HomePowrót

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

Bike fitting ? co to takiego i kiedy warto w niego zainwestować?

05/10/2019 00:00:00

Bike fitting z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Jeszcze 10 lat temu stosowany był głównie przez zawodowych sportowców i profesjonalne ekipy kolarskie. Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju sportu amatorskiego, który przyciąga co roku coraz więcej osób. Silny i mocno rozwijający się trend zdrowego życia, dbania o kondycję fizyczną i sportowej rywalizacji pociągnął za sobą wzrost świadomości dotyczącej metodyki treningowej, anatomii człowieka i fizjologii wysiłku. To, co kiedyś było zarezerwowane dla zawodowych sportowców, teraz jest dostępne dla każdego amatora, który chce zadbać o swoje zdrowie i poprawić swoje sportowe osiągi.

Spis treści:
Co to takiego?
Czy warto w to zainwestować?
Jak wygląda ten proces?
Najczęstsze błędy, które można skorygować
Fitter czy komputer?

Bike fitting - co to takiego i czy warto to zrobić samodzielnie w domu, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty?

Bike fitting to dopasowanie prawidłowej, optymalnej pozycji kolarza poprzez wprowadzenie indywidualnych ustawień w rowerze. Profesjonalny bike fitting to złożony proces, u którego podstaw leży wiedza z zakresu biomechaniki, aerodynamiki, ergonomii, anatomii człowieka oraz fizjoterapii. Właśnie dlatego większość z nas nie poradzi sobie z tym samodzielnie w domu. Zabiegi te znacznie wykraczają poza standardowe dopasowanie roweru do człowieka, które polega zwykle na doborze odpowiedniego rozmiaru ramy, ustawieniu wysokości, na której znajduje się siodełko oraz w niektórych przypadkach - dopasowaniu długości mostka.

To proces, który bierze pod uwagę to, że każdy człowiek jest inny. Każdy z nas jest na innym poziomie treningowym, ma inne cele i inny poziom sprawności funkcjonalnej. To zróżnicowanie wpływa na to, że podstawowe dopasowanie rozmiaru ramy i wysokości siodełka nie zawsze przynosi oczekiwany efekt w postaci całkowicie komfortowej i efektywnej pozycji. Bike fitting to narzędzie, dzięki któremu możemy uzyskać idealnie dopasowaną do potrzeb jednostki, maksymalnie efektywną i komfortową pozycję ciała na rowerze.

Czy warto w to inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest ogólnie rzecz biorąc bardzo prosta. Bo czy warto inwestować czas i pieniądze w poprawę komfortu życia? Nikt chyba nie ma wątpliwości, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

A czy bike fitting przyniesie tyle samo korzyści każdej osobie, która się na niego zdecyduje? Każda osoba po dokładnym dopasowaniu pozycji z pewnością odczuje zmianę. Niektórzy odczują ją bardzo, inni minimalnie. Największe efekty zabieg ten przyniesie osobie, która na rowerze jeździ dużo. Rekreacyjnie lub trenując i startując w zawodach. Liczy się czas spędzany na jednośladzie i dystanse, jakie dana osoba pokonuje. Im dłużej siedzimy na rowerze, tym bardziej odczuwamy wszelkie błędy w ustawieniu pozycji i doborze części takich jak siodełko.

Są trzy grupy osób, które z dopasowania roweru wyniosą najwięcej korzyści:

  • rowerzyści, którzy jeżdżą często lub dużo, rekreacyjnie lub wyczynowo,
  • osoby, które podczas jazdy odczuwają dyskomfort,
  • osoby, które wracają do treningów po kontuzji i potrzebują dopasowania pozycji do warunków rehabilitacji i powrotu do zdrowia.

Profesjonalny kolarz podczas zawodów

Jak wygląda bike fitting?

Proces bike fittingu można podzielić na kilka etapów. Obejmuje on nie tylko pomiary, ale także rozmowę i wywiad, mający na celu pozyskanie informacji, których nie da się otrzymać poprzez zmierzenie człowieka miarką i analizę z wykorzystaniem programu komputerowego.

Etap nr 1 - rozmowa

Wywiad to pierwszy etap całego procesu. Na tym etapie fitter, czyli osoba dopasowująca rower do Twoich potrzeb, zbiera cenne informacje, takie jak: oczekiwania, preferencje, to, w jakich okolicznościach i jak dużo czasu spędzasz na rowerze, czy w czasie jazdy występuje jakiś dyskomfort, ból, czy masz na swoim koncie jakieś kontuzje, jaki jest Twój stopień zaawansowania, itd.

