Rower na zimę powinien posiadać konstrukcję, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się w dość trudnych warunkach. Oblodzone i ośnieżone powierzchnie, minusowe temperatury, silny wiatr i częste opady atmosferyczne mogą znacząco uprzykrzyć życie kolarzom. Umiejętny wybór jednośladu może jednak sprawić, że nawet w najmroźniejsze dni jazda pozostanie komfortowa i bezpieczna. Bogatą ofertę rowerów spełniających takie warunki posiada firma Immotion.
Spis treści
Idealny jednoślad na zimę
Elementy wyposażenia
Jak wybrać?
E-bike
Oferta Immotion
Idealny rower na zimę
Wybierając rower na zimę, należy szczególną uwagę poświęć wielu jego komponentom. Niektóre części wymagają dodatkowego zabezpieczenia, podczas gdy inne trzeba całkowicie wymienić na ich trwalsze odpowiedniki. Zimą jednoślad narażony jest na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych, które w konsekwencji utrudniają jazdę i mogą przyczynić się do uszkodzenia roweru.
Opony rowerowe
Wielu rowerzystów ma obawy przed zimową jazdą na standardowym ogumieniu. Główną przyczyną jest wszechobecna wilgoć oraz sól na drogach, które mogą zniszczyć opony jednośladu. Zimową jazdę znacząco utrudniają również mrozy i lód, a także padający i zalegający śnieg. Aby cieszyć się rowerem nawet w najmroźniejsze dni, warto zorganizować sobie model z odpowiednim ogumieniem. Zapaleni cykliści często posiadają nawet kilka kompletów, które sprawdzają się podczas jazdy w terenie lub po szosie. Szkoda niszczyć je w trudnych warunkach zimowych. Wówczas kluczowe dla komfortu jazdy jest przede wszystkim zapewnienie optymalnej przyczepności. Nie każdy typ ogumienia sprawdza się w takich okolicznościach. Na śniegu najlepiej radzą sobie opony terenowe, posiadające stosunkowo agresywny bieżnik. Jeżeli przyczepność jest bardzo słaba, można ją nieco poprawić poprzez redukcję ciśnienia. Należy to zrobić w taki sposób, aby możliwie jak największy obszar stykał się z asfaltem. Szczególnej ostrożności wymagają podjazdy pod krawężniki, co przy niskim ciśnieniu może uszkodzić felgę, oponę lub dętkę.
Elementy wyposażenia rowerowego na zimę
Zimą niezwykle ważnym elementem roweru jest siodełko. Z racji niskich temperatur podstawowe siodełka mogą być po prostu ?zimne? odczuciu, dlatego lepiej unikać standardowych modeli wykonanych z plastiku. Warto natomiast wybrać siodełko z miękkim i dającym dodatkowe ciepło. Z takiego rozwiązania na co dzień korzystają podróżnicy, którzy zimą muszą radzić sobie z największymi mrozami w różnych rejonach świata. Nieco mniej istotne są hamulce zimowego roweru, które powinny być możliwie najprostsze. W takich warunkach trudno osiągać zawrotne prędkości, jednak trudne warunki mogą wymagać od nas szybkiej reakcji, przez co skuteczność tego elementu jest bardzo istotna. Dobrym rozwiązaniem jest także hamulec wewnętrzny. Zimą przyda się natomiast dobre oświetlenie, które zwiększa bezpieczeństwo jazdy po zmroku. Pod wpływem mrozu zużycie baterii jest szybsze, dlatego warto wozić ze sobą zapasowe. W rowerze przeznaczonym do zimowych podróży powinny znajdować się także metalowe pedały, najlepiej platformowe ze specjalnymi wypustkami. Utrzymują one obuwie w miejscu, a jednocześnie nie wymagają spinania z butami na stałe. Nieodzownym elementem wyposażenia są także błotniki, o których nie wolno zapomnieć.
Jaki rower na zimę wybrać?
To, jaki rower na zimę wybierzesz, powinno być uzależnione od charakterystyki terenu, w którym użytkowany będzie jednoślad. W tym okresie roku większość rowerzystów wyrusza na delikatnie nachylone szutry, unikając tych stromych. Wiele zależy od preferowanego poziomu intensywności. Rower warto więc odpowiednio przygotować do jazdy zimowej i zadbać o jego nienaganną kondycję. Zimą unikać jazdy zwykłym pojazdem szosowym. Przy silnym wietrze osiągnięcie nim komfortowej prędkości jest bardzo trudne, nawet przy zastosowaniu wielu windstopperów. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać jednoślady elektryczne. Rowery posiadające wspomaganie tego typu są wyjątkowo łatwe w użyciu, a przy tym niemal bezobsługowe. Z punktu widzenia użytkownika dają wrażenie lekkiej i szybkiej jazdy, co ma szczególne znaczenie w warunkach zimowych. Wybierając model korzystający z oryginalnego napędu zyskać można pewność, że jednoślad doskonale poradzi sobie z mrozem, śniegiem i wilgocią.
Rower elektryczny zimą
Użytkowanie roweru elektrycznego zimą wymaga pewnej praktyki oraz zmiany części nawyków wyrobionych podczas poprzednich sezonów. Pod wieloma względami eksploatacja jednośladu odbiega od tej, która ma miejsce w cieplejszym okresie roku. Na śniegu traci się bowiem przyczepność koła napędowego, co zwiększa ryzyko utraty panowania nad pojazdem.
Przygotowanie e-bike'a
Rower elektryczny wymaga odpowiedniego przygotowania przed sezonem zimowym. Przeglądu wymagają przede wszystkim nieelektryczne elementy, które występują także w zwykłych modelach. Dotyczy to głównie przerzutek, kasety, łańcucha, hamulców i amortyzacji. Warto zakonserwować te części, rozpoczynając prace od czyszczenia. W ten sposób uchronić można pojazd przed zużyciem. Najlepiej wykorzystać do czyszczenia wydajne odtłuszczacze, dzięki którym usunąć da się smar, błoto, sól oraz inne potencjalne źródła rozwoju korozji. Wysuszony napęd wystarczy przetrzeć szmatką i przeprowadzić smarowanie. Kasetę i łańcuch warto poddać demontażowi i wykąpać w środkach do usuwania pozostałości starego smaru. Nałożenie nowego środka smarującego pozwoli na uzyskanie cichego i bezproblemowego działania układu. Odpowietrzenia mogą natomiast potrzebować hydrauliczne hamulce tarczowe. W przypadku podejrzanie miękkich klamek i spadku siły hamowania, warto pomyśleć o wymianie płynu hamulcowego. Usługi serwisowe oferuje firma Immotion. Jeżeli nie czujesz się na siłach wykonać działania te samodzielnie, zwróć się o pomoc w jednym z naszych punktów stacjonarnych.
Obsługa części elektrycznych
W zimie elementy elektryczne roweru mogą wymagać nieco większej uwagi. Należy przede wszystkim unikać doprowadzania do pełnego rozładowania baterii. Zimą nie powinno się pozostawiać w rowerze całkowicie wykorzystanego akumulatora, a zamiast tego od czasu do czasu go podładować. Na mrozie baterie e-bike'ów są w stanie utrzymać optymalną temperaturę pracy. Jeżeli jednak akumulator zostanie pozostawiony w garażu lub schowku przy minusowej temperaturze, może to doprowadzić do spadku wydajności i uszkodzenia sprzętu. Zimą lepiej wymontować baterię z roweru i po prostu zabierać ze sobą do domu, przechowując ją w temperaturze pokojowej. Po zakończeniu sezonu dobrym rozwiązaniem może być wymontowanie akumulatora i sprawdzenie stanu styków elektrycznych. W sprzedaży znaleźć można środki do ich czyszczenia, dzięki którym elementy przewodzące prąd zabezpieczone zostaną przed osadami zakłócającymi przepływ energii elektrycznej.
Oferta Immotion
Immotion to sieć specjalistycznych sklepów i serwisów rowerowych. Prowadzimy sprzedaż zarówno jednośladów, jak i sprzętu dodatkowego oraz akcesoriów. Posiadamy również wypożyczalnię rowerów. Nasz asortyment obejmuje produkty najlepszych marek, pośród których nietrudno znaleźć firmy znane na całym światowym rynku. W ofercie Immotion z pewnością znajdziesz interesujących propozycji, które sprawdzą się podczas zimowej eksploatacji jednośladu.