HomePowrót

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

07/28/2020 00:00:00

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego komfort.

Spis treści
Transport samochodem
Przewóz pociągiem
Inne formy transportu
Oferta Immotion

Transport roweru samochodem

Transport roweru samochodem może być przeprowadzony na kilka sposobów. Polskie prawo pozwala na przewożenie jednośladu w bagażniku, w przyczepce, na dachu lub na haku. Przy wyborze konkretnej metody należy wziąć pod uwagę wielkość roweru, ilość dodatkowego sprzętu czy posiadany model auta. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość, jaką samochód musi docelowo przejechać oraz ewentualne przeszkody na drodze.

W bagażniku

Przewiezienie roweru w bagażniku lub kabinie samochodu do najprostsze rozwiązanie, o ile pozwala na to przestrzeń auta. Unieruchomienie jednośladu jest jednak dość trudne, a przy nierównościach na drodze pojazd jest narażony na uszkodzenia. Trzeba też liczyć się z zabrudzeniami pochodzącymi z opon lub smaru. W takim przypadku warto zainwestować w pokrowiec na rower, który chroni przed zanieczyszczeniami. Do przydatnych akcesoriów należą też pasy zabezpieczające, które utrzymują jednoślad w odpowiedniej pozycji podczas hamowania. Stabilne mocowanie zapewniają też specjalne stojaki do auta, które zabezpieczają przed rysowaniem się roweru.

Na dachu

Przewożenie roweru na dachu samochodu odbywa się przy użyciu specjalnego bagażnika. Składa się on z dwubelkowej bazy oraz doczepionych do niej uchwytów. W zależności od ilości mocowań i jakości takiego bagażnika na dachu przewieźć da się nawet do kilku jednośladów jednocześnie. Wyposażenie to zamontować można samodzielnie. Transport na dachu zapewnia idealną widoczność podczas jazdy, ponieważ sprzęt kolarski i uchwyty nie zasłaniają okien. Rowery nie zabierają też cennego miejsca w aucie, co zapewnia więcej miejsca pasażerom oraz bagażom.

Na haku

Bagażnik hakowy mocuje się na haku holowniczym w tylnej części samochodu. Z reguły wyposażenie to jest w stanie pomieścić do trzech rowerów. Rozwiązanie to zapewnia wygodny montaż. Bagażnik hakowy można łatwo odczepić, a w przypadku wielu modeli szybko złożyć. Tylne mocowanie nie wpływa znacząco na aerodynamikę auta, dzięki czemu samochód mniej spala i nie jest podatny na wpływ wiatru.

W przyczepie

Do samochodu wyposażonego w hak holowniczy można dołączyć również przyczepkę. W przypadku transportu jednośladów sprawdzi się zarówno zwykła bagażówka, jak i bardziej specjalistyczny model. Niektóre z nich pozwalają na bezpieczny przewóz nawet ponad 20 rowerów. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami, ponieważ jednoślad przykryć można plandeką lub folią. Do skorzystania z przyczepki nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, jednak należy ją zarejestrować i ubezpieczyć. Wymagane jest również odpowiednie oświetlenie - jedno białe pozycyjne oraz przynajmniej jedno czerwone pozycyjne i odblaskowe.

Rower górski Giant

Transport roweru pociągiem

Transport roweru pociągiem nie zawsze jest możliwy, ponieważ nie funkcjonuje żaden system rezerwacji miejscówek na jednoślady. Na szczęście konduktorzy zwykle idą na rękę pasażerom. Jeżeli jednak pociąg jest przepełniony, przewoźnik ma prawo odmówić zabrania pojazdu. Ulokowanie roweru może być dość trudne w nowoczesnych składach, które posiadają konstrukcję bez widocznego podziału na wagony. Takie pociągi są jednak często wyposażone w specjalne stojaki na jednoślady. W przypadku tras regionalnych najlepiej wybrać tabory z elektronicznymi zespołami trakcyjnymi, które posiadają przestronne przedsionki i z łatwością pomieszczą nawet kilka rowerów.

Kwestie formalne

W Polsce funkcjonuje paru przewoźników kolejowych, którzy oferują kilka kategorii pociągów pasażerskich. Formalnie jednoślad przewozić można w każdym z nich, za wyjątkiem kuszetek i wagonów sypialnych. Za transport roweru w większości przypadków obowiązuje opłata, jednak zwykle nie przekracza ona 10 zł - niezależnie od długości trasy. W sezonie letnim wielu regionalnych przewoźników oferuje też zniżki na przewóz jednośladów. We wszystkich regulaminach firm kolejowych znajduje się zapis, zgodnie z którym każdy pasażer może transportować tylko jeden rower. Ograniczenie to można ominąć, wykorzystując pokrowiec. Rozwiązanie to wiąże się też z brakiem dodatkowych opłat przewozowych, ponieważ bagaż osobisty wliczany jest w cenę biletu. Najlepsze pokrowce posiadają przegrody zabezpieczające zdemontowane koła.

