HomePowrót

Buty rowerowe ? jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe ? jak dobrać odpowiedni model?

05/28/2019 11:28:15

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podczas gdy inne mają wygląd zupełnie niepodobny do "cywilnego" obuwia. Główna różnica nie leży jednak w wyglądzie, a w konstrukcji. 

Spis treści:
Czym się różnią modele kolarskie od zwykłych?
Rodzaje obuwia
Wybór odpowiedniego modelu

Czym się różnią uniwersalne buty rowerowe od zwykłych?

Największa różnica pomiędzy uniwersalnymi butami rowerowymi a zwykłymi tkwi w podeszwie. Podeszwy butów rowerowych wykonane są z innych, nieco sztywniejszych materiałów, niż podeszwy zwykłych modeli. Posiadają także system, który umożliwia połączenie buta z pedałem na zasadzie zatrzasku. Takie modele w połączeniu z pedałami zatrzaskowymi tworzą duet idealny. Mimo że pierwsza jazda z wykorzystaniem tego systemu dla każdego wiąże się z małym stresem, po opanowaniu techniki mało kto chce wracać do jazdy w normalnym obuwiu.

Jednak dlaczego właściwie jest to aż tak dobre połączenie? Już kilkadziesiąt lat temu rozpoczęto poszukiwania sposobu, aby poprawić wydajność i efektywność jazdy na jednośladzie. Aby to zrobić, poszukiwano metody połączenia obuwia z pedałami, co przede wszystkim pozwala rowerzyście nie tylko naciskać na pedały, ale również ciągnąć je w górę. Połączenie to umożliwia więc znacznie wydajniej przenosić energię z nogi na napęd. Takie rozwiązanie zapobiega również zsuwaniu się stóp z pedałów, na przykład podczas jazdy po nierównościach.

Pierwszym sposobem, który miał zapewnić połączenie obuwia z pedałami, były noski. Firmą, która zapoczątkowała epokę systemów wpinania obutych stóp w pedały, była firma Look. W 1983 roku opatentowała ona pierwsze pedały zatrzaskowe. Mimo to, największą popularność i rozpoznawalność na świecie zyskał system wprowadzony przez firmę Shimano, stworzony 7 lat później. System Shimano otrzymał nazwę SPD, co stanowi skrót od Shimano Pedaling Dynamics.

Rodzaje butów rowerowych

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów butów rowerowych. Zwyczajowo dzieli się je na typy w zależności od przeznaczenia, czyli odmiany kolarstwa, do której mają służyć. Typy te różnią się między sobą pod względem konstrukcyjnym, dzięki czemu są dopasowane do specyfiki danej dyscypliny.

Wyróżniamy wśród nich następujące grupy:

  • modele szosowe,
  • modele triathlonowe,
  • modele MTB (w ramach tej grupy znajdziemy modele przeznaczone do: cross country, downhill, enduro),
  • modele turystyczne.

Modele szosowe

Z uwagi na swoją budowę, modele szosowe nadają się wyłącznie do jazdy na rowerze. Dłuższe chodzenie w tego typu butach jest niewygodne i działa destrukcyjnie zarówno na podeszwy, jak i na bloki SPD.

Tego typu obuwie wyróżnia się niską wagą i sztywną konstrukcją w szczególności, jeżeli chodzi o podeszwę, która w wielu modelach jest wykonana z karbonu. To lekkie i twarde obuwie, które ma być jak najbardziej aerodynamiczne i jak najlepiej przekazywać energię z nóg na napęd roweru. Podeszwa modeli szosowych jest płaska i nie ma bieżnika.

Systemy zapięć w modelach szosowych są zróżnicowane. Od klasycznych rzepów, przez rozwiązania łączące rzepy i klamry z paskiem zębatym, po najbardziej profesjonalne, pozwalające uzyskać niemal idealne dopasowanie do stopy systemy zapinania wykorzystujące żyłkę i specjalne pokrętło.

W modelach szosowych stosowane są inne bloki, pasujące do innych pedałów niż w modelach MTB i turystycznych. Bloki są znacznie większe, wykonane z innego materiału i wystają one poza zarys buta. System pedałów i bloków do rowerów szosowych ma za zadanie maksymalnie optymalizować przekazywanie energii.

Modele triathlonowe

Konstrukcyjnie, jeżeli chodzi o stosowane materiały, bloki i cechy, przypominają one modele szosowe. Najważniejszą różnicą jest jednak dostosowanie ich do specyfiki dyscypliny, czyli umożliwienie ich szybkiego zakładania i ściągania ? szczególnie w czasie jazdy. W modelach triathlonowych nie występują systemy zapinania na żyłkę i pokrętło. Tego typu obuwie wyposażone jest zwykle w jeden lub dwa rzepy, co umożliwia ich szybkie i bezproblemowe zapinanie, nawet jedną ręką, w czasie jazdy. Modele triathlonowe są także dostosowane do jazdy bez skarpetek.

Modele MTB

Najczęściej wybieranym typem obuwia do jazdy na rowerze MTB jest obuwie do cross country. To stosunkowo lekkie buty, wyposażone w rzepy, a niekiedy w zależności od modelu także w klamry zatrzaskowe. W niektórych modelach występują także systemy zapinania na żyłkę i pokrętło. Modele do cross country mają możliwość dokręcenia kolców lub korków, które są pomocne przy jeździe i podprowadzaniu roweru w bardzo trudnym i śliskim terenie.

Podeszwa modeli MTB jest średnio sztywna i dużo grubsza niż w butach szosowych. Jest też wykonana z trwalszych materiałów. Ma bieżnik, który z powodzeniem umożliwia chodzenie, zarówno po nawierzchniach utwardzonych, jak i w terenie.

Najlepiej wentylowane spośród modeli przystosowanych do jazdy na MTB, są modele do cross country. Modele enduro i turystyczne mają nieco bardziej miękką podeszwę niż te do cross country, co pozwala na komfortowe chodzenie. Dzięki wzmocnionej konstrukcji stanowią lepszą ochronę, szczególnie dla palców i pięt.

Najbardziej "pancernymi" spośród butów MTB są modele do downhillu. Wynika to ze specyfiki dyscypliny. Są one znacznie cięższe niż inne typy rodzaje butów rowerowych. Mają bardzo wytrzymałą i wzmocnioną konstrukcję, która stanowi ochronę dla stóp. Wentylacja jest w nich jednak praktycznie zerowa.

Buty Specialized MTB 2FO Flat

Jak dobrać buty rowerowe?

Kiedy najważniejszą kwestię, czyli określenie typu butów rowerowych, mamy już za sobą, stajemy przed istotnym pytaniem, jakim jest ? jak dobrać ten idealny model? Podczas poszukiwań najlepszego obuwia warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • system wiązania,
  • wentylacja,
  • przyleganie do stopy,
  • materiał,
  • wysokość buta.

Podstawowe modele obuwia mają zwykle zapięcie oparte o system rzepów. To proste w użyciu i wygodne rozwiązanie pozwalające w zadowalającym stopniu dopasować but do stopy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rzep z czasem będzie tracił swoje właściwości i wraz z upływem czasu jego trzymanie się pogorszy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w model wyposażony w system zapinania złożony zarówno z rzepu lub rzepów, jak i z klamry zaciskowej. Najlepsze dopasowanie do stopy i przyleganie buta zapewnia system zapinania bazujący na żyłce i pokrętle. Jest to jednak rozwiązanie dostępne w najwyższych modelach i mocno wpływające na cenę butów.

Obuwie dla kolarzy produkowane jest z różnych materiałów, zapewniających różny stopień wentylacji. Wymagania co do stopnia wentylacji i przewiewności butów to sprawa mocno indywidualna. Warto przy rozpatrywaniu tego czynnika wziąć pod uwagę ile, gdzie, w jakiej porze roku i jak intensywnie będziemy daną parę użytkować.

Inwestycja w zakup profesjonalnego obuwia to krok, który każdemu miłośnikowi jazdy na jednośladzie przyniesie wiele korzyści i znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą modeli dostępnych w naszym sklepie. Niezależnie od tego, czy poszukujesz modeli do jazdy rekreacyjnej, czy do startów w wyścigach, nasi specjaliści pomogą dobrać obuwie, które pozwoli Ci czerpać jeszcze więcej radości z jazdy.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery szosowe ? czy warto zdecydować się na modele używane, czy lepiej wybrać jeden z tańszych modeli?

Rowery szosowe stają się w ostatnich latach popularne nie tylko wśród profesjonalistów, zawodowo biorących udział w wyścigach, lecz także wśród amatorskich miłośników jazdy rowerowej, zainspirowanych choćby osiągnięciami mistrzów corocznego wyścigu Tour De France. Modele rowerów tego typu cechuje jednak ogromna różnorodność wynikająca nie tylko z ceny. Jak dopasować odpowiedni rower szosowy do naszych potrzeb, czy warto zdecydować się na najtańsz

Ceny rowerów. Co na nie wpływa?

Ceny rowerów uzależnione są od wielu czynników. Na koszt jednośladu wpływa zarówno jego rodzaj, jak i jakość wykorzystanych komponentów czy poziom zaawansowania technologicznego zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również popularność i renoma samej marki, a także okres obecności wybranego modelu na rynku oraz czas wprowadzenia go do sprzedaży. Niezależnie od ceny, zawsze warto wybrać rower odpowiednio dopasowany d

Rowery crossowe Giant

Rowery crossowe Giant to najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują praktycznego pojazdu do jazdy rekreacyjnej. Ich lekka konstrukcja i komfortowa geometria sprawiają, że jednoślady tej marki idealnie sprawdzają się na ścieżkach różnego typu. Za sprawą uniwersalnych opon, pojazdy te gwarantują niskie opory toczenia na twardej powierzchni asfaltowej, a jednocześnie oferują dobrą przyczepność na drogach polnych i szutrze. Nowoczesne modele cro

Kaski rowerowe ? wybierz właściwy model

Kask rowerowy, dostępny w ofercie sklepu IMMOTION, w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z głównych atrybutów każdego szanującego swoje zdrowie i życie wielbiciela dwóch kółek. Jednak jeszcze dekadę temu próżno było szukać na parkowych ścieżkach lub miejskich chodnikach osób w kaskach. Ochronne nakrycie głowy było traktowane jako coś zarezerwowanego dla zawodowych kolarzy i dzieci. Co ciekawe, obowiązek chronienia głowy przez kolarzy startu

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach

Unibike Fusion. Poznaj specyfikację różnych modeli

Unibike Fusion to model roweru polskiej firmy Unibike, uznawany za jeden z najciekawszych budżetowych jednośladów górskich. W każdej z dostępnych wersji pojazd ten wyróżnia się zaawansowanym technologicznie osprzętem uznanych marek, włącznie z hamulcami hydraulicznymi, mechanizmem korbowym ze zintegrowaną osią i osłoną czy widelcem z blokadą hydrauliczną. Rowery górskie Unibike znaleźć można w ofercie Immotion.

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Specialized Pitch. Sprawdź, zanim wybierzesz

Specialized Pitch to niedrogie rowery MTB typu hardtail renomowanej amerykańskiej firmy. Jednoślady z tej serii przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów. Oferują one szerokie możliwości jazdy w terenie o różnym rodzaju nawierzchni, zapewniając wygodę i komfort prowadzenia na praktycznie każdej trasie. Rowery Pitch firmy Specialized pozwalają na pokonywanie stromych podjazdów i ekscytującą jazdę na zjazdach sing

Sram ? co poza przerzutkami oferuje nam firma produkująca osprzęt rowerowy i dlaczego stała się głównym konkurentem Shimano na rynku?

Sram, firma zajmująca się produkcją osprzętu rowerowego, powstała w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku swojej działalności zajmowała się wyłącznie produkcją manetek obrotowych z serii GripShift, jednak w ciągu kolejnych lat zdołała przejąć wiele innych marek, stając się głównym konkurentem japońskiego Shimano na rynku. Czym charakteryzują się zatem tak popularne produkty marki Sram, czy różnią się znacząco od produktów konkurencyjnego

Jak dobrać rower? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc

SPRZĘT Z DOSTAWĄ DO DOMU

Drodzy Klienci! W związku z panującą sytuacją i zagrożeniem epidemiologicznym wprowadziliśmy bezpłatny dowóz zakupionych rowerów do Was! Rowery dostarczymy Wam bezpłatnie w promieniu 30 km od danej lokalizacji naszego oddziału we Wrocławiu (ul. Rakowa, Kościuszki, Olszewskiego, Pilczycka). Jeśli jesteście zainteresowani dostawą roweru na dalszą odległość ? zadzwońcie, napiszcie ? chętnie pomożemy!