HomePowrót

Rower szosowy elektryczny

Rower szosowy elektryczny

02/18/2020 00:00:00

Rower szosowy elektryczny to nowoczesny typ jednośladu przeznaczonego do jazdy na asfaltowych i utwardzonych drogach. Pojazdy te znacząco różnią się od modeli tradycyjnych, mimo posiadania wielu wspólnych cech. Napędzane są nie tylko siłą mięśni, ale również silnikiem elektrycznym. Taka konstrukcja wiąże się z bardzo wieloma zaletami, dzięki którym elektryczne szosówki coraz częściej wybierane są przez użytkowników. Modele należące do tej kategorii znaleźć można w sklepie Immotion.

Spis treści
Zasada działania
Budowa
Najważniejsze cechy
Zastosowanie
Parametry
Oferta Immotion

Czym się wyróżnia rower szosowy elektryczny?

Rower szosowy elektryczny jest interesującą alternatywą dla tradycyjnego jednośladu. W przeciwieństwie do klasycznych modeli wspomaganie jazdy odbywa się w tym przypadku przy udziale wbudowanego silnika elektrycznego. Tak skonstruowany rower umożliwia kolarzowi jazdę z mniejszym wysiłkiem niż w modelu bez wspomagania, a przy tym porusza się bezszelestnie. Jednoślady szosowe typu e-bike doceniane są zarówno przez młodszych, jak i starszych użytkowników. Idealnie sprawdzają się jako środek transportu w mieście, a także pojazd do jazdy rekreacyjnej.

Zasada działania

Rowery elektryczne wyposażone są w inteligentne wspomaganie. Do uruchomienia wspomagania silnika dochodzi automatycznie w momencie rozpoczęcia pedałowania. Moduł zainstalowany w silniku wspomaga nas w pedałowaniu zależnie od trybu pracy i siły włożonej przez nas w samo pedałowanie. Najważniejszą cechą tego napędu jest właśnie fakt ?wspomagania?. Rower nie pojedzie na samej mocy silnika.

Rower elektryczny Specialized

Budowa roweru szosowego elektrycznego

Rower szosowy elektryczny jest zwykle cięższy od tradycyjnego jednośladu. Waga tego typu pojazdów stale się jednak obniża, a obecnie wynosi średnio 13-14 kg. Pod względem wyglądu nie odbiegają znacząco od klasycznych modeli, ale różnią się budową mechanizmu napędowego. Każdy e-bike posiada trzy istotne elementy, do których należą akumulator, silnik elektryczny oraz kontroler elektroniczny do sterowania pracą pojazdu.

Bateria

Akumulator elektrycznej szosówki to najważniejsze źródło jej napędu. Większość modeli wyposaża się w baterie litowo-jonowe o bardzo dużej wydajności, które znajdują zastosowanie także w telefonach komórkowych czy laptopach. Żywotność takiego akumulatora szacuje się na około 500 ładowań. W przypadku dłuższego stosowania moc baterii słabnie, co wiąże się z koniecznością jej wymiany. Pojedyncze pełne ładowanie pozwala na pokonanie jednośladem trasy ok. 40-60 km, a więc całkowita praca akumulatora wystarcza nawet na 20 000 km. W zależności od pojemności akumulatora zależy ilość przebytych na jednym ładowaniu kilometrów.

Silnik

Szosowe jednoślady elektryczne napędzane są nowoczesnym silnikiem bezszczotkowym. Jego moc wynosi 250 W, co stanowi maksymalną wartość dopuszczalną w Unii Europejskiej. Silniki bezszczotkowe są w pełni bezobsługowe, a przy tym praktycznie bezawaryjne. Do ich szczególnych zalet należy energooszczędność, pozwalająca na dłuższe użytkowanie jednośladu. Przejechanie dystansu 100 km wiąże się z bardzo niewielkim zużyciem prądu, którego koszt wyniesie około jednej złotówki. Silnik umożliwia rowerowi elektrycznemu osiąganie prędkości sięgającej nawet 25 km/h, która również regulowana jest przez unijne przepisy.

