HomePowrót

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

Przechowywanie roweru. Zrób to z głową!

12/02/2019 10:00:00

Przechowywanie roweru to kwestia, z którą musi zmierzyć się każdy miłośnik jednośladów. Pozostawiony w domu pojazd nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, a także zajmować zbyt dużo miejsca. Alternatywą może się okazać trzymanie go w garażu, na balkonie lub też po prostu na dworze. Sposób przechowywania jednośladu znacząco wpływa na jego stan techniczny. Fachową pomoc w doborze wyposażenia może zaoferować Immotion.

Spis treści
Konstrukcje unieruchamiające
Stojaki
Wieszaki
Haki rowerowe
Gdzie trzymać jednoślad?

Co zrobić, aby przechowywanie roweru było bezpieczne i wygodne?

Przechowywanie roweru może bardzo problematyczne. Jednoślad dla osoby dorosłej posiada niemal dwa metry długości, a jego wysokość to ponad metr. Sama kierownica zajmuje nawet sześćdziesiąt centymetrów szerokości. Postawiony na podłodze pojazd zabiera więc ok. dwóch metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli rowery są dwa, nawet przy zazębieniu ich kierownicami zajmą ok. dwóch metrów kwadratowych cennego miejsca. W takich warunkach problematyczne jest też wyciągnięcie jednego z nich, ponieważ zwykle trzeba przestawić drugi.

Konstrukcje unieruchamiające rower

Trzymanie roweru na podłodze jest zwyczajnie mało komfortowe dla większości osób. Istnieją na szczęście sposoby, które znacząco ułatwiają przetrzymywanie jednośladu w warunkach mieszkalnych. Stojak, wieszak lub hak to najprostsze konstrukcje które pozwalają na unieruchomienie pojazdu. Ich funkcjonalność w dużym stopniu zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Tworzywa powinny być trwałe i porządne, dzięki czemu przyrząd będzie w stanie zapewnić dostatecznie stabilny chwyt. Konstrukcja musi być stosunkowo lekka, aby nie stanowić zbyt dużego przeciążenia. Lepiej jednak unikać modeli z dużą ilością elementów plastikowych, ze względu na nich ograniczoną trwałość.

Stojaki na rowery

Stojaki na rowery pozwalają na bardzo efektywne wykorzystanie całej dostępnej powierzchni. Na szczególną uwagę zasługują modele z uchwytem pokrytym specjalną gumą lub innym tworzywem. Skutecznie chronią one obręcz i ramę przed zarysowaniami. Przy wyborze wieszaka rowerowego na ścianę, warto wziąć pod uwagę jego nośność. Poszczególne modele mają różny udźwig, a także odmienną konstrukcję. W rezultacie sposób ustawienia roweru nie zawsze jest taki sam. Niektóre stojaki posiadają wyposażenie dodatkowe, podnoszące komfort przechowywania pojazdu. Dotyczy to m.in. osłony na tylne koło lub blokady obrotu na kole przednim, które zabezpieczają powierzchnię ściany przed oponami. Najpewniejszym rozwiązaniem jest specjalny stojak serwisowy, który zapewnia najlepszą stabilizację roweru. Usprawnia wiele działań związanych z ewentualnych naprawą, a ze względu na solidne uchwyty bardzo mocno trzyma sprzęt. Stojak serwisowy nie wyrządza ponadto żadnych szkód poszczególnym częściom pojazdu, np. ramie. Warto wybrać model kompaktowy, który da się łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

Rower pod domem

Wieszaki na rower

Bardzo praktycznym sposobem na przechowywanie roweru jest inwestycja w odpowiedni wieszak. Najwygodniejsze są modele pionowe, będące zwykle rozwiązaniami półautomatycznymi. Wieszaki te posiadają mechanizm, który sam wciąga jednoślad na odpowiednio wysoką pozycję. W ten sposób podwiesić da się nawet ciężkie rowery elektryczne. Istnieją także wieszaki pozbawione tego mechanizmu, ale za to posiadające bardzo przystępną konstrukcję. Modele te obracają się w osi pionowej, co pozwala na ustawienie roweru w optymalnej pozycji względem ściany.

Haki rowerowe

Sposobem na przechowywanie jednośladu może być także zastosowanie odpowiedniego haka. Rower podwieszony za jedno koło zajmuje więcej przestrzeni w pionie, niż poziomie. Rozwiązanie to jest pod wieloma względami bardzo praktyczne. Pojazd da się łatwo zdjąć bez ściany, a nawet wykonywać na nim różne regulacje i naprawy bez ściągania z wieszaka. Opcja ta nie jest niestety zbyt przyjazna dla dzieci, które nie będą w stanie same zdjąć sobie roweru i odwiesić go po zakończonej jeździe. Jeżeli pojazdów jest kilka, konieczne jest też umieszczenie wieszaków w odpowiednich odległościach od siebie. Każdy rower podwieszony zajmuje około sześćdziesięciu centymetrów szerokości ściany.

Gdzie trzymać rower, aby bezpiecznie przechować go do następnego sezonu? Na balkonie, w garażu, a może na dworze?

Jeżeli w domu nie ma wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie roweru, oczywistym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie roweru w miejscach spełniających funkcję głównie użytkową. Często wybierany jest w tym celu balkon lub garaż, a w niektórych przypadkach jednoślad trzymany jest na dworze. Nie w każdych warunkach rower będzie jednak całkowicie bezpieczny, dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom ochrony.

Przechowywanie roweru na dworze

Przechowywanie roweru na dworze z reguły nie jest polecane, o ile pojazd nie znajduje się na prywatnej posesji i posiada dobre zabezpieczenia. W przypadku konieczności pozostawienia jednośladu przed blokiem, należy zadbać o solidne przypięcie go do trwale umocowanej kotwy lub stojaka. Niestety, nawet na dobrze monitorowanym obszarze złodzieje mają do dyspozycji całą noc i mogą skutecznie ominąć zabezpieczenia. Roweru nie warto trzymać na dworze także ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Długotrwałe wystawienie pojazdu na ich działanie może bardzo negatywnie wpłynąć na jego kondycję. Problem stanowi korozja, a także blaknięcie kolorów na skutek promieni słonecznych.

Przechowywanie roweru na balkonie

Przechowywanie roweru na balkonie może być dość ryzykowne. Jeżeli mieszkanie położone jest na niższej kondygnacji, pozostawiony w ten sposób jednoślad może stać się łupem złodzieja. Przeszkodą dla kradzieży często nie jest drugie, ani nawet trzecie piętro. Pozbawiony solidnej zabudowy balkon nie zapewnia praktycznie żadnej ochrony także przed mrozem oraz deszczem. Podobnie jak w przypadku parkowania na dworze, rower wystawiony jest na działanie wilgoci, niskich temperatur czy lodu przez całą dobę. Opady deszczu sprawiają, że woda przedostaje się między szczeliny łańcucha, do łożyska i wgłąb napędu. W zimie zagrożeniem jest mróz, który nierzadko wywołuje pęknięcia niektórych elementów. Fragmenty metalowe pojazdu narażone są na rdzewienie i korozję. Stają się również kruche, a tym samym podatne na uszkodzenia na skutek eksploatacji. Przy minusowych temperaturach łańcuchy zaczynają trzeszczeć, a olej w amortyzatorach traci swoje cenne właściwości. Balkon posiada ponadto mocno ograniczoną przestrzeń, co może być problemem w przypadku konieczności przechowywania kilku jednośladów.

Przechowywanie roweru w garażu

Przechowywanie roweru w garażu jest rozwiązaniem bezpieczniejszym, niż trzymanie go na balkonie. Miejsce to sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy nie jest w nim parkowany żaden samochód. Jeżeli nawet auto bywa przechowywane w garażu, wciąż może znaleźć się w nim miejsce także na jednoślad. Rower da się w ten sposób przechowywać jedynie pod warunkiem, że na miejscu nie panuje wilgoć. Nie wszyscy dysponują garażem ogrzewanym, a tego rodzaju przestrzeń rzadko jest idealnie sucha. Jedynie zapewnienie rowerowi odpowiednich warunków może zabezpieczyć go przed korozją. Przechowując jednoślad w garażu, warto zastosować specjalny pokrowiec. Zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu Immotion, w którym nabyć można wiele przydatnych akcesoriów rowerowych.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery Unibike ? przegląd modeli z 2018 roku

Rowery Unibike są produkowanymi w Polsce rowerami cechującymi się ogromną różnorodnością modeli i wysoką jakością części wykorzystywanych do ich stworzenia. Projektowane przez specjalistów, zapewniają komfort jazdy w każdych warunkach, oczywiście pod warunkiem dobrania modelu odpowiedniego dla naszego wzrostu, sylwetki oraz głównego przeznaczenia roweru. Wśród modeli z 2018 roku znajdziemy zarówno rowery miejskie, jak i rowery dostosowane do jazd

Rowery szosowe Specialized - wybierz najlepszy model dla siebie

Rowery szosowe Specialized to przewaga już na linii startu. Wyjątkowo lekkie i jednocześnie szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe. Zostały zaprojektowane by dać Ci to co najlepsze w sporcie. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i rekomendowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych rowerzystów. Rowery te mają swoje specjalne przeznaczenie, stworzone po to by osiągnąć zawrotne prędkości i jednocześnie zachowaj najlepszą wydajność jazdy. D

Specialized Allez. Poznaj TOP-owe modele

Specialized Allez to gama nowoczesnych rowerów szosowych, w której znaleźć można wiele interesujących jednośladów. Pierwsze modele z tej serii pojawiły się jeszcze pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, a obecnie należą do najpopularniejszych dwukołowców w swojej klasie. Rowery z serii Allez przeznaczone są zarówno dla zawodowych kolarzy, jak i amatorów. Pojazdy marki Specialized z tej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

