HomePowrót

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy

02/08/2021 00:00:00

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych marek posiada w swojej ofercie Immotion.

Spis treści
Grupa osprzętu
Mechanizmy osprzętu
Systemy mocowania
Osprzęt dla MTB
Shimano
SRAM

Czym jest osprzęt rowerowy i czym się wyróżnia ten do MTB?

Osprzęt rowerowy nie obejmuje wszystkich części jednośladu, a jedynie niektóre z nich. Prawidłowy dobór grupy tych komponentów pozwala na poprawę osiągów roweru, a także zwiększenie jego ogólnej funkcjonalności. Osprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do różnych potrzeb rowerzysty oraz stopnia jego umiejętności. W poszczególnych grupach znaleźć można bowiem zarówno zaawansowane technologicznie części, jak i elementy stosunkowo proste. Istnieją różne standardy osprzętu i wersje poszczególnych komponentów, jednak nie wszystkie są ze sobą kompatybilne.

Grupa osprzętu

W grupie osprzętu najczęściej znajduje się mechanizm korbowy, przerzutki przednie i tylne, dedykowana kaseta i łańcuch, manetki przerzutek oraz hamulce z klamkami. Niektórzy producenci uzupełniają swoje zestawy także kołami i piastami. W wielu przypadkach nie występują przeciwwskazania do mieszania grup między sobą, jednak poszczególne elementy składowe osprzętu muszą być ze sobą kompatybilne. Dużo prostszym i szybszym rozwiązaniem jest wybór roweru opracowanego na kompletnej grupie, czyli takiego o specyfikacji standardowo zawierającej fabrycznie zamontowane komponenty z wybranego zestawu jednego producenta. Nie wszystkie elementy osprzętu muszą jednak zawsze pochodzić z tej samej grupy - niektóre mogą należeć do niższej, a inne do wyższej.

Mechanizmy osprzętu

Mechanizmy korbowe spotykane obecnie w napędach mają jedną, dwie lub trzy zębatki i w współpracują z kasetami od 7 do 12 biegów. Producenci osprzętu coraz częściej zmniejszają ilość tarcz z przodu, zwiększając przy tym liczbę koronek w kasecie. Im tańszy jednoślad, tym z reguły posiada mniej biegów z tyłu oraz więcej blatów w korbie. Droższe rowery dysponują natomiast mniejszą liczą biegów z przodu, a większą z tyłu. Taki kierunek rozwoju grup napędowych występuje zwłaszcza w segmencie MTB. Ilość biegów nie jest jednak aż tak istotna, jak zakres przełożeń. Aby jazda po górach była efektywna, konieczny jest minimalny zakres 500%, osiągany np. za pomocą napędu 1x12 lub 2x10.

Systemy mocowania

W rowerach stosowane są różne systemy mocowania dla poszczególnych elementów osprzętu. Dotyczy to zarówno wkładów suportowych, jak i standardów mocowań przedniej przerzutki czy kasety. W przypadku korby, oprócz szerokości mufy suportowej duże znaczenie ma średnica otworu w ramie. Obecnie standardowe gwintowane mocowanie BSA często jest zastępowane mocowaniami typu pressfit, pressfit30 czy BB30. Wygląda to podobnie w przypadku przerzutek, która może być mocowana na obejmę do ramy, na wkład suportu lub bezpośrednio do otworów w ramie.

Osprzęt MTB

Osprzęt rowerowy MTB stosowany jest w przypadku jednośladów górskich, przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. Wysoka jakość komponentów ma szczególne znaczenie podczas poruszania się po stromych wzniesieniach, górzystych bezdrożach czy kamienistych ścieżkach. Obecnie szczególną popularnością na rynku cieszy się osprzęt firm Shimano oraz SRAM, które posiadają w swoich ofertach również grupy opracowane specjalnie z myślą o rowerach górskich MTB.

Rowerzysta-w-gorach

Osprzęt rowerowy Shimano

Osprzęt rowerowy Shimano stosowany jest w jednośladów bardzo wielu znanych marek. Poszczególne elementy grup nabyć można zarówno bezpośrednio z pojazdem, jak i oddzielnie. Firma Shimano dzieli swój osprzęt na mniejsze kategorie, spośród których wyróżnić można zespoły napędowe (obejmujące mechanizm korbowy, zębatki tylne, łańcuch, przerzutki i manetki zmiany przełożeń) oraz zespoły hamulcowe (obejmujące hamulce z dźwigniami, a opcjonalnie również z tarczami). W niektórych grupach do osprzętu zaliczają się także koła i pedały.

Tourney

Toruney to najniższa grupa osprzętu firmy Shimano, spotykana w najtańszych rowerach MTB i przeznaczona głównie do jazdy rekreacyjnej. Występuje w kilku seriach, które różnią się m.in. liczbą biegów na kasecie. Toruney jest jedyną grupą osprzętu MTB Shimano, w której dostępne są obrotowe manetki Revo Shift.

Altus i Acera

Altus to nieco bardziej zaawansowana grupa, z nowoczesną przerzutką w technologii Shadow, hydraulicznymi hamulcami tarczowymi oraz 9-rzędową kasetą. Zbliżone parametry posiada osprzęt Acera, jednak wyróżnia się możliwością mocowania korb na wielowypust oraz zewnętrznymi łożyskami suportu.

Alivio

Alivio to stosunkowo ciężki, ale przy tym wytrzymały i precyzyjny osprzęt. Stanowi najniższą grupę z manetkami wyposażonymi w funkcję 2-Way Release, w której mała dźwignia pracuje w obie strony. W osprzęcie Alivio dostępna jest także znana z wyższych grup manetka RPM, która pozwala na zmianę przełożenia dwurzędowej korby jedną dźwignią.

Deore

Deore wyróżnia się nowocześnie zaprojektowanymi przełożeniami oraz przerzutkami typu side swing, co znacząco usprawnia jazdę pod górę. Zestaw kół sprzyja przyczepności i poprawia wytrzymałość, zapewniając niezawodność przy dużych prędkościach. Komponenty Deore pasują do wielu rowerów, oferują szeroką paletę kombinacji przełożeń, stabilizują zarządzanie łańcuchem oraz podnoszą wydajność pedałowania.

XT

XT to niemal najwyższa grupa w hierarchii Shimano. Osprzęt ten przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań MTB, ze względu na obecność wielu praktycznych technologii. Instant Release pozwala na zmianę biegu już po wciśnięciu dźwigni, a nie jej zwolnieniu. XT występuje też w wersji Di2, z elektroniczną zmianą przełożeń.

XTR

XTR to najwyższa grupa Shimano dla rowerów górskich. Wyróżnia się wysoką trwałością przy niskiej masie, co pozostaje nie bez znaczenia np. podczas wyścigów. Osprzęt ten posiada 12-rzędowe kasety w dwóch zakresach, a także oferuje możliwość zamontowania przedniej przerzutki. XTR jest dostępny także w wersji Di2, z przełożeniami zmienianymi elektrycznie.

Osprzęt rowerowy SRAM

Osprzęt rowerowy SRAM jest mniej popularny od Shimano, jednak również można go znaleźć w jednośladach wielu znanych marek. Firma ta wprowadził sporo innowacyjnych rozwiązań, takich jak obrotowa manetka typu grip-shift czy podnoszący efektywność bębenek piasty XD. SRAM posiada w ofercie nowoczesny wkład suportu DUB, a także elektroniczne przerzutki z bezprzewodową zmianą biegów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion, gdzie znaleźć można rowery z osprzętem firmy SRAM i Shimano.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Unibike Mission. Co warto widzieć?

Unibike Mission to seria górskich rowerów polskiej firmy Unibike. W segmencie rekreacyjnych jednośladów trudno znaleźć modele o równie dobrych parametrach i efektownym designie. W aktualnym sezonie szczególnie polecane są najnowsze wersje rowerów Unibike z serii Mission, występujące w różnych wariantach konfiguracyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion w tym zakresie.

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Gravel damski

Gravel damski to rower coraz częściej wybierany przez kobiety. Jednoślady tego typu łączą w sobie zalety modeli górskich i szosowych, dzięki temu idealnie nadają się do jazdy po drogach asfaltowych, leśnych czy szutrowych. Modele te przypominają też nieco rowery crossowe, jednak są od nich szybsze i bardziej uniwersalne. Szeroki wybór damskich jednośladów tego typu znajdziesz w ofercie IMMOTION.

Pierwszy rower elektryczny ? co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Henrykowski Maraton Rowerowy

Henrykowski Maraton Rowerowy to rajd bezdrożami gminy Ziębice, organizowany w randzie Mistrzostw Polski Księży i Kleryków. Coroczna impreza sportowo-rekreacyjna ma amatorski charakter, jednak stanowi pole do popisu dla każdego kolarza. Maraton odbywa się po Wzgórzach Strzelińskich i należy do najciekawszych tego typu przedsięwzięć w regionie. Udział w wydarzeniu weźmie również nasza drużyna rowerowa Immotion Team.

Gravel Giant

Gravel Giant to rower dla osób, które poszukują uniwersalnego i wytrzymałego pojazdu. Jednoślady tego typu należą do najciekawszych propozycji w ofercie tej marki, ponieważ doskonale sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Na rowerze gravelowym z powodzeniem możesz jeździć w wyścigach przełajowych, wyruszać w wielogodzinne trasy w terenie oraz pokonywać codzienne dojazdy na trudnych drogach. Wiele tego typu jednośladów dostępnych jest w o

Rower trekkingowy Giant

Rower trekkingowy Giant to idealny jednoślad do uprawiania zaawansowanego kolarstwa. Pojazdy tej marki umożliwiają przemierzanie długich, nierzadko bardzo wymagających tras. Doskonale nadają się do jazdy zarówno po drogach nieutwardzonych, jak i powierzchni asfaltowych. Marka Giant od lat produkuje modele opracowane specjalnie z myślą o kolarstwie trekkingowym. Rowery tego uznanego producenta znaleźć można w ofercie Immotion.

Specialized Sirrus

Specialized Sirrus to seria szosowych rowerów fitness z napędem hybrydowym, które wyróżniają się wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniem. Jednoślady te z powodzeniem wykorzystać można zarówno w warunkach miejskich, jak i podczas wypraw na łonie natury. Linia ta opracowana została przez Specialized specjalnie z myślą o rowerzystach, którzy poszukują praktycznego pojazdu szosowego do codziennej rekreacji. Rowery z serii Sirrus znaleźć można w ofercie

Fat bike ? jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem ? i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach