HomePowrót

Konserwacja roweru na zimę – poprawne czyszczenie i smarowanie części ruchomych

Konserwacja roweru na zimę – poprawne czyszczenie i smarowanie części ruchomych

10/24/2019 11:07:05

Sezon rowerowy już się kończy i należy pomyśleć o odpowiedniej konserwacji swojego sprzętu na zimę. Chociaż pogoda w grudniu, styczniu i lutym z roku na rok jest coraz cieplejsza, na ulicach polskich miast wciąż nie spotkamy zbyt wielu kolarzy w tych miesiącach. Zanim zniesiesz swój pojazd do piwnicy lub garażu, zadbaj o jego stan techniczny. Odpowiednie wyczyszczenie i nasmarowanie ruchomych części pozwoli zaoszczędzić przykrych niespodzianek na wiosnę.

Spis treści:
Gruntowne czyszczenie roweru
Zabezpieczanie ruchomych części przed korozją

Konserwację roweru na zimę zacznij od gruntownego czyszczenia. Brud pozostawiony na sprzęcie przez kilka miesięcy obniża żywotność pojazdu

W trakcie sezonu nie zawsze mamy czas, aby kompleksowo zadbać o swój rower. Pobieżne wytarcie zabrudzeń z ramy czy naoliwienie łańcucha wystarcza tylko na krótką chwilę. Co najmniej raz lub dwa razy do roku należy przeprowadzić konserwację jednośladu. Najlepiej to zrobić na zimę, po skończonym sezonie. Naturalnie częstotliwość renowacji i gruntownego doczyszczania zależy oczywiście od eksploatacji i typu sprzętu – o swój jednoślad bardziej muszą dbać kolarze górscy czy crossowi od amatorów miejskich przejażdżek. Bez wątpienia jednak nie należy lekceważyć wagi regularnych konserwacji i przeglądów – dzięki nim w porę zauważysz drobne usterki zanim zdążą przerodzić się w poważne uszkodzenia takie jak np. pęknięcie ramy.

Przygotowania

Zacznij od zdjęcia wszystkich akcesoriów i elementów ruchomych. Bagażnik, koszyk na bidon czy błotniki myje się o wiele wygodniej, gdy nie są przymocowane na stałe do roweru. Po skończeniu konserwacji będzie je można założyć z powrotem. Rowerową elektronikę taką jak GPS czy lampy z bateriami lepiej jest przechować osobno w domu, szczególnie, jeśli jednoślad zamierzasz pozostawić w zimie na zewnątrz. Zdejmij też od razu łańcuch. Dzięki temu nie dostanie się do niego piach w trakcie mycia ramy.

Rama roweru, koła, kierownica i siodełko

Ramę wraz z widelcem oraz koła i pedały myjemy na mokro. Od myjki ciśnieniowej lepszy będzie zestaw szczotek, miska z wodą i profesjonalnym płynem czyszczącym. W trakcie szorowania omijaj okolice łożysk – piast, sterów przy kierownicy i suportu. Nawet najmniejsze drobiny piachu, które się tam dostaną wraz z wodą, będą później działały niczym papier ścierny na wrażliwe elementy. W trakcie mycia obręczy koła, sprawdź od razu, czy naciąg szprych jest właściwy.

Kierownicę z kolei najlepiej jest czyścić tylko lekko zwilżoną szmatką. Niektóre modele mają gąbkową powłokę, która po wchłonięciu nadmiernej ilości wody może się potem odkształcić. Na zwiększoną uwagę zasługują także manetki i dźwignie hamulcowe. Przy ich pielęgnacji zachowaj ostrożność, aby nieumyślnie nie wtłoczyć brudu do środka pancerzy, które chronią linki przerzutkowe i hamulcowe. Jeśli tak się stanie, w zasadzie cały układ trzeba przeczyścić i nasmarować albo trzeba będzie wymienić na nowy.

Po wykonaniu tych czynności zdejmij sztycę z siodełkiem i dokładnie przetrzyj jarzmo. Zwróć uwagę, aby do rury podsiodłowej nie nakapała woda. Rama roweru w większości modeli jest chroniona specjalną powłoką jedynie od zewnątrz, dlatego wilgoć wewnątrz rur będzie korodować. Przed zabraniem się za czyszczenie układu napędowego, osusz z grubsza wszystkie umyte części szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Układ napędowy

Łańcuch, mechanizm korbowy, pedały, wózek przerzutki i przekładnie to najważniejsze, a zarazem najbardziej narażone na uszkodzenia części w całym rowerze, dlatego do ich konserwacji należy podejść bardzo starannie. Łańcuch najlepiej zanurzyć na kilkadziesiąt minut w misce z preparatem odtłuszczającym, a następnie dobrze wyszczotkować. Sprawdza się też popularne „szejkowanie”: do plastikowej butelki włóż łańcuch, zalej go płynem, a po zakręceniu korka energicznie wstrząsaj pojemnikiem przez ok. minutę i odstaw na chwilę, aby drobinki brudu osiadły na dno.