SPRZĘT Z DOSTAWĄ DO DOMU

Drodzy Klienci! W związku z panującą sytuacją i zagrożeniem epidemiologicznym wprowadziliśmy bezpłatny dowóz zakupionych rowerów do Was! Rowery dostarczymy Wam bezpłatnie w promieniu 30 km od danej lokalizacji naszego oddziału we Wrocławiu (ul. Rakowa, Kościuszki, Olszewskiego, Pilczycka). Jeśli jesteście zainteresowani dostawą roweru na dalszą odległość ? zadzwońcie, napiszcie ? chętnie pomożemy!

Rower trekkingowy Giant

Rower trekkingowy Giant to idealny jednoślad do uprawiania zaawansowanego kolarstwa. Pojazdy tej marki umożliwiają przemierzanie długich, nierzadko bardzo wymagających tras. Doskonale nadają się do jazdy zarówno po drogach nieutwardzonych, jak i powierzchni asfaltowych. Marka Giant od lat produkuje modele opracowane specjalnie z myślą o kolarstwie trekkingowym. Rowery tego uznanego producenta znaleźć można w ofercie Immotion.

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Serwis rowerów elektrycznych we Wrocławiu przy profesjonalnym sklepie IM Motion

Rowery elektryczne, podobnie jak ich tradycyjni krewni zasilani wyłącznie siłą mięśni rowerzysty, od czasu do czasu potrzebują wizyty w serwisie. Oczywiście częstotliwość wizyt zależy zarówno od jakości posiadanego przez nas modelu, jak i od intensywności korzystania z niego. Aby wiedzieć, dlaczego niektóre rowery elektryczne wymagają częstszego serwisowania, warto przyjrzeć się zasadzie, na jakiej działają, a w razie jakiejkolwiek awarii lub po

Jak odróżnić podróbkę od oryginalnej części rowerowej?

Zakup oryginalnych części rowerowych to nie lada sztuka, biorąc pod uwagę liczbę ich producentów i szerokie spektrum dostępnego na rynku asortymentu. W związku z dużą liczbą sprzedanych modeli łupem oszustów padają najczęściej komponenty do rowerów wyczynowych, pochodzących zwykle ze średniej i wysokiej półki cenowej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku modeli tańszych. Komponenty stosowane w tańszych rowerach są zazwyczaj dużo tańsze w porównaniu

Rowery crossowe Giant

Rowery crossowe Giant to najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują praktycznego pojazdu do jazdy rekreacyjnej. Ich lekka konstrukcja i komfortowa geometria sprawiają, że jednoślady tej marki idealnie sprawdzają się na ścieżkach różnego typu. Za sprawą uniwersalnych opon, pojazdy te gwarantują niskie opory toczenia na twardej powierzchni asfaltowej, a jednocześnie oferują dobrą przyczepność na drogach polnych i szutrze. Nowoczesne modele cro

Rower szosowy elektryczny

Rower szosowy elektryczny to nowoczesny typ jednośladu przeznaczonego do jazdy na asfaltowych i utwardzonych drogach. Pojazdy te znacząco różnią się od modeli tradycyjnych, mimo posiadania wielu wspólnych cech. Napędzane są nie tylko siłą mięśni, ale również silnikiem elektrycznym. Taka konstrukcja wiąże się z bardzo wieloma zaletami, dzięki którym elektryczne szosówki coraz częściej wybierane są przez użytkowników. Modele należące do tej kategor

Shimano ? jaki osprzęt rowerowy wybrać? Przegląd przerzutek z różnych grup

Shimano jest japońską firmą produkującą między innymi wysokiej klasy osprzęt rowerowy. Poszczególne grupy osprzętu Shimano znajdują zastosowanie w różnych typach rowerów ? od górskich przez szosowe, trekkingowe po rowery miejskie. Poszczególne części rowerowe są ponadto dostosowane zarówno do potrzeb profesjonalnych kolarzy startujących w największych i najważniejszych wyścigach, jak i dla osób, które korzystają z roweru rekreacyjnie lub do codzi

Przerzutki - poznaj rodzaje i zasady regulacji przerzutek rowerowych oraz wybierz wygodne manetki!

Przerzutki stanowią obecnie tak ważny element każdego roweru, że o konieczności ich posiadania nie trzeba nikogo przekonywać. Bez względu na to, czy poruszamy się po mieście, po szosie, po szutrowych ścieżkach, czy może szalejmy na górskich szlakach, przerzutki rowerowe ułatwiają jazdę w każdych warunkach. O ile profesjonalni kolarze wiedzą o tym elemencie układu napędu rowerowego naprawdę wiele, o tyle osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z