HomePowrót

Rower crossowy ? jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

Rower crossowy ? jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

05/17/2018 11:28:29

Rowery crossowe to jedne z typów rowerów sportowych szeroko rozpowszechnionych jako rowery rekreacyjne. Ze względu na ich dostosowanie do jazdy po utwardzonych drogach doskonale wypełniają rolę pojazdu codziennego zastosowania, stanowiąc realną alternatywę dla cięższych rowerów trekkingowych i miejskich. Ich uniwersalność sprawia, że każdy rowerzysta z łatwością opanuje jazdę crossem, a pewne cechy sportowe pozwolą na okazjonalne starty w lokalnych zawodach kolarskich. Nie jest rzadki widok triathlonisty - amatora jadącego na? rowerze crossowym. Jak wybrać najlepszy model roweru crossowego i czy kupno roweru używanego lub jednego z najtańszych modeli to dobra inwestycja?

Spis treści:
Do czego służą rowery crossowe?
Czym różnią się damskie i męskie modele?
Rower crossowy w przedziale 1500 ? 2000 złotych
Czy kupno używanego roweru crossowego się opłaca?
Dlaczego rowery crossowe nie mają błotników?
Gdzie kupić dobry rower crossowy i odpowiedni osprzęt?

Jakie jest główne przeznaczenie rowerów crossowych?

Głównym przeznaczeniem rowerów crossowych jest codzienna jazda komunikacyjna, lekkie treningi na szosie i w terenie oraz, jeśli czujemy się na tyle sprawni, start w zawodach amatorów, zarówno w kolarstwie szosowym jak i w górskim. Najczęściej są one wybierane przez amatorów poszukujących jednego roweru do wszystkich zastosowań, jakie mogą sobie wymyślić. To właśnie miks zdolności terenowych, niskiej wagi, znajomej z roweru górskiego pozycji i prostej obsługi sprawia, że jest to jeden z najczęściej wybieranych typów rowerów przez klientów kupujących nowy pojazd. Nadają się doskonale do jazdy po wytyczonych w mieście trasach rowerowych, jak i do eksplorowania raczej płaskich terenów podmiejskich czy niezbyt wyboistych ścieżek w parkach lub lasach. Crossy są pod tym względem bardzo podobne do klasycznych rowerów trekkingowych. W porównaniu z nimi rowery crossowe są jednak o wiele lżejsze, dzięki czemu stanowią lepszy wybór dla osób mieszkających w budynkach bez rowerowni czy windy, które za każdym razem wnoszą i znoszą rower z jednego z wyższych pięter. Ponadto rowery crossowe są o wiele wygodniejsze podczas rekreacyjnej jazdy niewymagającej podjeżdżania lub zjeżdżania z bardzo stromych pagórków. Średniej szerokości opony i koła o dużych średnicach, charakterystyczne dla rowerów crossowych, pozwalają przy niewielkim wysiłku przemierzać wiele kilometrów.

W swojej podstawowej wersji rowery crossowe nie są wyposażane w dodatkowy elementy takie jak błotniki czy bagażnik, co ma służyć właśnie zachowaniu jak najniższej wagi całego sprzętu. Obecnie jednak w sklepach rowerowych jesteśmy w stanie w razie potrzeby doposażyć każdy model w odpowiadające nam dodatkowe artykuły. Dzięki temu rower crossowy jest jednym z najlepszych wyborów, jeśli zależy nam na maksymalnie komfortowej jeździe rekreacyjnej po stosunkowo płaskim terenie, na których nie jest konieczne posiadanie roweru górskiego, który jeszcze niedawno był najbardziej popularnym typem, wybieranym niezależnie od tego, w jakich warunkach zamierzamy jeździć. Jednocześnie dzięki pomocy dodatkowych bagażników i toreb jesteśmy w stanie zwiększyć powierzchnię transportową roweru crossowego do podobnej, z jaką spotkalibyśmy się w najpopularniejszych rowerach trekkingowych.

Rower crossowy Giant Roam 3

Czym różnią się damskie i męskie modele rowerów crossowych?