Podobnie postąp z kasetą i korbą. Wszystkie tryby dokładnie wyszczotkuj, żeby wydłubać spomiędzy zębatek zmieszany ze smarem piach. Warto też pokusić się o rozkręcenie kółka tylnej przerzutki, gdyż zbiera się tam zazwyczaj dużo brudu. Po wykonaniu tych czynności należy zebrać większość płynu szmatką i pozostawić do wyschnięcia.

Preparaty do czyszczenia

Na rynku dostępnych jest wiele dobrych preparatów, warto abyś zaopatrzył się zarówno w uniwersalny środek, którym umyjesz ramę, mostek i metalowe części kół, jak i płyn odtłuszczający na bazie np. benzyny ekstrakcyjnej do trybów, przerzutek i łańcucha. Odradza się używać silnych detergentów, które mogłyby wejść w reakcję z powłokami antykorozyjnymi (np. rozpuszczalniki nitro). Czyszczenie zewnętrznych hamulców należy natomiast przeprowadzić bez użycia środków chemicznych, zwłaszcza tych na bazie ropy, gdyż mogłyby one naruszyć strukturę klocków hamulcowych lub inne ogumienie.

Rower nad rzeką w Amsterdamie

Konserwacja roweru na zimę obejmuje uzupełnienie smaru lub oleju we wszystkich łożyskach oraz zabezpieczenie innych ruchomych elementów przed korozją. Potem możesz już przygotować pojazd do kilkumiesięcznego odpoczynku

Nawet najlepszy sprzęt wymaga okresowego serwisowania, który powinien przeprowadzić profesjonalny mechanik. Jeżeli jednak od ostatniego przeglądu nie minęło sporo czasu, a Twój rower nadal ma się dobrze, konserwację najważniejszych elementów na zimę możesz przeprowadzić samodzielnie. Wymaga to oczywiście pewnej smykałki do majsterkowania i posiadania odpowiednich narzędzi. Szczególnie ważne jest, żeby używać kluczy i śrubokrętów dopasowanych rozmiarem do wielkości gwintu czy śruby. Operowanie zbyt małymi lub zbyt dużymi numerami, może wypaczyć delikatne elementy metalowe i przy kolejnej konserwacji trzeba je będzie wymienić na nowe.

Układ napędowy i przerzutki

Zacznij od zapięcia i założenia z powrotem łańcucha. Następnie równomiernie nasmaruj cały łańcuch płynnym olejem do napędu rowerowego. Dozuj jedną kroplę na każde ogniwo, nadmiar zbierz suchą szmatką i kilkanaście razy zakręć pedałami, by olej dostał się w każde miejsce. Po godzinie ostatnią czynność można powtórzyć. Trybów nie smaruj, możesz natomiast zaaplikować odrobinę preparatu na tylną przerzutkę w miejscu punktów obrotu. Konserwacja linek (części pod pancerzami) nie jest obowiązkowa, więc jeśli nie dysponujesz dużą ilością czasu, możesz ten etap pominąć.

Łożyska

Nieco więcej pracy wymaga poprawna konserwacja pozostałych elementów ruchomych jednośladu. Na uwagę zasługują stery, piasty i suport. Jeśli dwie ostatnie z nich są w formie pakietu, nic nie musisz robić. Nieco starsze rozwiązania oparte są natomiast na w pełni rozbieralnych zestawach. Co do zasady, łożysk maszynowych się nie smaruje, natomiast te klasyczne kulkowe wymagają potraktowania stałym smarem. W obu wypadkach wszystkie części należy delikatnie zdemontować i dokładnie wytrzeć do sucha. Niektórzy eksperci polecają jednak nałożyć cieniutką warstwę smarowidła na miski łożysk maszynowych, dzięki czemu zwiększy się ich odporność na wilgoć. Stery wymagają ponownego nasmarowania po przejechaniu ok. 2000 km. Obowiązują tutaj podobne zasady jak przy piastach. Pamiętaj, by po założeniu wszystkich elementów z powrotem kilkukrotnie obrócić obręczą koła i pokręcić na boki kierownicą, by rozłożyć równomiernie smar w tulejach. Warto przy tym sprawdzić jakość zaciśnięcia gwintów – stuki przy poruszaniu (piasty) lub napieraniu na kierownicę (stery) mogą świadczyć o luzach.

