HomePowrót

Specialized Tarmac

Specialized Tarmac

02/19/2021 00:00:00

Specialized Tarmac to wyjątkowo lekki, a przy tym bardzo szybki rower szosowy cenionego amerykańskiego producenta. Modele z tej serii dostępne są w sprzedaży od wielu lat, a obecna generacja stanowi bezpośrednią ewolucję pierwotnych założeń projektantów. Tarmac jest jednośladem opracowanym specjalnie z myślą o osobach poszukujących uniwersalnego roweru szosowego, znajdującego zastosowanie w różnych warunkach terenowych - zarówno na wzniesieniach, jak i płaskich odcinkach.

Spis treści
Czym się wyróżnia seria?
SL6
SL7
Oferta Immotion

Czym się wyróżnia seria Specialized Tarmac i wersja SL6?

Specialized Tarmac jest jednym z najpopularniejszych rowerów szosowych. Na rynku funkcjonuje od 2003 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła jego pierwsza wersja - hybryda aluminiowo-karbonowa Tarmac E5. W ciągu trzech kolejnych lat opracowano jej wariant w pełni karbonowy, czyli SL1. Konstrukcja ta uznana została za wyjątkowo udaną, czego dowodem może być jej obecność w wielu wydarzeniach UCI ProTour w 2007 roku. W 2012 roku zapoczątkowana została inicjatywa Rider First, której celem było konstruowanie ram o identycznej sztywności w kompletnym zakresie rozmiarów. W 2015 roku do modelu wprowadzono hamulce tarczowe, jednak najlepsze miało dopiero nadejść.

Wersja SL6

Specialized Tarmac SL6 to wersja, która pojawiła się w 2017 roku. Pojazd ten wyposażony został w przeprojektowaną ramę, co pozwoliło na uzyskanie lekkiego, uniwersalnego oraz wyjątkowo aerodynamicznego pojazdu szosowego. Geometria tego pojazdu nie uległa znaczącym zmianom w stosunku do poprzednich wersji, a w porównaniu z generacją SL5 minimalnie zwiększono jedynie kąt rury podsiodłowej. Rower ten okazał się nie tylko bardzo wygodny, ale też optymalnie przystosowany do wymagającej jazdy.

Lekka konstrukcja

SL6 jest rowerem o wyjątkowo niskiej masie. Model w topowej wersji S-Works tej generacji waży zaledwie 7,33 kg przy rozmiarze 56, czyli niemal 200 g mniej od poprzednika. Lekkość konstrukcji wynika ze specyficznego układu włókien węglowych, ponieważ zredukowano ich ilość w miejscach łączenia poszczególnych elementów ramy roweru. Takie rozwiązanie pozwoliło na obniżenie masy, a jednocześnie zachowanie sztywności. Redukcja wagi uzyskana została także za sprawą przeprojektowanego suportu - zamiast karbonowej mufy i przelotki dla pancerzy, w modelu tym zamontowano plastikowy insert. Na obniżenie masy wpłynęło również przemodelowanie rurek, które posiadają mniejsze średnice oraz mniej przetłoczeń.

Komfort jazdy

W modelu SL6 pozostała okrągła sztyca. Poprawa tłumienia drgań uzyskana została dzięki delikatnej zmianie układu włókien w górnej części sztycy, co również usprawniło właściwości aerodynamiczne ramy. Konstrukcja ta pozwala na przejechanie dystansu 10 km o nawet 45 sekund szybciej, niż w przypadku modelu poprzedniej generacji. Różnicę tę porównać można do zamontowania kół karbonowych z wysokim profilem w miejsce aluminiowych, niskich obręczy. Hamulce w modelu Tarmac SL6 mocowane są w standardzie direct mount.

Specialized Tarmac SL7

Specialized Tarmac to ósma już generacja tego modelu, która zastąpiła udaną i wciąż bardzo popularną wersję SL6. Pojazd ten cechuje się wyjątkową uniwersalnością, dzięki czemu sprawdza się doskonale niezależnie od stylu jazdy oraz ukształtowania terenu. SL7 występuje w kilku różnych wersjach wyposażenia, włącznie z podstawowym wariantem sportowym z mechaniczną grupą osprzętu oraz topowym modelem z przerzutkami sterowanymi elektronicznie.

Specialized Tarmac SL7

Niska waga

Podobnie jak wcześniejsze wersje, SL7 jest rowerem bardzo lekkim. Mimo licznych usprawnień poprawiających aerodynamikę, jego niska masa pozostała zachowana. Rama o rozmiarze 56 w wariancie S-Works waży zaledwie 800 gramów, natomiast w wersjach Pro i Expert jedynie 960 gramów. Masa całego roweru nie przekracza 8 kg nawet w przypadku modelu z elektronicznym osprzętem SRAM i hamulcami tarczowymi. Pod względem geometrii, SL7 różni się od SL6 jedynie wartościami stack i reach. Na uwagę zasługuje również maksymalna szerokość ogumienia, która wynosi 32c dla obręczy o szerokości 21 mm. Fabrycznie do każdego modelu założone zostały opony o szerokości 26c.

Rozwiązania aerodynamiczne

W rowerach SL7 w wersjach Pro, Expert i S-Works zastosowana została kierownica Aerofly II, znana z modelu Venge. Jej cechą charakterystyczną jest opływowy kształt, a także wewnętrzne prowadzenie przewodów. Modyfikacji poddano natomiast mostek, który nawiązuje do rozwiązań znanych z Venge jedynie pod względem kształtu. Do jego zalet należy jednak smuklejsza budowa, a także waga lżejsza o 45 gramów. Rura sterowa posiada średnicę 1 i1/8 cala, 1,8 cala, a kierownica 31.8 mm. W SL7 można dzięki temu stosować bardziej zintegrowane kokpity, mostki o innych parametrach czy też inne modele kierownic. Standardowo kąt mostka w modelu Tarmac wynosi 6 stopni, jednak dostępna jest również wersja 12-stopniowa.

Nowoczesny projekt

Tarmac SL7 to jeden z rowerów, który poddany został zaawansowanym badaniom z zastosowaniem modelów symulacji oraz innych dynamicznych testów. Inżynierom marki pozwoliło to zrozumieć, jak jednoślady o różnych rozmiarach ramy reagują na obciążenia. W ten sposób udało się określić docelowe potrzeby rowerzystów korzystających z pojazdów o odmiennych gabarytach, a następnie opracować każdy z nich indywidualnie. Przeprojektowanie górnej części rury podsiodłowej przyczyniło się do zminimalizowania oporów powietrza, m.in. poprzez połączenie jej z tylnym trójkątem, zmianę profilu, oddalenie od koła tylnego czy zastosowanie nowej sztycy. Rozwiązania te znane są z modeli Shiv i Venge, a ich efektywności dowodzą wyniki badań w tunelu aerodynamicznym oraz w ramach programów FDA i CFD.

Wysokiej klasy osprzęt

Tama w modelu Tarmac SL7 przystosowana została zarówno do mechanicznych, jak i elektronicznych grup osprzętu. Każdy wariant współpracuje z hamulcami tarczowymi, montowanymi zgodnie ze standardem flat mount. W wersji Pro obecny jest ponadto jednorzędowy napęd SRAM force eTap AXS, który dysponuje dwunastoma przełożeniami. W miejsca haka przerzutki przedniej instalowana jest odpowiednia zaślepka, jednak wciąż istnieje możliwość założenia takowego haka oraz przerobienia napędu na dwurzędowy. W rowerach Tarmac SL7 firma Specialized zrezygnowała z wciskanego suportu PF30, na miejsce którego zastosowano wkręcany BSA. Takie rozwiązanie wydaje się krokiem wstecz, jednak w praktyce może znacząco ułatwić eksploatację i serwisowanie.

Specialized Tarmac w ofercie Immotion

Specialized Tarmac występuje w kilku seriach i wariantach modelowych, z których bardzo wiele znaleźć można w ofercie Immotion. W naszym asortymencie dostępne są rowery szosowe z tej kolekcji w wyjątkowo zróżnicowanych cenach, dzięki czemu każdy rowerzysta ma szansę znaleźć wersję odpowiadającą jego potrzebom oraz możliwościom finansowym. Sprzedażą jednośladów zajmujemy się już od kilkunastu lat, a także oferujemy profesjonalną pomoc przy wyborze pojazdu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą rowerów Tarmac firmy Specialized w Immotion.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Unibike Mission. Co warto widzieć?

Unibike Mission to seria górskich rowerów polskiej firmy Unibike. W segmencie rekreacyjnych jednośladów trudno znaleźć modele o równie dobrych parametrach i efektownym designie. W aktualnym sezonie szczególnie polecane są najnowsze wersje rowerów Unibike z serii Mission, występujące w różnych wariantach konfiguracyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion w tym zakresie.

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Gravel damski

Gravel damski to rower coraz częściej wybierany przez kobiety. Jednoślady tego typu łączą w sobie zalety modeli górskich i szosowych, dzięki temu idealnie nadają się do jazdy po drogach asfaltowych, leśnych czy szutrowych. Modele te przypominają też nieco rowery crossowe, jednak są od nich szybsze i bardziej uniwersalne. Szeroki wybór damskich jednośladów tego typu znajdziesz w ofercie IMMOTION.

Pierwszy rower elektryczny ? co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Henrykowski Maraton Rowerowy

Henrykowski Maraton Rowerowy to rajd bezdrożami gminy Ziębice, organizowany w randzie Mistrzostw Polski Księży i Kleryków. Coroczna impreza sportowo-rekreacyjna ma amatorski charakter, jednak stanowi pole do popisu dla każdego kolarza. Maraton odbywa się po Wzgórzach Strzelińskich i należy do najciekawszych tego typu przedsięwzięć w regionie. Udział w wydarzeniu weźmie również nasza drużyna rowerowa Immotion Team.

Gravel Giant

Gravel Giant to rower dla osób, które poszukują uniwersalnego i wytrzymałego pojazdu. Jednoślady tego typu należą do najciekawszych propozycji w ofercie tej marki, ponieważ doskonale sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Na rowerze gravelowym z powodzeniem możesz jeździć w wyścigach przełajowych, wyruszać w wielogodzinne trasy w terenie oraz pokonywać codzienne dojazdy na trudnych drogach. Wiele tego typu jednośladów dostępnych jest w o

Rower trekkingowy Giant

Rower trekkingowy Giant to idealny jednoślad do uprawiania zaawansowanego kolarstwa. Pojazdy tej marki umożliwiają przemierzanie długich, nierzadko bardzo wymagających tras. Doskonale nadają się do jazdy zarówno po drogach nieutwardzonych, jak i powierzchni asfaltowych. Marka Giant od lat produkuje modele opracowane specjalnie z myślą o kolarstwie trekkingowym. Rowery tego uznanego producenta znaleźć można w ofercie Immotion.

Specialized Sirrus

Specialized Sirrus to seria szosowych rowerów fitness z napędem hybrydowym, które wyróżniają się wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniem. Jednoślady te z powodzeniem wykorzystać można zarówno w warunkach miejskich, jak i podczas wypraw na łonie natury. Linia ta opracowana została przez Specialized specjalnie z myślą o rowerzystach, którzy poszukują praktycznego pojazdu szosowego do codziennej rekreacji. Rowery z serii Sirrus znaleźć można w ofercie

Fat bike ? jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem ? i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach