HomePowrót

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

Rower na zimę. Wybierz ze specjalistami z IMMOTON

11/13/2019 10:00:00

Rower na zimę powinien posiadać konstrukcję, która umożliwi bezpieczne i sprawne poruszanie się w dość trudnych warunkach. Oblodzone i ośnieżone powierzchnie, minusowe temperatury, silny wiatr i częste opady atmosferyczne mogą znacząco uprzykrzyć życie kolarzom. Umiejętny wybór jednośladu może jednak sprawić, że nawet w najmroźniejsze dni jazda pozostanie komfortowa i bezpieczna. Bogatą ofertę rowerów spełniających takie warunki posiada firma Immotion.

Spis treści
Idealny jednoślad na zimę
Elementy wyposażenia
Jak wybrać?
E-bike
Oferta Immotion

Idealny rower na zimę

Wybierając rower na zimę, należy szczególną uwagę poświęć wielu jego komponentom. Niektóre części wymagają dodatkowego zabezpieczenia, podczas gdy inne trzeba całkowicie wymienić na ich trwalsze odpowiedniki. Zimą jednoślad narażony jest na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych, które w konsekwencji utrudniają jazdę i mogą przyczynić się do uszkodzenia roweru.

Opony rowerowe

Wielu rowerzystów ma obawy przed zimową jazdą na standardowym ogumieniu. Główną przyczyną jest wszechobecna wilgoć oraz sól na drogach, które mogą zniszczyć opony jednośladu. Zimową jazdę znacząco utrudniają również mrozy i lód, a także padający i zalegający śnieg. Aby cieszyć się rowerem nawet w najmroźniejsze dni, warto zorganizować sobie model z odpowiednim ogumieniem. Zapaleni cykliści często posiadają nawet kilka kompletów, które sprawdzają się podczas jazdy w terenie lub po szosie. Szkoda niszczyć je w trudnych warunkach zimowych. Wówczas kluczowe dla komfortu jazdy jest przede wszystkim zapewnienie optymalnej przyczepności. Nie każdy typ ogumienia sprawdza się w takich okolicznościach. Na śniegu najlepiej radzą sobie opony terenowe, posiadające stosunkowo agresywny bieżnik. Jeżeli przyczepność jest bardzo słaba, można ją nieco poprawić poprzez redukcję ciśnienia. Należy to zrobić w taki sposób, aby możliwie jak największy obszar stykał się z asfaltem. Szczególnej ostrożności wymagają podjazdy pod krawężniki, co przy niskim ciśnieniu może uszkodzić felgę, oponę lub dętkę.

Wycieczka rowerowa zimą

Elementy wyposażenia rowerowego na zimę

Zimą niezwykle ważnym elementem roweru jest siodełko. Z racji niskich temperatur podstawowe siodełka mogą być po prostu “zimne” odczuciu, dlatego lepiej unikać standardowych modeli wykonanych z plastiku. Warto natomiast wybrać siodełko z miękkim i dającym dodatkowe ciepło. Z takiego rozwiązania na co dzień korzystają podróżnicy, którzy zimą muszą radzić sobie z największymi mrozami w różnych rejonach świata. Nieco mniej istotne są hamulce zimowego roweru, które powinny być możliwie najprostsze. W takich warunkach trudno osiągać zawrotne prędkości, jednak trudne warunki mogą wymagać od nas szybkiej reakcji, przez co skuteczność tego elementu jest bardzo istotna. Dobrym rozwiązaniem jest także hamulec wewnętrzny. Zimą przyda się natomiast dobre oświetlenie, które zwiększa bezpieczeństwo jazdy po zmroku. Pod wpływem mrozu zużycie baterii jest szybsze, dlatego warto wozić ze sobą zapasowe. W rowerze przeznaczonym do zimowych podróży powinny znajdować się także metalowe pedały, najlepiej platformowe ze specjalnymi wypustkami. Utrzymują one obuwie w miejscu, a jednocześnie nie wymagają spinania z butami na stałe. Nieodzownym elementem wyposażenia są także błotniki, o których nie wolno zapomnieć.

Jaki rower na zimę wybrać?

To, jaki rower na zimę wybierzesz, powinno być uzależnione od charakterystyki terenu, w którym użytkowany będzie jednoślad. W tym okresie roku większość rowerzystów wyrusza na delikatnie nachylone szutry, unikając tych stromych. Wiele zależy od preferowanego poziomu intensywności. Rower warto więc odpowiednio przygotować do jazdy zimowej i zadbać o jego nienaganną kondycję. Zimą unikać jazdy zwykłym pojazdem szosowym. Przy silnym wietrze osiągnięcie nim komfortowej prędkości jest bardzo trudne, nawet przy zastosowaniu wielu windstopperów. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać jednoślady elektryczne. Rowery posiadające wspomaganie tego typu są wyjątkowo łatwe w użyciu, a przy tym niemal bezobsługowe. Z punktu widzenia użytkownika dają wrażenie lekkiej i szybkiej jazdy, co ma szczególne znaczenie w warunkach zimowych. Wybierając model korzystający z oryginalnego napędu zyskać można pewność, że jednoślad doskonale poradzi sobie z mrozem, śniegiem i wilgocią.

Rower elektryczny zimą

Użytkowanie roweru elektrycznego zimą wymaga pewnej praktyki oraz zmiany części nawyków wyrobionych podczas poprzednich sezonów. Pod wieloma względami eksploatacja jednośladu odbiega od tej, która ma miejsce w cieplejszym okresie roku. Na śniegu traci się bowiem przyczepność koła napędowego, co zwiększa ryzyko utraty panowania nad pojazdem.

Przygotowanie e-bike'a

Rower elektryczny wymaga odpowiedniego przygotowania przed sezonem zimowym. Przeglądu wymagają przede wszystkim nieelektryczne elementy, które występują także w zwykłych modelach. Dotyczy to głównie przerzutek, kasety, łańcucha, hamulców i amortyzacji. Warto zakonserwować te części, rozpoczynając prace od czyszczenia. W ten sposób uchronić można pojazd przed zużyciem. Najlepiej wykorzystać do czyszczenia wydajne odtłuszczacze, dzięki którym usunąć da się smar, błoto, sól oraz inne potencjalne źródła rozwoju korozji. Wysuszony napęd wystarczy przetrzeć szmatką i przeprowadzić smarowanie. Kasetę i łańcuch warto poddać demontażowi i wykąpać w środkach do usuwania pozostałości starego smaru. Nałożenie nowego środka smarującego pozwoli na uzyskanie cichego i bezproblemowego działania układu. Odpowietrzenia mogą natomiast potrzebować hydrauliczne hamulce tarczowe. W przypadku podejrzanie miękkich klamek i spadku siły hamowania, warto pomyśleć o wymianie płynu hamulcowego. Usługi serwisowe oferuje firma Immotion. Jeżeli nie czujesz się na siłach wykonać działania te samodzielnie, zwróć się o pomoc w jednym z naszych punktów stacjonarnych.

Obsługa części elektrycznych

W zimie elementy elektryczne roweru mogą wymagać nieco większej uwagi. Należy przede wszystkim unikać doprowadzania do pełnego rozładowania baterii. Zimą nie powinno się pozostawiać w rowerze całkowicie wykorzystanego akumulatora, a zamiast tego od czasu do czasu go podładować. Na mrozie baterie e-bike'ów są w stanie utrzymać optymalną temperaturę pracy. Jeżeli jednak akumulator zostanie pozostawiony w garażu lub schowku przy minusowej temperaturze, może to doprowadzić do spadku wydajności i uszkodzenia sprzętu. Zimą lepiej wymontować baterię z roweru i po prostu zabierać ze sobą do domu, przechowując ją w temperaturze pokojowej. Po zakończeniu sezonu dobrym rozwiązaniem może być wymontowanie akumulatora i sprawdzenie stanu styków elektrycznych. W sprzedaży znaleźć można środki do ich czyszczenia, dzięki którym elementy przewodzące prąd zabezpieczone zostaną przed osadami zakłócającymi przepływ energii elektrycznej.

Oferta Immotion

Immotion to sieć specjalistycznych sklepów i serwisów rowerowych. Prowadzimy sprzedaż zarówno jednośladów, jak i sprzętu dodatkowego oraz akcesoriów. Posiadamy również wypożyczalnię rowerów. Nasz asortyment obejmuje produkty najlepszych marek, pośród których nietrudno znaleźć firmy znane na całym światowym rynku. W ofercie Immotion z pewnością znajdziesz interesujących propozycji, które sprawdzą się podczas zimowej eksploatacji jednośladu.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Męskie modele rowerów górskich – dowiedz się o nich więcej!

Męski rower górski to bardzo uniwersalny jednoślad. Oprócz ekstremalnych zastosowań sportowych nadaje się on również do turystyki, zabawy oraz jazdy po mieście. Istnieje olbrzymia liczba modeli różniących się od siebie konstrukcją, geometrią ramy czy klasą osprzętu. Ten szeroki wybór sprawia, że możemy wybrać rower idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Za klasyczny rower górski uważa się taki na grubych oponach, z amortyzatorem, mocnymi hamulca

Rower elektryczny w warunkach zimowych – czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do „przezimowania” w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Serwis rowerowy na własną rękę - jak samodzielnie wymienić dętkę, odpowietrzyć hamulce i dokonać regulacji przerzutek?

Serwis rowerowy to niezwykle szerokie spektrum działań związanych z naprawą, konserwacją i usprawnieniami naszego roweru. Należy pamiętać, że profesjonalne serwisowanie roweru przedłuża jego żywotność i daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak w sytuacji, w której z jakiegoś powodu sami musimy poradzić sobie z usterkami? Przedstawiamy poradnik samodzielnego serwisowania najczęściej spotykanych awarii rowerowych.

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rowery elektryczne to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki

Jak dobrać rower? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc

Rowery Specialized – poznaj historię marki i modele rowerów Specialized

Rowery Specialized Bicycle Components pojawiają się jako pierwsze na mecie w ogólnoświatowych wyścigach kolarskich. Wśród kolarzy górskich, ceniących tę markę, najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem jest mistrz świata w maratonie MTB Jarosław Kulhavy. Marka jest także chętnie wybierana przez profesjonalne ekipy kolarskie, takie jak Bora-Hansgrohe czy QuickStep Floors.

Pierwszy rower elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P

Akcesoria rowerowe – przewodnik po (nie)obowiązkowym wyposażeniu rowerowym

Akcesoria rowerowe stanowią konieczne uzupełnienie każdego roweru, a wybór tych najlepszych wcale nie jest łatwy. W zależności od tego, na jakim rowerze jeździmy, nasze potrzeby w tym zakresie mogą być dość zróżnicowane. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre elementy wyposażenia rowerowego są po prostu niezbędne do tego, aby móc się poruszać na jednośladzie bezpiecznie i zgodnie z prawem. Sprawdź, w co musi być wyposażony twój jednoślad, jak przyg

Wyprawy rowerowe: 9 wskazówek, jak się przygotować do wycieczki rowerowej

Wyprawy rowerowe zarówno te po Polsce, jak i poza jej granicami to doskonały sposób na spędzenie wakacji. Jednak do każdej wycieczki, a zwłaszcza tej rowerowej trzeba się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o odpowiedni sprzęt rowerowy, lecz także o naszą kondycję i przygotowanie psychiczne. Nie możemy bowiem mylić wyprawy rowerowej z niedzielną wycieczką za miasto. Upały, ulewne deszcze, zmęczenie fizyczne, a czasem także psychiczne.

Rower na raty w sklepach internetowym i stacjonarnym IMMOTION. Leasing czy kredyt?

Rower na raty to nie jest taki straszny diabeł, jak niektórzy uważają! Każdy, kto kocha jeździć na rowerze, miał taki moment, gdy się zastanawiał, czy brać rower na raty. Dlaczego? Bo niestety, jak stare przysłowie mówi: Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego też gdy pojawia się myśl o nowszym lub lepszym modelu, stajemy przed dylematem, ile na to wydać pieniędzy. Wybór rowerów jest ogromny. A podobnie jak w przypadku innych produktów znajdzie

Bikefitting – co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bikefitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatomi

Rowery młodzieżowe w sklepie IMMOTION – modele dla chłopców i dziewczynek w dobrych cenach!

Rowery młodzieżowe dostępne w sklepie IMMOTION to nowoczesne modele przeznaczone dla chłopców i dziewczynek, spośród których z łatwością wybierzemy idealny pojazd dla każdego młodego adepta jazdy na jednośladzie. Czym ta kategoria produktów różni się od standardowych modeli dla dorosłych, na jakie różnice w osprzęcie powinniśmy zwrócić uwagę i jak dobrać właściwy rozmiar? Czy wybierając jednoślad dla nastolatka powinniśmy kierować się przede wszy