HomePowrót

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

07/28/2020 00:00:00

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego komfort.

Spis treści
Transport samochodem
Przewóz pociągiem
Inne formy transportu
Oferta Immotion

Transport roweru samochodem

Transport roweru samochodem może być przeprowadzony na kilka sposobów. Polskie prawo pozwala na przewożenie jednośladu w bagażniku, w przyczepce, na dachu lub na haku. Przy wyborze konkretnej metody należy wziąć pod uwagę wielkość roweru, ilość dodatkowego sprzętu czy posiadany model auta. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość, jaką samochód musi docelowo przejechać oraz ewentualne przeszkody na drodze.

W bagażniku

Przewiezienie roweru w bagażniku lub kabinie samochodu do najprostsze rozwiązanie, o ile pozwala na to przestrzeń auta. Unieruchomienie jednośladu jest jednak dość trudne, a przy nierównościach na drodze pojazd jest narażony na uszkodzenia. Trzeba też liczyć się z zabrudzeniami pochodzącymi z opon lub smaru. W takim przypadku warto zainwestować w pokrowiec na rower, który chroni przed zanieczyszczeniami. Do przydatnych akcesoriów należą też pasy zabezpieczające, które utrzymują jednoślad w odpowiedniej pozycji podczas hamowania. Stabilne mocowanie zapewniają też specjalne stojaki do auta, które zabezpieczają przed rysowaniem się roweru.

Na dachu

Przewożenie roweru na dachu samochodu odbywa się przy użyciu specjalnego bagażnika. Składa się on z dwubelkowej bazy oraz doczepionych do niej uchwytów. W zależności od ilości mocowań i jakości takiego bagażnika na dachu przewieźć da się nawet do kilku jednośladów jednocześnie. Wyposażenie to zamontować można samodzielnie. Transport na dachu zapewnia idealną widoczność podczas jazdy, ponieważ sprzęt kolarski i uchwyty nie zasłaniają okien. Rowery nie zabierają też cennego miejsca w aucie, co zapewnia więcej miejsca pasażerom oraz bagażom.

Na haku

Bagażnik hakowy mocuje się na haku holowniczym w tylnej części samochodu. Z reguły wyposażenie to jest w stanie pomieścić do trzech rowerów. Rozwiązanie to zapewnia wygodny montaż. Bagażnik hakowy można łatwo odczepić, a w przypadku wielu modeli szybko złożyć. Tylne mocowanie nie wpływa znacząco na aerodynamikę auta, dzięki czemu samochód mniej spala i nie jest podatny na wpływ wiatru.

W przyczepie

Do samochodu wyposażonego w hak holowniczy można dołączyć również przyczepkę. W przypadku transportu jednośladów sprawdzi się zarówno zwykła bagażówka, jak i bardziej specjalistyczny model. Niektóre z nich pozwalają na bezpieczny przewóz nawet ponad 20 rowerów. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami, ponieważ jednoślad przykryć można plandeką lub folią. Do skorzystania z przyczepki nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, jednak należy ją zarejestrować i ubezpieczyć. Wymagane jest również odpowiednie oświetlenie - jedno białe pozycyjne oraz przynajmniej jedno czerwone pozycyjne i odblaskowe.

Rower górski Giant

Transport roweru pociągiem

Transport roweru pociągiem nie zawsze jest możliwy, ponieważ nie funkcjonuje żaden system rezerwacji miejscówek na jednoślady. Na szczęście konduktorzy zwykle idą na rękę pasażerom. Jeżeli jednak pociąg jest przepełniony, przewoźnik ma prawo odmówić zabrania pojazdu. Ulokowanie roweru może być dość trudne w nowoczesnych składach, które posiadają konstrukcję bez widocznego podziału na wagony. Takie pociągi są jednak często wyposażone w specjalne stojaki na jednoślady. W przypadku tras regionalnych najlepiej wybrać tabory z elektronicznymi zespołami trakcyjnymi, które posiadają przestronne przedsionki i z łatwością pomieszczą nawet kilka rowerów.

