HomePowrót

Specialized Tarmac

Specialized Tarmac

02/19/2021 00:00:00

Specialized Tarmac to wyjątkowo lekki, a przy tym bardzo szybki rower szosowy cenionego amerykańskiego producenta. Modele z tej serii dostępne są w sprzedaży od wielu lat, a obecna generacja stanowi bezpośrednią ewolucję pierwotnych założeń projektantów. Tarmac jest jednośladem opracowanym specjalnie z myślą o osobach poszukujących uniwersalnego roweru szosowego, znajdującego zastosowanie w różnych warunkach terenowych - zarówno na wzniesieniach, jak i płaskich odcinkach.

Spis treści
Czym się wyróżnia seria?
SL6
SL7
Oferta Immotion

Czym się wyróżnia seria Specialized Tarmac i wersja SL6?

Specialized Tarmac jest jednym z najpopularniejszych rowerów szosowych. Na rynku funkcjonuje od 2003 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła jego pierwsza wersja - hybryda aluminiowo-karbonowa Tarmac E5. W ciągu trzech kolejnych lat opracowano jej wariant w pełni karbonowy, czyli SL1. Konstrukcja ta uznana została za wyjątkowo udaną, czego dowodem może być jej obecność w wielu wydarzeniach UCI ProTour w 2007 roku. W 2012 roku zapoczątkowana została inicjatywa Rider First, której celem było konstruowanie ram o identycznej sztywności w kompletnym zakresie rozmiarów. W 2015 roku do modelu wprowadzono hamulce tarczowe, jednak najlepsze miało dopiero nadejść.

Wersja SL6

Specialized Tarmac SL6 to wersja, która pojawiła się w 2017 roku. Pojazd ten wyposażony został w przeprojektowaną ramę, co pozwoliło na uzyskanie lekkiego, uniwersalnego oraz wyjątkowo aerodynamicznego pojazdu szosowego. Geometria tego pojazdu nie uległa znaczącym zmianom w stosunku do poprzednich wersji, a w porównaniu z generacją SL5 minimalnie zwiększono jedynie kąt rury podsiodłowej. Rower ten okazał się nie tylko bardzo wygodny, ale też optymalnie przystosowany do wymagającej jazdy.

Lekka konstrukcja

SL6 jest rowerem o wyjątkowo niskiej masie. Model w topowej wersji S-Works tej generacji waży zaledwie 7,33 kg przy rozmiarze 56, czyli niemal 200 g mniej od poprzednika. Lekkość konstrukcji wynika ze specyficznego układu włókien węglowych, ponieważ zredukowano ich ilość w miejscach łączenia poszczególnych elementów ramy roweru. Takie rozwiązanie pozwoliło na obniżenie masy, a jednocześnie zachowanie sztywności. Redukcja wagi uzyskana została także za sprawą przeprojektowanego suportu - zamiast karbonowej mufy i przelotki dla pancerzy, w modelu tym zamontowano plastikowy insert. Na obniżenie masy wpłynęło również przemodelowanie rurek, które posiadają mniejsze średnice oraz mniej przetłoczeń.

Komfort jazdy

W modelu SL6 pozostała okrągła sztyca. Poprawa tłumienia drgań uzyskana została dzięki delikatnej zmianie układu włókien w górnej części sztycy, co również usprawniło właściwości aerodynamiczne ramy. Konstrukcja ta pozwala na przejechanie dystansu 10 km o nawet 45 sekund szybciej, niż w przypadku modelu poprzedniej generacji. Różnicę tę porównać można do zamontowania kół karbonowych z wysokim profilem w miejsce aluminiowych, niskich obręczy. Hamulce w modelu Tarmac SL6 mocowane są w standardzie direct mount.

Specialized Tarmac SL7

Specialized Tarmac to ósma już generacja tego modelu, która zastąpiła udaną i wciąż bardzo popularną wersję SL6. Pojazd ten cechuje się wyjątkową uniwersalnością, dzięki czemu sprawdza się doskonale niezależnie od stylu jazdy oraz ukształtowania terenu. SL7 występuje w kilku różnych wersjach wyposażenia, włącznie z podstawowym wariantem sportowym z mechaniczną grupą osprzętu oraz topowym modelem z przerzutkami sterowanymi elektronicznie.

Specialized Tarmac SL7

Niska waga

Podobnie jak wcześniejsze wersje, SL7 jest rowerem bardzo lekkim. Mimo licznych usprawnień poprawiających aerodynamikę, jego niska masa pozostała zachowana. Rama o rozmiarze 56 w wariancie S-Works waży zaledwie 800 gramów, natomiast w wersjach Pro i Expert jedynie 960 gramów. Masa całego roweru nie przekracza 8 kg nawet w przypadku modelu z elektronicznym osprzętem SRAM i hamulcami tarczowymi. Pod względem geometrii, SL7 różni się od SL6 jedynie wartościami stack i reach. Na uwagę zasługuje również maksymalna szerokość ogumienia, która wynosi 32c dla obręczy o szerokości 21 mm. Fabrycznie do każdego modelu założone zostały opony o szerokości 26c.

Rozwiązania aerodynamiczne

W rowerach SL7 w wersjach Pro, Expert i S-Works zastosowana została kierownica Aerofly II, znana z modelu Venge. Jej cechą charakterystyczną jest opływowy kształt, a także wewnętrzne prowadzenie przewodów. Modyfikacji poddano natomiast mostek, który nawiązuje do rozwiązań znanych z Venge jedynie pod względem kształtu. Do jego zalet należy jednak smuklejsza budowa, a także waga lżejsza o 45 gramów. Rura sterowa posiada średnicę 1 i1/8 cala, 1,8 cala, a kierownica 31.8 mm. W SL7 można dzięki temu stosować bardziej zintegrowane kokpity, mostki o innych parametrach czy też inne modele kierownic. Standardowo kąt mostka w modelu Tarmac wynosi 6 stopni, jednak dostępna jest również wersja 12-stopniowa.

Nowoczesny projekt

Tarmac SL7 to jeden z rowerów, który poddany został zaawansowanym badaniom z zastosowaniem modelów symulacji oraz innych dynamicznych testów. Inżynierom marki pozwoliło to zrozumieć, jak jednoślady o różnych rozmiarach ramy reagują na obciążenia. W ten sposób udało się określić docelowe potrzeby rowerzystów korzystających z pojazdów o odmiennych gabarytach, a następnie opracować każdy z nich indywidualnie. Przeprojektowanie górnej części rury podsiodłowej przyczyniło się do zminimalizowania oporów powietrza, m.in. poprzez połączenie jej z tylnym trójkątem, zmianę profilu, oddalenie od koła tylnego czy zastosowanie nowej sztycy. Rozwiązania te znane są z modeli Shiv i Venge, a ich efektywności dowodzą wyniki badań w tunelu aerodynamicznym oraz w ramach programów FDA i CFD.

Wysokiej klasy osprzęt

Tama w modelu Tarmac SL7 przystosowana została zarówno do mechanicznych, jak i elektronicznych grup osprzętu. Każdy wariant współpracuje z hamulcami tarczowymi, montowanymi zgodnie ze standardem flat mount. W wersji Pro obecny jest ponadto jednorzędowy napęd SRAM force eTap AXS, który dysponuje dwunastoma przełożeniami. W miejsca haka przerzutki przedniej instalowana jest odpowiednia zaślepka, jednak wciąż istnieje możliwość założenia takowego haka oraz przerobienia napędu na dwurzędowy. W rowerach Tarmac SL7 firma Specialized zrezygnowała z wciskanego suportu PF30, na miejsce którego zastosowano wkręcany BSA. Takie rozwiązanie wydaje się krokiem wstecz, jednak w praktyce może znacząco ułatwić eksploatację i serwisowanie.

Specialized Tarmac w ofercie Immotion

Specialized Tarmac występuje w kilku seriach i wariantach modelowych, z których bardzo wiele znaleźć można w ofercie Immotion. W naszym asortymencie dostępne są rowery szosowe z tej kolekcji w wyjątkowo zróżnicowanych cenach, dzięki czemu każdy rowerzysta ma szansę znaleźć wersję odpowiadającą jego potrzebom oraz możliwościom finansowym. Sprzedażą jednośladów zajmujemy się już od kilkunastu lat, a także oferujemy profesjonalną pomoc przy wyborze pojazdu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rowerów Tarmac firmy Specialized w Immotion.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery Unibike ? przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Specialized Sirrus

Specialized Sirrus to seria szosowych rowerów fitness z napędem hybrydowym, które wyróżniają się wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniem. Jednoślady te z powodzeniem wykorzystać można zarówno w warunkach miejskich, jak i podczas wypraw na łonie natury. Linia ta opracowana została przez Specialized specjalnie z myślą o rowerzystach, którzy poszukują praktycznego pojazdu szosowego do codziennej rekreacji. Rowery z serii Sirrus znaleźć można w ofercie

Rowery dla chłopców ? sprawdź ofertę tanich modeli górskich i nie tylko!

Rowery dla chłopców to kategoria jednośladów, w której znajdziemy szeroki wybór marek, modeli, kolorów, osprzętu, rozmiarów kół i rozmiarów ram rowerów dla chłopców. W XXI wieku rozwój, nowe technologie i specjalizacja zmieniły niemal każdą branżę. Jedną z nich jest branża rowerowa. To właśnie ten rozwój umożliwia zakup modelu który będzie stanowił dla dziecka nie tylko system dwóch kółek do nauki trzymania równowagi, ale także będzie dawał realn

Rowery miejskie ? czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy ?przygody?, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

Rower górski ? kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

Rowerem górskim jeszcze parę lat temu jeździli w zasadzie wszyscy. Niezależnie od tego, czy wybierali się na leśną, czy górską wycieczkę, czy zwyczajnie jechali na zakupy do miasta. Trudno dziwić się tej tendencji, skoro rower górski, to tak naprawdę rower, który bez problemu poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Włącznie z miejskimi, gdzie drogi niekoniecznie są zawsze proste i gładkie jak producenci rowerów miejskich i szosówek by sobie wyo

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Unibike Globetrotter

Unibike Globetrotter to topowy rower trekkingowy cenionej, polskiej marki Unibike. Pojazd ten uznawany jest obecnie za jeden z najlepiej wyposażonych jednośladów na rynku, który z powodzeniem spełnia wymagania kolarzy preferujących jazdę turystyczną. Globetrotter doskonale jednak sprawdza się nie tylko w segmencie trekkingowym, ale i zastosowaniach typowo miejskich. Rowery z tej serii w najnowszej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

Jak przygotować rower do sezonu?

Jak przygotować rower do sezonu? Wraz z nadejściem wiosny takie pytanie zadaje sobie niemal każdy właściciel jednośladu. Zimą pojazdy zwykle kurzą się w garażu, piwnicy, korytarzu czy na balkonie. Przed wyruszeniem na pierwszą wiosenna przejażdżkę warto przywrócić rower do odpowiedniego stanu. W tym celu należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi serwisowe. Zdradzamy skuteczne metody konserwacji jednośladów.

Fat bike ? jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem ? i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o

Ceny rowerów. Co na nie wpływa?

Ceny rowerów uzależnione są od wielu czynników. Na koszt jednośladu wpływa zarówno jego rodzaj, jak i jakość wykorzystanych komponentów czy poziom zaawansowania technologicznego zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również popularność i renoma samej marki, a także okres obecności wybranego modelu na rynku oraz czas wprowadzenia go do sprzedaży. Niezależnie od ceny, zawsze warto wybrać rower odpowiednio dopasowany d