Damskie i męskie modele rowerów crossowych różnią się właściwie wyłącznie geometrią ramy. Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich innych typów roweru za typowe modele damskie uznaje się bowiem te, w których górna rura ramy poprowadzona jest widocznie niżej. Dziś niemal każde dziecko wie, jaki to rower ?damka?. Ułatwia to wsiadanie i zsiadanie z roweru, a w połączeniu z nieco bardziej pionowym ustawieniem rury podsiodłowej wymusza również bardziej wyprostowaną pozycję, uznawaną za wygodniejszą, lecz mniej sportową ? mniej efektywną aerodynamicznie. Spowodowane jest to różnicami anatomicznymi w budowie ciała kobiet i mężczyzn i faktem, że w stosunku do wzrostu kobiety mają częściej nieznacznie krótsze ręce i dłuższe nogi niż mężczyźni. Przybliżenie siodełka do kierownicy ma zatem na celu maksymalne zwiększenie komfortu jazdy. Co prawda taka zmiana geometrii ramy zmniejsza nieco sztywność roweru, jednak nie jest to na tyle znaczący wpływ, aby mógł w jakikolwiek sposób wpływać na bezpieczeństwo użytkowania skonstruowanego w ten sposób modelu.

Aby zwiększyć popyt na rowery damskie, producenci w ostatnich latach zaczęli również zwracać uwagę na ich kolorystykę i dekoracyjność. Zakładając, stereotypowo, że większość pań chętniej kupi rower w pastelowych kolorach i z dekoracyjnymi kwiatowymi wzorami na ramie, wielu producentów wprowadziło również ten rodzaj sprzętu do swoich katalogów. Nie różnią się one jednak niczym poza wyglądem ? charakteryzują się podobną jakością, wytrzymałością i komfortem jazdy jak tradycyjny rower crossowy, z ramą typu diamond (klasyczną), uznawany za męski. Jeżeli jednak zależy nam na określonej kolorystyce i tym, aby wybrany przez nas rower był stylowym elementem naszego wizerunku, mamy oczywiście możliwość zdecydowania się na jeden z bardziej dekoracyjnych modeli popularnych ?damek?.

Najlepsze modele tanich rowerów crossowych w cenach do 1500-2000 złotych.

Tanie rowery crossowe w cenach nieprzekraczających 1500-2000 złotych najlepiej sprawdzają się w roli funkcjonalnego modelu służącego do jazdy po mieście w ciągu tygodnia i podmiejskich wycieczek weekendowych. W tym segmencie, wśród wszystkich marek dostępnych w sklepach Immotion, najbardziej atrakcyjną ofertę proponuje polska firma Unibike, w postaci dwóch modeli ? Prime oraz Flash, dostępne w dwóch wariantach ramy ? męskiej oraz damskiej. Ich wielką zaletą jest świetny stosunek ceny do jakości oraz staranny montaż, gwarantujący minimum wizyt w serwisie w trakcie eksploatacji. Obydwa modele są często wybierane przez osoby, które planują korzystać z roweru sporadycznie, głównie w szeroko rozumianej jeździe po mieście.

Do nieco droższych modeli oferowanych przez sieć sklepów Immotion należą rowery takie jak Specialized Crosstrail i Ariel w swych bazowych wariantach, czy różne wersje modelu Roam wyprodukowanego przez firmę Giant. Specialized to renomowany producent ze Stanów Zjednoczonych, firma o stabilnej, ugruntowanej pozycji na światowej arenie, podobnie jak i wywodzący się z Tajwanu Giant. W katalogach obu marek znajdziemy modele damskie, z obniżoną górną rurą ramy, oraz modele męskie o tradycyjnej geometrii. Ponadto rowery Specialized i Giant wykorzystują najwyższej jakości osprzęt dostępny dla modeli z tej półki cenowej, taki jak przerzutki Shimano grup od Altusa do Alivio czy wygodne siodełka Selle Royal. O niezawodności rowerów świadczy dożywotnia gwarancja na ramę, dwuletnia gwarancja na pozostały osprzęt oraz? pozytywne opinie Klientów Immotion, z którymi pracownicy spotykają się na co dzień. Najdroższe rowery crossowe osiągają ceny ok. 6-8 tys. złotych i poza najniższą w swojej kategorii wagą i osprzętem z najwyższej półki klasy Shimano Deore XT, oferują hydrauliczne hamulce tarczowe, lekkie koła, amortyzatory powietrzno?olejowe, a nawet ramy wykonane z włókna węglowego.

Jazda rowerem crossowym po szosie

Czy warto zdecydować się na kupno używanego roweru crossowego?

Przy kupnie używanego roweru crossowego, tak samo jak w przypadku innych typów używanych rowerów, najważniejsza jest dokładna ocena stanu oferowanego nam modelu. Musimy bowiem pamiętać, że w przypadku, gdy niezauważone przez nas przed zakupem uszkodzenia i wady ujawnią się jakiś czas po dokonaniu transakcji, nie możemy liczyć na żaden rodzaj gwarancji ani możliwość zwrotu towaru. Wówczas koszty naprawy lub wymiany niedziałającego elementu mogą wielokrotnie przewyższyć cenę zakupionego przez nas roweru. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę podczas rozważania kupna używanego sprzętu?

Zakup używanego roweru przez Internet

Przede wszystkim musimy koniecznie pamiętać, że kupno używanego roweru przez Internet to zadanie dla zaawansowanych. Aby w ogóle rozważać opcję kupna używanego sprzętu, powinniśmy mieć możliwość dokładnego obejrzenia go przed zakupem, co niestety w przypadku zakupów internetowych jest niemożliwe. W przypadku, gdy towar używany jest oferowany przez firmę zajmującą się sprzedażą sprzętu tego typu, możemy liczyć na możliwość zwrotu towaru i odzyskania pieniędzy, to w sytuacji zakupu towaru używanego od osoby prywatnej nie mamy gwarantowanej ochrony prawnej. Dlatego, aby uniknąć zbędnych kłopotów z odsyłaniem towaru nieodpowiadającego opisowi na stronie internetowej czy prób odzyskania pieniędzy za towar uszkodzony, rozważajmy kupno używanego modelu tylko wówczas, gdy jesteśmy w stanie najpierw osobiście dokładnie ocenić stan roweru.

Cena używanego roweru

Kolejnym istotnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę podczas rozważania zakupu używanego roweru jest jego cena. Jeżeli jest znacznie zaniżona w porównaniu z cenami nieużywanych modeli tego samego typu, możemy podejrzewać, że coś jest nie tak. Towar może być kradziony lub po prostu mocno uszkodzony, czego na pierwszy rzut oka nie musimy wcale zauważyć. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy wada zakupionego towaru ujawni się po niedługim czasie użytkowania mamy nikłe szanse na reklamację sprzętu i zwrot pieniędzy. Najprawdopodobniej będziemy musieli zainwestować w kosztowną naprawę uszkodzonego elementu lub po prostu kupić nowy rower. Jeśli cena jest stosunkowo wysoka i nie różni się zbytnio od ceny nowego roweru, a sprzedawca twierdzi, że wynika to z faktu, że rower jest ?praktycznie nieużywany?, zastanówmy się, jak bardzo zależy nam na oszczędności rzędu dziesięciu procent ceny nowego modelu. Po raz kolejny weźmy pod uwagę, że przy zakupie modelu prosto ze sklepu mamy pewność, że jest to rower nieużywany, na który mamy pełną gwarancję na przynajmniej dwa lata. Na obniżki cen możemy natomiast zaczekać i zdecydować się na zakup modelu z poprzedniego roku lub nawet z roku obecnego, podczas wczesnojesiennych wyprzedaży.

Rama używanego roweru

Najważniejszą kwestią, która może całkowicie zdyskwalifikować brany przez nas pod uwagę używany rower, są widoczne uszkodzenia ramy, takie jak jej pęknięcia lub ślady po spawaniu. Mogą one bowiem znacznie obniżać wytrzymałość tej najistotniejszej, a co za tym idzie najdroższej w przypadku ewentualnej wymiany, części roweru. Inne ślady zużycia roweru takie jak zły stan zębatek w kasecie, rozciągnięty łańcuch czy wytarte opony nie są aż tak decydujące, jak uszkodzona rama. Jednak w przypadku, kiedy zauważymy, że rower na pewno był mocno eksploatowany, zastanówmy się, ile będzie nas kosztowało kupno wszystkich elementów wymagających wymiany. Może się bowiem okazać, że cena osprzętu, w który musimy zainwestować od razu po zakupie roweru, przewyższy jego cenę lub zawyży cenę używanego egzemplarza na tyle, że o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem stanie się kupno nowego modelu.

Dlaczego rowery crossowe nie są wyposażone w błotniki? Czy możemy je dokupić w sklepach rowerowych?

Faktem jest, że błotniki należą do grupy osprzętu raczej niewykorzystywanej w rowerach sportowych takich jak rowery crossowe, szosowe czy górskie. W każdym z tych przypadków producenci kładą nacisk na niską wagę. Dodatkowe elementy osprzętu stanowią po prostu zbędny balast, obciążając niepotrzebnie konstrukcję i utrudniając sprawne manewry. Jednak w przypadku, kiedy zamierzamy korzystać z roweru crossowego rekreacyjnie, na trasach miejskich i podmiejskich, o wiele istotniejszy będzie dla nas komfort jazdy, jaki zapewnią nam błotniki i suche plecy, a nie szybkość jazdy i łatwość manewrowania w trudnych warunkach.

