HomePowrót

Pierwszy rower elektryczny ? co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny ? co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

09/28/2018 20:35:52

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. Poznajmy więc opinie o rowerach elektrycznych i zobaczmy, jak wybrać taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania!

Spis treści:
Definicja pojęcia
Czy w wersji elektrycznej powstają tylko górale?
Na co koniecznie należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Poznaj opinie tego typu jednośladach!
Oferta i ceny w IM Motion

Specjaliści ze sklepu Im-Motion we Wrocławiu wyjaśniają, czym jest rower elektryczny

Rower elektryczny nie jest, wbrew swojej nazwie, pojazdem pracującym wyłącznie dzięki zasilaniu energią elektryczną, jak tłumaczą specjaliści ze sklepu rowerowego Im-Motion. Pomimo posiadania odpowiedniego silnika, montowanego najczęściej w okolicach mechanizmu korbowego, rowery elektryczne poruszane są przede wszystkim dzięki sile mięśni jadącej na nich osoby. Sam silnik uruchamiany jest dopiero naciskiem na pedały, a zadanie napędu elektrycznego jest wyłącznie pomocnicze. Warto zaznaczyć, że zgodnie z ustawą dotyczącą prawa o ruchu drogowym z 1 kwietnia 2011 roku, rowery elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej większej niż 250 W.

Jaka jest dopuszczalna moc silnika?

Ustawa stanowi również, że moc wyjściowa silnika roweru elektrycznego powinna zmniejszać się stopniowo i spadać do zera po przekroczeniu przez pojazd prędkości równej 25 km/h. Niemniej jednak prawo to w praktyce nie zawsze jest brane pod uwagę przy projektowaniu rowerów elektrycznych, a wiele modeli posiada silnik, który w zależności od prędkości pedałowania zwiększa ilość generowanej mocy. Na rynku dostępne są także modele wyposażone w tak zwany czujnik momentu obrotowego, w których moc silnika rośnie znacząco w przypadku napotkania większych oporów podczas jazdy na przykład pod stromą górkę czy po słabo utwardzonym terenie. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z prawem rowery wspomagane silnikiem aż do momentu uzyskania prędkości 50 km/h uznawane są za motorowery, a to oznacza, że właściciel musi taki pojazd koniecznie zarejestrować i wyposażyć w tablicę rejestracyjną. Nie można także poruszać się na rowerze elektrycznym o silniku pozwalającym na uzyskanie tak wysokiej prędkości po wyznaczonych ścieżkach rowerowych. Krótko mówiąc, rower ze wspomaganiem elektrycznym do prędkości większej niż 25 km/h jest konstrukcją nielegalną.

Historia elektrycznych jednośladów

Warto zauważyć, że choć rower elektryczny może wydawać nam się stosunkowo nowym wynalazkiem, pierwsze modele rowerów wspomaganych dodatkowym silnikiem zaczęły powstawać już w drugiej połowie XIX wieku, a pod jego koniec ? w 1895 roku ? wydano patent na pierwszy rower elektryczny przypominający w dużym stopniu modele, które możemy znaleźć dziś w profesjonalnych sklepach. Dopiero po II wojnie światowej na rynku pojawił się jednak model, w którym kolarz uzyskał możliwość wyboru pomiędzy napędzaniem roweru wyłącznie za pomocą siły własnych mięśni a wykorzystaniem dodatkowego wsparcia w postaci niewielkiego zamontowanego w piaście silnika. Częścią odpowiadającą za jego zasilanie jest akumulator, który zwykle ładuje się poprzez podłączenie go do gniazda elektrycznego za pomocą dołączonego przez producenta zasilacza.

