HomePowrót

Osprzęt rowerowy

Osprzęt rowerowy

02/08/2021 00:00:00

Osprzęt rowerowy to zestaw części do jednośladu, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rodzaju pojazdu oraz preferowanym stylu jazdy. Komponenty te zaliczane są do grup, przeznaczonych dla konkretnych modeli w określonym przedziale cenowym, np. górskich, wycieczkowych czy szosowych. Wybór osprzętu powinien się opierać zarówno na indywidualnych potrzebach użytkownika, jak i jego możliwościach finansowych. Szeroki wybór komponentów z grup cenionych marek posiada w swojej ofercie Immotion.

Spis treści
Grupa osprzętu
Mechanizmy osprzętu
Systemy mocowania
Osprzęt dla MTB
Shimano
SRAM

Czym jest osprzęt rowerowy i czym się wyróżnia ten do MTB?

Osprzęt rowerowy nie obejmuje wszystkich części jednośladu, a jedynie niektóre z nich. Prawidłowy dobór grupy tych komponentów pozwala na poprawę osiągów roweru, a także zwiększenie jego ogólnej funkcjonalności. Osprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do różnych potrzeb rowerzysty oraz stopnia jego umiejętności. W poszczególnych grupach znaleźć można bowiem zarówno zaawansowane technologicznie części, jak i elementy stosunkowo proste. Istnieją różne standardy osprzętu i wersje poszczególnych komponentów, jednak nie wszystkie są ze sobą kompatybilne.

Grupa osprzętu

W grupie osprzętu najczęściej znajduje się mechanizm korbowy, przerzutki przednie i tylne, dedykowana kaseta i łańcuch, manetki przerzutek oraz hamulce z klamkami. Niektórzy producenci uzupełniają swoje zestawy także kołami i piastami. W wielu przypadkach nie występują przeciwwskazania do mieszania grup między sobą, jednak poszczególne elementy składowe osprzętu muszą być ze sobą kompatybilne. Dużo prostszym i szybszym rozwiązaniem jest wybór roweru opracowanego na kompletnej grupie, czyli takiego o specyfikacji standardowo zawierającej fabrycznie zamontowane komponenty z wybranego zestawu jednego producenta. Nie wszystkie elementy osprzętu muszą jednak zawsze pochodzić z tej samej grupy - niektóre mogą należeć do niższej, a inne do wyższej.

Mechanizmy osprzętu

Mechanizmy korbowe spotykane obecnie w napędach mają jedną, dwie lub trzy zębatki i w współpracują z kasetami od 7 do 12 biegów. Producenci osprzętu coraz częściej zmniejszają ilość tarcz z przodu, zwiększając przy tym liczbę koronek w kasecie. Im tańszy jednoślad, tym z reguły posiada mniej biegów z tyłu oraz więcej blatów w korbie. Droższe rowery dysponują natomiast mniejszą liczą biegów z przodu, a większą z tyłu. Taki kierunek rozwoju grup napędowych występuje zwłaszcza w segmencie MTB. Ilość biegów nie jest jednak aż tak istotna, jak zakres przełożeń. Aby jazda po górach była efektywna, konieczny jest minimalny zakres 500%, osiągany np. za pomocą napędu 1x12 lub 2x10.

Systemy mocowania

W rowerach stosowane są różne systemy mocowania dla poszczególnych elementów osprzętu. Dotyczy to zarówno wkładów suportowych, jak i standardów mocowań przedniej przerzutki czy kasety. W przypadku korby, oprócz szerokości mufy suportowej duże znaczenie ma średnica otworu w ramie. Obecnie standardowe gwintowane mocowanie BSA często jest zastępowane mocowaniami typu pressfit, pressfit30 czy BB30. Wygląda to podobnie w przypadku przerzutek, która może być mocowana na obejmę do ramy, na wkład suportu lub bezpośrednio do otworów w ramie.

Osprzęt MTB

Osprzęt rowerowy MTB stosowany jest w przypadku jednośladów górskich, przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie. Wysoka jakość komponentów ma szczególne znaczenie podczas poruszania się po stromych wzniesieniach, górzystych bezdrożach czy kamienistych ścieżkach. Obecnie szczególną popularnością na rynku cieszy się osprzęt firm Shimano oraz SRAM, które posiadają w swoich ofertach również grupy opracowane specjalnie z myślą o rowerach górskich MTB.

Rowerzysta-w-gorach

Osprzęt rowerowy Shimano

Osprzęt rowerowy Shimano stosowany jest w jednośladów bardzo wielu znanych marek. Poszczególne elementy grup nabyć można zarówno bezpośrednio z pojazdem, jak i oddzielnie. Firma Shimano dzieli swój osprzęt na mniejsze kategorie, spośród których wyróżnić można zespoły napędowe (obejmujące mechanizm korbowy, zębatki tylne, łańcuch, przerzutki i manetki zmiany przełożeń) oraz zespoły hamulcowe (obejmujące hamulce z dźwigniami, a opcjonalnie również z tarczami). W niektórych grupach do osprzętu zaliczają się także koła i pedały.

