HomePowrót

Rower turystyczny w sklepie IMMOTION ? zobacz najciekawsze damskie i męskie modele, które sprawdzą się na każdej wycieczce!

Rower turystyczny w sklepie IMMOTION ? zobacz najciekawsze damskie i męskie modele, które sprawdzą się na każdej wycieczce!

12/19/2018 12:32:10

Rowery turystyczne w sklepie IMMOTION to jedne z najbardziej uniwersalnych modeli. Sprawdzą się one zarówno w długich, stosunkowo płaskich, lecz nie zawsze utwardzonych trasach, jak również podczas krótszych przejażdżek miejskimi ścieżkami czy podczas podróży po średnio wyboistym terenie. Jak jednak odnaleźć ten właściwy model, który najlepiej sprosta naszym wymaganiom? Który wariant wybrać, trekkingowy, crossowy czy szosowy? Sprawdźmy!

Spis treści:
Definicja i krótka charakterystyka
Jak dobrać najlepszy model tego typu jednośladu do naszych potrzeb?
Model damski czy męski?
Jaki osprzęt wybrać?

Czym właściwie jest rower turystyczny? Odpowiadają specjaliści ze sklepu IMMOTION

Specjaliści ze sklepu IMMOTION podkreślają, że rowerem turystycznym może być właściwie każdy model jednośladu, a wybór określonego typu jest uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim terenie i w jaki sposób będziemy z jednośladu korzystać. Jeżeli nasze wycieczki obejmować będą wyłącznie spokojną jazdę po utwardzonych ścieżkach miejskich czy podmiejskich na niewielkich dystansach, w zupełności wystarczy nam model przeznaczony do jazdy po mieście. Jeśli planujemy pokonywać dziesiątki kilometrów asfaltowymi drogami w celu zwiedzenia całej okolicy naszego miasta na jednośladzie, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie model szosowy. Modele trekkingowe z kolei świetnie sprawdzą się w bardziej wymagających trasach, prowadzących często na przełaj, lecz po stosunkowo płaskim i utwardzonym terenie. Miłośnicy podróżowania po terenach mocno wyboistych, pagórkowatych i górzystych o nieutwardzonej nawierzchni powinni natomiast wybrać model przeznaczony właśnie do jazdy górskiej.

Rower Unibike Vision LDS

Najbardziej typowe rozwiązanie - trekking

Mimo tych wszystkich różnic, jakie mogą wynikać z różnego rozumienia pojęcia turystyki, do najczęściej wybieranych modeli w tej kategorii należą wspomniane już modele trekkingowe. Modele te wyposażone są w koła o wielkości 28 cali i służą zarówno do jazdy po drogach utwardzonych, jak i po naturalnych nawierzchniach. Sprawdzają się one podczas długich wycieczek trwających od kilku godzin nawet do kilkunastu dni! Niezależnie więc od tego, czy na naszym jednośladzie planujemy zwiedzić tylko najbliższą okolicę, czy może marzy nam się podróżowanie po obszarze całego województwa albo nawet znacznej części kraju, trekking jest odpowiedzią na nasze potrzeby.

Wyposażenie

Jeśli chodzi o wyposażenie, aby móc pełnić swoją funkcję wygodnego środka lokomocji w długich trasach trekking powinien mieć zamontowane błotniki, chroniące przed zachlapaniem odzieży podczas jazdy po zabłoconym czy mokrym terenie, oraz oświetlenie przednie i tylne, niezbędne przy jeździe po zmroku. Model tego typu powinien być również wyposażony w dobry amortyzator, który zdecydowanie zwiększy komfort kolarza nawet podczas wielogodzinnej jazdy po nie zawsze idealnie równym terenie. Nieodzowny jest tu także bagażnik, do którego zamocować można odpowiednio zaprojektowane sakwy. W modelach trekkingowych istnieje możliwość zawieszenia sakw nie tylko z tyłu, lecz również z przodu. Dzięki zamontowaniu specjalnego bagażnika na przód podróżnik zyskuje odpowiednio dużo miejsca na spakowanie całego potrzebnego bagażu ? w tym również podstawowego wyposażenia awaryjnego takiego jak choćby zapasowe dętki czy standardowe narzędzia, bez których nie powinniśmy wybierać się w długie i wymagające trasy. Dlatego też choć sam jednoślad z kategorii pojazdów trekkingowych waży około 16-18 kg, rower wraz z pełnym bagażem przeznaczonym na przykład na tygodniowy wypad pod namioty może ważyć nawet do 40 kg! Musimy więc pamiętać, że w przypadku modeli trekkingowych kluczowa jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość pozwalająca na przewiezienie ze sobą na jednośladzie bagażu niezbędnego do przeżycia w długiej, turystycznej trasie. Właśnie dlatego ważą one więcej niż modele crossowe czy szosowe, w przypadku których wytrzymałość na obciążenia nie jest aż tak duża, przez co mogą być one wyposażone w znacznie lżejsze elementy osprzętu.

Specjalista ze sklepu IMMOTION podpowiada: jak dobrać właściwy model damskiego lub męskiego roweru turystycznego w zależności od naszych potrzeb?

Według opinii specjalistów ze sklepu IMMOTION, wybór odpowiedniego roweru turystycznego należy rozpocząć od wyboru kategorii jednośladów oraz podjęcia decyzji, czy potrzebujemy modelu damskiego czy męskiego. Dopiero w następnej kolejności powinniśmy przyjrzeć się innym czynnikom, takim jak rozmiar ramy i kół, przedział cenowy i właściwe wyposażenie. Spójrzmy więc po kolei na każdy z nich i zobaczmy, jaki powinien być idealny model jednośladu, który sprawdzi się na każdej wycieczce!

Cross czy trekking?

W pierwszej części niniejszego artykułu wspomnieliśmy już, że choć mianem roweru turystycznego najczęściej określa się modele trekkingowe, w funkcji tej mogą sprawdzić się także inne typy jednośladów. Najpopularniejszymi z nich są bez wątpienia modele crossowe. Czym różnią się one od modeli trekkingowych i w jakich sytuacjach najlepszym wyborem będzie właśnie cross?

Cross, czyli szybsza alternatywa dla roweru trekkingowego

Główną różnicę pomiędzy modelami trekkingowymi a crossowymi stanowi ich wyposażenie, czyli przydatne podczas podróży błotniki, bagażnik czy oświetlenie. Z tego też wynikają różnice w wadze własnej modeli z obu tych kategorii: podczas gdy średniej klasy trekking waży około 16-18 kg, wśród crossów w podobnej kategorii cenowej znajdziemy jednoślady ważące 12-14 kg. Dodatkowo rowery crossowe wyróżnia nieco bardziej sportowa pozycja, jaką przyjmuje rowerzysta podczas jazdy. Dzięki niższej masie i innej pozycji warianty crossowe pozwalają na jazdę z większą prędkością. Musimy jednak pamiętać, że w większości przypadków konieczne będzie doposażenie go w bagażnik i błotniki ? modele crossowe zwykle nie są w nie bowiem fabrycznie wyposażone. Dzięki temu uzyskamy zalety roweru trekkingowego przy jednoczesnym zachowaniu sportowej charakterystyki crossa.

Model damski czy męski?

Teoretycznie wybór ten podyktowany powinien być przede wszystkim płcią przyszłego użytkownika (lub użytkowniczki) jednośladu, choć niekiedy mężczyzna może czuć się lepiej na modelu określonym przez producenta jako damski ? i odwrotnie. Wynika to z głównych różnic w budowie modeli damskich i męskich. Nawet osoby jedynie amatorsko interesujące się kwestiami związanymi z kolarstwem wiedzą, że główną różnicą jest tu obniżenie górnej części ramy w modelach damskich. Do ważnych różnic należą jednak też elementy takie jak szersze siodełko, przystosowane do przeciętnie większego niż u mężczyzn rozstawu kości kulszowych u kobiet, oraz nieco zwężona kierownica dopasowana do węższych kobiecych ramion. Widzimy jednak, że różnice te wynikają z danych uśrednionych. O ile więc damka będzie z pewnością odpowiednia dla pań o budowie ciała, którą możemy nazwać standardowo, kobiety wyższe czy o atletycznej budowie mogą poczuć się znacznie lepiej na modelu męskim. Niscy, drobni mężczyźni nie powinni natomiast obawiać się przymiarki do modeli damskich, gdyż jazda na nich może być dla nich po prostu o wiele wygodniejsza i bardziej komfortowa.

Turystyczne modele w trasie

Rozmiar ramy i kół

Podobnie jak w przypadku innych modeli, także w modelach trekkingowych należy przede wszystkim dopasować rozmiar ramy do naszej sylwetki. Najlepiej jest zrobić to nie tylko na podstawie wzrostu, lecz przede wszystkim w oparciu o wewnętrzną długość nogi. W Internecie znajdziemy wiele tabel informujących, jak właściwie dobrać rozmiar ramy właśnie do tego wymiaru. W przypadku modeli trekkingowych tabele te przedstawiają się najczęściej w następujący sposób:

Wewnętrzna długość nogi

Rozmiar ramy (w calach)

66-70 cm

17''

72-76 cm

18''

78-80 cm

19''

82-84 cm

20''

86-88 cm

21''

90-92 cm

22''

94 cm

23''

96-98 cm

24''

Należy jednak pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko rozmiar ramy, lecz również rozmiar kół. Najczęściej spotykane są dziś na rynku modele rowerów trekkingowych czy crossowych o kołach 28-calowych. Warto pamiętać, że jednoślady różnych producentów mogą się różnić wymiarami, mimo, że nominalna wielkość ramy jest taka sama. Wynika to ze stosowania innych geometrii w rowerach różnych producentów. Wszelkiego typu tabele i wytyczne powinny więc posłużyć nam wyłącznie za wskazówkę, a nie ostateczny wyznacznik tego, jaki rozmiar będzie dla nas idealny. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o właściwe dopasowanie rozmiaru jednośladu do naszej sylwetki jest więc wybranie się do sklepu oferującego taką możliwość i przymierzenie się ?na żywo? do różnych modeli o różnych wymiarach, a następnie wybór tego, na którym czujemy się najbardziej komfortowo.

Ustalenie budżetu

Jak radzą specjaliści ze sklepu IMMOTION, a dobrej jakości model trekkingowy warto przeznaczyć minimum 1800 zł. W tej cenie jesteśmy już w stanie znaleźć na rynku naprawdę wytrzymałe modele znanych i cenionych producentów takich jak Unibike czy Giant, które z pewnością poradzą sobie zarówno z dużym obciążeniem, jak i z długimi i wymagającymi trasami. Mogą być one jednak nieco cięższe niż ich odpowiedniki z nieco wyższych półek cenowych. Różnica w wadze będzie jednak niewielka. Warto zaznaczyć, że w przypadku rowerów trekkingowych masa nie odgrywa tu aż tak ważnej roli. Znacznie ważniejsze są wytrzymałość modelu i jego funkcjonalność.

Musimy też pamiętać, że zakup znacznie tańszych, niemarkowych modeli wiąże się z ryzykiem zakupu po prostu towaru bardzo słabej jakości. Makrokeszowe modele za kilkaset złotych z pewnością nie wytrzymają długich podróży z w pełni naładowanymi sakwami i mocno obciążonym bagażnikiem, a ich serwisowanie na dłuższą metę będzie po prostu nieopłacalne. Lepszym rozwiązaniem niż kupno taniego modelu, na który możemy sobie w danej chwili pozwolić, jest odłożenie zakupu w czasie do momentu, kiedy uda nam się uzbierać całą kwotę potrzebną na zakup naprawdę dobrego modelu w profesjonalnym sklepie. Unikniemy wówczas dodatkowych wydatków wynikających z konieczności dokładania cały czas do wymiany zużytych czy po prostu nienadających się do jazdy z pełnym obciążeniem części w modelach niemarkowych.

Podstawowy osprzęt: jaką ramę, koła i opony wybrać?

Wiemy już, czy potrzebujemy modelu męskiego czy damskiego i jaki rozmiar ramy oraz kół będzie nam potrzebny. Wiemy też, z jakim wydatkiem musimy się liczyć, chcąc kupić dobry rower turystyczny. Dostępne na rynku modele różnią się jednak między sobą różnymi elementami, z których najważniejsze to przede wszystkim trzy podstawowe części, z których składa się każdy jednoślad, czyli: rama, koła i opony. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze na rynku wersje tych elementów osprzętu i podpowiadamy, czym różnią się one między sobą i kiedy warto wybrać konkretne z nich.

Rama

Ramy jednośladów wykonuje się dziś z trzech typów materiałów. Najtańsze z nich to modele stalowe, które są bardzo wytrzymałe i świetnie tłumią wstrząsy, ale charakteryzują się wyższym ciężarem i mogą ulegać korozji. W przypadku trekkingów rama stalowa niepotrzebnie zwiększy jednak tylko wagę jednośladu, dlatego też odpowiednich modeli powinniśmy szukać albo pośród tych wyposażonych w najlżejsze, ale też najdroższe ramy wykonane z karbonu, albo w ramy aluminiowe. To one najczęściej wykorzystywane są w modelach ze średniej półki ? z jednej strony są znacznie lżejsze niż stalowe, z drugiej natomiast o wiele tańsze niż karbonowe, a przy tym zachowują dużą wytrzymałość i w połączeniu z odpowiednimi amortyzatorami radzą sobie z tłumieniem drgań.

Koła

Wiemy już, że w modelach trekkingowych występują koła 28? i ten rozmiar jest najczęściej spotykany. Opcje z innymi rozmiarami kół należą do rzadkości.Większe koła oznaczają mniejszy kąt przy najeżdżaniu na przeszkody, co z kolei oznacza, że wstrząsy wywołane jazdą po wyboistym terenie nie są aż tak odczuwalne jak w przypadku kół o mniejszej średnicy. Dodatkowo większe koła dają nam większą stabilność podczas jazdy.

Opony w rowerze trekkingowym - jakie wybrać?

Opony w rowerze trekkingowym muszą być dostosowane do Twojego stylu jazdy i nawierzchni, po której model trekkingowy będzie jeździł najczęściej. Opony z agresywnym bieżnikiem są przeznaczone na nawierzchnie nieutwardzone, wyboiste, jednym słowem - po prostu trudne.

Opony z bieżnikiem semi-slick są rozwiązaniem pośrednim między oponą całkiem gładką jak w rowerze miejskim a oponą z agresywnym bieżnikiem. Na dłuższą trasę trekkingowcem możesz wziąć ze sobą zapasową oponę zwijaną - są niestety droższe od tradycyjnych opon drutowych. Jednak w razie mocnego przecięcia opony tylko wymiana całej na nową może mieć sens. Ich zaletą jest lekkość i łatwość zapakowania.

Rower trekkingowy Giant Argento

Sakwy

Kluczowym elementem wyposażenia modelu trekkingowego są sakwy, do których możemy spakować cały niezbędny nam podczas wyjazdu bagaż. Aby były one jak najbardziej funkcjonalne i mogły pełnić swoją rolę w każdych warunkach atmosferycznych powinny być nie tylko trwałe, lecz również wodoodporne i wodoszczelne. Oznacza to, że nie wystarczy, by zostały wykonane z nieprzepuszczającego wilgoci i wody materiału ? koniecznie powinny mieć również odpowiednio zabezpieczone i podklejone szwy, aby woda nie mogła przedostać się do wnętrza także przez otwory po igle. Dobrym pomysłem jest zakup dwóch dużych sakw montowanych na tylnym bagażniku i dwóch nieco mniejszych, które można zamontować przy przednim widelcu. Dzięki temu zyskujemy bowiem możliwość bardziej równomiernego rozłożenia ciężaru bagażu, co zapobiega przeciążeniu któregoś z kół i dzięki temu nie utrudnia jazdy nawet przy dużej wadze spakowanych przez nas sprzętów i przedmiotów.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rower górski ? kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

Rowerem górskim jeszcze parę lat temu jeździli w zasadzie wszyscy. Niezależnie od tego, czy wybierali się na leśną, czy górską wycieczkę, czy zwyczajnie jechali na zakupy do miasta. Trudno dziwić się tej tendencji, skoro rower górski, to tak naprawdę rower, który bez problemu poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Włącznie z miejskimi, gdzie drogi niekoniecznie są zawsze proste i gładkie jak producenci rowerów miejskich i szosówek by sobie wyo

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych

Giant TCR. Poznaj serię rowerów szosowych

Giant TCR to seria rowerów szosowych, zaprojektowanych z myślą o zachowaniu optymalnej równowagi między lekkością, sztywnością oraz dobrymi właściwościami jezdnymi. Jednoślady te doskonale sprawdzają się zarówno w wymagających warunkach szybkich wyścigów jak i podczas spokojnej niedzielnej przejażdżki szosowej. TCR to seria niezwykle wszechstronna, która stanowi wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich miłośników szosówek. Rowery marki Gi

Rowery dla dzieci ? jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka i czy warto inwestować w droższy model? Sklep Im-Motion podpowiada

Rower dla dziecka to inwestycja, nad którą wielu rodziców zaczyna się zastanawiać już w momencie, gdy dziecko zacznie stabilnie chodzić i biegać, o czym doskonale wiedzą specjaliści ze sklepu Im-Motion. Jednak wybranie odpowiedniego jednośladu dla młodego człowieka potrafi być bardzo skomplikowane i stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Nie wystarczy bowiem powiedzieć, że szuka się dziecięcego rowerka, aby znaleźć ten idealny model. Ważne jest

Przerzutki - poznaj rodzaje i zasady regulacji przerzutek rowerowych oraz wybierz wygodne manetki!

Przerzutki stanowią obecnie tak ważny element każdego roweru, że o konieczności ich posiadania nie trzeba nikogo przekonywać. Bez względu na to, czy poruszamy się po mieście, po szosie, po szutrowych ścieżkach, czy może szalejmy na górskich szlakach, przerzutki rowerowe ułatwiają jazdę w każdych warunkach. O ile profesjonalni kolarze wiedzą o tym elemencie układu napędu rowerowego naprawdę wiele, o tyle osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z

Giant Reign. Czym się wyróżnia?

Giant Reign to seria rowerów górskich renomowanej tajwańskiej marki, które idealnie sprawdzają się na szczególnie trudnych trasach. Pojazdy te doskonale radzą sobie zarówno podczas jazdy w bike parku, jak i w trakcie wyścigów enduro. Jednoślady Reign wyróżniają się zmodernizowaną geometrią, wysokiej klasy aluminiową ramą oraz wydajnym zawieszeniem, zapewniając komfortową kontrolę nawet w wyjątkowo agresywnym terenie. Rowery marki Giant znaleźć mo

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Gravel Giant

Gravel Giant to rower dla osób, które poszukują uniwersalnego i wytrzymałego pojazdu. Jednoślady tego typu należą do najciekawszych propozycji w ofercie tej marki, ponieważ doskonale sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Na rowerze gravelowym z powodzeniem możesz jeździć w wyścigach przełajowych, wyruszać w wielogodzinne trasy w terenie oraz pokonywać codzienne dojazdy na trudnych drogach. Wiele tego typu jednośladów dostępnych jest w o

Rower crossowy ? jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

Rowery crossowe to jedne z typów rowerów sportowych szeroko rozpowszechnionych jako rowery rekreacyjne. Ze względu na ich dostosowanie do jazdy po utwardzonych drogach doskonale wypełniają rolę pojazdu codziennego zastosowania, stanowiąc realną alternatywę dla cięższych rowerów trekkingowych i miejskich. Ich uniwersalność sprawia, że każdy rowerzysta z łatwością opanuje jazdę crossem, a pewne cechy sportowe pozwolą na okazjonalne starty w lokalny

Rowery męskie Giant

Rowery męskie Giant stanowią znaczną część oferty tej znanej firmy. Na asortyment marki składają się zarówno uniwersalne jednoślady, jak i te projektowane specjalnie dla mężczyzn. Niektóre modele przystosowane są rekreacyjnej jazdy codziennej, podczas gdy inne sprawdzają się doskonale podczas wyczynowych aktywności. Giant oferuje rowerzystom jednoślady praktycznie każdego typu, a wiele z nich znaleźć można w Immotion.

Specialized Allez. Poznaj TOP-owe modele

Specialized Allez to gama nowoczesnych rowerów szosowych, w której znaleźć można wiele interesujących jednośladów. Pierwsze modele z tej serii pojawiły się jeszcze pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, a obecnie należą do najpopularniejszych dwukołowców w swojej klasie. Rowery z serii Allez przeznaczone są zarówno dla zawodowych kolarzy, jak i amatorów. Pojazdy marki Specialized z tej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.