Rower elektryczny Specialized Turbo Vado 3.0

Czy w wersji elektrycznej powstają tylko rowery MTB? Wrocławski sklep Im-Motion odpowiada

Rowery elektryczne z pewnością bardzo ułatwiły życie fanom jazdy górskiej i miłośnikom rowerów MTB. Dodatkowy silnik, pozwalający nieco odciążyć mięśnie podczas bardzo intensywnej jazdy, to ogromne udogodnienie w przypadku tras wymagających bardzo dobrej kondycji oraz pokonywania długich podjazdów. Rowery elektryczne dzięki wspomaganiu silnika dają nam również możliwość wybrania się w dłuższą i trudniejszą trasę - w razie zmęczenia czy jazdy pod wiatr możemy na chwilę skorzystać z elektrycznego wspomagania, aby po kilku minutach ponownie pokonywać strome wzniesienia i inne nierówności terenu. Z tego powodu znaczy procent sprzedawanych dziś rowerów elektrycznych to rowery górskie. Nie jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla miłośników MTB, a na rynku dostępne są także elektryczne rowery miejskietrekkingowe czy crossowe. Do kogo kierowana jest oferta tego typu rowerów?

Elektryczny rower miejski

Elektryczne rowery miejskie to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które z pewnością spełni oczekiwania wszystkich miłośników poruszania się na jednośladzie w terenie zabudowanym. Niezależnie od tego, czy na rowerze dojeżdżamy codziennie do szkoły czy pracy, czy też może po prostu lubimy się wybrać na weekendową wycieczkę w odleglejsze zakątki miasta, elektryczny silnik pozwoli nam cieszyć się jazdą nawet podczas bardzo wietrznej pogody czy w sytuacji, gdy nieco przecenimy swoje siły i o ile przejażdżka na drugi koniec miasta nie będzie problemem, o tyle ostatnie kilometry przed powrotem do domu będą już mocno dawać nam w kość. Miejskie rowery elektryczne są też świetnym rozwiązaniem w przypadku osób starszych, które przyzwyczaiły się do swobody płynącej z możliwości dojechania wszędzie rowerem, lecz ich siły nie zawsze pozwalają już na jazdę tradycyjnymi modelami.

Elektryczny rower crossowy i trekkingowy

Elektryczne rowery crossowe i trekkingowe to z kolei rozwiązania przygotowane dla tych użytkowników, którzy chcieliby mieć możliwość wyjazdu w daleką, lecz stosunkowo spokojną i relaksacyjną trasę poza miasto. Połączenie cech tych modeli z dodatkowym silnikiem elektrycznym pozwoli nam na pokonywanie długich, płaskich tras, na których raczej nie znajdziemy utwardzonych ścieżek rowerowych. Jazda w lekkim terenie na elektrycznym rowerze crossowym to również idealna szansa dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił na MTB, ale ich kondycja nie jest jeszcze na to gotowa, dlatego decydują się na stopniowe podnoszenie sobie poprzeczki. Elektryczny rower trekkingowy może z kolei ułatwić nam weekendowy czy kilkudniowy wypad poza miasto, a dzięki wspomaganiu silnika nadmiar bagażu nie będzie dla nas zbytnim obciążeniem.

Na co koniecznie należy zwrócić uwagę przed zakupem roweru elektrycznego? Skorzystaj z porad sklepu Im-Motion we Wrocławiu

Przed zakupem roweru elektrycznego należy przede wszystkim ? tak samo, jak w przypadku rowerów tradycyjnych ? zastanowić się, do jakich celów miałby służyć nam nowy jednoślad. Pomogą nam w tym specjaliści ze sklepu Im-Motion we Wrocławiu, którzy przypominają, że na rynku dostępne są najróżniejsze typy rowerów elektrycznych ? od rowerów miejskich przez rowery szosowe, crossowe i trekkingowe aż po profesjonalne rowery górskie przystosowane do jazdy w najbardziej wymagających warunkach. Gdy już zdecydujemy, do czego właściwie zamierzamy wykorzystywać rower elektryczny, warto bliżej przyjrzeć się informacjom dotyczącym osprzętu zamontowanego w kilku modelach tego samego typu. Pozwoli nam to na idealne dobranie roweru elektrycznego do naszych potrzeb.

Tak samo jak w przypadku tradycyjnych rowerów, jakość rowerów elektrycznych zależy w znacznej mierze od jakości wykorzystanych do ich produkcji materiałów i elementów konstrukcyjnych. Przy zakupie roweru elektrycznego powinniśmy więc brać pod uwagę modele, do których wyprodukowania użyto osprzęt znanych marek rowerowych, będących gwarantem wytrzymałości i trwałości całego jednośladu. Na jakość komponentów powinniśmy zwrócić uwagę zarówno w przypadku zakupu roweru MTB, jak i roweru miejskiego. W obu przypadkach odpowiedniej jakości komponenty zagwarantują nam precyzyjną pracę przez długi czas.

Czarny rower elektryczny

Uwaga na... wagę!

Wybierając rower elektryczny, warto wziąć pod uwagę także wagę naszego przyszłego jednośladu. Modele te są bowiem zwykle znacznie cięższe niż tradycyjne rowery, a różnica może sięgać nawet kilku kilogramów. Jest to spowodowane nie tylko wagą samego silnika elektrycznego, lecz również koniecznością wzmocnienia takich elementów konstrukcyjnych jak rama i koła naszego roweru. Oczywiście dzięki wsparciu silnika dodatkowy ciężar nie jest odczuwalny podczas jazdy, lecz z pewnością może on stanowić kłopot dla osób, które przechowują rower w piwnicy czy na którymś z wyższych pięter w bloku czy wieżowcu. Wnoszenie i znoszenie dodatkowych kilogramów przy każdej przejażdżce może być problematyczne szczególnie dla osób starszych, dla których rowery elektryczne mają przecież stanowić ułatwienie. Aby uniknąć tego typu niedogodności, warto zdecydować się na rower elektryczny z silnikiem zamontowanym nie w piaście, ale z tak zwanym napędem centralnym, zamontowanym w suporcie. Poza stosunkowo niewielką wagą silniki centralne mają jeszcze jedną ważną zaletę ? pozwalają zachować naturalny środek ciężkości roweru, nie przeciążając go przy jednym ani przy drugim kole. Silniki centralne są też najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku rowerów górskich i trekkingowych.

Udogodnienie dla miłośników rowerów górskich czy zwykłe gadżeciarstwo? Sklep Im-Motion przedstawia opinie o rowerach elektrycznych

Opinie użytkowników rowerów elektrycznych nie pozostawiają wątpliwości, a kolejni zadowoleni klienci sieci sklepów IM Motion potwierdzają, że są one ogromnym ułatwieniem nie tylko w przypadku jazdy górskiej. Wspomaganie silnikiem zdecydowanie uprzyjemnia także jazdę po równym i stosunkowo twardym terenie, sprawiając, że codzienne pokonywanie drogi do i z pracy czy ze szkoły staje się miłym i niezbyt męczącym elementem dnia. Jednocześnie rower elektryczny nadal wymaga od nas zaangażowania pracy mięśni, dzięki czemu pomaga zachować dobrą kondycję i utrzymać sylwetkę. Ze względu na umiarkowany poziom wysiłku, jaki jest przy niej potrzebny, jazda na rowerze elektrycznym pozwala także poprawić krążenie, które zdecydowanie wymaga naszego wsparcia po ośmiu godzinach spędzonych w biurze przed komputerem. Ponadto rowery elektryczne pozwalają nam pokonać dłuższy dystans w krótszym czasie, co z pewnością zachęca wielu amatorów jazdy do stopniowego wydłużania pokonywanych tras, a tym samym do podejmowania większej aktywności fizycznej.

Oczywiście zupełnie inną grupę stanowią jednak użytkownicy-amatorzy, a zupełnie inną profesjonaliści oraz osoby, które się za nich uważają. Nie brakuje opinii osób mówiących, że rowery elektryczne wymyślono po to, aby ludzie mogli udawać, że są aktywni fizycznie, jednocześnie opierając się tylko na działaniu wmontowanego silnika. Dziś powszechnie jednak wiadomo, że rower elektryczny bez naszego wkładu w jego pracę nie pojedzie ? to nie motocykl, w którym wystarczy uruchomić silnik odpowiednim przełącznikiem, tu wymagane jest systematyczne naciskanie na pedały.