Kwestie formalne

W Polsce funkcjonuje paru przewoźników kolejowych, którzy oferują kilka kategorii pociągów pasażerskich. Formalnie jednoślad przewozić można w każdym z nich, za wyjątkiem kuszetek i wagonów sypialnych. Za transport roweru w większości przypadków obowiązuje opłata, jednak zwykle nie przekracza ona 10 zł - niezależnie od długości trasy. W sezonie letnim wielu regionalnych przewoźników oferuje też zniżki na przewóz jednośladów. We wszystkich regulaminach firm kolejowych znajduje się zapis, zgodnie z którym każdy pasażer może transportować tylko jeden rower. Ograniczenie to można ominąć, wykorzystując pokrowiec. Rozwiązanie to wiąże się też z brakiem dodatkowych opłat przewozowych, ponieważ bagaż osobisty wliczany jest w cenę biletu. Najlepsze pokrowce posiadają przegrody zabezpieczające zdemontowane koła.

Inne sposoby transportu roweru

Transport roweru przeprowadzić można z pomocą innych środków komunikacji. Do najczęściej praktykowanych rozwiązań należy skorzystanie z ofert międzymiejskich linii autobusowych, które zwykle nie robią żadnych problemów pasażerom. W przypadku autobusów miejskich rower traktowany jest jako bagaż i może być przewożony za darmo. Właściciel musi jednak ustąpić miejsca pasażerom z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.

W autobusie

Transport roweru autobusami PKS jest z reguły bezpłatny lub wymaga niedużej dopłaty do biletu. W zależności od regionu wiąże się to z pewnymi wymaganiami. Z reguły rower należy postawić w miejscu do tego przeznaczonym, np. naprzeciwko drzwi. Właściciel zobowiązany jest też do odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu, aby w przypadku nagłego hamowania nie spowodował szkód u innych pasażerów lub w ich bagażu. Przewożony rower nie może też tarasować przejścia wzdłuż autobusu. W przypadku niektórych przewoźników wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne. Przednie koło przewożonego jednośladu musi być zdemontowane, a także zapakowane oddzielnie od pojazdu. Warunkiem jest także wolne miejsce w luku bagażowym.

Samolotem

Transport roweru samolotem oferuje obecnie większość linii lotniczych. Istnieje możliwość nadania go jako bagażu sportowego lub rejestrowanego. W drugim przypadku opłata jest niższa, dlatego warto skorzystać z tej opcji. Rower nadany jako bagaż sportowy należy umieścić w nylonowej torbie, ze zdjętymi pedałami i kołami oraz kierownicą skierowaną do osi równolegle. W przypadku bagażu rejestrowanego zwykle wystarczy zapakować jednoślad w karton. Należy jednak mieć na uwadze dopuszczalne wymiary, które mogą się różnić w poszczególnych liniach lotniczych.

Oferta Immotion

Kupując rower w naszym sklepie internetowym, nie musisz się troszczyć o transport. Twój jednoślad zostanie bezpiecznie zapakowany, dzięki czemu dotrze do Ciebie w idealnym stanie. W końcu zajmujemy się tym już od 2005 roku. Jeśli jednak potrzebujesz naszego wsparcia w tej kwestii, planując wymarzoną wyprawę rowerową, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Zapewniamy sprawną obsługę i fachowe doradztwo.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dbamy o Wasze bezpieczeństwo w czasie epidemii - procedury

Drodzy Klienci!Od 10 dni żyjemy w innej rzeczywistości. Każdy z nas stara się jak tylko to możliwe funkcjonować normalnie. W obecnej sytuacji epidemiologicznej nasze oddziały funkcjonują tak jak do tej pory. Godziny otwarcia naszych sklepów pozostają bez zmian. Pracujemy dla Was 6 dni w tygodniu.

Unibike Rapid

Unibike Rapid to elektryczny rower cenionego polskiego producenta Unibike. Model ten wyróżnia się wyjątkowo dopracowaną specyfikacją, dzięki czemu jest nieocenionym towarzyszem jazdy na różnych dystansach oraz w każdych warunkach. Wynika to z zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwoliły na przystosowanie roweru do poruszania się zarówno po asfalcie, jak i w terenie. Modele e-bike z serii Rapid firmy Unibike znaleźć można w

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnej części rowerowej?

Zakup oryginalnych części rowerowych to nie lada sztuka, biorąc pod uwagę liczbę ich producentów i szerokie spektrum dostępnego na rynku asortymentu. W związku z dużą liczbą sprzedanych modeli łupem oszustów padają najczęściej komponenty do rowerów wyczynowych, pochodzących zwykle ze średniej i wysokiej półki cenowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku modeli tańszych. Komponenty stosowane w tańszych rowerach są zazwyczaj dużo tańsze w porównaniu

Rower crossowy ? jaki model wybrać, czym różnią się damskie i męskie rowery crossowe?

Rowery crossowe to jedne z typów rowerów sportowych szeroko rozpowszechnionych jako rowery rekreacyjne. Ze względu na ich dostosowanie do jazdy po utwardzonych drogach doskonale wypełniają rolę pojazdu codziennego zastosowania, stanowiąc realną alternatywę dla cięższych rowerów trekkingowych i miejskich. Ich uniwersalność sprawia, że każdy rowerzysta z łatwością opanuje jazdę crossem, a pewne cechy sportowe pozwolą na okazjonalne starty w lokalny

Damskie rowery górskie ? jak dobrać rower górski do potrzeb kobiecej sylwetki? Poznaj opinie o rowerach Giant 26'' i innych damskich MTB!

Damskie rowery górskie, podobnie jak inne typy rowerów w wersjach dla kobiet, wyróżniają się przede wszystkim geometrią dostosowaną do kobiecej figury. Dziś producenci rowerów dbają jednak nie tylko o zapewnienie paniom dostępu do modeli rowerów, które sprawdzą się w mieście czy podczas rekreacyjnych weekendowych przejażdżek po okolicy. W ich ofertach znajdziemy także specjalistyczne modele przystosowane do potrzeb pań uprawiających kolarstwo pół

Rowery dla chłopców ? sprawdź ofertę tanich modeli górskich i nie tylko!

Rowery dla chłopców to kategoria jednośladów, w której znajdziemy szeroki wybór marek, modeli, kolorów, osprzętu, rozmiarów kół i rozmiarów ram rowerów dla chłopców. W XXI wieku rozwój, nowe technologie i specjalizacja zmieniły niemal każdą branżę. Jedną z nich jest branża rowerowa. To właśnie ten rozwój umożliwia zakup modelu który będzie stanowił dla dziecka nie tylko system dwóch kółek do nauki trzymania równowagi, ale także będzie dawał realn

Rowery młodzieżowe w sklepie IMMOTION ? modele dla chłopców i dziewczynek w dobrych cenach!

Rowery młodzieżowe dostępne w sklepie IMMOTION to nowoczesne modele przeznaczone dla chłopców i dziewczynek, spośród których z łatwością wybierzemy idealny pojazd dla każdego młodego adepta jazdy na jednośladzie. Czym ta kategoria produktów różni się od standardowych modeli dla dorosłych, na jakie różnice w osprzęcie powinniśmy zwrócić uwagę i jak dobrać właściwy rozmiar? Czy wybierając jednoślad dla nastolatka powinniśmy kierować się przede wszy

Wyprzedaż rowerów ? na jakie modele z wyprzedaży warto zwrócić uwagę? Zobacz okazje z wyprzedaży w sklepie rowerowym Im-Motion

Wyprzedaż rowerów to okazja, aby najlepsze modele z poprzednich lat zakupić w wyjątkowo okazyjnych cenach. Jeżeli więc zależy nam przede wszystkim na najwyższej jakości sprzętu, a nie na podążaniu za najnowszymi trendami, a przy tym możliwości naszego portfela są nieco ograniczone, warto zawsze przyjrzeć się okazjom w profesjonalnych sklepach rowerowych. W dziale promocji możemy znaleźć bowiem często w wyjątkowo okazyjnych cenach prawdziwe perełk

Rowery Damskie Giant - 5 Modeli!

Rowery damskie Giant obejmują znaczną część asortymentu tego uznanego producenta. Marka posiada w swojej ofercie serie jednośladów specjalnie opracowywanych z myślą o spełnieniu potrzeb aktywnych kobiet. Rowery te odpowiadają różnym aspiracjom i celom rowerzystek. Część modeli przystosowana została do codziennej jazdy, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o sportowej rywalizacji.

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

Serwis rowerowy na własną rękę - jak samodzielnie wymienić dętkę, odpowietrzyć hamulce i dokonać regulacji przerzutek?

Serwis rowerowy to niezwykle szerokie spektrum działań związanych z naprawą, konserwacją i usprawnieniami naszego roweru. Należy pamiętać, że profesjonalne serwisowanie roweru przedłuża jego żywotność i daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak w sytuacji, w której z jakiegoś powodu sami musimy poradzić sobie z usterkami? Przedstawiamy poradnik samodzielnego serwisowania najczęściej spotykanych awarii rowerowych.

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow