HomePowrót

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

03/07/2019 11:00:00

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o rozwiązywaniu konkretnych problemów. Jedną z branż, które dzięki specjalizacji rozwijają się najbardziej dynamicznie, jest branża rowerowa.

Spis treści
Rodzaje i rozmiary
Oznaczenia w różnych systemach
Rodzaj ogumienia a typ roweru
Budowa. Jakimi parametrami się kierować przy wyborze?

Jakie rodzaje i rozmiary opon rowerowych są dostępne w specjalistycznych sklepach? Poznaj systemy oznaczeń

Aktualnie standardem na rynku jest wiele typów rowerów, a co za tym idzie wiele rodzajów i rozmiarów opon oznaczanych zgodnie z różnymi systemami. Górskie, trekkingowe, szosowe, przełajowe, elektryczne, miejskie, fatbike. Każdy typ to inne przeznaczenie, specyfikacja techniczna, waga i rozmiar kół. Do każdego typu jednośladu produkowane są inne opony, które dodatkowo są zróżnicowane ze względu na szerokość, mieszanki gumy, różnego rodzaju wzmocnienia oraz bieżniki odpowiednie na różne warunki atmosferyczne i typy tras. Jak dokonać prawidłowego wyboru? Zanim dokonamy zakupu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, w tym:

  • rodzaj roweru,
  • rozmiar koła,
  • przeznaczenie,
  • teren w jakim jeździmy.

Rozmiary opon rowerowych

Aktualnie na rynku znajdziemy szeroki wybór opon w rozmiarach od 10 do 29 cali. W tym zakresie znajdziemy opony zarówno do małego, dziecinnego roweru, jak i do jednośladów dla dorosłych. Rozmiar opony jest ściśle związany z rozmiarem obręczy. Zanim zabierzemy się za wybór szerokości opony, rodzaju bieżnika i mieszanki gumy, musimy wiedzieć, na jaką średnicę koła poszukujemy ogumienia. Dzięki globalizacji branży rowerowej oznakowanie rozmiarów opon zostało w większości przypadków ujednolicone. Najczęstszą praktyką jest oznaczanie w calach. Mimo to nadal możemy spotkać oznaczenia w innych systemach, takich jak system francuski, system ETRTO czy oznakowanie w milimetrach. Jak się w tym odnaleźć?

Cale

Najczęściej stosowana, znana w niemal każdym kraju jednostka rozmiaru opon. Kupując ogumienie rowerowe, niezależnie od producenta, możemy być pewni, że znajdziemy na nich oznaczenie w calach. Może ono wyglądać następująco: 27,5x2,1. W takim przypadku 27,5 to średnica opony/obręczy koła, a 2,1 to szerokość opony. Jeden cal to 2,54 cm.

System francuski

Francuski system oznaczania opon jest najbardziej rozbudowany ? składa się z liczb i litery. Oznaczenie w systemie francuskim może wyglądać następująco: 700x38 C, gdzie 700 to wymiar zewnętrznej średnicy opony podany w milimetrach, a 38 to szerokość zewnętrzna opony podana w milimetrach. Litera w systemie francuskim to oznaczenie rozpiętości opony (im niższa litera alfabetu, tym mniejsza rozpiętość).

Standard ETRTO

Skrót ETRTO pochodzi od angielskiej nazwy European Tyre and Rim Technical Organisation. Standard. ETRTO jest owocem współpracy przedstawicieli branży rowerowej i oponiarskiej, która miała miejsce w latach 60. XX wieku. Standard miał na celu ujednolicenie oznaczenia rozmiarów opon w Europie. Aktualnie tego typu oznaczenie można najczęściej znaleźć w rowerach trekkingowych. Oznaczenie w standardzie ETRTO może wyglądać następująco: 622-47, gdzie 622 to średnica wewnętrzna opony podana w milimetrach, a 47 to szerokość zewnętrzna opony, również podana w milimetrach.

Rozmiar opony a typ jednośladu

Znając poszczególne systemy, warto sprawdzić, jakie rozmiary opon dostępne są dla poszczególnych typów rowerów. Od czego zależy ich zróżnicowanie i na co należy koniecznie zwrócić uwagę, wybierając ogumienie do jednośladów górskich, szosowych, przełajowych, trekkingowych czy miejskich. Sprawdźcie poniżej.

Rowery górskie

Najbardziej zróżnicowane pod względem wielkości kół są rowery górskie. Nie licząc rozwiązań dedykowanych modelom dziecięcym, możemy w tym przypadku spotkać następujące rozmiary opon i obręczy kół: 26', 27,5' oraz 29'. Rozmiar opony musi odpowiadać rozmiarowi obręczy koła. Najpopularniejszym rozmiarem kół w góralach jest nadal 26 cali. Modele na kołach 29-calowych mają wiele zalet, takich jak płynniejsza jazda, stabilne prowadzenie i pewniejsze pokonywanie przeszkód w ciężkim, górskim lub błotnistym terenie. Te na kołach w rozmiarze 27,5 cali na rynku obecne są stosunkowo niedługo, jednak już uważane są przez wiele osób za złoty środek pomiędzy standardowymi kołami 26' a dużymi - 29'.

Rowery szosowe, przełajowe, trekkingowe i miejskie

Najczęstszym standardem w rowerach szosowych, przełajowych, trekkingowych i miejskich jest rozmiar koła 28 cali. Mimo tej samej średnicy obręczy opony dla podanych typów rowerów różnią się pod wieloma innymi względami, które zależą między innymi od cech charakterystycznych wynikających z ich budowy. Co warto o niej wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru?

Opona rowerowa Specialized Fast Trak 2Bliss Ready

Specjaliści ze sklepu IMMOTION wyjaśniają, jak zbudowana jest opona rowerowa

Drutowa czy zwijana? Z wentylem typu presta czy samochodowym? Szeroka czy wąska? Dedykowana wysokiemu czy niskiemu ciśnieniu? Z jakiej mieszanki? To przykładowe dylematy, przed którymi stajemy przy okazji zakupu opon rowerowych. Wszystkie te parametry są ważne i na ich wybór ma wpływ przede wszystkim przeznaczenie opon, czyli to gdzie i jak często będziemy jeździć. Dowiedzmy się o nich nieco więcej.

Drutowe czy zwijane?

Dwie różnice widoczne na pierwszy rzut oka to waga i cena. Opony drutowe są cięższe i tańsze od zwijanych. W przypadku drutowych rant jest wzmocniony drutem, w przypadku zwijanych - włóknami kevlarowymi. Niewątpliwym plusem tych drugich jest możliwość spakowania na każdy wyjazd - zwinięta opona zajmuje niewiele miejsca. Takiej możliwości nie dają modele drutowe. Jeżeli jednak nie zamierzamy pakować opony do torby oraz nieistotna jest dla nas jej waga, wybór opony z drutem będzie korzystniejszy z finansowego punktu widzenia. Zwijane produkowane są z lepszych jakościowo mieszanek gumy, jednak nie jest to zasadą. Niektóre modele opon występują zarówno w wersji drutowej, jak i zwijanej.

Sugerowane ciśnienie

Każda opona oznaczona jest sugerowanym zakresem ciśnienia, jakie powinno w niej panować. Ciśnienie w istotny sposób wpływa na komfort i efektywność jazdy. Istnieje prosta zasada: im wyższe ciśnienie, tym szybsza jazda, mniejsze absorbowanie wstrząsów i mniejsza przyczepność.

Szerokość opony

Im bardziej wymagająca nawierzchnia, tym szersze opony. Im węższe opony, tym jazda na nich jest szybsza, a panujące w nich ciśnienie - wyższe. Zasadniczo wąskie opony dedykowane są gładkim i niewymagającym powierzchniom, takim jak asfalt i szuter, a opony szersze jeździe w terenie.

Bieżnik opony

Bieżnik ma niebagatelny wpływ na przyczepność i szybkość toczenia. Warto go dobierać, mając na uwadze przeznaczenie, czyli typ terenu, w jakim będziemy jeździć.

Mieszanka gumy

Mieszanka gumy, którą wykorzystano do produkcji opony, ma duży wpływ na jej miękkość, szybkość i trwałość. Na rynku najczęściej spotkamy opony o miękkości 50, 60 i 70, gdzie 50 to największa miękkość a 70 to opony o największej twardości.

Opony bezdętkowe

Opony bezdętkowe to rozwiązanie wymagające zastosowania specjalnej taśmy, wentyli bezdętkowych oraz uszczelniacza. Technologia ta wykorzystywana jest głównie przez kolarzy górskich, szosowych i przełajowych. Niewątpliwymi plusami tego rozwiązania są większa przyczepność (mniejsze wymagane ciśnienie), większa szybkość toczenia oraz większa wytrzymałość na przebicia (uszczelniacz jest w stanie skleić małe przecięcia w oponie). Głównym minusem tego rozwiązania jest trudniejsza wymiana w przypadku większego uszkodzenia niż w przypadku systemu dętka + opona.

Opony zimowe na rower

Niezastąpionym rozwiązaniem na zimowe treningi i wycieczki są opony stworzone z myślą o najcięższych warunkach. To rozwiązanie warte rozpatrzenia dla każdego miłośnika zimowej jazdy. Takie modele produkowane są ze specjalnych mieszanek gumy o maksymalnej przyczepności oraz wyposażone w agresywny bieżnik i kolce, które mają maksymalizować przyczepność w śliskim terenie.

Różnorodność rozwiązań ogumienia rowerowego jest ogromna. Warto dobrze przemyśleć taki zakup, ponieważ inwestycja ta odczuwalnie wpływa na komfort, efektywność, szybkość i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki zróżnicowaniu cenowemu każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyprawy rowerowe: 9 wskazówek, jak się przygotować do wycieczki rowerowej

Wyprawy rowerowe zarówno te po Polsce, jak i poza jej granicami to doskonały sposób na spędzenie wakacji. Jednak do każdej wycieczki, a zwłaszcza tej rowerowej trzeba się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o odpowiedni sprzęt rowerowy, lecz także o naszą kondycję i przygotowanie psychiczne. Nie możemy bowiem mylić wyprawy rowerowej z niedzielną wycieczką za miasto. Upały, ulewne deszcze, zmęczenie fizyczne, a czasem także psychiczne.

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych

Ceny rowerów. Co na nie wpływa?

Ceny rowerów uzależnione są od wielu czynników. Na koszt jednośladu wpływa zarówno jego rodzaj, jak i jakość wykorzystanych komponentów czy poziom zaawansowania technologicznego zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również popularność i renoma samej marki, a także okres obecności wybranego modelu na rynku oraz czas wprowadzenia go do sprzedaży. Niezależnie od ceny, zawsze warto wybrać rower odpowiednio dopasowany d

Unibike Flash

Unibike Flash to rower crossowy polskiej marki, który łączy w sobie wysoką jakość komponentów, bardzo dobrą żywotność i szereg dodatkowych usprawnień z wyjątkowo atrakcyjną ceną. Niezależnie od konfiguracji model ten posiada zalety typowe dla rowerów crossowych. Sprawdzi się jako wydajny środek transportu na co dzień, a także zwinny i szybki pojazd do wyzwań w terenie. Rowery Unibike dla mężczyzn oraz kobiet można znaleźć w ofercie Immotion.

Giant Propel

Giant Propel to nowoczesne rowery szosowe typu aero, które wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami aerodynamicznymi. Jednoślady te zapewniają bardzo stabilne i precyzyjne prowadzenie, a także gwarantują pożądaną płynność oraz szybkość jazdy. Propel z powodzeniem nadaje się do startu w szosowych wyścigach. Podobnie jak wiele innych rowerów marki Giant, model ten dostępny jest w ofercie Immotion.

Unibike Mission. Co warto widzieć?

Unibike Mission to seria górskich rowerów polskiej firmy Unibike. W segmencie rekreacyjnych jednośladów trudno znaleźć modele o równie dobrych parametrach i efektownym designie. W aktualnym sezonie szczególnie polecane są najnowsze wersje rowerów Unibike z serii Mission, występujące w różnych wariantach konfiguracyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion w tym zakresie.

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o

Opony Specialized. Czym się wyróżniają?

Opony Specialized należą do najbardziej istotnych elementów osprzętu rowerowego tej cenionej marki. Ich wysoka jakość podnosi wygodę i bezpieczeństwo jazdy, stwarzając wygodne warunki poruszania się w różnych warunkach. Odpowiednio dobrane opony mają wpływ na uzyskiwane osiągi, a także ułatwiają pokonywanie nawet najbardziej wymagających terenów. Ogumienie firmy Specialized stanowi podstawę wyposażenia rowerów tego producenta, a wiele zróżnicowan

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Specialized Demo 8

Specialized Demo to seria rowerów górskich, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o kolarzach poszukujących szybkich i funkcjonalnych jednośladów. W najnowszej edycji oznaczonej numerem 8 pojazdy te zyskały dłuższą i bardziej ?płaską? ramę, a także bardziej progresywny charakter zawieszenia. Opracowana przez markę Specialized seria Demo obejmuje kilka modeli rowerów o różnych parametrach, które znaleźć można w ofercie Immotion.