Widzimy więc, że większość potencjalnych wad, które wytyka się rowerom elektrycznym, wynika po prostu z niewystarczającej znajomości tematu. Niemniej jednak jeżeli szukamy taniego roweru elektrycznego, możemy natrafić na model, który faktycznie będzie miał jedną poważną wadę. Rowery takie często wyposażone są bowiem w słabe akumulatory, które nawet po pełnym naładowaniu pozwalają na przejechanie ze wspomaganiem zaledwie 30-40 km. Po wyładowaniu akumulatora rower elektryczny staje się więc standardowym modelem, pracującym wyłącznie dzięki sile naszych mięśni, co przy stosunkowo wysokiej wadze modeli elektrycznych może stanowić nie lada wyzwanie! Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zainwestować w nieco droższy model wyposażony w dobrej jakości akumulator litowo-jonowy. Co dokładnie znaczy w tej sytuacji ?droższy?? Przyjrzyjmy się cenom rowerów elektrycznych dostępnych na rynku!

Rower elektryczny Specialized Turbo Levo Hardtail 29 2018

Oferta i ceny rowerów elektrycznych we wrocławskiej sieci sklepów rowerowych IM Motion

Szeroka oferta rowerów elektrycznych we wrocławskiej sieci sklepów IM Motion pozwala nam wybierać spośród modeli z różnych półek cenowych. Znajdziemy tu modele rowerów miejskich marek Cossack i Giant, których ceny zaczynają się już od nieco ponad 4 000 zł. W sklepie internetowym IM Motion dostępne są jednak również modele rowerów górskich, trekkingowych i crossowych ze średniej półki cenowej z oferty takich marek jak Specialized czy Giant. Planując ich zakup, musimy być przygotowani na wydatek rzędu od 10 000 do około 18 000 zł. Najdroższe modele rowerów elektrycznych potrafią kosztować nawet powyżej 30 000 zł!

Widzimy więc, że ceny są bardzo zróżnicowane. Z czego jednak wynikają aż tak duże różnice? Przede wszystkim z jakości osprzętu, w jaki wyposażony został dany model. Ma to wpływ nie tylko na jego wytrzymałość, ale też na ostateczną wagę całego roweru. Najlżejsze z rowerów elektrycznych ważą około 20-25 kg, natomiast najtańsze ? i nie mówimy tu o tanich modelach elektrycznych rowerów miejskich renomowanych marek takich jak Cossack czy Giant, lecz o rowerach typu ?no name? kosztujących około 2 000 zł i wyposażonych w niemarkowy osprzęt ? nawet około 35 kg bez żadnego dodatkowego obciążenia.

Zależność mocy i ceny

Warto także zauważyć, że cena jest również zależna od mocy akumulatora zasilającego napęd elektryczny. W przypadku rowerów górskich, przeznaczonych do intensywnej jazdy, bateria będzie się zużywać znacznie szybciej, dlatego też modele te wymagają droższego i mocniejszego silnika wyposażonego w mocny akumulator ? najlepiej litowo-jonowy. Z kolei przejażdżki na rowerze miejskim nie będą zwykle zbyt wymagające, dlatego nawet słabsza bateria pozwoli nam na przejechanie nawet do 50 km na jednym ładowaniu po gładkiej i utwardzonej trasie. Jeżeli zamierzamy na elektrycznym rowerze pokonywać wymagające trasy, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie inwestycja w dobry model wyposażony w mocną, litowo-jonową baterię, pozwalającą przejechać nawet do 80 km na jednym ładowaniu i przystosowaną do wytrzymania minimum 1000 ładowań.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rower trekkingowy Giant

Rower trekkingowy Giant to idealny jednoślad do uprawiania zaawansowanego kolarstwa. Pojazdy tej marki umożliwiają przemierzanie długich, nierzadko bardzo wymagających tras. Doskonale nadają się do jazdy zarówno po drogach nieutwardzonych, jak i powierzchni asfaltowych. Marka Giant od lat produkuje modele opracowane specjalnie z myślą o kolarstwie trekkingowym. Rowery tego uznanego producenta znaleźć można w ofercie Immotion.

