HomePowrót

Buty rowerowe ? jak dobrać odpowiedni model?

Buty rowerowe ? jak dobrać odpowiedni model?

05/28/2019 11:28:15

Buty rowerowe osobom, które nie używają specjalnego obuwia podczas jazdy na jednośladzie, mogą wydać się co najmniej zaskakującym rozwiązaniem. Nierzadko patrzą one na rowerzystów z nogami przyczepionymi do pedałów z pewną dozą zdziwienia i niepewności. Nie ulega wątpliwości, że na rowerze można jeździć niemal w każdym typie obuwia. Jednak inwestycja w typowy model kolarski przynosi wiele korzyści. Niektóre z nich przypominają zwykłe modele, podczas gdy inne mają wygląd zupełnie niepodobny do "cywilnego" obuwia. Główna różnica nie leży jednak w wyglądzie, a w konstrukcji. 

Spis treści:
Czym się różnią modele kolarskie od zwykłych?
Rodzaje obuwia
Wybór odpowiedniego modelu

Czym się różnią uniwersalne buty rowerowe od zwykłych?

Największa różnica pomiędzy uniwersalnymi butami rowerowymi a zwykłymi tkwi w podeszwie. Podeszwy butów rowerowych wykonane są z innych, nieco sztywniejszych materiałów, niż podeszwy zwykłych modeli. Posiadają także system, który umożliwia połączenie buta z pedałem na zasadzie zatrzasku. Takie modele w połączeniu z pedałami zatrzaskowymi tworzą duet idealny. Mimo że pierwsza jazda z wykorzystaniem tego systemu dla każdego wiąże się z małym stresem, po opanowaniu techniki mało kto chce wracać do jazdy w normalnym obuwiu.

Jednak dlaczego właściwie jest to aż tak dobre połączenie? Już kilkadziesiąt lat temu rozpoczęto poszukiwania sposobu, aby poprawić wydajność i efektywność jazdy na jednośladzie. Aby to zrobić, poszukiwano metody połączenia obuwia z pedałami, co przede wszystkim pozwala rowerzyście nie tylko naciskać na pedały, ale również ciągnąć je w górę. Połączenie to umożliwia więc znacznie wydajniej przenosić energię z nogi na napęd. Takie rozwiązanie zapobiega również zsuwaniu się stóp z pedałów, na przykład podczas jazdy po nierównościach.

Pierwszym sposobem, który miał zapewnić połączenie obuwia z pedałami, były noski. Firmą, która zapoczątkowała epokę systemów wpinania obutych stóp w pedały, była firma Look. W 1983 roku opatentowała ona pierwsze pedały zatrzaskowe. Mimo to, największą popularność i rozpoznawalność na świecie zyskał system wprowadzony przez firmę Shimano, stworzony 7 lat później. System Shimano otrzymał nazwę SPD, co stanowi skrót od Shimano Pedaling Dynamics.

Rodzaje butów rowerowych

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów butów rowerowych. Zwyczajowo dzieli się je na typy w zależności od przeznaczenia, czyli odmiany kolarstwa, do której mają służyć. Typy te różnią się między sobą pod względem konstrukcyjnym, dzięki czemu są dopasowane do specyfiki danej dyscypliny.

Wyróżniamy wśród nich następujące grupy:

  • modele szosowe,
  • modele triathlonowe,
  • modele MTB (w ramach tej grupy znajdziemy modele przeznaczone do: cross country, downhill, enduro),
  • modele turystyczne.

Modele szosowe

Z uwagi na swoją budowę, modele szosowe nadają się wyłącznie do jazdy na rowerze. Dłuższe chodzenie w tego typu butach jest niewygodne i działa destrukcyjnie zarówno na podeszwy, jak i na bloki SPD.

Tego typu obuwie wyróżnia się niską wagą i sztywną konstrukcją w szczególności, jeżeli chodzi o podeszwę, która w wielu modelach jest wykonana z karbonu. To lekkie i twarde obuwie, które ma być jak najbardziej aerodynamiczne i jak najlepiej przekazywać energię z nóg na napęd roweru. Podeszwa modeli szosowych jest płaska i nie ma bieżnika.

Systemy zapięć w modelach szosowych są zróżnicowane. Od klasycznych rzepów, przez rozwiązania łączące rzepy i klamry z paskiem zębatym, po najbardziej profesjonalne, pozwalające uzyskać niemal idealne dopasowanie do stopy systemy zapinania wykorzystujące żyłkę i specjalne pokrętło.

W modelach szosowych stosowane są inne bloki, pasujące do innych pedałów niż w modelach MTB i turystycznych. Bloki są znacznie większe, wykonane z innego materiału i wystają one poza zarys buta. System pedałów i bloków do rowerów szosowych ma za zadanie maksymalnie optymalizować przekazywanie energii.

Modele triathlonowe

Konstrukcyjnie, jeżeli chodzi o stosowane materiały, bloki i cechy, przypominają one modele szosowe. Najważniejszą różnicą jest jednak dostosowanie ich do specyfiki dyscypliny, czyli umożliwienie ich szybkiego zakładania i ściągania ? szczególnie w czasie jazdy. W modelach triathlonowych nie występują systemy zapinania na żyłkę i pokrętło. Tego typu obuwie wyposażone jest zwykle w jeden lub dwa rzepy, co umożliwia ich szybkie i bezproblemowe zapinanie, nawet jedną ręką, w czasie jazdy. Modele triathlonowe są także dostosowane do jazdy bez skarpetek.

Modele MTB

Najczęściej wybieranym typem obuwia do jazdy na rowerze MTB jest obuwie do cross country. To stosunkowo lekkie buty, wyposażone w rzepy, a niekiedy w zależności od modelu także w klamry zatrzaskowe. W niektórych modelach występują także systemy zapinania na żyłkę i pokrętło. Modele do cross country mają możliwość dokręcenia kolców lub korków, które są pomocne przy jeździe i podprowadzaniu roweru w bardzo trudnym i śliskim terenie.

Podeszwa modeli MTB jest średnio sztywna i dużo grubsza niż w butach szosowych. Jest też wykonana z trwalszych materiałów. Ma bieżnik, który z powodzeniem umożliwia chodzenie, zarówno po nawierzchniach utwardzonych, jak i w terenie.

Najlepiej wentylowane spośród modeli przystosowanych do jazdy na MTB, są modele do cross country. Modele enduro i turystyczne mają nieco bardziej miękką podeszwę niż te do cross country, co pozwala na komfortowe chodzenie. Dzięki wzmocnionej konstrukcji stanowią lepszą ochronę, szczególnie dla palców i pięt.

Najbardziej "pancernymi" spośród butów MTB są modele do downhillu. Wynika to ze specyfiki dyscypliny. Są one znacznie cięższe niż inne typy rodzaje butów rowerowych. Mają bardzo wytrzymałą i wzmocnioną konstrukcję, która stanowi ochronę dla stóp. Wentylacja jest w nich jednak praktycznie zerowa.

Buty Specialized MTB 2FO Flat

Jak dobrać buty rowerowe?

Kiedy najważniejszą kwestię, czyli określenie typu butów rowerowych, mamy już za sobą, stajemy przed istotnym pytaniem, jakim jest ? jak dobrać ten idealny model? Podczas poszukiwań najlepszego obuwia warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • system wiązania,
  • wentylacja,
  • przyleganie do stopy,
  • materiał,
  • wysokość buta.

Podstawowe modele obuwia mają zwykle zapięcie oparte o system rzepów. To proste w użyciu i wygodne rozwiązanie pozwalające w zadowalającym stopniu dopasować but do stopy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rzep z czasem będzie tracił swoje właściwości i wraz z upływem czasu jego trzymanie się pogorszy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w model wyposażony w system zapinania złożony zarówno z rzepu lub rzepów, jak i z klamry zaciskowej. Najlepsze dopasowanie do stopy i przyleganie buta zapewnia system zapinania bazujący na żyłce i pokrętle. Jest to jednak rozwiązanie dostępne w najwyższych modelach i mocno wpływające na cenę butów.

Obuwie dla kolarzy produkowane jest z różnych materiałów, zapewniających różny stopień wentylacji. Wymagania co do stopnia wentylacji i przewiewności butów to sprawa mocno indywidualna. Warto przy rozpatrywaniu tego czynnika wziąć pod uwagę ile, gdzie, w jakiej porze roku i jak intensywnie będziemy daną parę użytkować.

Inwestycja w zakup profesjonalnego obuwia to krok, który każdemu miłośnikowi jazdy na jednośladzie przyniesie wiele korzyści i znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą modeli dostępnych w naszym sklepie. Niezależnie od tego, czy poszukujesz modeli do jazdy rekreacyjnej, czy do startów w wyścigach, nasi specjaliści pomogą dobrać obuwie, które pozwoli Ci czerpać jeszcze więcej radości z jazdy.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Unibike Mission. Co warto widzieć?

Unibike Mission to seria górskich rowerów polskiej firmy Unibike. W segmencie rekreacyjnych jednośladów trudno znaleźć modele o równie dobrych parametrach i efektownym designie. W aktualnym sezonie szczególnie polecane są najnowsze wersje rowerów Unibike z serii Mission, występujące w różnych wariantach konfiguracyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Immotion w tym zakresie.

Rowery górskie Specialized. Czym się wyróżniają?

Rowery górskie Specialized należą do najczęściej wybieranych jednośladów tego amerykańskiego producenta. W porównaniu do tradycyjnych modeli trekkingowych i szosowych, mają wzmocnioną konstrukcję ramy, pozwalającą na pokonanie nawet największych trudności na rowerowych trasach. Dzięki dużej przyczepności mogą bezpiecznie i szybko pokonać wymagające tereny. Marka Specialized słynie z wielu wydajnych i starannie opracowywanych modeli MTB, które w

Specialized Diverge. Poznaj modele tej serii

Specialized Diverge to jedna z najciekawszych gam modelowych tego znanego producenta. Rowery z tej serii przeznaczone są dla osób, które uwielbiają jazdę zarówno po drogach szutrowych, jak i po gładkich asfaltach. Pojazdy Diverge łączą w sobie dużą prędkość z wyjątkową stabilnością, dzięki czemu stanowią jedno z najszybszych i najwydajniejszych rozwiązań w kategorii jednośladów szosowych. Modele Specialized z tej serii znaleźć można także w Immot

Gravel damski

Gravel damski to rower coraz częściej wybierany przez kobiety. Jednoślady tego typu łączą w sobie zalety modeli górskich i szosowych, dzięki temu idealnie nadają się do jazdy po drogach asfaltowych, leśnych czy szutrowych. Modele te przypominają też nieco rowery crossowe, jednak są od nich szybsze i bardziej uniwersalne. Szeroki wybór damskich jednośladów tego typu znajdziesz w ofercie IMMOTION.

Pierwszy rower elektryczny ? co warto wiedzieć przed zakupem? Znajdź idealny model we wrocławskim sklepie IM Motion!

Pierwszy rower elektryczny to zakup, który z pewnością będziemy chcieli dobrze przemyśleć i zaplanować. Kupno nowego roweru elektrycznego wiąże się zwykle z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, choć na rynku dostępne są również modele, których cena nie przekracza górnej granicy dziesięciu tysięcy. Dlatego też warto najpierw dowiedzieć się, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o kupnie określonego modelu. P

Rower elektryczny w warunkach zimowych ? czy to się sprawdzi?

Rowery elektryczne w warunkach zimowych wymagają właściwego traktowania. Jest ono zależne od tego, czy planujemy korzystać z naszego jednośladu także podczas zimowych miesięcy, czy też może zamierzamy raczej odstawić go do ?przezimowania? w domowym zaciszu. Jak postępować w obu tych sytuacjach? Czy jednoślad wspomagany silnikiem nadaje się do zimowej jazdy? Niniejszy artykuł przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, co każdy

Henrykowski Maraton Rowerowy

Henrykowski Maraton Rowerowy to rajd bezdrożami gminy Ziębice, organizowany w randzie Mistrzostw Polski Księży i Kleryków. Coroczna impreza sportowo-rekreacyjna ma amatorski charakter, jednak stanowi pole do popisu dla każdego kolarza. Maraton odbywa się po Wzgórzach Strzelińskich i należy do najciekawszych tego typu przedsięwzięć w regionie. Udział w wydarzeniu weźmie również nasza drużyna rowerowa Immotion Team.

Gravel Giant

Gravel Giant to rower dla osób, które poszukują uniwersalnego i wytrzymałego pojazdu. Jednoślady tego typu należą do najciekawszych propozycji w ofercie tej marki, ponieważ doskonale sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Na rowerze gravelowym z powodzeniem możesz jeździć w wyścigach przełajowych, wyruszać w wielogodzinne trasy w terenie oraz pokonywać codzienne dojazdy na trudnych drogach. Wiele tego typu jednośladów dostępnych jest w o

Rower trekkingowy Giant

Rower trekkingowy Giant to idealny jednoślad do uprawiania zaawansowanego kolarstwa. Pojazdy tej marki umożliwiają przemierzanie długich, nierzadko bardzo wymagających tras. Doskonale nadają się do jazdy zarówno po drogach nieutwardzonych, jak i powierzchni asfaltowych. Marka Giant od lat produkuje modele opracowane specjalnie z myślą o kolarstwie trekkingowym. Rowery tego uznanego producenta znaleźć można w ofercie Immotion.

Specialized Sirrus

Specialized Sirrus to seria szosowych rowerów fitness z napędem hybrydowym, które wyróżniają się wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniem. Jednoślady te z powodzeniem wykorzystać można zarówno w warunkach miejskich, jak i podczas wypraw na łonie natury. Linia ta opracowana została przez Specialized specjalnie z myślą o rowerzystach, którzy poszukują praktycznego pojazdu szosowego do codziennej rekreacji. Rowery z serii Sirrus znaleźć można w ofercie

Fat bike ? jak wybrać rower tego typu i czym charakteryzują się rowery fat bike?

Fat bike to typ roweru skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy chcą korzystać ze swojego jednośladu w warunkach jeszcze bardziej wymagających niż te, do jakich przystosowany jest rower górski. Ten bowiem jest zasadniczo wszechstronnym pojazdem ? i po szosie pojedzie, i w lekkim terenie, po drogach gruntowych, po szlakach w górach i lasach, a przy dobrych umiejętnościach kolarza, przetoczy się nawet tam, gdzie ciężko przejść na nogach.

Jaki rower górski do 3000 zł kupić? TOP 3 rowerów górskich

Rowery górskie do 3000 zł to nie bez powodu jedne z najczęściej wybieranych typów rowerów ze średniej półki cenowej w Polsce. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Plasują się bowiem pomiędzy całkowicie amatorskimi rowerami górskimi do jazdy rekreacyjnej a profesjonalnymi konstrukcjami, wykorzystywanymi w regularnych treningach. Ponadto na takim rowerze możemy nie tylko rozpocząć przygodę z wyścigami na górskich szlakach