Inne sposoby transportu roweru

Transport roweru przeprowadzić można z pomocą innych środków komunikacji. Do najczęściej praktykowanych rozwiązań należy skorzystanie z ofert międzymiejskich linii autobusowych, które zwykle nie robią żadnych problemów pasażerom. W przypadku autobusów miejskich rower traktowany jest jako bagaż i może być przewożony za darmo. Właściciel musi jednak ustąpić miejsca pasażerom z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.

W autobusie

Transport roweru autobusami PKS jest z reguły bezpłatny lub wymaga niedużej dopłaty do biletu. W zależności od regionu wiąże się to z pewnymi wymaganiami. Z reguły rower należy postawić w miejscu do tego przeznaczonym, np. naprzeciwko drzwi. Właściciel zobowiązany jest też do odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu, aby w przypadku nagłego hamowania nie spowodował szkód u innych pasażerów lub w ich bagażu. Przewożony rower nie może też tarasować przejścia wzdłuż autobusu. W przypadku niektórych przewoźników wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne. Przednie koło przewożonego jednośladu musi być zdemontowane, a także zapakowane oddzielnie od pojazdu. Warunkiem jest także wolne miejsce w luku bagażowym.

Samolotem

Transport roweru samolotem oferuje obecnie większość linii lotniczych. Istnieje możliwość nadania go jako bagażu sportowego lub rejestrowanego. W drugim przypadku opłata jest niższa, dlatego warto skorzystać z tej opcji. Rower nadany jako bagaż sportowy należy umieścić w nylonowej torbie, ze zdjętymi pedałami i kołami oraz kierownicą skierowaną do osi równolegle. W przypadku bagażu rejestrowanego zwykle wystarczy zapakować jednoślad w karton. Należy jednak mieć na uwadze dopuszczalne wymiary, które mogą się różnić w poszczególnych liniach lotniczych.

Oferta Immotion

Kupując rower w naszym sklepie internetowym, nie musisz się troszczyć o transport. Twój jednoślad zostanie bezpiecznie zapakowany, dzięki czemu dotrze do Ciebie w idealnym stanie. W końcu zajmujemy się tym już od 2005 roku. Jeśli jednak potrzebujesz naszego wsparcia w tej kwestii, planując wymarzoną wyprawę rowerową, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Zapewniamy sprawną obsługę i fachowe doradztwo.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Dobre rowery ? gdzie je kupić i czym się charakteryzują?

?Dobry rower? to pojęcie na tyle niejasne, że każdy może rozumieć pod nim coś innego. Dla jednej osoby będzie to wiekowy składak, który swoje już w życiu przeżył, ale nadal nadaje się do jeżdżenia. Dla innej z kolei na to miano zasługiwać będzie tylko drogi model, wyposażony w osprzęt z najwyższej półki. Jak więc powinniśmy właściwie rozumieć, co ma na myśli osoba proponująca nam zakup ?dobrego roweru?? Jak sprawdzić, czy faktycznie odpowiada on

Rower górski ? kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

Rowerem górskim jeszcze parę lat temu jeździli w zasadzie wszyscy. Niezależnie od tego, czy wybierali się na leśną, czy górską wycieczkę, czy zwyczajnie jechali na zakupy do miasta. Trudno dziwić się tej tendencji, skoro rower górski, to tak naprawdę rower, który bez problemu poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Włącznie z miejskimi, gdzie drogi niekoniecznie są zawsze proste i gładkie jak producenci rowerów miejskich i szosówek by sobie wyo

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Rowery enduro w sklepie IMMOTION ? sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne ?górale? jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przy

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Rowery gravel

Rowery gravel cieszą się coraz większą popularnością. Jednoślady te przystosowane są do jazdy w różnych warunkach, zapewniając niezawodność oraz dużą wygodę prowadzenia. Większość modeli tego typu to pojazdy ze stosunkowo grubymi oponami, pozwalającymi na komfortowe poruszanie się nawet na długich dystansach. Rowery te dostosowują się do warunków otoczenia, dzięki czemu sprawdzają się w praktycznie każdym terenie. Bogaty wybór modeli gravelowych

Rower crossowy Specialized. Czego o nich nie wiesz?

Rower crossowy Specialized to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują uniwersalnego i wielozadaniowego jednośladu. Pojazdy te łączą w sobie zalety modeli trekingowych, szosowych oraz górskich. Konstrukcje crossowe marki Specialized często uznawane są za stricte wyczynowe. Sprawdzają się jednak nie tylko na na ekstremalnych eskapadach, ale także podczas zwykłych miejskich wycieczek i turystycznych podróży. Jednoślady crossowe znajdziesz w of

Męskie modele rowerów górskich ? dowiedz się o nich więcej!

Męski rower górski to bardzo uniwersalny jednoślad. Oprócz ekstremalnych zastosowań sportowych nadaje się on również do turystyki, zabawy oraz jazdy po mieście. Istnieje olbrzymia liczba modeli różniących się od siebie konstrukcją, geometrią ramy czy klasą osprzętu. Ten szeroki wybór sprawia, że możemy wybrać rower idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Za klasyczny rower górski uważa się taki na grubych oponach, z amortyzatorem, mocnymi hamulca