HomePowrót

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy

02/08/2021 00:00:00

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych marek posiada w swojej ofercie Immotion.

Spis treści
Grupa osprzętu
Mechanizmy osprzętu
Systemy mocowania
Osprzęt dla MTB
Shimano
SRAM

Czym jest osprzęt rowerowy i czym się wyróżnia ten do MTB?

Osprzęt rowerowy nie obejmuje wszystkich części jednośladu, a jedynie niektóre z nich. Prawidłowy dobór grupy tych komponentów pozwala na poprawę osiągów roweru, a także zwiększenie jego ogólnej funkcjonalności. Osprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do różnych potrzeb rowerzysty oraz stopnia jego umiejętności. W poszczególnych grupach znaleźć można bowiem zarówno zaawansowane technologicznie części, jak i elementy stosunkowo proste. Istnieją różne standardy osprzętu i wersje poszczególnych komponentów, jednak nie wszystkie są ze sobą kompatybilne.

Grupa osprzętu

W grupie osprzętu najczęściej znajduje się mechanizm korbowy, przerzutki przednie i tylne, dedykowana kaseta i łańcuch, manetki przerzutek oraz hamulce z klamkami. Niektórzy producenci uzupełniają swoje zestawy także kołami i piastami. W wielu przypadkach nie występują przeciwwskazania do mieszania grup między sobą, jednak poszczególne elementy składowe osprzętu muszą być ze sobą kompatybilne. Dużo prostszym i szybszym rozwiązaniem jest wybór roweru opracowanego na kompletnej grupie, czyli takiego o specyfikacji standardowo zawierającej fabrycznie zamontowane komponenty z wybranego zestawu jednego producenta. Nie wszystkie elementy osprzętu muszą jednak zawsze pochodzić z tej samej grupy - niektóre mogą należeć do niższej, a inne do wyższej.

Mechanizmy osprzętu

Mechanizmy korbowe spotykane obecnie w napędach mają jedną, dwie lub trzy zębatki i w współpracują z kasetami od 7 do 12 biegów. Producenci osprzętu coraz częściej zmniejszają ilość tarcz z przodu, zwiększając przy tym liczbę koronek w kasecie. Im tańszy jednoślad, tym z reguły posiada mniej biegów z tyłu oraz więcej blatów w korbie. Droższe rowery dysponują natomiast mniejszą liczą biegów z przodu, a większą z tyłu. Taki kierunek rozwoju grup napędowych występuje zwłaszcza w segmencie MTB. Ilość biegów nie jest jednak aż tak istotna, jak zakres przełożeń. Aby jazda po górach była efektywna, konieczny jest minimalny zakres 500%, osiągany np. za pomocą napędu 1x12 lub 2x10.

Systemy mocowania

W rowerach stosowane są różne systemy mocowania dla poszczególnych elementów osprzętu. Dotyczy to zarówno wkładów suportowych, jak i standardów mocowań przedniej przerzutki czy kasety. W przypadku korby, oprócz szerokości mufy suportowej duże znaczenie ma średnica otworu w ramie. Obecnie standardowe gwintowane mocowanie BSA często jest zastępowane mocowaniami typu pressfit, pressfit30 czy BB30. Wygląda to podobnie w przypadku przerzutek, która może być mocowana na obejmę do ramy, na wkład suportu lub bezpośrednio do otworów w ramie.

Osprzęt MTB

Osprzęt rowerowy MTB stosowany jest w przypadku jednośladów górskich, przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. Wysoka jakość komponentów ma szczególne znaczenie podczas poruszania się po stromych wzniesieniach, górzystych bezdrożach czy kamienistych ścieżkach. Obecnie szczególną popularnością na rynku cieszy się osprzęt firm Shimano oraz SRAM, które posiadają w swoich ofertach również grupy opracowane specjalnie z myślą o rowerach górskich MTB.

Rowerzysta-w-gorach

Osprzęt rowerowy Shimano

Osprzęt rowerowy Shimano stosowany jest w jednośladów bardzo wielu znanych marek. Poszczególne elementy grup nabyć można zarówno bezpośrednio z pojazdem, jak i oddzielnie. Firma Shimano dzieli swój osprzęt na mniejsze kategorie, spośród których wyróżnić można zespoły napędowe (obejmujące mechanizm korbowy, zębatki tylne, łańcuch, przerzutki i manetki zmiany przełożeń) oraz zespoły hamulcowe (obejmujące hamulce z dźwigniami, a opcjonalnie również z tarczami). W niektórych grupach do osprzętu zaliczają się także koła i pedały.

Tourney

Toruney to najniższa grupa osprzętu firmy Shimano, spotykana w najtańszych rowerach MTB i przeznaczona głównie do jazdy rekreacyjnej. Występuje w kilku seriach, które różnią się m.in. liczbą biegów na kasecie. Toruney jest jedyną grupą osprzętu MTB Shimano, w której dostępne są obrotowe manetki Revo Shift.

Altus i Acera

Altus to nieco bardziej zaawansowana grupa, z nowoczesną przerzutką w technologii Shadow, hydraulicznymi hamulcami tarczowymi oraz 9-rzędową kasetą. Zbliżone parametry posiada osprzęt Acera, jednak wyróżnia się możliwością mocowania korb na wielowypust oraz zewnętrznymi łożyskami suportu.

Alivio

Alivio to stosunkowo ciężki, ale przy tym wytrzymały i precyzyjny osprzęt. Stanowi najniższą grupę z manetkami wyposażonymi w funkcję 2-Way Release, w której mała dźwignia pracuje w obie strony. W osprzęcie Alivio dostępna jest także znana z wyższych grup manetka RPM, która pozwala na zmianę przełożenia dwurzędowej korby jedną dźwignią.

Deore

Deore wyróżnia się nowocześnie zaprojektowanymi przełożeniami oraz przerzutkami typu side swing, co znacząco usprawnia jazdę pod górę. Zestaw kół sprzyja przyczepności i poprawia wytrzymałość, zapewniając niezawodność przy dużych prędkościach. Komponenty Deore pasują do wielu rowerów, oferują szeroką paletę kombinacji przełożeń, stabilizują zarządzanie łańcuchem oraz podnoszą wydajność pedałowania.

XT

XT to niemal najwyższa grupa w hierarchii Shimano. Osprzęt ten przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań MTB, ze względu na obecność wielu praktycznych technologii. Instant Release pozwala na zmianę biegu już po wciśnięciu dźwigni, a nie jej zwolnieniu. XT występuje też w wersji Di2, z elektroniczną zmianą przełożeń.

XTR

XTR to najwyższa grupa Shimano dla rowerów górskich. Wyróżnia się wysoką trwałością przy niskiej masie, co pozostaje nie bez znaczenia np. podczas wyścigów. Osprzęt ten posiada 12-rzędowe kasety w dwóch zakresach, a także oferuje możliwość zamontowania przedniej przerzutki. XTR jest dostępny także w wersji Di2, z przełożeniami zmienianymi elektrycznie.

Osprzęt rowerowy SRAM

Osprzęt rowerowy SRAM jest mniej popularny od Shimano, jednak również można go znaleźć w jednośladach wielu znanych marek. Firma ta wprowadził sporo innowacyjnych rozwiązań, takich jak obrotowa manetka typu grip-shift czy podnoszący efektywność bębenek piasty XD. SRAM posiada w ofercie nowoczesny wkład suportu DUB, a także elektroniczne przerzutki z bezprzewodową zmianą biegów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion, gdzie znaleźć można rowery z osprzętem firmy SRAM i Shimano.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery Giant ? przegląd modeli 2018. Poznaj ceny i nowinki techniczne!

Rowery Giant to jedna z wiodących marek jednośladów rozpoznawana na całym świecie. W ofercie tajwańskiej firmy można znaleźć zarówno jednoślady sprawdzające się na rowerowych mistrzostwach świata, jak i dostosowane do codziennego użytku po różnych rodzajach nawierzchni. Co ważne, ceny poszczególnych modeli zawsze są optymalnie dostosowane do ich jakości. W naszym krótkim przewodniku pokażemy, co oferuje firma Giant w 2018 roku. Przyjrzymy się naj

Akcesoria rowerowe ? przewodnik po (nie)obowiązkowym wyposażeniu rowerowym

Akcesoria rowerowe stanowią konieczne uzupełnienie każdego roweru, a wybór tych najlepszych wcale nie jest łatwy. W zależności od tego, na jakim rowerze jeździmy, nasze potrzeby w tym zakresie mogą być dość zróżnicowane. Ponadto należy wiedzieć, że niektóre elementy wyposażenia rowerowego są po prostu niezbędne do tego, aby móc się poruszać na jednośladzie bezpiecznie i zgodnie z prawem. Sprawdź, w co musi być wyposażony twój jednoślad, jak przyg

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego kom

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Opony Specialized. Czym się wyróżniają?

Opony Specialized należą do najbardziej istotnych elementów osprzętu rowerowego tej cenionej marki. Ich wysoka jakość podnosi wygodę i bezpieczeństwo jazdy, stwarzając wygodne warunki poruszania się w różnych warunkach. Odpowiednio dobrane opony mają wpływ na uzyskiwane osiągi, a także ułatwiają pokonywanie nawet najbardziej wymagających terenów. Ogumienie firmy Specialized stanowi podstawę wyposażenia rowerów tego producenta, a wiele zróżnicowan

Specialized Demo 8

Specialized Demo to seria rowerów górskich, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o kolarzach poszukujących szybkich i funkcjonalnych jednośladów. W najnowszej edycji oznaczonej numerem 8 pojazdy te zyskały dłuższą i bardziej ?płaską? ramę, a także bardziej progresywny charakter zawieszenia. Opracowana przez markę Specialized seria Demo obejmuje kilka modeli rowerów o różnych parametrach, które znaleźć można w ofercie Immotion.

Marki rowerów ? czy znasz te najpopularniejsze? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

Podstawowym dylematem każdego, kto zastanawia się nad zakupem roweru, jest wybór marki. Wybór nie jest łatwy, a pomóc w tym mogą specjaliści ze sklepu IMMOTION. Działanie przemysłu rowerowego można porównać do branży samochodowej. Dostępnych jest wiele modeli, jednak liczba marek, które rozpoznawalne są przez potencjalnego klienta, jest stosunkowo niewielka. Powód? Tak jak w przypadku samochodów, stworzenie nowej brandu wymaga ogromnej inwestycji

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

Specialized Rockhopper

Specialized Rockhopper to jeden z najciekawszych modeli oferowanych przez popularną amerykańską markę. Producent posiada w swojej ofercie różne warianty tego jednośladu, którego solidna konstrukcja jest szczególnie doceniana przez miłośników jazdy cross-country. Starannie opracowane modele Rockhopper marki Specialized posiada w swojej ofercie Immotion

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnej części rowerowej?

Zakup oryginalnych części rowerowych to nie lada sztuka, biorąc pod uwagę liczbę ich producentów i szerokie spektrum dostępnego na rynku asortymentu. W związku z dużą liczbą sprzedanych modeli łupem oszustów padają najczęściej komponenty do rowerów wyczynowych, pochodzących zwykle ze średniej i wysokiej półki cenowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku modeli tańszych. Komponenty stosowane w tańszych rowerach są zazwyczaj dużo tańsze w porównaniu