HomePowrót

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnej części rowerowej?

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnej części rowerowej?

02/18/2019 00:00:00

Zakup oryginalnych części rowerowych to nie lada sztuka, biorąc pod uwagę liczbę ich producentów i szerokie spektrum dostępnego na rynku asortymentu. W związku z dużą liczbą sprzedanych modeli łupem oszustów padają najczęściej komponenty do rowerów wyczynowych, pochodzących zwykle ze średniej i wysokiej półki cenowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku modeli tańszych. Komponenty stosowane w tańszych rowerach są zazwyczaj dużo tańsze w porównaniu do części w rowerach wyczynowych. Dlatego podrabianie oryginalnych komponentów do rowerów z niższej półki cenowej jest po prostu bezzasadne i nieopłacalne. Jeśli więc szukasz komponentów do taniego roweru to zazwyczaj nie musisz się obawiać, że kupisz podrabianą część.

Spis treści
Jakie komponenty są najczęściej podrabiane przez oszustów?
Sztyce w rozumieniu Windwave
Czy jesteśmy skazani na oryginały?
Kupować stacjonarnie czy internetowo?
Gdzie szukać?

Jakie części rowerowe najczęściej padają łupem oszustów?

Najczęściej podrabianymi częściami rowerowymi są elementy wykonane z karbonu, których wartość jest relatywnie wyższa od komponentów stalowych bądź aluminiowych. Największą ?popularnością? cieszą się kierownice. Oprócz nich nieświadomy użytkownik może też zakupić podrobione sztyce, a nawet mostki. Jednym słowem, pomysłowość oszustów nie zna pod tym względem żadnego umiaru.

Skąd popyt na podróbki? Przede wszystkim ze względu na różnicę cen. W przypadku najdroższych komponentów koszt oryginalnej części może być aż pięciokrotnie wyższy od kosztu elementu podrabianego. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką cenę takiego produktu, proceder ten staje się opłacalny. Zwłaszcza, jeśli obrót takimi częściami ma miejsce w Internecie, a więc miejscu, które z reguły trudno kontrolować i monitorować.

Sztyce i kierownice w rozumieniu Windwave i FSA

Sztyce rowerowe również bardzo często padają ofiarami oszustów. Według raportu firmy Windwave największą popularnością cieszyły się ostatnio modele K-Force. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań były one wykonane z włókien szklanych. Co więcej, część jarzenka nie była integralnym elementem produktu, co znacznie osłabiło jego strukturę. Z kolei Matt Phillips, jeden z najbardziej utalentowanych pasjonatów MTB, stał się twarzą skierowanej przeciw podróbkom kampanii FSA. Zakupiona przez niego kierownica, która (teoretycznie) była wykonana przez wspomniany koncern, pękła na trzy osobne części podczas jazdy po stosunkowo łatwym terenie. Doprowadziło to do poważnego uszkodzenia jego ręki, co w praktyce może go wykluczyć z uprawiania tego sportu.

Jak odróżnić podróbki od oryginałów?

Niedoświadczonemu rowerzyście może być trudno odróżnić część oryginalną od jej podrobionej wersji. W niektórych rowerach wyczynowych producenci mają tendencję do tworzenia specyficznych zdobień, wyróżnień czy tekstur, które mają za zadanie podnieść walory estetyczne roweru i utrudnić jego podrobienie. Widać to zwłaszcza na przykładzie okolic mostka, który - jak już wspomnieliśmy - bardzo często pada ofiarą oszustów. Taka obróbka powierzchni części może i prezentuje się bardzo ciekawie, ale znacznie utrudnia identyfikację komponentu i jego odróżnienie od podróbki.

Stosunkowo łatwo można odróżnić podrabianą ramę. Zwykle ich podróbki wykonywane są przez małe, chińskie firmy, które mają postać niewielkich, działających lokalnie manufaktur. Taka specyfika producenta znacznie ułatwia kontrolę autentyczności danego komponentu, czyli w tym przypadku ramy. Widać to zwłaszcza na przykładzie ich wykończenia, które w przypadku chińskiej podróbki prezentuje się zwykle żałośnie (widoczne malowania, zmiana geometrii itd.). Dlatego niektórzy producenci części rowerowych celem zabezpieczenia swoich komponentów, inwestują np. w logo, które widoczne jest wyłącznie w promieniach ultrafioletowych.

Zębatki przerzutek w rowerze

Jak kupować części rowerowe: stacjonarnie czy w sklepach internetowych?

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Teoretycznie zakup części rowerowej drogą stacjonarną jest bezpieczniejszy. Niestety ta zasada nie zawsze się sprawdza. Oględziny wizualne nie zawsze dadzą nam 100-procentową pewność, czy dany komponent jest autentyczny, czy też nie. Zwłaszcza, jeśli przeprowadzi je niedoświadczony rowerzysta, który nie siedzi w temacie od co najmniej kilkunastu lat. W sklepie internetowym oczywiście nie dokonamy dokładnej kontroli wizualnej danego elementu, ale zawsze możemy podpierać się zdaniem innych klientów bądź też profesjonalistów działających na forach internetowych czy mediach społecznościowych. Ponadto również i w Internecie znajdują się sklepy, które działają w pełni profesjonalnie. Gdzie takich szukać?

