Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc poradnik, dzięki któremu z łatwością wybierzesz perfekcyjny pojazd dla siebie.
Spis treści
Na co zwrócić uwagę?
Pomyśl o zastosowaniu
Jaki typ jednośladu będzie odpowiedni?
Dopasuj wybrany model do sylwetki
Zastanawiasz się, jak dobrać rower? Zacznij od podstaw
Istnieje kilka szczególnych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze jednośladu. Przyjrzymy się im, a następnie omówimy, jak dobrać rower w zależności od potrzeb użytkownika. Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą musisz rozważyć, jest to, gdzie rower będzie użytkowany. Inny typ roweru posłuży nam do jazdy po mieście, inny sprawdzi się lepiej na leśnych ścieżkach. Warto też rozważyć rodzaj nawierzchni, po której przez większość czasu zamierzasz jeździć, oraz to, jak często będziesz go wykorzystywał, a także budżet, jakim dysponujesz.
Pomyśl o zastosowaniu
Wielu osobom rower służy głownie jako środek transportu do pracy. Jeżeli Ty również do nich należnych, a Twoim celem jest jazda po mieście, to najlepszym rozwiązaniem będzie rower szosowy lub miejski. Są one dostosowane do gładkich asfaltowych nawierzchni i pozwalają na osiąganie stosunkowo dużych prędkości w mieście. Są również kompaktowe i mobilne, dlatego dobrze się sprawdzą w nawet bardzo zatłoczonych i wąskich miejscach. Nieco inaczej prezentuje się kwestia wyboru, jeżeli planujesz wykorzystywać jednoślad nie tylko do pokonywania drogi do pracy, a również do przejażdżek po nieco bardziej wymagających powierzchniach terenu. Specjalnie dla wielbicieli tras szutrowych i leśnych stworzony został rower górski. Wyposażony w stabilniejsze i szersze opony niż rower szosowy oraz pozwalający na zachowanie przyczepności na znacznie bardziej zróżnicowanych terenach. Pora zatem przejść do konkretnych typów jednośladów.
Zobacz, jak dobrać rower szosowy, górski lub miejski
Zastanawiając się nad tym, jak dobrać rower, większość osób przygląda się trzem popularnym typom jednośladów ? szosowym, górskim oraz miejskim. Zacznijmy zatem od szosówek, które charakteryzują się lekką ramą, wąskimi kołami oraz sportową geometrią. Swoje przeznaczenie znajdują głównie na utwardzonych terenach takich jak np. ścieżki rowerowe lub ulice. Nie zaleca się jeżdżenia modelem tego typu po nieutwardzonych oraz nierównych nawierzchniach. Szosówki pozwalają zazwyczaj na osiąganie większych prędkości niż jednoślady innego typu. Mimo to doskonale nadają się jako środek transportu do pracy. Przy wyborze jednego z modeli tego typu powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru ma ogromne znaczenie dla wygodnej i pewnej jazdy. Ponieważ wiele typów jednośladów jest dostępnych w pięciu lub więcej rozmiarach, nie powinno być żadnych problemów z dobraniem tego idealnego. Nieodpowiedni rozmiar negatywnie wpłynie na komfort jazdy, a w skrajnych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie. Rozmiar ramy mierzy się wzdłuż rury podsiodłowej. Aby wybrać idealną długość dla siebie, należy zmierzyć swój przekrok. Aby to zrobić, trzeba stanąć w lekkim rozkroku i zmierzyć odległość od ziemi do krocza. Następnie otrzymany wynik przyrównujemy do tabeli z wymiarami.
Rower górski
Rowery górskie cechują się dużym komfortem jazdy oraz uniwersalnością, ponieważ doskonale sprawdzą się zarówno podczas jazdy w mieście, jak i po znacznie bardziej wymagających powierzchniach. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, konieczna jest wiedza o tym, jak dopasować taki model do swoich potrzeb. Profesjonalne rowery górskie nie należą do najtańszych, dlatego wybór powinien być szczególnie przemyślany. Pierwszą istotną kwestią jest dopasowanie ramy. W przypadku tego jednośladu warto również wziąć pod uwagę rozmiar kół. ?Górale? są zazwyczaj dostępne w dwóch opcjach: 29 i 27,5. Pierwszym czynnikiem, który będzie determinować wybór, jest oczywiście wzrost. W przypadku niższych osób dobrze sprawdzą się koła w rozmiarze 27,5 cala. Taki rozmiar cechuje się niższą wagą, co przekłada się na dynamikę jazdy oraz większą zwrotność. W przypadku rowerów wyposażonych w większe koła (tj. 29 cali) kolarze mogą się cieszyć możliwością osiągnięcia większej prędkości oraz łatwiejszym pokonywaniem przeszkód na drodze.
Rower miejski
W przypadku roweru miejskiego należy się przede wszystkim zastanowić nad typem ramy. Do wyboru mamy ramę męską oraz tzw. ?damka?. Klasyczne rowery miejskie charakteryzują się dużym komfortem podczas jazdy. Spowodowane jest to głównie geometrią ramy oraz dużym, odpowiednio wyprofilowanym siodełkiem. W przypadku damskich rowerów miejskich rama położona jest bardzo nisko, co ułatwia Paniom wchodzenie i zsiadanie ze swojego pojazdu. Wybierając rower miejski, podobnie jak w przypadku innych typów jednośladów, istotny jest rozmiar kół. Mniejsze koła oznaczają większą dynamikę, a większe cechują się dużą stabilnością. Znaczenie ma również szerokość opon. Jeżeli planujesz jazdę jedynie po mieście, szerokość opon nie będzie istotnym elementem. Jeśli jednak trasa wymaga od Ciebie przejazdów nie tylko po płaskiej powierzchni, polecamy wybór szerszych opon.
Jak dobrać rower do sylwetki?
Przed zakupem dowolnego typu roweru istotne jest również to, jak dobrać konkretny model do swojej sylwetki. Będzie to miało szczególne znaczenie w przypadku osób, których sylwetka jest ponadprzeciętnych rozmiarów. Osoby o nieco większej niż przeciętna wadze nie powinny decydować się na wybór rowerów szosowych o bardzo wąskich kolach. W ich przypadku lepiej sprawdzą się jednoślady miejskie lub górskie. Jeżdżąc na nich, możemy poczuć się o wiele stabilniej oraz pewniej. W takim przypadku, dla zwiększenia bezpieczeństwa, można dodatkowo zdecydować się na zakup wzmacnianych, wielokomorowych obręczy. Warto również rozważyć zakup wzmacnianej ramy oraz większego siodełka tak, aby komfort jazdy był utrzymany na najwyższym poziomie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wybór jednośladu, który będzie spełniał swoją rolę przez długi czas nie jest tanią inwestycją. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że zakup modelu z supermarketu będzie wiązał się z tym, że prędzej czy później konieczna będzie jego naprawa lub całkowita wymiana na nowy egzemplarz, to jednorazowa inwestycja w rower najwyższej jakości przestaje być trudną decyzją. Przed zakupem polecamy jednak, abyś rzetelnie odpowiedział sobie na pytania, jaki rower będzie najlepszy w twoim przypadku, a następnie skontaktował się z naszymi ekspertami, którzy chętnie pomogą w ostatecznym wyborze.