Do rowerów crossowych najwygodniejszym rozwiązaniem będą błotniki przystosowane do tzw. szybkiego montażu. Wyposażone w specjalne mocowania i uchwyty, umożliwiają ich montaż i demontaż bez użycia narzędzi. W niektórych przypadkach potrzebne będzie zamontowanie adapterów i elementów stałych do roweru, o co można poprosić pracowników sklepów Immotion, jeszcze w trakcie zakupów. Sprzedawca pokaże, jak prawidłowo zakładać taki błotnik oraz podpowie, jak prawidłowo eksploatować i transportować rower w nie wyposażony.

Błotniki pełne, nieco cięższe od tymczasowych, z zasady nie są stosowane w rowerach sportowych nie tylko ze względu na ich wagę. W przypadku zamontowania w rowerze crossowym lub górskim pełnego błotnika pojawia się bowiem możliwość, że będzie on haczył o koło lub o ramę roweru, co utrudni nam jazdę. Montuje się je z zastosowaniem dodatkowych elementów stabilizujących ? prętów i ramion, które znacznie usztywniają całą konstrukcję i odpowiadają za utrzymanie błotnika we właściwej pozycji. Tylne błotniki pełne montuje się do ramy roweru, natomiast przednie do korony i ramion widelca.

Rower crossowy Specialized Crosstrail

Gdzie kupić rowery crossowe i potrzebny do nich osprzęt taki jak błotniki, bagażniki czy opony na wymianę?

Niezbędny sprzęt dopasowany do rowerów crossowych możemy bez problemu dobrać w sklepach rowerowych. We Wrocławiu warta uwagi jest przede wszystkim sieć sklepów Immotion, zapewniająca swoim klientom dostęp do najwyższej jakości elementów w korzystnych cenach oraz szeroki wybór zarówno modeli rowerów, jak i dopasowanego do nich osprzętu. Prowadzi ona sprzedaż stacjonarną i sklep internetowy. Dzięki dwuletniej gwarancji na każdy zakupiony w Immotion produkt możemy bez obaw zdecydować się na zakup przez Internet. Sieć oferuje bowiem wyłącznie pełnowartościowy i nieużywany sprzęt, a dodatkowa gwarancja jest zapewnieniem o najwyższej jakości oferowanych produktów.

Jeżeli jednak chcielibyśmy obejrzeć rower lub dobrać osprzęt do niestandardowego modelu, mamy możliwość odwiedzenia sklepu stacjonarnego, w którym dzięki pomocy specjalisty wybierzemy odpowiedni dla naszych potrzeb towar. Możemy to zrobić w jednym z czterech sklepów znajdujących się w czterech różnych częściach Wrocławia. W sezonie zimowym, klienci mają do dyspozycji punkty znajdujące się na Kozanowie, przy ulicy Pilczyckiej 57, na Psim Polu, przy ulicy Rakowej 6, i na Biskupinie przy ulicy Olszewskiego 128. W sezonie letnim dodatkowo otwarty jest również punkt w samym centrum miasta, przy ulicy Kościuszki 34, który od października do lutego zamienia się w punkt zajmujący się sprzedażą sprzętu do sportów zimowych. We wszystkich sklepach możemy liczyć na profesjonalną pomoc i usługi serwisowe. Ponadto w punkcie zlokalizowanym na Biskupinie możemy także zlecić wykonanie najbardziej zaawansowanych i najtrudniejszych napraw naszego sprzętu. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-14:00. Takie same godziny otwarcia funkcjonować będą również w sklepie przy ulicy Rakowej na Psim Polu aż do 28 lutego 2018, natomiast sklep zlokalizowany na Kozanowie do końca stycznia 2018 roku otwarty jest wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-18:00.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dobre rowery ? gdzie je kupić i czym się charakteryzują?

?Dobry rower? to pojęcie na tyle niejasne, że każdy może rozumieć pod nim coś innego. Dla jednej osoby będzie to wiekowy składak, który swoje już w życiu przeżył, ale nadal nadaje się do jeżdżenia. Dla innej z kolei na to miano zasługiwać będzie tylko drogi model, wyposażony w osprzęt z najwyższej półki. Jak więc powinniśmy właściwie rozumieć, co ma na myśli osoba proponująca nam zakup ?dobrego roweru?? Jak sprawdzić, czy faktycznie odpowiada on

Rowery gravel

Rowery gravel cieszą się coraz większą popularnością. Jednoślady te przystosowane są do jazdy w różnych warunkach, zapewniając niezawodność oraz dużą wygodę prowadzenia. Większość modeli tego typu to pojazdy ze stosunkowo grubymi oponami, pozwalającymi na komfortowe poruszanie się nawet na długich dystansach. Rowery te dostosowują się do warunków otoczenia, dzięki czemu sprawdzają się w praktycznie każdym terenie. Bogaty wybór modeli gravelowych

Rowery Giant MTB. Czym się wyróżniają popularne modele?

Rowery Giant MTB należą do najpopularniejszych jednośladów w ofercie tej uznanej na całym świecie marki. Na polskim rynku znaleźć można wiele ciekawych modeli górskich, które wyróżniają się nowoczesną konstrukcją oraz wysoką jakością produkcyjną. Wiele z nich odznacza się przy tym wyjątkowo atrakcyjną ceną. Rowery MTB firmy Giant dostępne są również w ofercie Immotion.

Rower górski ? kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

Rowerem górskim jeszcze parę lat temu jeździli w zasadzie wszyscy. Niezależnie od tego, czy wybierali się na leśną, czy górską wycieczkę, czy zwyczajnie jechali na zakupy do miasta. Trudno dziwić się tej tendencji, skoro rower górski, to tak naprawdę rower, który bez problemu poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Włącznie z miejskimi, gdzie drogi niekoniecznie są zawsze proste i gładkie jak producenci rowerów miejskich i szosówek by sobie wyo

Specjaliści podpowiadają: jak wybrać opony rowerowe?

Kilkadziesiąt lat temu na pytanie: ?Jakie są rodzaje opon rowerowych?? otrzymalibyśmy zapewne odpowiedź, że do górala i szosówki. Teraz specjaliści ze sklepu IMMOTION udzielą zdecydowanie innej odpowiedzi. XXI wiek to czas specjalizacji, która objęła wszystkie obszary naszego życia. Produkty i usługi dopasowywane są maksymalnie do potrzeb klientów. Często nowe produkty są niejako szyte na miarę konkretnej grupy docelowej i projektowane z myślą o

Unibike Globetrotter

Unibike Globetrotter to topowy rower trekkingowy cenionej, polskiej marki Unibike. Pojazd ten uznawany jest obecnie za jeden z najlepiej wyposażonych jednośladów na rynku, który z powodzeniem spełnia wymagania kolarzy preferujących jazdę turystyczną. Globetrotter doskonale jednak sprawdza się nie tylko w segmencie trekkingowym, ale i zastosowaniach typowo miejskich. Rowery z tej serii w najnowszej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

Specialized Sirrus

Specialized Sirrus to seria szosowych rowerów fitness z napędem hybrydowym, które wyróżniają się wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniem. Jednoślady te z powodzeniem wykorzystać można zarówno w warunkach miejskich, jak i podczas wypraw na łonie natury. Linia ta opracowana została przez Specialized specjalnie z myślą o rowerzystach, którzy poszukują praktycznego pojazdu szosowego do codziennej rekreacji. Rowery z serii Sirrus znaleźć można w ofercie

Unibike Fusion. Poznaj specyfikację różnych modeli

Unibike Fusion to model roweru polskiej firmy Unibike, uznawany za jeden z najciekawszych budżetowych jednośladów górskich. W każdej z dostępnych wersji pojazd ten wyróżnia się zaawansowanym technologicznie osprzętem uznanych marek, włącznie z hamulcami hydraulicznymi, mechanizmem korbowym ze zintegrowaną osią i osłoną czy widelcem z blokadą hydrauliczną. Rowery górskie Unibike znaleźć można w ofercie Immotion.

Rowery crossowe Giant

Rowery crossowe Giant to najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują praktycznego pojazdu do jazdy rekreacyjnej. Ich lekka konstrukcja i komfortowa geometria sprawiają, że jednoślady tej marki idealnie sprawdzają się na ścieżkach różnego typu. Za sprawą uniwersalnych opon, pojazdy te gwarantują niskie opory toczenia na twardej powierzchni asfaltowej, a jednocześnie oferują dobrą przyczepność na drogach polnych i szutrze. Nowoczesne modele cro

Rowery elektryczne Giant

Rowery elektryczne Giant należą do najnowocześniejszych pojazdów tej znanej na całym świecie marki. Swoją popularność zawdzięczają zarówno przemyślanej konstrukcji, jak i niebanalnej stylistyce. Jednoślady elektryczne stają się coraz modniejsze. Stanowią doskonałą alternatywę nie tylko dla tradycyjnych rowerów, ale również samochodów i środków komunikacji miejskiej. Pojazdy firmy Giant z napędem elektrycznym znaleźć można w ofercie Immotion.