Kontroler

Zadaniem kontrolera roweru elektrycznego jest sterowanie pracą silnika, a także przesyłanie do niego energii z baterii. Element ten skupia w sobie wszystkie przewody elektryczne pojazdu. Kontroler współpracuje bezpośrednio z zainstalowanym na suporcie czujnikiem mocy, tworząc z nim inteligentny system wspomagania jazdy. Zadaniem detektora jest rejestrowanie obrotów korbą, a tym samym wyczuwanie intencji rowerzysty. Z pomocą kontrolera czujnik przekazuje informacje do silnika, umożliwiając tym samym uruchomienie wspomagania jazdy. Jeżeli funkcja ta przestaje być potrzebna, wystarczy po prostu zaprzestać pedałowania. W ten sposób praca silnika wyłączy się automatycznie.

Najważniejsze cechy roweru szosowego elektrycznego

Rower szosowy elektryczny posiada wszystkie zalety klasycznych jednośladów tego typu, a jednocześnie pozbawiony jest wielu ich wad. Modele szosowe kojarzone są z wysoką aerodynamiką, lekką ramą oraz możliwością rozwijania znacznych prędkości. Podczas jazdy rowerzysta jest w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał pojazdu oraz przebywanej trasy. Wąskie koła i lekka rama w połączeniu z napędem elektrycznym dodatkowo zwiększają dynamikę oraz lekkość poruszania się.

Zastosowanie

Elektryczne rowery szosowe projektowane są głównie z myślą o pokonywaniu równych dróg asfaltowych. Poruszanie się nimi ma charakter dość agresywny, a tempo jest bardzo dynamiczne. Osiąganie dużych prędkości wynika z zastosowania lekkiej ramy, cienkich kół i wąskiej kierownicy, co zapewnia konstrukcję minimalizującą opór wiatru. W porównaniu z pozostałymi elementami napęd elektryczny jest stosunkowo ciężki, jednak jego obecność wiąże się z wieloma korzyściami. Wspomaganie elektryczne sprawdza się w rowerach szosowych podczas stromych podjazdów, ograniczając straty czasowe w obrębie całej trasy.

Parametry

Rowery szosowe elektryczne są nieustannie unowocześniane przez producentów. Kluczowa okazuje się jak największa aerodynamika całego pojazdu. Napęd elektryczny dodaje dość znaczny ciężar, dlatego ramy najczęściej produkuje się z wyjątkowo lekkiego materiału. Akumulator z kolei wbudowywany jest w ramę w taki sposób, aby pozostać praktycznie niewidocznym i nie generować podczas jazdy żadnych dodatkowych oporów.

W ofercie Immotion

Rowery szosowe elektryczne znajdują się w ofercie Immotion. Dysponujemy czterema sklepami stacjonarnymi i realizujemy szereg usług serwisowych na jednośladach różnego typu. Pośród oferowanych przez nas szosówek elektrycznych na szczególną uwagę zasługują modele firmy Specialized. Poza handlem nowoczesnymi rowerami i niezbędnymi akcesoriami do jednośladów, zajmujemy się również naprawami i modyfikacjami. Doświadczenie pozwala nam zapewnić kompleksową pomoc w wyborze elektrycznego modelu szosowego. Odwiedź sklep Immotion i skorzystaj z szerokiej oferty nowoczesnych jednośladów dla każdego.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Centrowanie koła ? jak wycentrować koła w rowerze? Lepiej zrobić to samodzielnie w domu czy wybrać się do serwisu rowerowego?

Centrowanie kół to nic innego jak proces, który ma na celu przywrócić idealnego kształtu koła rowerowego. Każde koło podczas standardowej eksploatacji ulega bowiem mniejszym lub większym odkształceniom, które utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dalszą jazdę na naszym jednośladzie. Czy da się wycentrować koła samodzielnie, przy użyciu niezbyt drogich i skomplikowanych narzędzi? Kiedy konieczna będzie wizyta w specjalistycznym serwisie rowe

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZIMOWE SZALEŃSTWO!