Poprawnie umyty i zakonserwowany rower należy zabezpieczyć ochraniaczem wykonanym z materiału przepuszczającego powietrze i schować do piwnicy lub schowka. Odradza się trzymać jednoślad na zewnątrz w trakcie zimy ze względu na wilgoć i zmieniające się warunki atmosferyczne. Jeżeli jednak jesteś zmuszony pozostawić swój sprzęt np. na balkonie, dodatkowo opakuj go nieprzemakalna folią.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery Damskie Giant - 5 Modeli!

Rowery damskie Giant obejmują znaczną część asortymentu tego uznanego producenta. Marka posiada w swojej ofercie serie jednośladów specjalnie opracowywanych z myślą o spełnieniu potrzeb aktywnych kobiet. Rowery te odpowiadają różnym aspiracjom i celom rowerzystek. Część modeli przystosowana została do codziennej jazdy, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o sportowej rywalizacji.

Kaski rowerowe dla dzieci - zadbaj o bezpieczeństwo malucha!

Kaski rowerowe dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo. Rower, łyżworolki i deskorolka mogą być dla dzieci doskonałym sposobem na ćwiczenia, rozwinięcie silnej kontroli motorycznej, czy zużycie nadmiaru energii. Poza tym, gwarantują doskonałą zabawę. Oczywiście tylko wtedy, gdy używa się ich z najwyższą ostrożnością i zdrowym rozsądkiem pod odpowiednim nadzorem dorosłych - to oni są odpowiedzialny za be

Męskie modele rowerów górskich – dowiedz się o nich więcej!

Męski rower górski to bardzo uniwersalny jednoślad. Oprócz ekstremalnych zastosowań sportowych nadaje się on również do turystyki, zabawy oraz jazdy po mieście. Istnieje olbrzymia liczba modeli różniących się od siebie konstrukcją, geometrią ramy czy klasą osprzętu. Ten szeroki wybór sprawia, że możemy wybrać rower idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Za klasyczny rower górski uważa się taki na grubych oponach, z amortyzatorem, mocnymi hamulca

Konserwacja roweru na zimę – poprawne czyszczenie i smarowanie części ruchomych

Sezon rowerowy już się kończy i należy pomyśleć o odpowiedniej konserwacji swojego sprzętu na zimę. Chociaż pogoda w grudniu, styczniu i lutym z roku na rok jest coraz cieplejsza, na ulicach polskich miast wciąż nie spotkamy zbyt wielu kolarzy w tych miesiącach. Zanim zniesiesz swój pojazd do piwnicy lub garażu, zadbaj o jego stan techniczny. Odpowiednie wyczyszczenie i nasmarowanie ruchomych części pozwoli zaoszczędzić przykrych niespodzianek na

Jak dobrać rower? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc

Rowery dla chłopców – sprawdź ofertę tanich modeli górskich i nie tylko!

Rowery dla chłopców to kategoria jednośladów, w której znajdziemy szeroki wybór marek, modeli, kolorów, osprzętu, rozmiarów kół i rozmiarów ram rowerów dla chłopców. W XXI wieku rozwój, nowe technologie i specjalizacja zmieniły niemal każdą branżę. Jedną z nich jest branża rowerowa. To właśnie ten rozwój umożliwia zakup modelu który będzie stanowił dla dziecka nie tylko system dwóch kółek do nauki trzymania równowagi, ale także będzie dawał realn

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach

Rowery dla dzieci – jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka i czy warto inwestować w droższy model? Sklep Im-Motion podpowiada

Rower dla dziecka to inwestycja, nad którą wielu rodziców zaczyna się zastanawiać już w momencie, gdy dziecko zacznie stabilnie chodzić i biegać, o czym doskonale wiedzą specjaliści ze sklepu Im-Motion. Jednak wybranie odpowiedniego jednośladu dla młodego człowieka potrafi być bardzo skomplikowane i stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Nie wystarczy bowiem powiedzieć, że szuka się dziecięcego rowerka, aby znaleźć ten idealny model. Ważne jest

Nowy sklep immotion

Zapraszamy do naszego nowego sklepu

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row