HomePowrót

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

12/02/2019 10:00:00

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.

Spis treści
Konstrukcje unieruchamiające
Stojaki
Wieszaki
Haki rowerowe
Gdzie trzymać jednoślad?

Co zrobić, aby przechowywanie roweru było bezpieczne i wygodne?

Przechowywanie roweru może bardzo problematyczne. Jednoślad dla osoby dorosłej posiada niemal dwa metry długości, a jego wysokość to ponad metr. Sama kierownica zajmuje nawet sześćdziesiąt centymetrów szerokości. Postawiony na podłodze pojazd zabiera więc ok. dwóch metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli rowery są dwa, nawet przy zazębieniu ich kierownicami zajmą ok. dwóch metrów kwadratowych cennego miejsca. W takich warunkach problematyczne jest też wyciągnięcie jednego z nich, ponieważ zwykle trzeba przestawić drugi.

Konstrukcje unieruchamiające rower

Trzymanie roweru na podłodze jest zwyczajnie mało komfortowe dla większości osób. Istnieją na szczęście sposoby, które znacząco ułatwiają przetrzymywanie jednośladu w warunkach mieszkalnych. Stojak, wieszak lub hak to najprostsze konstrukcje które pozwalają na unieruchomienie pojazdu. Ich funkcjonalność w dużym stopniu zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Tworzywa powinny być trwałe i porządne, dzięki czemu przyrząd będzie w stanie zapewnić dostatecznie stabilny chwyt. Konstrukcja musi być stosunkowo lekka, aby nie stanowić zbyt dużego przeciążenia. Lepiej jednak unikać modeli z dużą ilością elementów plastikowych, ze względu na nich ograniczoną trwałość.

Stojaki na rowery

Stojaki na rowery pozwalają na bardzo efektywne wykorzystanie całej dostępnej powierzchni. Na szczególną uwagę zasługują modele z uchwytem pokrytym specjalną gumą lub innym tworzywem. Skutecznie chronią one obręcz i ramę przed zarysowaniami. Przy wyborze wieszaka rowerowego na ścianę, warto wziąć pod uwagę jego nośność. Poszczególne modele mają różny udźwig, a także odmienną konstrukcję. W rezultacie sposób ustawienia roweru nie zawsze jest taki sam. Niektóre stojaki posiadają wyposażenie dodatkowe, podnoszące komfort przechowywania pojazdu. Dotyczy to m.in. osłony na tylne koło lub blokady obrotu na kole przednim, które zabezpieczają powierzchnię ściany przed oponami. Najpewniejszym rozwiązaniem jest specjalny stojak serwisowy, który zapewnia najlepszą stabilizację roweru. Usprawnia wiele działań związanych z ewentualnych naprawą, a ze względu na solidne uchwyty bardzo mocno trzyma sprzęt. Stojak serwisowy nie wyrządza ponadto żadnych szkód poszczególnym częściom pojazdu, np. ramie. Warto wybrać model kompaktowy, który da się łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

Rower pod domem

Wieszaki na rower

Bardzo praktycznym sposobem na przechowywanie roweru jest inwestycja w odpowiedni wieszak. Najwygodniejsze są modele pionowe, będące zwykle rozwiązaniami półautomatycznymi. Wieszaki te posiadają mechanizm, który sam wciąga jednoślad na odpowiednio wysoką pozycję. W ten sposób podwiesić da się nawet ciężkie rowery elektryczne. Istnieją także wieszaki pozbawione tego mechanizmu, ale za to posiadające bardzo przystępną konstrukcję. Modele te obracają się w osi pionowej, co pozwala na ustawienie roweru w optymalnej pozycji względem ściany.

Haki rowerowe

Sposobem na przechowywanie jednośladu może być także zastosowanie odpowiedniego haka. Rower podwieszony za jedno koło zajmuje więcej przestrzeni w pionie, niż poziomie. Rozwiązanie to jest pod wieloma względami bardzo praktyczne. Pojazd da się łatwo zdjąć bez ściany, a nawet wykonywać na nim różne regulacje i naprawy bez ściągania z wieszaka. Opcja ta nie jest niestety zbyt przyjazna dla dzieci, które nie będą w stanie same zdjąć sobie roweru i odwiesić go po zakończonej jeździe. Jeżeli pojazdów jest kilka, konieczne jest też umieszczenie wieszaków w odpowiednich odległościach od siebie. Każdy rower podwieszony zajmuje około sześćdziesięciu centymetrów szerokości ściany.

Gdzie trzymać rower, aby bezpiecznie przechować go do następnego sezonu? Na balkonie, w garażu, a może na dworze?

Jeżeli w domu nie ma wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie roweru, oczywistym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie roweru w miejscach spełniających funkcję głównie użytkową. Często wybierany jest w tym celu balkon lub garaż, a w niektórych przypadkach jednoślad trzymany jest na dworze. Nie w każdych warunkach rower będzie jednak całkowicie bezpieczny, dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom ochrony.

Przechowywanie roweru na dworze

Przechowywanie roweru na dworze z reguły nie jest polecane, o ile pojazd nie znajduje się na prywatnej posesji i posiada dobre zabezpieczenia. W przypadku konieczności pozostawienia jednośladu przed blokiem, należy zadbać o solidne przypięcie go do trwale umocowanej kotwy lub stojaka. Niestety, nawet na dobrze monitorowanym obszarze złodzieje mają do dyspozycji całą noc i mogą skutecznie ominąć zabezpieczenia. Roweru nie warto trzymać na dworze także ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Długotrwałe wystawienie pojazdu na ich działanie może bardzo negatywnie wpłynąć na jego kondycję. Problem stanowi korozja, a także blaknięcie kolorów na skutek promieni słonecznych.

Przechowywanie roweru na balkonie

Przechowywanie roweru na balkonie może być dość ryzykowne. Jeżeli mieszkanie położone jest na niższej kondygnacji, pozostawiony w ten sposób jednoślad może stać się łupem złodzieja. Przeszkodą dla kradzieży często nie jest drugie, ani nawet trzecie piętro. Pozbawiony solidnej zabudowy balkon nie zapewnia praktycznie żadnej ochrony także przed mrozem oraz deszczem. Podobnie jak w przypadku parkowania na dworze, rower wystawiony jest na działanie wilgoci, niskich temperatur czy lodu przez całą dobę. Opady deszczu sprawiają, że woda przedostaje się między szczeliny łańcucha, do łożyska i wgłąb napędu. W zimie zagrożeniem jest mróz, który nierzadko wywołuje pęknięcia niektórych elementów. Fragmenty metalowe pojazdu narażone są na rdzewienie i korozję. Stają się również kruche, a tym samym podatne na uszkodzenia na skutek eksploatacji. Przy minusowych temperaturach łańcuchy zaczynają trzeszczeć, a olej w amortyzatorach traci swoje cenne właściwości. Balkon posiada ponadto mocno ograniczoną przestrzeń, co może być problemem w przypadku konieczności przechowywania kilku jednośladów.

Przechowywanie roweru w garażu

Przechowywanie roweru w garażu jest rozwiązaniem bezpieczniejszym, niż trzymanie go na balkonie. Miejsce to sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy nie jest w nim parkowany żaden samochód. Jeżeli nawet auto bywa przechowywane w garażu, wciąż może znaleźć się w nim miejsce także na jednoślad. Rower da się w ten sposób przechowywać jedynie pod warunkiem, że na miejscu nie panuje wilgoć. Nie wszyscy dysponują garażem ogrzewanym, a tego rodzaju przestrzeń rzadko jest idealnie sucha. Jedynie zapewnienie rowerowi odpowiednich warunków może zabezpieczyć go przed korozją. Przechowując jednoślad w garażu, warto zastosować specjalny pokrowiec. Zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu Immotion, w którym nabyć można wiele przydatnych akcesoriów rowerowych.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery szosowe ? czy warto zdecydować się na modele używane, czy lepiej wybrać jeden z tańszych modeli?

Rowery szosowe stają się w ostatnich latach popularne nie tylko wśród profesjonalistów, zawodowo biorących udział w wyścigach, lecz także wśród amatorskich miłośników jazdy rowerowej, zainspirowanych choćby osiągnięciami mistrzów corocznego wyścigu Tour De France. Modele rowerów tego typu cechuje jednak ogromna różnorodność wynikająca nie tylko z ceny. Jak dopasować odpowiedni rower szosowy do naszych potrzeb, czy warto zdecydować się na najtańsz

Ceny rowerów. Co na nie wpływa?

Ceny rowerów uzależnione są od wielu czynników. Na koszt jednośladu wpływa zarówno jego rodzaj, jak i jakość wykorzystanych komponentów czy poziom zaawansowania technologicznego zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również popularność i renoma samej marki, a także okres obecności wybranego modelu na rynku oraz czas wprowadzenia go do sprzedaży. Niezależnie od ceny, zawsze warto wybrać rower odpowiednio dopasowany d

Rowery crossowe Giant

Rowery crossowe Giant to najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują praktycznego pojazdu do jazdy rekreacyjnej. Ich lekka konstrukcja i komfortowa geometria sprawiają, że jednoślady tej marki idealnie sprawdzają się na ścieżkach różnego typu. Za sprawą uniwersalnych opon, pojazdy te gwarantują niskie opory toczenia na twardej powierzchni asfaltowej, a jednocześnie oferują dobrą przyczepność na drogach polnych i szutrze. Nowoczesne modele cro

Kaski rowerowe ? wybierz właściwy model

Kask rowerowy, dostępny w ofercie sklepu IMMOTION, w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z głównych atrybutów każdego szanującego swoje zdrowie i życie wielbiciela dwóch kółek. Jednak jeszcze dekadę temu próżno było szukać na parkowych ścieżkach lub miejskich chodnikach osób w kaskach. Ochronne nakrycie głowy było traktowane jako coś zarezerwowanego dla zawodowych kolarzy i dzieci. Co ciekawe, obowiązek chronienia głowy przez kolarzy startu

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach

Unibike Fusion. Poznaj specyfikację różnych modeli

Unibike Fusion to model roweru polskiej firmy Unibike, uznawany za jeden z najciekawszych budżetowych jednośladów górskich. W każdej z dostępnych wersji pojazd ten wyróżnia się zaawansowanym technologicznie osprzętem uznanych marek, włącznie z hamulcami hydraulicznymi, mechanizmem korbowym ze zintegrowaną osią i osłoną czy widelcem z blokadą hydrauliczną. Rowery górskie Unibike znaleźć można w ofercie Immotion.

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Specialized Pitch. Sprawdź, zanim wybierzesz

Specialized Pitch to niedrogie rowery MTB typu hardtail renomowanej amerykańskiej firmy. Jednoślady z tej serii przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów. Oferują one szerokie możliwości jazdy w terenie o różnym rodzaju nawierzchni, zapewniając wygodę i komfort prowadzenia na praktycznie każdej trasie. Rowery Pitch firmy Specialized pozwalają na pokonywanie stromych podjazdów i ekscytującą jazdę na zjazdach sing

Sram ? co poza przerzutkami oferuje nam firma produkująca osprzęt rowerowy i dlaczego stała się głównym konkurentem Shimano na rynku?

Sram, firma zajmująca się produkcją osprzętu rowerowego, powstała w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku swojej działalności zajmowała się wyłącznie produkcją manetek obrotowych z serii GripShift, jednak w ciągu kolejnych lat zdołała przejąć wiele innych marek, stając się głównym konkurentem japońskiego Shimano na rynku. Czym charakteryzują się zatem tak popularne produkty marki Sram, czy różnią się znacząco od produktów konkurencyjnego

Jak dobrać rower? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak dobrać rower? Niby niemal każdy na nim jeździ bądź przez dobrą część swojego życia jeździł, jednak tylko niewielka grupa osób wie, jak perfekcyjnie dobrać go do swoich potrzeb. Wybór odpowiedniego roweru, który zapewni komfort jazdy, mobilność oraz nie będzie niepotrzebnym, dodatkowym wydatkiem, to dość trudne zadanie. Wymaga ono rozpatrzenia wielu kryteriów. W innym wypadku podjęcie rozsądnej decyzji nie będzie możliwe. Przygotowaliśmy więc

SPRZĘT Z DOSTAWĄ DO DOMU

Drodzy Klienci! W związku z panującą sytuacją i zagrożeniem epidemiologicznym wprowadziliśmy bezpłatny dowóz zakupionych rowerów do Was! Rowery dostarczymy Wam bezpłatnie w promieniu 30 km od danej lokalizacji naszego oddziału we Wrocławiu (ul. Rakowa, Kościuszki, Olszewskiego, Pilczycka). Jeśli jesteście zainteresowani dostawą roweru na dalszą odległość ? zadzwońcie, napiszcie ? chętnie pomożemy!