Serwis snowboardowy i narciarski w Immotion już działa! Przez cały rok dbamy o Wasze rowery, ale zimą nie zapominamy także o Waszych narciarskich i snowboardowych pasjach! Serwis snowboardowy i narciarski działa w naszym sklepie przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu przez cały sezon! Czas zatem odkurzyć narty i deski aby oddać je w ręce ekspertów. Zanim pojawicie się na stoku zadbajcie o odpowiednie przygotowanie sprzętowe, a później już tylko zimow

Kaski rowerowe ? wybierz właściwy model

Kask rowerowy, dostępny w ofercie sklepu IMMOTION, w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z głównych atrybutów każdego szanującego swoje zdrowie i życie wielbiciela dwóch kółek. Jednak jeszcze dekadę temu próżno było szukać na parkowych ścieżkach lub miejskich chodnikach osób w kaskach. Ochronne nakrycie głowy było traktowane jako coś zarezerwowanego dla zawodowych kolarzy i dzieci. Co ciekawe, obowiązek chronienia głowy przez kolarzy startu

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Giant Anthem. Co musisz wiedzieć?

Giant Anthem to seria rowerów górskich, które należą do najciekawszych jednośladów MTB w swojej klasie. Pojazdy te wyróżniają się zoptymalizowaną konstrukcją, zapewniającą doskonałą zwrotność i szybkość podczas zjazdów i charakteryzują się doskonałymi właściwościami podczas podjazdów. Modele z serii Anthem są komfortowe i stabilne, dzięki czemu idealne sprawdzają się na trudnych technicznie trasach. Rowery marki Giant znaleźć można w ofercie Immo

Rowery szosowe Specialized - wybierz najlepszy model dla siebie

Rowery szosowe Specialized to przewaga już na linii startu. Wyjątkowo lekkie i jednocześnie szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe. Zostały zaprojektowane by dać Ci to co najlepsze w sporcie. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i rekomendowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych rowerzystów. Rowery te mają swoje specjalne przeznaczenie, stworzone po to by osiągnąć zawrotne prędkości i jednocześnie zachowaj najlepszą wydajność jazdy. D

Rowery Specialized ? poznaj historię marki i modele rowerów Specialized

Rowery Specialized Bicycle Components pojawiają się jako pierwsze na mecie w ogólnoświatowych wyścigach kolarskich. Wśród kolarzy górskich, ceniących tę markę, najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem jest mistrz świata w maratonie MTB Jarosław Kulhavy. Marka jest także chętnie wybierana przez profesjonalne ekipy kolarskie, takie jak Bora-Hansgrohe czy QuickStep Floors.

Dolnośląski Festiwal Rowerowy

Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest coroczną inicjatywną skierowaną do największych miłośników aktywnego stylu życia. Impreza przeznaczona dla pasjonatów jednośladów odbywa się w regionie Dolnego Śląska, od lat uznawanego za rowerową stolicę Polski. To doskonała okazja to spędzenia wolnego czasu w interesujący sposób, a zarazem szansa na sprawdzenie swoich kolarskich umiejętności. Udział w festiwalu bierze również drużyna sportowa Immotion Team.

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatom

Jaki rower kupić: miejski, górski, crossowy, trekkingowy czy szosowy? 5 typów rowerów o najszerszym zastosowaniu

Jaki rower kupić, aby miał jak najszersze zastosowanie i sprawdzał się na co dzień? Rowery miejskie, górskie, crossowe, trekkingowe, szosowe... Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystkie wymienione typy rowerów mają określone zastosowanie. Jednak nie oznacza to, że nie możemy ich wykorzystywać również w innych warunkach. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, może się okazać, że rower górski będzie dla nas doskonały do jazdy po mieście, a row

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach