma wątpliwości, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

A czy bike fitting przyniesie tyle samo korzyści każdej osobie, która się na niego zdecyduje? Każda osoba po dokładnym dopasowaniu pozycji z pewnością odczuje zmianę. Niektórzy odczują ją bardzo, inni minimalnie. Największe efekty zabieg ten przyniesie osobie, która na rowerze jeździ dużo. Rekreacyjnie lub trenując i startując w zawodach. Liczy się czas spędzany na jednośladzie i dystanse, jakie dana osoba pokonuje. Im dłużej siedzimy na rowerze, tym bardziej odczuwamy wszelkie błędy w ustawieniu pozycji i doborze części takich jak siodełko.

Są trzy grupy osób, które z dopasowania roweru wyniosą najwięcej korzyści:

  • rowerzyści, którzy jeżdżą często lub dużo, rekreacyjnie lub wyczynowo,
  • osoby, które podczas jazdy odczuwają dyskomfort,
  • osoby, które wracają do treningów po kontuzji i potrzebują dopasowania pozycji do warunków rehabilitacji i powrotu do zdrowia.

Profesjonalny kolarz podczas zawodów

Jak wygląda bike fitting?

Proces bike fittingu można podzielić na kilka etapów. Obejmuje on nie tylko pomiary, ale także rozmowę i wywiad, mający na celu pozyskanie informacji, których nie da się otrzymać poprzez zmierzenie człowieka miarką i analizę z wykorzystaniem programu komputerowego.

Etap nr 1 - rozmowa

Wywiad to pierwszy etap całego procesu. Na tym etapie fitter, czyli osoba dopasowująca rower do Twoich potrzeb, zbiera cenne informacje, takie jak: oczekiwania, preferencje, to, w jakich okolicznościach i jak dużo czasu spędzasz na rowerze, czy w czasie jazdy występuje jakiś dyskomfort, ból, czy masz na swoim koncie jakieś kontuzje, jaki jest Twój stopień zaawansowania, itd.

Etap nr 2 - pomiar sprawności funkcjonalnej oraz budowy anatomicznej

Po rozmowie przychodzi czas na pierwsze pomiary. Na tym etapie są to pomiary jeszcze bez wykorzystania roweru. Elastyczność, zakres ruchu w stawach, ewentualne asymetrie, stabilizacja ciała, umiejętność odtworzenia pewnych wzorców ruchowych. Poza cennymi informacjami, które dzięki tym pomiarom zostaną wykorzystane w ustawianiu roweru, fitter może zalecić ewentualne ćwiczenia, które pozwolą na poprawę niektórych parametrów, takich jak elastyczność czy ruchomość w stawach.

Etap nr 3 - czas na rower!

Na tym etapie badany wsiada na rower umieszczony na trenażerze. Po rozgrzewce badany pedałuje w takiej pozycji i tempie, jak robi to zwykle podczas jazdy. Podczas pedałowania badana osoba jest filmowana z obu stron oraz z przodu.

Etap nr 4 - kwintesencja całego procesu

Dysponując nagraniami fitter ma możliwość przeprowadzenia analizy i dokonania ostatecznej oceny. Na podstawie analizy wyciąga odpowiednie wnioski i sugeruje zmiany. Po każdej zmianie w ustawieniu, badany wsiada na rower i proces nagrywania jest powtarzany. To pozwala na ponowną analizę nagrań i ocenę, czy wprowadzone zmiany dały zamierzone efekty. Cały proces trwa około 3-4 godzin.

Najczęstsze błędy, które możesz skorygować ? wysokość siodełka i ustawienie kierownicy

Klasyką gatunku jest źle dobrana wysokość, na której znajduje się siodełko. To podstawowy i najbardziej widoczny błąd. Jest także najłatwiejszy do skorygowania. Gdy siodełko jest zbyt wysoko, miednica nie jest stabilna i kołysze się na boki, aby wykonać obrót korbą, zachodzi też nadmierne prostowanie nóg w stawach kolanowych. Efektem jest ból kręgosłupa, który u badanych pojawia się już po około 30 minutach - godzinie jazdy. Zbyt niskie ustawienie siodełka to z kolei ból dla kolan.

Zbyt agresywne ustawienie kierownicy to również jeden z najpopularniejszych błędów. Ciało osoby jadącej na rowerze ma trzy punkty podparcia: siodło, kierownica i pedały. Zbyt nisko ustawiona kierownica to prosty przepis na przeciążenie nadgarstków i nabawienie się bólu w okolicy szyi. Takie ustawienie kierownicy często powoduje jazdę na maksymalnie wyprostowanych łokciach, co jest nie tylko błędem, powodującym obniżenie komfortu jazdy, ale także elementem wpływającym na obniżenie bezpieczeństwa jazdy. Dlaczego? Przykładowo, jeżeli przednie koło roweru wpadnie w jakąś dziurę i nastąpi upadek, łokcie mogą się bardzo łatwo złamać.

Bike fitter czy komputer?

Fitter (zwany także bike fitterem) to człowiek, który przeprowadza proces bike fittingu. Nowoczesna technologia i wysokiej jakości sprzęt do nagrywania pozwalają na pomiar kątów z niemal stuprocentową dokładnością i pełną analizę video. Technologia stanowi ogromne wsparcie dla fittera i czyni jego pracę szybszą. Mimo to technologia to jedynie jeden z elementów całego procesu.

Bazę do profesjonalnego dopasowania roweru do człowieka, stanowi wiedza osoby dopasowującej rower z zakresu ergonomii, fizjologii i anatomii. Wiedzy tej nie da się zastąpić żadnym programem komputerowym ani sprzętem. Sprzęt da się zastąpić ręcznymi pomiarami, które co prawda obarczone są większym marginesem błędu, jednak również dają zadowalające efekty.

Istnieją programy, umożliwiające wykonanie całego procesu w warunkach domowych, jednak nigdy nie dadzą one takich efektów, jak pełna analiza wykonana przez profesjonalistę. Tylko tak przeprowadzony proces to sposób na zoptymalizowanie pozycji i usunięcie błędów, które negatywnie wpływają na efektywność jazdy. To także inwestycja w poprawę komfortu i eliminacje ewentualnych dolegliwości bólowych, związanych ze złą pozycją na rowerze.

Zapraszamy na bike fitting do salonu IMMOTION. Nasz profesjonalny fitter przeprowadzi dogłębną analizę Twojej pozycji na rowerze i wdroży zmiany, które pozwolą w stu procentach wykorzystać potencjał drzemiący w Twoich mięśniach, płucach i sprzęcie.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Specialized Allez. Poznaj TOP-owe modele

Specialized Allez to gama nowoczesnych rowerów szosowych, w której znaleźć można wiele interesujących jednośladów. Pierwsze modele z tej serii pojawiły się jeszcze pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, a obecnie należą do najpopularniejszych dwukołowców w swojej klasie. Rowery z serii Allez przeznaczone są zarówno dla zawodowych kolarzy, jak i amatorów. Pojazdy marki Specialized z tej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

Rowery Unibike ? przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Zanim na stok ? wybierz się na serwis!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Giant Reign. Czym się wyróżnia?

Giant Reign to seria rowerów górskich renomowanej tajwańskiej marki, które idealnie sprawdzają się na szczególnie trudnych trasach. Pojazdy te doskonale radzą sobie zarówno podczas jazdy w bike parku, jak i w trakcie wyścigów enduro. Jednoślady Reign wyróżniają się zmodernizowaną geometrią, wysokiej klasy aluminiową ramą oraz wydajnym zawieszeniem, zapewniając komfortową kontrolę nawet w wyjątkowo agresywnym terenie. Rowery marki Giant znaleźć mo

Jak dobrać rower? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego kom

Rowery miejskie męskie w sklepie IMMOTION ? czym różnią się od modeli damskich?

Męskie rowery miejskie, które znajdziemy w ofercie wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION, to przede wszystkim modele znanych producentów markowych jednośladów takich jak Unibike, Specialized czy Giant. Ich twórcy proponują przyszłemu użytkownikowi połączenie wygodnej geometrii ramy pozwalającej na utrzymanie pionowej sylwetki z wysoko poprowadzoną górną rurą. Jak wpływa to na jazdę i kiedy warto zdecydować się na model tego typu, a kiedy lepszym po

Trasy rowerowe we Wrocławiu. Przewodnik po 3 najciekawszych trasach rowerowych

Trasy rowerowe we Wrocławiu rozciągają się już na ponad 200 kilometrów! Nie brakuje wśród nich ścieżek użytkowych, które na wielu odcinkach tworzą zwartą sieć umożliwiającą swobodną i bezpieczną komunikację pomiędzy różnymi dzielnicami. Ponadto stolica Dolnego Śląska oferuje także wiele turystycznych tras rowerowych, które stanowią świetną propozycję na wakacyjne wojaże dla wszystkich, którzy letni urlop spędzają w mieście. Wystarczy wyposażyć si