HomePowrót

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

03/07/2019 11:00:00

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o rozwiązywaniu konkretnych problemów. Jedną z branż, które dzięki specjalizacji rozwijają się najbardziej dynamicznie, jest branża rowerowa.

Spis treści
Rodzaje i rozmiary
Oznaczenia w różnych systemach
Rodzaj ogumienia a typ roweru
Budowa. Jakimi parametrami się kierować przy wyborze?

Jakie rodzaje i rozmiary opon rowerowych są dostępne w specjalistycznych sklepach? Poznaj systemy oznaczeń

Aktualnie standardem na rynku jest wiele typów rowerów, a co za tym idzie wiele rodzajów i rozmiarów opon oznaczanych zgodnie z różnymi systemami. Górskie, trekkingowe, szosowe, przełajowe, elektryczne, miejskie, fatbike. Każdy typ to inne przeznaczenie, specyfikacja techniczna, waga i rozmiar kół. Do każdego typu jednośladu produkowane są inne opony, które dodatkowo są zróżnicowane ze względu na szerokość, mieszanki gumy, różnego rodzaju wzmocnienia oraz bieżniki odpowiednie na różne warunki atmosferyczne i typy tras. Jak dokonać prawidłowego wyboru? Zanim dokonamy zakupu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, w tym:

  • rodzaj roweru,
  • rozmiar koła,
  • przeznaczenie,
  • teren w jakim jeździmy.

Rozmiary opon rowerowych

Aktualnie na rynku znajdziemy szeroki wybór opon w rozmiarach od 10 do 29 cali. W tym zakresie znajdziemy opony zarówno do małego, dziecinnego roweru, jak i do jednośladów dla dorosłych. Rozmiar opony jest ściśle związany z rozmiarem obręczy. Zanim zabierzemy się za wybór szerokości opony, rodzaju bieżnika i mieszanki gumy, musimy wiedzieć, na jaką średnicę koła poszukujemy ogumienia. Dzięki globalizacji branży rowerowej oznakowanie rozmiarów opon zostało w większości przypadków ujednolicone. Najczęstszą praktyką jest oznaczanie w calach. Mimo to nadal możemy spotkać oznaczenia w innych systemach, takich jak system francuski, system ETRTO czy oznakowanie w milimetrach. Jak się w tym odnaleźć?

Cale

Najczęściej stosowana, znana w niemal każdym kraju jednostka rozmiaru opon. Kupując ogumienie rowerowe, niezależnie od producenta, możemy być pewni, że znajdziemy na nich oznaczenie w calach. Może ono wyglądać następująco: 27,5x2,1. W takim przypadku 27,5 to średnica opony/obręczy koła, a 2,1 to szerokość opony. Jeden cal to 2,54 cm.

System francuski

Francuski system oznaczania opon jest najbardziej rozbudowany ? składa się z liczb i litery. Oznaczenie w systemie francuskim może wyglądać następująco: 700x38 C, gdzie 700 to wymiar zewnętrznej średnicy opony podany w milimetrach, a 38 to szerokość zewnętrzna opony podana w milimetrach. Litera w systemie francuskim to oznaczenie rozpiętości opony (im niższa litera alfabetu, tym mniejsza rozpiętość).

Standard ETRTO

Skrót ETRTO pochodzi od angielskiej nazwy European Tyre and Rim Technical Organisation. Standard. ETRTO jest owocem współpracy przedstawicieli branży rowerowej i oponiarskiej, która miała miejsce w latach 60. XX wieku. Standard miał na celu ujednolicenie oznaczenia rozmiarów opon w Europie. Aktualnie tego typu oznaczenie można najczęściej znaleźć w rowerach trekkingowych. Oznaczenie w standardzie ETRTO może wyglądać następująco: 622-47, gdzie 622 to średnica wewnętrzna opony podana w milimetrach, a 47 to szerokość zewnętrzna opony, również podana w milimetrach.

Rozmiar opony a typ jednośladu

Znając poszczególne systemy, warto sprawdzić, jakie rozmiary opon dostępne są dla poszczególnych typów rowerów. Od czego zależy ich zróżnicowanie i na co należy koniecznie zwrócić uwagę, wybierając ogumienie do jednośladów górskich, szosowych, przełajowych, trekkingowych czy miejskich. Sprawdźcie poniżej.

Rowery górskie

Najbardziej zróżnicowane pod względem wielkości kół są rowery górskie. Nie licząc rozwiązań dedykowanych modelom dziecięcym, możemy w tym przypadku spotkać następujące rozmiary opon i obręczy kół: 26', 27,5' oraz 29'. Rozmiar opony musi odpowiadać rozmiarowi obręczy koła. Najpopularniejszym rozmiarem kół w góralach jest nadal 26 cali. Modele na kołach 29-calowych mają wiele zalet, takich jak płynniejsza jazda, stabilne prowadzenie i pewniejsze pokonywanie przeszkód w ciężkim, górskim lub błotnistym terenie. Te na kołach w rozmiarze 27,5 cali na rynku obecne są stosunkowo niedługo, jednak już uważane są przez wiele osób za złoty środek pomiędzy standardowymi kołami 26' a dużymi - 29'.

Rowery szosowe, przełajowe, trekkingowe i miejskie

Najczęstszym standardem w rowerach szosowych, przełajowych, trekkingowych i miejskich jest rozmiar koła 28 cali. Mimo tej samej średnicy obręczy opony dla podanych typów rowerów różnią się pod wieloma innymi względami, które zależą między innymi od cech charakterystycznych wynikających z ich budowy. Co warto o niej wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru?

Opona rowerowa Specialized Fast Trak 2Bliss Ready

Specjaliści ze sklepu IMMOTION wyjaśniają, jak zbudowana jest opona rowerowa

Drutowa czy zwijana? Z wentylem typu presta czy samochodowym? Szeroka czy wąska? Dedykowana wysokiemu czy niskiemu ciśnieniu? Z jakiej mieszanki? To przykładowe dylematy, przed którymi stajemy przy okazji zakupu opon rowerowych. Wszystkie te parametry są ważne i na ich wybór ma wpływ przede wszystkim przeznaczenie opon, czyli to gdzie i jak często będziemy jeździć. Dowiedzmy się o nich nieco więcej.

Drutowe czy zwijane?

Dwie różnice widoczne na pierwszy rzut oka to waga i cena. Opony drutowe są cięższe i tańsze od zwijanych. W przypadku drutowych rant jest wzmocniony drutem, w przypadku zwijanych - włóknami kevlarowymi. Niewątpliwym plusem tych drugich jest możliwość spakowania na każdy wyjazd - zwinięta opona zajmuje niewiele miejsca. Takiej możliwości nie dają modele drutowe. Jeżeli jednak nie zamierzamy pakować opony do torby oraz nieistotna jest dla nas jej waga, wybór opony z drutem będzie korzystniejszy z finansowego punktu widzenia. Zwijane produkowane są z lepszych jakościowo mieszanek gumy, jednak nie jest to zasadą. Niektóre modele opon występują zarówno w wersji drutowej, jak i zwijanej.

Sugerowane ciśnienie

Każda opona oznaczona jest sugerowanym zakresem ciśnienia, jakie powinno w niej panować. Ciśnienie w istotny sposób wpływa na komfort i efektywność jazdy. Istnieje prosta zasada: im wyższe ciśnienie, tym szybsza jazda, mniejsze absorbowanie wstrząsów i mniejsza przyczepność.

Szerokość opony

Im bardziej wymagająca nawierzchnia, tym szersze opony. Im węższe opony, tym jazda na nich jest szybsza, a panujące w nich ciśnienie - wyższe. Zasadniczo wąskie opony dedykowane są gładkim i niewymagającym powierzchniom, takim jak asfalt i szuter, a opony szersze jeździe w terenie.

Bieżnik opony

Bieżnik ma niebagatelny wpływ na przyczepność i szybkość toczenia. Warto go dobierać, mając na uwadze przeznaczenie, czyli typ terenu, w jakim będziemy jeździć.

Mieszanka gumy

Mieszanka gumy, którą wykorzystano do produkcji opony, ma duży wpływ na jej miękkość, szybkość i trwałość. Na rynku najczęściej spotkamy opony o miękkości 50, 60 i 70, gdzie 50 to największa miękkość a 70 to opony o największej twardości.

Opony bezdętkowe

Opony bezdętkowe to rozwiązanie wymagające zastosowania specjalnej taśmy, wentyli bezdętkowych oraz uszczelniacza. Technologia ta wykorzystywana jest głównie przez kolarzy górskich, szosowych i przełajowych. Niewątpliwymi plusami tego rozwiązania są większa przyczepność (mniejsze wymagane ciśnienie), większa szybkość toczenia oraz większa wytrzymałość na przebicia (uszczelniacz jest w stanie skleić małe przecięcia w oponie). Głównym minusem tego rozwiązania jest trudniejsza wymiana w przypadku większego uszkodzenia niż w przypadku systemu dętka + opona.

Opony zimowe na rower

Niezastąpionym rozwiązaniem na zimowe treningi i wycieczki są opony stworzone z myślą o najcięższych warunkach. To rozwiązanie warte rozpatrzenia dla każdego miłośnika zimowej jazdy. Takie modele produkowane są ze specjalnych mieszanek gumy o maksymalnej przyczepności oraz wyposażone w agresywny bieżnik i kolce, które mają maksymalizować przyczepność w śliskim terenie.

Różnorodność rozwiązań ogumienia rowerowego jest ogromna. Warto dobrze przemyśleć taki zakup, ponieważ inwestycja ta odczuwalnie wpływa na komfort, efektywność, szybkość i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki zróżnicowaniu cenowemu każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Dobre rowery ? gdzie je kupić i czym się charakteryzują?

?Dobry rower? to pojęcie na tyle niejasne, że każdy może rozumieć pod nim coś innego. Dla jednej osoby będzie to wiekowy składak, który swoje już w życiu przeżył, ale nadal nadaje się do jeżdżenia. Dla innej z kolei na to miano zasługiwać będzie tylko drogi model, wyposażony w osprzęt z najwyższej półki. Jak więc powinniśmy właściwie rozumieć, co ma na myśli osoba proponująca nam zakup ?dobrego roweru?? Jak sprawdzić, czy faktycznie odpowiada on

Rower górski ? kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

Rowerem górskim jeszcze parę lat temu jeździli w zasadzie wszyscy. Niezależnie od tego, czy wybierali się na leśną, czy górską wycieczkę, czy zwyczajnie jechali na zakupy do miasta. Trudno dziwić się tej tendencji, skoro rower górski, to tak naprawdę rower, który bez problemu poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Włącznie z miejskimi, gdzie drogi niekoniecznie są zawsze proste i gładkie jak producenci rowerów miejskich i szosówek by sobie wyo

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Rowery enduro w sklepie IMMOTION ? sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne ?górale? jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przy

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Rowery gravel

Rowery gravel cieszą się coraz większą popularnością. Jednoślady te przystosowane są do jazdy w różnych warunkach, zapewniając niezawodność oraz dużą wygodę prowadzenia. Większość modeli tego typu to pojazdy ze stosunkowo grubymi oponami, pozwalającymi na komfortowe poruszanie się nawet na długich dystansach. Rowery te dostosowują się do warunków otoczenia, dzięki czemu sprawdzają się w praktycznie każdym terenie. Bogaty wybór modeli gravelowych

Rower crossowy Specialized. Czego o nich nie wiesz?

Rower crossowy Specialized to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują uniwersalnego i wielozadaniowego jednośladu. Pojazdy te łączą w sobie zalety modeli trekingowych, szosowych oraz górskich. Konstrukcje crossowe marki Specialized często uznawane są za stricte wyczynowe. Sprawdzają się jednak nie tylko na na ekstremalnych eskapadach, ale także podczas zwykłych miejskich wycieczek i turystycznych podróży. Jednoślady crossowe znajdziesz w of

Męskie modele rowerów górskich ? dowiedz się o nich więcej!

Męski rower górski to bardzo uniwersalny jednoślad. Oprócz ekstremalnych zastosowań sportowych nadaje się on również do turystyki, zabawy oraz jazdy po mieście. Istnieje olbrzymia liczba modeli różniących się od siebie konstrukcją, geometrią ramy czy klasą osprzętu. Ten szeroki wybór sprawia, że możemy wybrać rower idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Za klasyczny rower górski uważa się taki na grubych oponach, z amortyzatorem, mocnymi hamulca