Tourney

Toruney to najniższa grupa osprzętu firmy Shimano, spotykana w najtańszych rowerach MTB i przeznaczona głównie do jazdy rekreacyjnej. Występuje w kilku seriach, które różnią się m.in. liczbą biegów na kasecie. Toruney jest jedyną grupą osprzętu MTB Shimano, w której dostępne są obrotowe manetki Revo Shift.

Altus i Acera

Altus to nieco bardziej zaawansowana grupa, z nowoczesną przerzutką w technologii Shadow, hydraulicznymi hamulcami tarczowymi oraz 9-rzędową kasetą. Zbliżone parametry posiada osprzęt Acera, jednak wyróżnia się możliwością mocowania korb na wielowypust oraz zewnętrznymi łożyskami suportu.

Alivio

Alivio to stosunkowo ciężki, ale przy tym wytrzymały i precyzyjny osprzęt. Stanowi najniższą grupę z manetkami wyposażonymi w funkcję 2-Way Release, w której mała dźwignia pracuje w obie strony. W osprzęcie Alivio dostępna jest także znana z wyższych grup manetka RPM, która pozwala na zmianę przełożenia dwurzędowej korby jedną dźwignią.

Deore

Deore wyróżnia się nowocześnie zaprojektowanymi przełożeniami oraz przerzutkami typu side swing, co znacząco usprawnia jazdę pod górę. Zestaw kół sprzyja przyczepności i poprawia wytrzymałość, zapewniając niezawodność przy dużych prędkościach. Komponenty Deore pasują do wielu rowerów, oferują szeroką paletę kombinacji przełożeń, stabilizują zarządzanie łańcuchem oraz podnoszą wydajność pedałowania.

XT

XT to niemal najwyższa grupa w hierarchii Shimano. Osprzęt ten przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań MTB, ze względu na obecność wielu praktycznych technologii. Instant Release pozwala na zmianę biegu już po wciśnięciu dźwigni, a nie jej zwolnieniu. XT występuje też w wersji Di2, z elektroniczną zmianą przełożeń.

XTR

XTR to najwyższa grupa Shimano dla rowerów górskich. Wyróżnia się wysoką trwałością przy niskiej masie, co pozostaje nie bez znaczenia np. podczas wyścigów. Osprzęt ten posiada 12-rzędowe kasety w dwóch zakresach, a także oferuje możliwość zamontowania przedniej przerzutki. XTR jest dostępny także w wersji Di2, z przełożeniami zmienianymi elektrycznie.

Osprzęt rowerowy SRAM

Osprzęt rowerowy SRAM jest mniej popularny od Shimano, jednak również można go znaleźć w jednośladach wielu znanych marek. Firma ta wprowadził sporo innowacyjnych rozwiązań, takich jak obrotowa manetka typu grip-shift czy podnoszący efektywność bębenek piasty XD. SRAM posiada w ofercie nowoczesny wkład suportu DUB, a także elektroniczne przerzutki z bezprzewodową zmianą biegów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion, gdzie znaleźć można rowery z osprzętem firmy SRAM i Shimano.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Specialized Turbo Creo Expert

Specialized Turbo Creo Expert to jeden z najciekawszych rowerów elektrycznych w ofercie tego uznanego producenta. Pojazd ten wyróżniają optymalnie dobrane parametry użytkowe, niewielka waga oraz starannie opracowany design. Przetestowaniem modelu Turbo Creo Expert zajęła się firma Immotion.

Co warto wiedzieć o rowerach szosowych Giant?

Rowery szosowe ? również te marki Giant ? to szczególny typ jednośladów sportowych. Wyróżniają się niską masą, ponieważ ważne jest to, aby nie stanowiły obciążenia podczas szybkiej jazdy. Ich konstrukcja sprawia, że można dzięki nim pokonywać w krótkim czasie długie trasy. Dlatego tak często wykorzystuje się je do wyścigów czy pokonywania rekordowych odległości, na przykład podczas wycieczek rowerowych po danym kraju. W Internecie można zapoznać

Rowery enduro w sklepie IMMOTION ? sprawdź ceny modeli z 2018 roku i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni jednoślad!

Rowery enduro, dostępne między innymi w sklepach IMMOTION, to jedna z podkategorii rowerów górskich. O ile tradycyjne ?górale? jeszcze niedawno były najpopularniejszym typem jednośladów i chętnie wybierali je zarówno amatorzy, jak i miłośnicy górskiej jazdy, o tyle o enduro słyszało dziś jedynie stosunkowo wąskie grono pasjonatów, którzy z rowerami mają do czynienia na co dzień. Dlaczego tak jest? Czy są to wyjątkowo wyspecjalizowane modele, przy

Rowery miejskie damskie ? 11 wskazówek dla aktywnych kobiet

Rowery miejskie na kobiece wyprawy w zwiewnych sukienkach lub fantazyjnych spódnicach? Dlaczego nie! Czołowi producenci rowerów ? zarówno polscy, jak i światowi ? nie zapomnieli w swoich ofertach o kobietach, które chciałyby codziennie i bez większego wysiłku dbać o piękną sylwetkę. Nie musisz wyrzekać się finezyjnych, kobiecych strojów, żeby przesiąść się z zatłoczonego autobusu czy tramwaju na wygodny rower miejski. Nie musisz tracić czasu w ul

Unibike Globetrotter

Unibike Globetrotter to topowy rower trekkingowy cenionej, polskiej marki Unibike. Pojazd ten uznawany jest obecnie za jeden z najlepiej wyposażonych jednośladów na rynku, który z powodzeniem spełnia wymagania kolarzy preferujących jazdę turystyczną. Globetrotter doskonale jednak sprawdza się nie tylko w segmencie trekkingowym, ale i zastosowaniach typowo miejskich. Rowery z tej serii w najnowszej kolekcji znaleźć można w ofercie Immotion.

Serwis rowerowy na własną rękę - jak samodzielnie wymienić dętkę, odpowietrzyć hamulce i dokonać regulacji przerzutek?

Serwis rowerowy to niezwykle szerokie spektrum działań związanych z naprawą, konserwacją i usprawnieniami naszego roweru. Należy pamiętać, że profesjonalne serwisowanie roweru przedłuża jego żywotność i daje gwarancję komfortu i bezpieczeństwa. Co jednak w sytuacji, w której z jakiegoś powodu sami musimy poradzić sobie z usterkami? Przedstawiamy poradnik samodzielnego serwisowania najczęściej spotykanych awarii rowerowych.

Rozmiar ramy roweru ? jak go dobrać? Skorzystaj z porad sklepu rowerowego Im Motion

Rozmiar ramy roweru odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o wygodę i komfort jazdy na jednośladzie. Nieodpowiednie jego dopasowanie może bowiem powodować bóle mięśni oraz stawów oraz wymuszać nienaturalną pozycję, która na dłuższą metę będzie po prostu zupełnie nie do zniesienia. Ważnym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy przyszły właściciel jednośladu, jest więc pytanie dotyczące tego, jak dobrze dobrać rozmiar ramy roweru. Czy wystarczy ki

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Specialized Roubaix

Specialized Roubaix to szosowy rower wyścigowy o wyjątkowej sztywności i lekkości, który łączy w sobie sportowy charakter z wysokim komfortem prowadzenia. Model ten wyróżnia się starannie zaprojektowaną ramą, innowacyjnym systemem amortyzacji oraz wieloma innymi unikalnymi rozwiązaniami technologicznymi. Nazwa roweru nawiązuje do francuskiej miejscowości Roubaix, w której odbywa się jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich - Paris

Specialized Epic. Poznaj TOP-owe modele!

Specialized Epic to stale rozwijana kolekcja rowerów górskich, oferowanych przez cenionego amerykańskiego producenta. Przez lata modele Epic przeszły niemałą ewolucję, a ich kolejne wcielenia zwracają uwagę wieloma atrakcyjnymi rozwiązaniami. Jednoślady z tej serii od zawsze wyróżniały się progresywną konstrukcją, która doskonale sprawdza się w zmaganiach cross country. Rowery Specialized z serii Epic znaleźć można w ofercie Immotion.

Dbamy o Wasze bezpieczeństwo w czasie epidemii - procedury

Drodzy Klienci!Od 10 dni żyjemy w innej rzeczywistości. Każdy z nas stara się jak tylko to możliwe funkcjonować normalnie. W obecnej sytuacji epidemiologicznej nasze oddziały funkcjonują tak jak do tej pory. Godziny otwarcia naszych sklepów pozostają bez zmian. Pracujemy dla Was 6 dni w tygodniu.

Rower elektryczny w leasing

Rower elektryczny w leasingu to bardzo opłacalna forma inwestycji w tego typu pojazd. Do zalet takiego rozwiązania należy możliwość wykupu jednośladu po cenie niższej niż rynkowa bądź też łatwego zwrotu do leasingodawcy po zakończeniu trwania umowy. Biorąc rower elektryczny na firmę, możesz taki zakup wrzucić w koszty prowadzenia działalności. W wielu sytuacjach służbowy e-bike jest rozwiązaniem dużo lepszym niż samochód. W dużych miastach oraz w