Etap nr 2 - pomiar sprawności funkcjonalnej oraz budowy anatomicznej

Po rozmowie przychodzi czas na pierwsze pomiary. Na tym etapie są to pomiary jeszcze bez wykorzystania roweru. Elastyczność, zakres ruchu w stawach, ewentualne asymetrie, stabilizacja ciała, umiejętność odtworzenia pewnych wzorców ruchowych. Poza cennymi informacjami, które dzięki tym pomiarom zostaną wykorzystane w ustawianiu roweru, fitter może zalecić ewentualne ćwiczenia, które pozwolą na poprawę niektórych parametrów, takich jak elastyczność czy ruchomość w stawach.

Etap nr 3 - czas na rower!

Na tym etapie badany wsiada na rower umieszczony na trenażerze. Po rozgrzewce badany pedałuje w takiej pozycji i tempie, jak robi to zwykle podczas jazdy. Podczas pedałowania badana osoba jest filmowana z obu stron oraz z przodu.

Etap nr 4 - kwintesencja całego procesu

Dysponując nagraniami fitter ma możliwość przeprowadzenia analizy i dokonania ostatecznej oceny. Na podstawie analizy wyciąga odpowiednie wnioski i sugeruje zmiany. Po każdej zmianie w ustawieniu, badany wsiada na rower i proces nagrywania jest powtarzany. To pozwala na ponowną analizę nagrań i ocenę, czy wprowadzone zmiany dały zamierzone efekty. Cały proces trwa około 3-4 godzin.

Najczęstsze błędy, które możesz skorygować ? wysokość siodełka i ustawienie kierownicy

Klasyką gatunku jest źle dobrana wysokość, na której znajduje się siodełko. To podstawowy i najbardziej widoczny błąd. Jest także najłatwiejszy do skorygowania. Gdy siodełko jest zbyt wysoko, miednica nie jest stabilna i kołysze się na boki, aby wykonać obrót korbą, zachodzi też nadmierne prostowanie nóg w stawach kolanowych. Efektem jest ból kręgosłupa, który u badanych pojawia się już po około 30 minutach - godzinie jazdy. Zbyt niskie ustawienie siodełka to z kolei ból dla kolan.

Zbyt agresywne ustawienie kierownicy to również jeden z najpopularniejszych błędów. Ciało osoby jadącej na rowerze ma trzy punkty podparcia: siodło, kierownica i pedały. Zbyt nisko ustawiona kierownica to prosty przepis na przeciążenie nadgarstków i nabawienie się bólu w okolicy szyi. Takie ustawienie kierownicy często powoduje jazdę na maksymalnie wyprostowanych łokciach, co jest nie tylko błędem, powodującym obniżenie komfortu jazdy, ale także elementem wpływającym na obniżenie bezpieczeństwa jazdy. Dlaczego? Przykładowo, jeżeli przednie koło roweru wpadnie w jakąś dziurę i nastąpi upadek, łokcie mogą się bardzo łatwo złamać.

Bike fitter czy komputer?

Fitter (zwany także bike fitterem) to człowiek, który przeprowadza proces bike fittingu. Nowoczesna technologia i wysokiej jakości sprzęt do nagrywania pozwalają na pomiar kątów z niemal stuprocentową dokładnością i pełną analizę video. Technologia stanowi ogromne wsparcie dla fittera i czyni jego pracę szybszą. Mimo to technologia to jedynie jeden z elementów całego procesu.

Bazę do profesjonalnego dopasowania roweru do człowieka, stanowi wiedza osoby dopasowującej rower z zakresu ergonomii, fizjologii i anatomii. Wiedzy tej nie da się zastąpić żadnym programem komputerowym ani sprzętem. Sprzęt da się zastąpić ręcznymi pomiarami, które co prawda obarczone są większym marginesem błędu, jednak również dają zadowalające efekty.

Istnieją programy, umożliwiające wykonanie całego procesu w warunkach domowych, jednak nigdy nie dadzą one takich efektów, jak pełna analiza wykonana przez profesjonalistę. Tylko tak przeprowadzony proces to sposób na zoptymalizowanie pozycji i usunięcie błędów, które negatywnie wpływają na efektywność jazdy. To także inwestycja w poprawę komfortu i eliminacje ewentualnych dolegliwości bólowych, związanych ze złą pozycją na rowerze.

Zapraszamy na bike fitting do salonu IMMOTION. Nasz profesjonalny fitter przeprowadzi dogłębną analizę Twojej pozycji na rowerze i wdroży zmiany, które pozwolą w stu procentach wykorzystać potencjał drzemiący w Twoich mięśniach, płucach i sprzęcie.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rowery szosowe Specialized - wybierz najlepszy model dla siebie

Rowery szosowe Specialized to przewaga już na linii startu. Wyjątkowo lekkie i jednocześnie szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe. Zostały zaprojektowane by dać Ci to co najlepsze w sporcie. Wykonane z najwyższej jakości materiałów i rekomendowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalnych rowerzystów. Rowery te mają swoje specjalne przeznaczenie, stworzone po to by osiągnąć zawrotne prędkości i jednocześnie zachowaj najlepszą wydajność jazdy. D

Unibike Globetrotter

Unibike Globetrotter to topowy rower trekkingowy cenionej, polskiej marki Unibike. Pojazd ten uznawany jest obecnie za jeden z najlepiej wyposażonych jednośladów na rynku, który z powodzeniem spełnia wymagania kolarzy preferujących jazdę turystyczną. Globetrotter doskonale jednak sprawdza się nie tylko w segmencie trekkingowym, ale i zastosowaniach typowo miejskich. Rowery z tej serii w najnowszej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

Sram ? co poza przerzutkami oferuje nam firma produkująca osprzęt rowerowy i dlaczego stała się głównym konkurentem Shimano na rynku?

Sram, firma zajmująca się produkcją osprzętu rowerowego, powstała w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku swojej działalności zajmowała się wyłącznie produkcją manetek obrotowych z serii GripShift, jednak w ciągu kolejnych lat zdołała przejąć wiele innych marek, stając się głównym konkurentem japońskiego Shimano na rynku. Czym charakteryzują się zatem tak popularne produkty marki Sram, czy różnią się znacząco od produktów konkurencyjnego

Rower górski ? kiedy się na niego zdecydować? Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni rozmiar jednośladu i gdzie tanio kupić dobry sprzęt

Rowerem górskim jeszcze parę lat temu jeździli w zasadzie wszyscy. Niezależnie od tego, czy wybierali się na leśną, czy górską wycieczkę, czy zwyczajnie jechali na zakupy do miasta. Trudno dziwić się tej tendencji, skoro rower górski, to tak naprawdę rower, który bez problemu poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Włącznie z miejskimi, gdzie drogi niekoniecznie są zawsze proste i gładkie jak producenci rowerów miejskich i szosówek by sobie wyo

Rowery Damskie Giant - 5 Modeli!

Rowery damskie Giant obejmują znaczną część asortymentu tego uznanego producenta. Marka posiada w swojej ofercie serie jednośladów specjalnie opracowywanych z myślą o spełnieniu potrzeb aktywnych kobiet. Rowery te odpowiadają różnym aspiracjom i celom rowerzystek. Część modeli przystosowana została do codziennej jazdy, podczas gdy inne zaprojektowano z myślą o sportowej rywalizacji.

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Specialized Demo 8

Specialized Demo to seria rowerów górskich, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o kolarzach poszukujących szybkich i funkcjonalnych jednośladów. W najnowszej edycji oznaczonej numerem 8 pojazdy te zyskały dłuższą i bardziej ?płaską? ramę, a także bardziej progresywny charakter zawieszenia. Opracowana przez markę Specialized seria Demo obejmuje kilka modeli rowerów o różnych parametrach, które znaleźć można w ofercie Immotion.

Buty rowerowe ? jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podc

Specialized Pitch. Sprawdź, zanim wybierzesz

Specialized Pitch to niedrogie rowery MTB typu hardtail renomowanej amerykańskiej firmy. Jednoślady z tej serii przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów. Oferują one szerokie możliwości jazdy w terenie o różnym rodzaju nawierzchni, zapewniając wygodę i komfort prowadzenia na praktycznie każdej trasie. Rowery Pitch firmy Specialized pozwalają na pokonywanie stromych podjazdów i ekscytującą jazdę na zjazdach sing

Rowery elektryczne Giant

Rowery elektryczne Giant należą do najnowocześniejszych pojazdów tej znanej na całym świecie marki. Swoją popularność zawdzięczają zarówno przemyślanej konstrukcji, jak i niebanalnej stylistyce. Jednoślady elektryczne stają się coraz modniejsze. Stanowią doskonałą alternatywę nie tylko dla tradycyjnych rowerów, ale również samochodów i środków komunikacji miejskiej. Pojazdy firmy Giant z napędem elektrycznym znaleźć można w ofercie Immotion.

Unibike Mission. Co warto widzieć?

Unibike Mission to seria górskich rowerów polskiej firmy Unibike. W segmencie rekreacyjnych jednośladów trudno znaleźć modele o równie dobrych parametrach i efektownym designie. W aktualnym sezonie szczególnie polecane są najnowsze wersje rowerów Unibike z serii Mission, występujące w różnych wariantach konfiguracyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion w tym zakresie.

Wyprzedaż rowerów ? na jakie modele z wyprzedaży warto zwrócić uwagę? Zobacz okazje z wyprzedaży w sklepie rowerowym Im-Motion

Wyprzedaż rowerów to okazja, aby najlepsze modele z poprzednich lat zakupić w wyjątkowo okazyjnych cenach. Jeżeli więc zależy nam przede wszystkim na najwyższej jakości sprzętu, a nie na podążaniu za najnowszymi trendami, a przy tym możliwości naszego portfela są nieco ograniczone, warto zawsze przyjrzeć się okazjom w profesjonalnych sklepach rowerowych. W dziale promocji możemy znaleźć bowiem często w wyjątkowo okazyjnych cenach prawdziwe perełk