HomePowrót

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

11/13/2019 10:00:00

Rower na zimę powinien posiadać konstrukcję, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się w dość trudnych warunkach. Oblodzone i ośnieżone powierzchnie, minusowe temperatury, silny wiatr i częste opady atmosferyczne mogą znacząco uprzykrzyć życie kolarzom. Umiejętny wybór jednośladu może jednak sprawić, że nawet w najmroźniejsze dni jazda pozostanie komfortowa i bezpieczna. Bogatą ofertę rowerów spełniających takie warunki posiada firma Immotion.

Spis treści
Idealny jednoślad na zimę
Elementy wyposażenia
Jak wybrać?
E-bike
Oferta Immotion

Idealny rower na zimę

Wybierając rower na zimę, należy szczególną uwagę poświęć wielu jego komponentom. Niektóre części wymagają dodatkowego zabezpieczenia, podczas gdy inne trzeba całkowicie wymienić na ich trwalsze odpowiedniki. Zimą jednoślad narażony jest na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych, które w konsekwencji utrudniają jazdę i mogą przyczynić się do uszkodzenia roweru.

Opony rowerowe

Wielu rowerzystów ma obawy przed zimową jazdą na standardowym ogumieniu. Główną przyczyną jest wszechobecna wilgoć oraz sól na drogach, które mogą zniszczyć opony jednośladu. Zimową jazdę znacząco utrudniają również mrozy i lód, a także padający i zalegający śnieg. Aby cieszyć się rowerem nawet w najmroźniejsze dni, warto zorganizować sobie model z odpowiednim ogumieniem. Zapaleni cykliści często posiadają nawet kilka kompletów, które sprawdzają się podczas jazdy w terenie lub po szosie. Szkoda niszczyć je w trudnych warunkach zimowych. Wówczas kluczowe dla komfortu jazdy jest przede wszystkim zapewnienie optymalnej przyczepności. Nie każdy typ ogumienia sprawdza się w takich okolicznościach. Na śniegu najlepiej radzą sobie opony terenowe, posiadające stosunkowo agresywny bieżnik. Jeżeli przyczepność jest bardzo słaba, można ją nieco poprawić poprzez redukcję ciśnienia. Należy to zrobić w taki sposób, aby możliwie jak największy obszar stykał się z asfaltem. Szczególnej ostrożności wymagają podjazdy pod krawężniki, co przy niskim ciśnieniu może uszkodzić felgę, oponę lub dętkę.

Wycieczka rowerowa zimą

Elementy wyposażenia rowerowego na zimę

Zimą niezwykle ważnym elementem roweru jest siodełko. Z racji niskich temperatur podstawowe siodełka mogą być po prostu “zimne” odczuciu, dlatego lepiej unikać standardowych modeli wykonanych z plastiku. Warto natomiast wybrać siodełko z miękkim i dającym dodatkowe ciepło. Z takiego rozwiązania na co dzień korzystają podróżnicy, którzy zimą muszą radzić sobie z największymi mrozami w różnych rejonach świata. Nieco mniej istotne są hamulce zimowego roweru, które powinny być możliwie najprostsze. W takich warunkach trudno osiągać zawrotne prędkości, jednak trudne warunki mogą wymagać od nas szybkiej reakcji, przez co skuteczność tego elementu jest bardzo istotna. Dobrym rozwiązaniem jest także hamulec wewnętrzny. Zimą przyda się natomiast dobre oświetlenie, które zwiększa bezpieczeństwo jazdy po zmroku. Pod wpływem mrozu zużycie baterii jest szybsze, dlatego warto wozić ze sobą zapasowe. W rowerze przeznaczonym do zimowych podróży powinny znajdować się także metalowe pedały, najlepiej platformowe ze specjalnymi wypustkami. Utrzymują one obuwie w miejscu, a jednocześnie nie wymagają spinania z butami na stałe. Nieodzownym elementem wyposażenia są także błotniki, o których nie wolno zapomnieć.

Jaki rower na zimę wybrać?

To, jaki rower na zimę wybierzesz, powinno być uzależnione od charakterystyki terenu, w którym użytkowany będzie jednoślad. W tym okresie roku większość rowerzystów wyrusza na delikatnie nachylone szutry, unikając tych stromych. Wiele zależy od preferowanego poziomu intensywności. Rower warto więc odpowiednio przygotować do jazdy zimowej i zadbać o jego nienaganną kondycję. Zimą unikać jazdy zwykłym pojazdem szosowym. Przy silnym wietrze osiągnięcie nim komfortowej prędkości jest bardzo trudne, nawet przy zastosowaniu wielu windstopperów. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać jednoślady elektryczne. Rowery posiadające wspomaganie tego typu są wyjątkowo łatwe w użyciu, a przy tym niemal bezobsługowe. Z punktu widzenia użytkownika dają wrażenie lekkiej i szybkiej jazdy, co ma szczególne znaczenie w warunkach zimowych. Wybierając model korzystający z oryginalnego napędu zyskać można pewność, że jednoślad doskonale poradzi sobie z mrozem, śniegiem i wilgocią.

Rower elektryczny zimą

Użytkowanie roweru elektrycznego zimą wymaga pewnej praktyki oraz zmiany części nawyków wyrobionych podczas poprzednich sezonów. Pod wieloma względami eksploatacja jednośladu odbiega od tej, która ma miejsce w cieplejszym okresie roku. Na śniegu traci się bowiem przyczepność koła napędowego, co zwiększa ryzyko utraty panowania nad pojazdem.

Przygotowanie e-bike'a

Rower elektryczny wymaga odpowiedniego przygotowania przed sezonem zimowym. Przeglądu wymagają przede wszystkim nieelektryczne elementy, które występują także w zwykłych modelach. Dotyczy to głównie przerzutek, kasety, łańcucha, hamulców i amortyzacji. Warto zakonserwować te części, rozpoczynając prace od czyszczenia. W ten sposób uchronić można pojazd przed zużyciem. Najlepiej wykorzystać do czyszczenia wydajne odtłuszczacze, dzięki którym usunąć da się smar, błoto, sól oraz inne potencjalne źródła rozwoju korozji. Wysuszony napęd wystarczy przetrzeć szmatką i przeprowadzić smarowanie. Kasetę i łańcuch warto poddać demontażowi i wykąpać w środkach do usuwania pozostałości starego smaru. Nałożenie nowego środka smarującego pozwoli na uzyskanie cichego i bezproblemowego działania układu. Odpowietrzenia mogą natomiast potrzebować hydrauliczne hamulce tarczowe. W przypadku podejrzanie miękkich klamek i spadku siły hamowania, warto pomyśleć o wymianie płynu hamulcowego. Usługi serwisowe oferuje firma Immotion. Jeżeli nie czujesz się na siłach wykonać działania te samodzielnie, zwróć się o pomoc w jednym z naszych punktów stacjonarnych.

Obsługa części elektrycznych

W zimie elementy elektryczne roweru mogą wymagać nieco większej uwagi. Należy przede wszystkim unikać doprowadzania do pełnego rozładowania baterii. Zimą nie powinno się pozostawiać w rowerze całkowicie wykorzystanego akumulatora, a zamiast tego od czasu do czasu go podładować. Na mrozie baterie e-bike'ów są w stanie utrzymać optymalną temperaturę pracy. Jeżeli jednak akumulator zostanie pozostawiony w garażu lub schowku przy minusowej temperaturze, może to doprowadzić do spadku wydajności i uszkodzenia sprzętu. Zimą lepiej wymontować baterię z roweru i po prostu zabierać ze sobą do domu, przechowując ją w temperaturze pokojowej. Po zakończeniu sezonu dobrym rozwiązaniem może być wymontowanie akumulatora i sprawdzenie stanu styków elektrycznych. W sprzedaży znaleźć można środki do ich czyszczenia, dzięki którym elementy przewodzące prąd zabezpieczone zostaną przed osadami zakłócającymi przepływ energii elektrycznej.

Oferta Immotion

Immotion to sieć specjalistycznych sklepów i serwisów rowerowych. Prowadzimy sprzedaż zarówno jednośladów, jak i sprzętu dodatkowego oraz akcesoriów. Posiadamy również wypożyczalnię rowerów. Nasz asortyment obejmuje produkty najlepszych marek, pośród których nietrudno znaleźć firmy znane na całym światowym rynku. W ofercie Immotion z pewnością znajdziesz interesujących propozycji, które sprawdzą się podczas zimowej eksploatacji jednośladu.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Nowy sklep immotion

Zapraszamy do naszego nowego sklepu

Jakie akcesoria warto kupić w internetowym sklepie rowerowym na wiosnę?

Większość właścicieli jednośladów z niecierpliwością czeka na okres wiosenny i już teraz przegląda internetowe sklepy rowerowe w poszukiwaniu akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia nowego sezonu. Jazda rowerem staje się wówczas bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, a tym samym - przyjemniejsza. Warto zatem jak najwcześniej przygotować pojazd do intensywnej eksploatacji. Jakie produktu warto zamówić już teraz?

Serwis rowerów elektrycznych we Wrocławiu przy profesjonalnym sklepie IM Motion

Rowery elektryczne, podobnie jak ich tradycyjni krewni zasilani wyłącznie siłą mięśni rowerzysty, od czasu do czasu potrzebują wizyty w serwisie. Oczywiście częstotliwość wizyt zależy zarówno od jakości posiadanego przez nas modelu, jak i od intensywności korzystania z niego. Aby wiedzieć, dlaczego niektóre rowery elektryczne wymagają częstszego serwisowania, warto przyjrzeć się zasadzie, na jakiej działają, a w razie jakiejkolwiek awarii lub po

Serwis rowerowy na własną rękę - jak samodzielnie wymienić dętkę, odpowietrzyć hamulce i dokonać regulacji przerzutek?

Serwis rowerowy to niezwykle szerokie spektrum działań związanych z naprawą, konserwacją i usprawnieniami naszego roweru. Należy pamiętać, że profesjonalne serwisowanie roweru przedłuża jego żywotność i daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak w sytuacji, w której z jakiegoś powodu sami musimy poradzić sobie z usterkami? Przedstawiamy poradnik samodzielnego serwisowania najczęściej spotykanych awarii rowerowych.

Dobre rowery – gdzie je kupić i czym się charakteryzują?

„Dobry rower” to pojęcie na tyle niejasne, że każdy może rozumieć pod nim coś innego. Dla jednej osoby będzie to wiekowy składak, który swoje już w życiu przeżył, ale nadal nadaje się do jeżdżenia. Dla innej z kolei na to miano zasługiwać będzie tylko drogi model, wyposażony w osprzęt z najwyższej półki. Jak więc powinniśmy właściwie rozumieć, co ma na myśli osoba proponująca nam zakup „dobrego roweru”? Jak sprawdzić, czy faktycznie odpowiada on

Sram – co poza przerzutkami oferuje nam firma produkująca osprzęt rowerowy i dlaczego stała się głównym konkurentem Shimano na rynku?

Sram, firma zajmująca się produkcją osprzętu rowerowego, powstała w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku swojej działalności zajmowała się wyłącznie produkcją manetek obrotowych z serii GripShift, jednak w ciągu kolejnych lat zdołała przejąć wiele innych marek, stając się głównym konkurentem japońskiego Shimano na rynku. Czym charakteryzują się zatem tak popularne produkty marki Sram, czy różnią się znacząco od produktów konkurencyjnego

Rower na raty w sklepach internetowym i stacjonarnym IMMOTION. Leasing czy kredyt?

Rower na raty to nie jest taki straszny diabeł, jak niektórzy uważają! Każdy, kto kocha jeździć na rowerze, miał taki moment, gdy się zastanawiał, czy brać rower na raty. Dlaczego? Bo niestety, jak stare przysłowie mówi: Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego też gdy pojawia się myśl o nowszym lub lepszym modelu, stajemy przed dylematem, ile na to wydać pieniędzy. Wybór rowerów jest ogromny. A podobnie jak w przypadku innych produktów znajdzie

Bikefitting – co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bikefitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatomi

Marki rowerów – czy znasz te najpopularniejsze? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

Podstawowym dylematem każdego, kto zastanawia się nad zakupem roweru, jest wybór marki. Wybór nie jest łatwy, a pomóc w tym mogą specjaliści ze sklepu IMMOTION. Działanie przemysłu rowerowego można porównać do branży samochodowej. Dostępnych jest wiele modeli, jednak liczba marek, które rozpoznawalne są przez potencjalnego klienta, jest stosunkowo niewielka. Powód? Tak jak w przypadku samochodów, stworzenie nowej brandu wymaga ogromnej inwestycji

Kaski rowerowe dla dzieci - zadbaj o bezpieczeństwo malucha!

Kaski rowerowe dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo. Rower, łyżworolki i deskorolka mogą być dla dzieci doskonałym sposobem na ćwiczenia, rozwinięcie silnej kontroli motorycznej, czy zużycie nadmiaru energii. Poza tym, gwarantują doskonałą zabawę. Oczywiście tylko wtedy, gdy używa się ich z najwyższą ostrożnością i zdrowym rozsądkiem pod odpowiednim nadzorem dorosłych - to oni są odpowiedzialny za be

Rower crossowy Specialized. Czego o nich nie wiesz?

Rower crossowy Specialized to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują uniwersalnego i wielozadaniowego jednośladu. Pojazdy te łączą w sobie zalety modeli trekingowych, szosowych oraz górskich. Konstrukcje crossowe marki Specialized często uznawane są za stricte wyczynowe. Sprawdzają się jednak nie tylko na na ekstremalnych eskapadach, ale także podczas zwykłych miejskich wycieczek i turystycznych podróży. Jednoślady crossowe znajdziesz w of

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w