HomePowrót

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

Transport roweru. Jak to zrobić bezpiecznie?

07/28/2020 00:00:00

Transport roweru bardzo często okazuje się konieczny - najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy okazji wyjazdu wakacyjnego. Właściciele jednośladów mają do dyspozycji różne możliwości. W zależności od docelowej lokalizacji powszechnie wybierane rozwiązania to m.in. transport samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem. Modernizacja taborów, szlaków, dróg i samych pojazdów zwiększa możliwości przewozu rowerów, a także znacząco podnosi jego komfort.

Spis treści
Transport samochodem
Przewóz pociągiem
Inne formy transportu
Oferta Immotion

Transport roweru samochodem

Transport roweru samochodem może być przeprowadzony na kilka sposobów. Polskie prawo pozwala na przewożenie jednośladu w bagażniku, w przyczepce, na dachu lub na haku. Przy wyborze konkretnej metody należy wziąć pod uwagę wielkość roweru, ilość dodatkowego sprzętu czy posiadany model auta. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość, jaką samochód musi docelowo przejechać oraz ewentualne przeszkody na drodze.

W bagażniku

Przewiezienie roweru w bagażniku lub kabinie samochodu do najprostsze rozwiązanie, o ile pozwala na to przestrzeń auta. Unieruchomienie jednośladu jest jednak dość trudne, a przy nierównościach na drodze pojazd jest narażony na uszkodzenia. Trzeba też liczyć się z zabrudzeniami pochodzącymi z opon lub smaru. W takim przypadku warto zainwestować w pokrowiec na rower, który chroni przed zanieczyszczeniami. Do przydatnych akcesoriów należą też pasy zabezpieczające, które utrzymują jednoślad w odpowiedniej pozycji podczas hamowania. Stabilne mocowanie zapewniają też specjalne stojaki do auta, które zabezpieczają przed rysowaniem się roweru.

Na dachu

Przewożenie roweru na dachu samochodu odbywa się przy użyciu specjalnego bagażnika. Składa się on z dwubelkowej bazy oraz doczepionych do niej uchwytów. W zależności od ilości mocowań i jakości takiego bagażnika na dachu przewieźć da się nawet do kilku jednośladów jednocześnie. Wyposażenie to zamontować można samodzielnie. Transport na dachu zapewnia idealną widoczność podczas jazdy, ponieważ sprzęt kolarski i uchwyty nie zasłaniają okien. Rowery nie zabierają też cennego miejsca w aucie, co zapewnia więcej miejsca pasażerom oraz bagażom.

Na haku

Bagażnik hakowy mocuje się na haku holowniczym w tylnej części samochodu. Z reguły wyposażenie to jest w stanie pomieścić do trzech rowerów. Rozwiązanie to zapewnia wygodny montaż. Bagażnik hakowy można łatwo odczepić, a w przypadku wielu modeli szybko złożyć. Tylne mocowanie nie wpływa znacząco na aerodynamikę auta, dzięki czemu samochód mniej spala i nie jest podatny na wpływ wiatru.

W przyczepie

Do samochodu wyposażonego w hak holowniczy można dołączyć również przyczepkę. W przypadku transportu jednośladów sprawdzi się zarówno zwykła bagażówka, jak i bardziej specjalistyczny model. Niektóre z nich pozwalają na bezpieczny przewóz nawet ponad 20 rowerów. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniami, ponieważ jednoślad przykryć można plandeką lub folią. Do skorzystania z przyczepki nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, jednak należy ją zarejestrować i ubezpieczyć. Wymagane jest również odpowiednie oświetlenie - jedno białe pozycyjne oraz przynajmniej jedno czerwone pozycyjne i odblaskowe.

Rower górski Giant

Transport roweru pociągiem

Transport roweru pociągiem nie zawsze jest możliwy, ponieważ nie funkcjonuje żaden system rezerwacji miejscówek na jednoślady. Na szczęście konduktorzy zwykle idą na rękę pasażerom. Jeżeli jednak pociąg jest przepełniony, przewoźnik ma prawo odmówić zabrania pojazdu. Ulokowanie roweru może być dość trudne w nowoczesnych składach, które posiadają konstrukcję bez widocznego podziału na wagony. Takie pociągi są jednak często wyposażone w specjalne stojaki na jednoślady. W przypadku tras regionalnych najlepiej wybrać tabory z elektronicznymi zespołami trakcyjnymi, które posiadają przestronne przedsionki i z łatwością pomieszczą nawet kilka rowerów.

Kwestie formalne

W Polsce funkcjonuje paru przewoźników kolejowych, którzy oferują kilka kategorii pociągów pasażerskich. Formalnie jednoślad przewozić można w każdym z nich, za wyjątkiem kuszetek i wagonów sypialnych. Za transport roweru w większości przypadków obowiązuje opłata, jednak zwykle nie przekracza ona 10 zł - niezależnie od długości trasy. W sezonie letnim wielu regionalnych przewoźników oferuje też zniżki na przewóz jednośladów. We wszystkich regulaminach firm kolejowych znajduje się zapis, zgodnie z którym każdy pasażer może transportować tylko jeden rower. Ograniczenie to można ominąć, wykorzystując pokrowiec. Rozwiązanie to wiąże się też z brakiem dodatkowych opłat przewozowych, ponieważ bagaż osobisty wliczany jest w cenę biletu. Najlepsze pokrowce posiadają przegrody zabezpieczające zdemontowane koła.

Inne sposoby transportu roweru

Transport roweru przeprowadzić można z pomocą innych środków komunikacji. Do najczęściej praktykowanych rozwiązań należy skorzystanie z ofert międzymiejskich linii autobusowych, które zwykle nie robią żadnych problemów pasażerom. W przypadku autobusów miejskich rower traktowany jest jako bagaż i może być przewożony za darmo. Właściciel musi jednak ustąpić miejsca pasażerom z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.

W autobusie

Transport roweru autobusami PKS jest z reguły bezpłatny lub wymaga niedużej dopłaty do biletu. W zależności od regionu wiąże się to z pewnymi wymaganiami. Z reguły rower należy postawić w miejscu do tego przeznaczonym, np. naprzeciwko drzwi. Właściciel zobowiązany jest też do odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu, aby w przypadku nagłego hamowania nie spowodował szkód u innych pasażerów lub w ich bagażu. Przewożony rower nie może też tarasować przejścia wzdłuż autobusu. W przypadku niektórych przewoźników wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne. Przednie koło przewożonego jednośladu musi być zdemontowane, a także zapakowane oddzielnie od pojazdu. Warunkiem jest także wolne miejsce w luku bagażowym.

Samolotem

Transport roweru samolotem oferuje obecnie większość linii lotniczych. Istnieje możliwość nadania go jako bagażu sportowego lub rejestrowanego. W drugim przypadku opłata jest niższa, dlatego warto skorzystać z tej opcji. Rower nadany jako bagaż sportowy należy umieścić w nylonowej torbie, ze zdjętymi pedałami i kołami oraz kierownicą skierowaną do osi równolegle. W przypadku bagażu rejestrowanego zwykle wystarczy zapakować jednoślad w karton. Należy jednak mieć na uwadze dopuszczalne wymiary, które mogą się różnić w poszczególnych liniach lotniczych.

Oferta Immotion

Kupując rower w naszym sklepie internetowym, nie musisz się troszczyć o transport. Twój jednoślad zostanie bezpiecznie zapakowany, dzięki czemu dotrze do Ciebie w idealnym stanie. W końcu zajmujemy się tym już od 2005 roku. Jeśli jednak potrzebujesz naszego wsparcia w tej kwestii, planując wymarzoną wyprawę rowerową, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem. Zapewniamy sprawną obsługę i fachowe doradztwo.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Unibike Fusion. Poznaj specyfikację różnych modeli

Unibike Fusion to model roweru polskiej firmy Unibike, uznawany za jeden z najciekawszych budżetowych jednośladów górskich. W każdej z dostępnych wersji pojazd ten wyróżnia się zaawansowanym technologicznie osprzętem uznanych marek, włącznie z hamulcami hydraulicznymi, mechanizmem korbowym ze zintegrowaną osią i osłoną czy widelcem z blokadą hydrauliczną. Rowery górskie Unibike znaleźć można w ofercie Immotion.

Unibike Viper

Unibike Viper to obecnie jeden z najpopularniejszych rowerów crossowych w Polsce. Model ten należy do wyjątkowo cenionych jednośladów rekreacyjnych, co wynika z jego stonowanego wyglądu, uniwersalnego zastosowania oraz sprawdzonego osprzętu cenionych producentów. Nie bez znaczenia pozostaje dobry stosunek ceny do jakości, dzięki któremu Viper pozostaje rowerem bardzo często spotykanym na polskich drogach. Jednoślady polskiej marki Unibike znaleźć

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Rowery Damskie Giant - 5 Modeli!

Rowery damskie Giant obejmują znaczną część asortymentu tego uznanego producenta. Marka posiada w swojej ofercie serie jednośladów specjalnie opracowywanych z myślą o spełnieniu potrzeb aktywnych kobiet. Rowery te odpowiadają różnym aspiracjom i celom rowerzystek. Część modeli przystosowana została do codziennej jazdy, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o sportowej rywalizacji.

Unibike Mission. Co warto widzieć?

Unibike Mission to seria górskich rowerów polskiej firmy Unibike. W segmencie rekreacyjnych jednośladów trudno znaleźć modele o równie dobrych parametrach i efektownym designie. W aktualnym sezonie szczególnie polecane są najnowsze wersje rowerów Unibike z serii Mission, występujące w różnych wariantach konfiguracyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion w tym zakresie.

Rower elektryczny we Wrocławiu - sklep Immotion radzi, który e-bike wybrać

Rowery elektryczne to swego rodzaju nowość w rowerowym świecie, która wywołuje fascynację i ciekawość, ale też wzbudza kontrowersje i pytania o to, czy rower elektryczny to nadal rower. Jakby na niego nie patrzeć, zawsze pozostanie on idealnym połączeniem wygody ze zdrowym i ekologicznym stylem życia. Jak działa ta hybrydowa maszyna? Jak wybrać rower napędzany silnikiem elektrycznym i ile kosztuje e-bike? Co takiego sprawia, że to właśnie e-biki

Rowery Unibike ? przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Giant Propel

Giant Propel to nowoczesne rowery szosowe typu aero, które wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami aerodynamicznymi. Jednoślady te zapewniają bardzo stabilne i precyzyjne prowadzenie, a także gwarantują pożądaną płynność oraz szybkość jazdy. Propel z powodzeniem nadaje się do startu w szosowych wyścigach. Podobnie jak wiele innych rowerów marki Giant, model ten dostępny jest w ofercie Immotion.

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Giant TCR. Poznaj serię rowerów szosowych

Giant TCR to seria rowerów szosowych, zaprojektowanych z myślą o zachowaniu optymalnej równowagi między lekkością, sztywnością oraz dobrymi właściwościami jezdnymi. Jednoślady te doskonale sprawdzają się zarówno w wymagających warunkach szybkich wyścigów jak i podczas spokojnej niedzielnej przejażdżki szosowej. TCR to seria niezwykle wszechstronna, która stanowi wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich miłośników szosówek. Rowery marki Gi

Buty rowerowe ? jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podc