HomePowrót

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

11/13/2019 10:00:00

Rower na zimę powinien posiadać konstrukcję, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się w dość trudnych warunkach. Oblodzone i ośnieżone powierzchnie, minusowe temperatury, silny wiatr i częste opady atmosferyczne mogą znacząco uprzykrzyć życie kolarzom. Umiejętny wybór jednośladu może jednak sprawić, że nawet w najmroźniejsze dni jazda pozostanie komfortowa i bezpieczna. Bogatą ofertę rowerów spełniających takie warunki posiada firma Immotion.

Spis treści
Idealny jednoślad na zimę
Elementy wyposażenia
Jak wybrać?
E-bike
Oferta Immotion

Idealny rower na zimę

Wybierając rower na zimę, należy szczególną uwagę poświęć wielu jego komponentom. Niektóre części wymagają dodatkowego zabezpieczenia, podczas gdy inne trzeba całkowicie wymienić na ich trwalsze odpowiedniki. Zimą jednoślad narażony jest na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych, które w konsekwencji utrudniają jazdę i mogą przyczynić się do uszkodzenia roweru.

Opony rowerowe

Wielu rowerzystów ma obawy przed zimową jazdą na standardowym ogumieniu. Główną przyczyną jest wszechobecna wilgoć oraz sól na drogach, które mogą zniszczyć opony jednośladu. Zimową jazdę znacząco utrudniają również mrozy i lód, a także padający i zalegający śnieg. Aby cieszyć się rowerem nawet w najmroźniejsze dni, warto zorganizować sobie model z odpowiednim ogumieniem. Zapaleni cykliści często posiadają nawet kilka kompletów, które sprawdzają się podczas jazdy w terenie lub po szosie. Szkoda niszczyć je w trudnych warunkach zimowych. Wówczas kluczowe dla komfortu jazdy jest przede wszystkim zapewnienie optymalnej przyczepności. Nie każdy typ ogumienia sprawdza się w takich okolicznościach. Na śniegu najlepiej radzą sobie opony terenowe, posiadające stosunkowo agresywny bieżnik. Jeżeli przyczepność jest bardzo słaba, można ją nieco poprawić poprzez redukcję ciśnienia. Należy to zrobić w taki sposób, aby możliwie jak największy obszar stykał się z asfaltem. Szczególnej ostrożności wymagają podjazdy pod krawężniki, co przy niskim ciśnieniu może uszkodzić felgę, oponę lub dętkę.

Wycieczka rowerowa zimą

Elementy wyposażenia rowerowego na zimę

Zimą niezwykle ważnym elementem roweru jest siodełko. Z racji niskich temperatur podstawowe siodełka mogą być po prostu ?zimne? odczuciu, dlatego lepiej unikać standardowych modeli wykonanych z plastiku. Warto natomiast wybrać siodełko z miękkim i dającym dodatkowe ciepło. Z takiego rozwiązania na co dzień korzystają podróżnicy, którzy zimą muszą radzić sobie z największymi mrozami w różnych rejonach świata. Nieco mniej istotne są hamulce zimowego roweru, które powinny być możliwie najprostsze. W takich warunkach trudno osiągać zawrotne prędkości, jednak trudne warunki mogą wymagać od nas szybkiej reakcji, przez co skuteczność tego elementu jest bardzo istotna. Dobrym rozwiązaniem jest także hamulec wewnętrzny. Zimą przyda się natomiast dobre oświetlenie, które zwiększa bezpieczeństwo jazdy po zmroku. Pod wpływem mrozu zużycie baterii jest szybsze, dlatego warto wozić ze sobą zapasowe. W rowerze przeznaczonym do zimowych podróży powinny znajdować się także metalowe pedały, najlepiej platformowe ze specjalnymi wypustkami. Utrzymują one obuwie w miejscu, a jednocześnie nie wymagają spinania z butami na stałe. Nieodzownym elementem wyposażenia są także błotniki, o których nie wolno zapomnieć.

Jaki rower na zimę wybrać?

To, jaki rower na zimę wybierzesz, powinno być uzależnione od charakterystyki terenu, w którym użytkowany będzie jednoślad. W tym okresie roku większość rowerzystów wyrusza na delikatnie nachylone szutry, unikając tych stromych. Wiele zależy od preferowanego poziomu intensywności. Rower warto więc odpowiednio przygotować do jazdy zimowej i zadbać o jego nienaganną kondycję. Zimą unikać jazdy zwykłym pojazdem szosowym. Przy silnym wietrze osiągnięcie nim komfortowej prędkości jest bardzo trudne, nawet przy zastosowaniu wielu windstopperów. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać jednoślady elektryczne. Rowery posiadające wspomaganie tego typu są wyjątkowo łatwe w użyciu, a przy tym niemal bezobsługowe. Z punktu widzenia użytkownika dają wrażenie lekkiej i szybkiej jazdy, co ma szczególne znaczenie w warunkach zimowych. Wybierając model korzystający z oryginalnego napędu zyskać można pewność, że jednoślad doskonale poradzi sobie z mrozem, śniegiem i wilgocią.

Rower elektryczny zimą

Użytkowanie roweru elektrycznego zimą wymaga pewnej praktyki oraz zmiany części nawyków wyrobionych podczas poprzednich sezonów. Pod wieloma względami eksploatacja jednośladu odbiega od tej, która ma miejsce w cieplejszym okresie roku. Na śniegu traci się bowiem przyczepność koła napędowego, co zwiększa ryzyko utraty panowania nad pojazdem.

Przygotowanie e-bike'a

Rower elektryczny wymaga odpowiedniego przygotowania przed sezonem zimowym. Przeglądu wymagają przede wszystkim nieelektryczne elementy, które występują także w zwykłych modelach. Dotyczy to głównie przerzutek, kasety, łańcucha, hamulców i amortyzacji. Warto zakonserwować te części, rozpoczynając prace od czyszczenia. W ten sposób uchronić można pojazd przed zużyciem. Najlepiej wykorzystać do czyszczenia wydajne odtłuszczacze, dzięki którym usunąć da się smar, błoto, sól oraz inne potencjalne źródła rozwoju korozji. Wysuszony napęd wystarczy przetrzeć szmatką i przeprowadzić smarowanie. Kasetę i łańcuch warto poddać demontażowi i wykąpać w środkach do usuwania pozostałości starego smaru. Nałożenie nowego środka smarującego pozwoli na uzyskanie cichego i bezproblemowego działania układu. Odpowietrzenia mogą natomiast potrzebować hydrauliczne hamulce tarczowe. W przypadku podejrzanie miękkich klamek i spadku siły hamowania, warto pomyśleć o wymianie płynu hamulcowego. Usługi serwisowe oferuje firma Immotion. Jeżeli nie czujesz się na siłach wykonać działania te samodzielnie, zwróć się o pomoc w jednym z naszych punktów stacjonarnych.

Obsługa części elektrycznych

W zimie elementy elektryczne roweru mogą wymagać nieco większej uwagi. Należy przede wszystkim unikać doprowadzania do pełnego rozładowania baterii. Zimą nie powinno się pozostawiać w rowerze całkowicie wykorzystanego akumulatora, a zamiast tego od czasu do czasu go podładować. Na mrozie baterie e-bike'ów są w stanie utrzymać optymalną temperaturę pracy. Jeżeli jednak akumulator zostanie pozostawiony w garażu lub schowku przy minusowej temperaturze, może to doprowadzić do spadku wydajności i uszkodzenia sprzętu. Zimą lepiej wymontować baterię z roweru i po prostu zabierać ze sobą do domu, przechowując ją w temperaturze pokojowej. Po zakończeniu sezonu dobrym rozwiązaniem może być wymontowanie akumulatora i sprawdzenie stanu styków elektrycznych. W sprzedaży znaleźć można środki do ich czyszczenia, dzięki którym elementy przewodzące prąd zabezpieczone zostaną przed osadami zakłócającymi przepływ energii elektrycznej.

Oferta Immotion

Immotion to sieć specjalistycznych sklepów i serwisów rowerowych. Prowadzimy sprzedaż zarówno jednośladów, jak i sprzętu dodatkowego oraz akcesoriów. Posiadamy również wypożyczalnię rowerów. Nasz asortyment obejmuje produkty najlepszych marek, pośród których nietrudno znaleźć firmy znane na całym światowym rynku. W ofercie Immotion z pewnością znajdziesz interesujących propozycji, które sprawdzą się podczas zimowej eksploatacji jednośladu.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Kaski rowerowe ? wybierz właściwy model

Kask rowerowy, dostępny w ofercie sklepu IMMOTION, w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z głównych atrybutów każdego szanującego swoje zdrowie i życie wielbiciela dwóch kółek. Jednak jeszcze dekadę temu próżno było szukać na parkowych ścieżkach lub miejskich chodnikach osób w kaskach. Ochronne nakrycie głowy było traktowane jako coś zarezerwowanego dla zawodowych kolarzy i dzieci. Co ciekawe, obowiązek chronienia głowy przez kolarzy startu

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Giant Anthem. Co musisz wiedzieć?

Giant Anthem to seria rowerów górskich, które należą do najciekawszych jednośladów MTB w swojej klasie. Pojazdy te wyróżniają się zoptymalizowaną konstrukcją, zapewniającą doskonałą zwrotność i szybkość podczas zjazdów i charakteryzują się doskonałymi właściwościami podczas podjazdów. Modele z serii Anthem są komfortowe i stabilne, dzięki czemu idealne sprawdzają się na trudnych technicznie trasach. Rowery marki Giant znaleźć można w ofercie Immo

Rowery szosowe Specialized - wybierz najlepszy model dla siebie

Rowery szosowe Specialized to przewaga już na linii startu. Wyjątkowo lekkie i jednocześnie szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe. Zostały zaprojektowane by dać Ci to co najlepsze w sporcie. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i rekomendowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych rowerzystów. Rowery te mają swoje specjalne przeznaczenie, stworzone po to by osiągnąć zawrotne prędkości i jednocześnie zachowaj najlepszą wydajność jazdy. D

Rowery Specialized ? poznaj historię marki i modele rowerów Specialized

Rowery Specialized Bicycle Components pojawiają się jako pierwsze na mecie w ogólnoświatowych wyścigach kolarskich. Wśród kolarzy górskich, ceniących tę markę, najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem jest mistrz świata w maratonie MTB Jarosław Kulhavy. Marka jest także chętnie wybierana przez profesjonalne ekipy kolarskie, takie jak Bora-Hansgrohe czy QuickStep Floors.

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach