Rowery szosowe ? również te marki Giant ? to szczególny typ jednośladów sportowych. Wyróżniają się niską masą, ponieważ ważne jest to, aby nie stanowiły obciążenia podczas szybkiej jazdy. Ich konstrukcja sprawia, że można dzięki nim pokonywać w krótkim czasie długie trasy. Dlatego tak często wykorzystuje się je do wyścigów czy pokonywania rekordowych odległości, na przykład podczas wycieczek rowerowych po danym kraju. W Internecie można zapoznać się z wieloma propozycjami tras (w tym obejmującymi różne kraje), które będą najbardziej odpowiednie dla tego typu roweru. Najpopularniejsze w Polsce są przejazdy wokół Tatr, po przełęczy Karkonoskiej czy przez Podlaski Szlak Bociani. Ten jednoślad daje ogromne możliwości, sprawdź dla kogo będzie on najlepszym rozwiązaniem!
Spis treści
Jak wybrać?
Koła, opony i hamulce
Rodzaj ramy
Czym się charakteryzują szosówki?
Modele damskie
Serwis
Jak wybrać pierwszy rower szosowy Giant?
Rowery szosowe, w tym również te marki Giant, kiedyś były popularne jedynie w gronie sportowców. Ostatnio się to zmienia, a moda na posiadanie tego typu jednośladu rozprzestrzenia się wśród osób preferujących hobbystyczne przejażdżki. Wybór pierwszej szosówki może być trudny. Szczególnie dla osoby, która nigdy nie jeździła takim jednośladem. Polecanym pierwszym wyborem są obecnie rowery crossowe. Łączą cechy roweru szosowego i górskiego. Pozwalają na osiąganie sporych prędkości, świetnie radzą sobie z nierównościami na drodze, są stosunkowo lekkie i tańsze niż profesjonalne rowery szosowe. To najlepszy model dla osób, które chcą wkroczyć w świat profesjonalnego jeżdżenia na rowerze, jednak nie są na tyle doświadczone, aby od razu kupować szosówkę. Rower crossowy nie posiada wprawdzie kierownicy typowej dla szosówki, czyli tak zwanego baranka, jednak nie będzie to kłopotliwe dla początkujących. W naszej ofercie znajdują się najlepsze rowery crossowe marki GIANT. Chętnie pomożemy w doborze optymalnego sprzętu osobom, które chcą spróbować szybkiej jazdy na szosówkach, a jednocześnie planują podróżować po mniej im sprzyjających warunkach. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę, kiedy podejmujesz ostateczną decyzję?
Koła, opony i hamulce
Lżejsze koła gwarantują szybkie nabieranie prędkości, ale też ekspresowo reagują na hamowanie. Nie bez znaczenia jest również ich wielkość, w rowerach szosowych stosuje się koła o średnicy 28 cali. Większe koło oznacza o wiele szybszą jazdę, a także lepszą przyczepność. Istotny jest też rodzaj opon. Zarówno ich szerokość (w szosówkach są one wąskie), wytrzymałość, jak i poziom powietrza w oponie. Te kwestie należy dobierać w sposób indywidualny, w zależności od konkretnych potrzeb i upodobań. Jeśli chodzi o hamulce, w modelach typowo szosowych można spotkać się z typem szczękowym. Jednak to hamulce tarczowe lepiej sprawdzą się w różnorodnych warunkach, czyli na przykład na drogach żwirowych czy na mokrej nawierzchni. To, jakie hamulce będą najodpowiedniejsze, zależy w głównej mierze od przeznaczenia jednośladu. Zastanów się zatem, czy będzie on wykorzystywany typowo do szosowej jazdy, czy również do wypraw biorących pod uwagę inne nawierzchnie. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu i doboru najlepszych elementów.
Rodzaj ramy
Cechą charakterystyczną szosówki jest lekka rama. Droższe modele są wyposażone w ramę z włókna węglowego. Nie jest to tani materiał, jednak wyróżnia go lekkość, doskonale też radzi sobie z amortyzowaniem wstrząsów. Początkujący wybierają jednak ramę aluminiową, która w mniejszym stopniu pochłania wstrząsy i jest o wiele tańsza. Można się też zdecydować na ramę aluminiową posiadającą elementy karbonowe (na przykład sztycę). Rozmiar ramy również nie powinien być losowy. Długotrwała, komfortowa jazda, która nie przeciąża kręgosłupa, w dużej mierze uzależniona jest od tego, czy rozmiar ramy dostosowany jest do wzrostu kierującego. Osoby mające więcej niż 170 cm a mniej niż 175 cm wzrostu powinny wybierać ramy o długości ok 54 cm. Jeśli szukasz porady na temat doboru rozmiaru roweru szosowego, koniecznie zasięgnij porady w profesjonalnym sklepie rowerowym.
Czym jeszcze charakteryzują się rowery szosowe i czym się różnią modele damskie od męskich?
Wiele osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z kolarstwem szosowym może być zaskoczonych tym, jak wiele różnic jest między przeznaczonymi do tego rowerami a jakimkolwiek innym typem jednośladu. Dotyczy to również modeli damskich. Największą przewagę szosówka zyskuje w porównaniu szybkości jazdy. Nawet osoba, która nie jest mocno wytrenowana w szybkiej jeździe, będzie w stanie bez problemu poruszać się z o wiele większą prędkością niż na innych typach rowerów. Wynika to z małej wagi tych modeli, wąskich opon, minimum akcesoriów oraz aerodynamicznej pozycji podczas jazdy. Kolejną istotną różnicą jest konieczność weryfikacji trasy. Niestety szosówki nie będą nadawały się na ścieżki rowerowe z kostki brukowej, na powierzchnie piaskowe czy uszkodzony asfalt z dziurami. To największe ograniczenie. Warto zatem dokładnie zweryfikować trasę, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu. A jak te cechy przedstawiają się w przypadku modeli damskich?
Dla kobiet
Rower szosowy damski GIANT jest inny konstrukcyjnie od męskiego. Wiele modeli różni się kształtem ramy. Budowie ciała kobiet o wiele bardziej odpowiada rama, która obniża się w kierunku siodełka, a nie jest równoległa jak przy modelach męskich. Kolejna różnica jest w siodełku. Kobiety mają zacznie szerszą miednicę, a więc bardziej komfortowe będą większe siodełka, które pozwolą na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i nie będą zbytnio obciążały jedynie części miednicy. Następną różnicą wynikającą z budowy ciała będzie kierownica. Z uwagi na to, że kobiety mają węższe ramiona, jazda na szosówkach z szeroką kierownicą wymusza nienaturalny rozstaw i przy dłuższych trasach może powodować ból stawów ramiennych. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dostosować cechy roweru do płci i indywidualnych cech danej osoby. Nasi doradcy pomogą w dobraniu najlepszego modelu, który będzie uwzględniał rodzaj sylwetki, wagę i inne parametry.
Pamiętaj o serwisowaniu
Rower szosowy wymaga specjalnego traktowania i regularnego serwisowania. Nawet najmniejsza usterka może znacznie wpłynąć na komfort jazdy i prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, a co za tym idzie większych kosztów naprawy. Oferujemy Ci profesjonalny serwis różnych modeli jednośladów. Podczas prac pozostajemy w stałym kontakcie, proponujemy najkorzystniejsze rozwiązania problemów i sprawnie oraz szybko kończymy przeglądy.