Unibike Flash

Unibike Flash to rower crossowy polskiej marki, który łączy w sobie wysoką jakość komponentów, bardzo dobrą żywotność i szereg dodatkowych usprawnień z wyjątkowo atrakcyjną ceną. Niezależnie od konfiguracji model ten posiada zalety typowe dla rowerów crossowych. Sprawdzi się jako wydajny środek transportu na co dzień, a także zwinny i szybki pojazd do wyzwań w terenie. Rowery Unibike dla mężczyzn oraz kobiet można znaleźć w ofercie Immotion.

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Rowery miejskie ? czym się charakteryzuje dobry rower miejski i jak wybrać odpowiedni model? Poznaj ofertę sklepu internetowego Im-Motion!

Rowery miejskie wciąż ustępują w naszym kraju rowerom górskim jeśli chodzi o popularność. Niektórzy twierdzą bowiem, że rower górski jest bardziej wytrzymały, a ponadto poradzi sobie bez problemu nie tylko w terenie górzystym, ale też w terenie miejskim. I trudno się z tym nie zgodzić, gdyż na naszych drogach rowerowych nierzadko spotkamy ?przygody?, jakich próżno byłoby szukać na rowerowych szlakach. Jednak nawet wtedy, gdy zdecydujemy się rower

Fat bike ? jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem ? i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Gravel Giant

Gravel Giant to rower dla osób, które poszukują uniwersalnego i wytrzymałego pojazdu. Jednoślady tego typu należą do najciekawszych propozycji w ofercie tej marki, ponieważ doskonale sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Na rowerze gravelowym z powodzeniem możesz jeździć w wyścigach przełajowych, wyruszać w wielogodzinne trasy w terenie oraz pokonywać codzienne dojazdy na trudnych drogach. Wiele tego typu jednośladów dostępnych jest w o

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o

Unibike Fusion. Poznaj specyfikację różnych modeli

Unibike Fusion to model roweru polskiej firmy Unibike, uznawany za jeden z najciekawszych budżetowych jednośladów górskich. W każdej z dostępnych wersji pojazd ten wyróżnia się zaawansowanym technologicznie osprzętem uznanych marek, włącznie z hamulcami hydraulicznymi, mechanizmem korbowym ze zintegrowaną osią i osłoną czy widelcem z blokadą hydrauliczną. Rowery górskie Unibike znaleźć można w ofercie Immotion.

Damskie rowery górskie ? jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne typy rowerów w wersjach dla kobiet, wyróżniają się przede wszystkim geometrią dostosowaną do kobiecej figury. Dziś producenci rowerów dbają jednak nie tylko o zapewnienie paniom dostępu do modeli rowerów, które sprawdzą się w mieście czy podczas rekreacyjnych weekendowych przejażdżek po okolicy. W ich ofertach znajdziemy także specjalistyczne modele przystosowane do potrzeb pań uprawiających kolarstwo pół

Rowery miejskie męskie w sklepie IMMOTION ? czym różnią się od modeli damskich?

Męskie rowery miejskie, które znajdziemy w ofercie wrocławskiej sieci sklepów IMMOTION, to przede wszystkim modele znanych producentów markowych jednośladów takich jak Unibike, Specialized czy Giant. Ich twórcy proponują przyszłemu użytkownikowi połączenie wygodnej geometrii ramy pozwalającej na utrzymanie pionowej sylwetki z wysoko poprowadzoną górną rurą. Jak wpływa to na jazdę i kiedy warto zdecydować się na model tego typu, a kiedy lepszym po

Serwis rowerów elektrycznych we Wrocławiu przy profesjonalnym sklepie IM Motion

Rowery elektryczne, podobnie jak ich tradycyjni krewni zasilani wyłącznie siłą mięśni rowerzysty, od czasu do czasu potrzebują wizyty w serwisie. Oczywiście częstotliwość wizyt zależy zarówno od jakości posiadanego przez nas modelu, jak i od intensywności korzystania z niego. Aby wiedzieć, dlaczego niektóre rowery elektryczne wymagają częstszego serwisowania, warto przyjrzeć się zasadzie, na jakiej działają, a w razie jakiejkolwiek awarii lub po