Rowerowy sklep internetowy godny zaufania

Takim sklepem jest na przykład Immotion. Jest tutaj wszystko, począwszy od rowerów poprzez akcesoria rowerowe, a na częściach kończąc. Twórcy tego sklepu zadbali o to, by w jego asortymencie znajdowały się produkty wielu różnych producentów i to nie tylko tych z najwyższej półki. Na szczególną uwagę zasługuje baza akcesoriów obejmująca wszystkie artykuły, które mogą się nam przydać na trasie. Oprócz klasycznych i nowatorskich uchwytów na bidon (i samych bidonów) znajdziemy tu szereg kluczy, łyżek do opon, a nawet pompki i stylowy bagażnik. Oferta ta jest tak zoptymalizowana, aby zadowolić każdego miłośnika jazdy rowerowej, począwszy od typowych wyczynowców a kończąc na osobach, które lubią wygodną i komfortową jazdę. Czy znajdziemy tu tanie części rowerowe?

Ceny w IMMOTION

Jak zaznaczyliśmy wcześniej w ofercie IMMOTION znajdziemy również szereg tanich części rowerowych, przeznaczonych do różnych modeli rowerów. Bardzo ciekawie prezentuje się np. oferta specjalnie wyprofilowanych siodełek rowerowych, gwarantujących komfort nawet podczas bardzo długiej jazdy. Najtańsze modele kupimy już za około 150 złotych, co jest poważnym ciosem dla konkurencji, biorąc pod uwagę rynek części i podzespołów rowerowych.

Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania dostępnych tu komponentów. Z reguły są one wykonywane z wodoodpornych, trwałych materiałów, często wzmocnionych elementami karbonowymi. Siodełka mają wytrzymałe poszycia, często wykonane ze sztucznej skóry. Dodatkowo wsparte są na stalowych, tytanowych bądź karbonowych prętach, co dodatkowo zwiększa ich żywotność. Dzięki temu dostępny tu asortyment nie tylko jest oryginalny, ale zapewnia również maksymalne bezpieczeństwo i to nawet podczas najbardziej wyczynowej jazdy.

Decyzję o zakupie konkretnej części bądź podzespołu rowerowego musicie podjąć sami. To samo dotyczy zresztą podmiotu, w którym dokonana zostanie transakcja. Wybierając określony produkt, warto jednak wziąć pod uwagę kilka powyższych sugestii i to w oparciu o nie wybrać najlepszy komponent.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Kaski rowerowe ? wybierz właściwy model

Kask rowerowy, dostępny w ofercie sklepu IMMOTION, w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z głównych atrybutów każdego szanującego swoje zdrowie i życie wielbiciela dwóch kółek. Jednak jeszcze dekadę temu próżno było szukać na parkowych ścieżkach lub miejskich chodnikach osób w kaskach. Ochronne nakrycie głowy było traktowane jako coś zarezerwowanego dla zawodowych kolarzy i dzieci. Co ciekawe, obowiązek chronienia głowy przez kolarzy startu

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Giant Anthem. Co musisz wiedzieć?

Giant Anthem to seria rowerów górskich, które należą do najciekawszych jednośladów MTB w swojej klasie. Pojazdy te wyróżniają się zoptymalizowaną konstrukcją, zapewniającą doskonałą zwrotność i szybkość podczas zjazdów i charakteryzują się doskonałymi właściwościami podczas podjazdów. Modele z serii Anthem są komfortowe i stabilne, dzięki czemu idealne sprawdzają się na trudnych technicznie trasach. Rowery marki Giant znaleźć można w ofercie Immo

Rowery szosowe Specialized - wybierz najlepszy model dla siebie

Rowery szosowe Specialized to przewaga już na linii startu. Wyjątkowo lekkie i jednocześnie szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe. Zostały zaprojektowane by dać Ci to co najlepsze w sporcie. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i rekomendowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych rowerzystów. Rowery te mają swoje specjalne przeznaczenie, stworzone po to by osiągnąć zawrotne prędkości i jednocześnie zachowaj najlepszą wydajność jazdy. D

Rowery Specialized ? poznaj historię marki i modele rowerów Specialized

Rowery Specialized Bicycle Components pojawiają się jako pierwsze na mecie w ogólnoświatowych wyścigach kolarskich. Wśród kolarzy górskich, ceniących tę markę, najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem jest mistrz świata w maratonie MTB Jarosław Kulhavy. Marka jest także chętnie wybierana przez profesjonalne ekipy kolarskie, takie jak Bora-Hansgrohe czy QuickStep Floors.

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach