HomePowrót

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

03/07/2019 11:00:00

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o rozwiązywaniu konkretnych problemów. Jedną z branż, które dzięki specjalizacji rozwijają się najbardziej dynamicznie, jest branża rowerowa.

Spis treści
Rodzaje i rozmiary
Oznaczenia w różnych systemach
Rodzaj ogumienia a typ roweru
Budowa. Jakimi parametrami się kierować przy wyborze?

Jakie rodzaje i rozmiary opon rowerowych są dostępne w specjalistycznych sklepach? Poznaj systemy oznaczeń

Aktualnie standardem na rynku jest wiele typów rowerów, a co za tym idzie wiele rodzajów i rozmiarów opon oznaczanych zgodnie z różnymi systemami. Górskie, trekkingowe, szosowe, przełajowe, elektryczne, miejskie, fatbike. Każdy typ to inne przeznaczenie, specyfikacja techniczna, waga i rozmiar kół. Do każdego typu jednośladu produkowane są inne opony, które dodatkowo są zróżnicowane ze względu na szerokość, mieszanki gumy, różnego rodzaju wzmocnienia oraz bieżniki odpowiednie na różne warunki atmosferyczne i typy tras. Jak dokonać prawidłowego wyboru? Zanim dokonamy zakupu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, w tym:

  • rodzaj roweru,
  • rozmiar koła,
  • przeznaczenie,
  • teren w jakim jeździmy.

Rozmiary opon rowerowych

Aktualnie na rynku znajdziemy szeroki wybór opon w rozmiarach od 10 do 29 cali. W tym zakresie znajdziemy opony zarówno do małego, dziecinnego roweru, jak i do jednośladów dla dorosłych. Rozmiar opony jest ściśle związany z rozmiarem obręczy. Zanim zabierzemy się za wybór szerokości opony, rodzaju bieżnika i mieszanki gumy, musimy wiedzieć, na jaką średnicę koła poszukujemy ogumienia. Dzięki globalizacji branży rowerowej oznakowanie rozmiarów opon zostało w większości przypadków ujednolicone. Najczęstszą praktyką jest oznaczanie w calach. Mimo to nadal możemy spotkać oznaczenia w innych systemach, takich jak system francuski, system ETRTO czy oznakowanie w milimetrach. Jak się w tym odnaleźć?

Cale

Najczęściej stosowana, znana w niemal każdym kraju jednostka rozmiaru opon. Kupując ogumienie rowerowe, niezależnie od producenta, możemy być pewni, że znajdziemy na nich oznaczenie w calach. Może ono wyglądać następująco: 27,5x2,1. W takim przypadku 27,5 to średnica opony/obręczy koła, a 2,1 to szerokość opony. Jeden cal to 2,54 cm.

System francuski

Francuski system oznaczania opon jest najbardziej rozbudowany ? składa się z liczb i litery. Oznaczenie w systemie francuskim może wyglądać następująco: 700x38 C, gdzie 700 to wymiar zewnętrznej średnicy opony podany w milimetrach, a 38 to szerokość zewnętrzna opony podana w milimetrach. Litera w systemie francuskim to oznaczenie rozpiętości opony (im niższa litera alfabetu, tym mniejsza rozpiętość).

Standard ETRTO

Skrót ETRTO pochodzi od angielskiej nazwy European Tyre and Rim Technical Organisation. Standard. ETRTO jest owocem współpracy przedstawicieli branży rowerowej i oponiarskiej, która miała miejsce w latach 60. XX wieku. Standard miał na celu ujednolicenie oznaczenia rozmiarów opon w Europie. Aktualnie tego typu oznaczenie można najczęściej znaleźć w rowerach trekkingowych. Oznaczenie w standardzie ETRTO może wyglądać następująco: 622-47, gdzie 622 to średnica wewnętrzna opony podana w milimetrach, a 47 to szerokość zewnętrzna opony, również podana w milimetrach.

Rozmiar opony a typ jednośladu

Znając poszczególne systemy, warto sprawdzić, jakie rozmiary opon dostępne są dla poszczególnych typów rowerów. Od czego zależy ich zróżnicowanie i na co należy koniecznie zwrócić uwagę, wybierając ogumienie do jednośladów górskich, szosowych, przełajowych, trekkingowych czy miejskich. Sprawdźcie poniżej.

Rowery górskie

Najbardziej zróżnicowane pod względem wielkości kół są rowery górskie. Nie licząc rozwiązań dedykowanych modelom dziecięcym, możemy w tym przypadku spotkać następujące rozmiary opon i obręczy kół: 26', 27,5' oraz 29'. Rozmiar opony musi odpowiadać rozmiarowi obręczy koła. Najpopularniejszym rozmiarem kół w góralach jest nadal 26 cali. Modele na kołach 29-calowych mają wiele zalet, takich jak płynniejsza jazda, stabilne prowadzenie i pewniejsze pokonywanie przeszkód w ciężkim, górskim lub błotnistym terenie. Te na kołach w rozmiarze 27,5 cali na rynku obecne są stosunkowo niedługo, jednak już uważane są przez wiele osób za złoty środek pomiędzy standardowymi kołami 26' a dużymi - 29'.

Rowery szosowe, przełajowe, trekkingowe i miejskie

Najczęstszym standardem w rowerach szosowych, przełajowych, trekkingowych i miejskich jest rozmiar koła 28 cali. Mimo tej samej średnicy obręczy opony dla podanych typów rowerów różnią się pod wieloma innymi względami, które zależą między innymi od cech charakterystycznych wynikających z ich budowy. Co warto o niej wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru?

Opona rowerowa Specialized Fast Trak 2Bliss Ready

Specjaliści ze sklepu IMMOTION wyjaśniają, jak zbudowana jest opona rowerowa

Drutowa czy zwijana? Z wentylem typu presta czy samochodowym? Szeroka czy wąska? Dedykowana wysokiemu czy niskiemu ciśnieniu? Z jakiej mieszanki? To przykładowe dylematy, przed którymi stajemy przy okazji zakupu opon rowerowych. Wszystkie te parametry są ważne i na ich wybór ma wpływ przede wszystkim przeznaczenie opon, czyli to gdzie i jak często będziemy jeździć. Dowiedzmy się o nich nieco więcej.

Drutowe czy zwijane?

Dwie różnice widoczne na pierwszy rzut oka to waga i cena. Opony drutowe są cięższe i tańsze od zwijanych. W przypadku drutowych rant jest wzmocniony drutem, w przypadku zwijanych - włóknami kevlarowymi. Niewątpliwym plusem tych drugich jest możliwość spakowania na każdy wyjazd - zwinięta opona zajmuje niewiele miejsca. Takiej możliwości nie dają modele drutowe. Jeżeli jednak nie zamierzamy pakować opony do torby oraz nieistotna jest dla nas jej waga, wybór opony z drutem będzie korzystniejszy z finansowego punktu widzenia. Zwijane produkowane są z lepszych jakościowo mieszanek gumy, jednak nie jest to zasadą. Niektóre modele opon występują zarówno w wersji drutowej, jak i zwijanej.

Sugerowane ciśnienie

Każda opona oznaczona jest sugerowanym zakresem ciśnienia, jakie powinno w niej panować. Ciśnienie w istotny sposób wpływa na komfort i efektywność jazdy. Istnieje prosta zasada: im wyższe ciśnienie, tym szybsza jazda, mniejsze absorbowanie wstrząsów i mniejsza przyczepność.

Szerokość opony

Im bardziej wymagająca nawierzchnia, tym szersze opony. Im węższe opony, tym jazda na nich jest szybsza, a panujące w nich ciśnienie - wyższe. Zasadniczo wąskie opony dedykowane są gładkim i niewymagającym powierzchniom, takim jak asfalt i szuter, a opony szersze jeździe w terenie.

Bieżnik opony

Bieżnik ma niebagatelny wpływ na przyczepność i szybkość toczenia. Warto go dobierać, mając na uwadze przeznaczenie, czyli typ terenu, w jakim będziemy jeździć.

Mieszanka gumy

Mieszanka gumy, którą wykorzystano do produkcji opony, ma duży wpływ na jej miękkość, szybkość i trwałość. Na rynku najczęściej spotkamy opony o miękkości 50, 60 i 70, gdzie 50 to największa miękkość a 70 to opony o największej twardości.

Opony bezdętkowe

Opony bezdętkowe to rozwiązanie wymagające zastosowania specjalnej taśmy, wentyli bezdętkowych oraz uszczelniacza. Technologia ta wykorzystywana jest głównie przez kolarzy górskich, szosowych i przełajowych. Niewątpliwymi plusami tego rozwiązania są większa przyczepność (mniejsze wymagane ciśnienie), większa szybkość toczenia oraz większa wytrzymałość na przebicia (uszczelniacz jest w stanie skleić małe przecięcia w oponie). Głównym minusem tego rozwiązania jest trudniejsza wymiana w przypadku większego uszkodzenia niż w przypadku systemu dętka + opona.

Opony zimowe na rower

Niezastąpionym rozwiązaniem na zimowe treningi i wycieczki są opony stworzone z myślą o najcięższych warunkach. To rozwiązanie warte rozpatrzenia dla każdego miłośnika zimowej jazdy. Takie modele produkowane są ze specjalnych mieszanek gumy o maksymalnej przyczepności oraz wyposażone w agresywny bieżnik i kolce, które mają maksymalizować przyczepność w śliskim terenie.

Różnorodność rozwiązań ogumienia rowerowego jest ogromna. Warto dobrze przemyśleć taki zakup, ponieważ inwestycja ta odczuwalnie wpływa na komfort, efektywność, szybkość i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki zróżnicowaniu cenowemu każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery Giant ? przegląd modeli 2018. Poznaj ceny i nowinki techniczne!

Rowery Giant to jedna z wiodących marek jednośladów rozpoznawana na całym świecie. W ofercie tajwańskiej firmy można znaleźć zarówno jednoślady sprawdzające się na rowerowych mistrzostwach świata, jak i dostosowane do codziennego użytku po różnych rodzajach nawierzchni. Co ważne, ceny poszczególnych modeli zawsze są optymalnie dostosowane do ich jakości. W naszym krótkim przewodniku pokażemy, co oferuje firma Giant w 2018 roku. Przyjrzymy się naj

Akcesoria rowerowe ? przewodnik po (nie)obowiązkowym wyposażeniu rowerowym

Akcesoria rowerowe stanowią konieczne uzupełnienie każdego roweru, a wybór tych najlepszych wcale nie jest łatwy. W zależności od tego, na jakim rowerze jeździmy, nasze potrzeby w tym zakresie mogą być dość zróżnicowane. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre elementy wyposażenia rowerowego są po prostu niezbędne do tego, aby móc się poruszać na jednośladzie bezpiecznie i zgodnie z prawem. Sprawdź, w co musi być wyposażony twój jednoślad, jak przyg

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego kom

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Opony Specialized. Czym się wyróżniają?

Opony Specialized należą do najbardziej istotnych elementów osprzętu rowerowego tej cenionej marki. Ich wysoka jakość podnosi wygodę i bezpieczeństwo jazdy, stwarzając wygodne warunki poruszania się w różnych warunkach. Odpowiednio dobrane opony mają wpływ na uzyskiwane osiągi, a także ułatwiają pokonywanie nawet najbardziej wymagających terenów. Ogumienie firmy Specialized stanowi podstawę wyposażenia rowerów tego producenta, a wiele zróżnicowan

Specialized Demo 8

Specialized Demo to seria rowerów górskich, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o kolarzach poszukujących szybkich i funkcjonalnych jednośladów. W najnowszej edycji oznaczonej numerem 8 pojazdy te zyskały dłuższą i bardziej ?płaską? ramę, a także bardziej progresywny charakter zawieszenia. Opracowana przez markę Specialized seria Demo obejmuje kilka modeli rowerów o różnych parametrach, które znaleźć można w ofercie Immotion.

Marki rowerów ? czy znasz te najpopularniejsze? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

Podstawowym dylematem każdego, kto zastanawia się nad zakupem roweru, jest wybór marki. Wybór nie jest łatwy, a pomóc w tym mogą specjaliści ze sklepu IMMOTION. Działanie przemysłu rowerowego można porównać do branży samochodowej. Dostępnych jest wiele modeli, jednak liczba marek, które rozpoznawalne są przez potencjalnego klienta, jest stosunkowo niewielka. Powód? Tak jak w przypadku samochodów, stworzenie nowej brandu wymaga ogromnej inwestycji

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

Specialized Rockhopper

Specialized Rockhopper to jeden z najciekawszych modeli oferowanych przez popularną amerykańską markę. Producent posiada w swojej ofercie różne warianty tego jednośladu, którego solidna konstrukcja jest szczególnie doceniana przez miłośników jazdy cross-country. Starannie opracowane modele Rockhopper marki Specialized posiada w swojej ofercie Immotion

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnej części rowerowej?

Zakup oryginalnych części rowerowych to nie lada sztuka, biorąc pod uwagę liczbę ich producentów i szerokie spektrum dostępnego na rynku asortymentu. W związku z dużą liczbą sprzedanych modeli łupem oszustów padają najczęściej komponenty do rowerów wyczynowych, pochodzących zwykle ze średniej i wysokiej półki cenowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku modeli tańszych. Komponenty stosowane w tańszych rowerach są zazwyczaj dużo tańsze w porównaniu