Specialized

Rower Górski Specialized Epic Expert EVO (2019)

Nowy Rower Górski Specialized Epic Expert EVO (2019)

OpisJAK WYBRAĆ ROWER?

Rower Górski Specialized Epic Expert EVO (2019) to rower który wyznacza najwyższy poziom. Najlepsza konfiguracja pozwala na zdobywanie niesamowitych wyników. Mawiają że ten rower sam jedzie. Każdy kolejny kilometr to czysta przyjemność we wkładanym wysiłku.

Celebracja prędkości to nie tylko kilka szalonych minut na wąskiej trasie pomiędzy taśmami, ale też maratony w technicznym terenie, w których nowy Epic Expert EVO czuje się jak ryba w wodzie. To po prostu taki bardziej "epicki" Epic.

Całe nasze biuro zastawione jest Epicami - ten z regulowaną sztycą, inny z szerszymi oponami, kierownicą, albo dłuższym widelcem. Na okrągło wypróbowujemy coraz to nowe warianty, by Epic był efektywny nie tylko w krótkich, intensywnych wyścigach, ale również na całodziennych, a nawet kilkudniowych zawodach i treningach. W którymś momencie dotarło do nas, że rower musi być gotów do startu od progu sklepu, bez konieczności wprowadzania zmian i modyfikacji. I taki rower zrobiliśmy.

Przyjrzyjmy się detalom. Po pierwsze, skok widelca wzrósł ze 100 do 120 mm. Korzyść jest podwójna - gładsze pokonywanie przeszkód i jeden stopień różnicy pochylenia przodu, które teraz wynosi 68,5º. Rower otrzymał regulowaną sztycę z zerowym przesunięciem, która daje kontrolę na zjazdach, ale w trakcie ostrej wspinaczki pozycjonuje siodełko nad suportem. Zwiększyliśmy również objętość opon, zakładając przyczepne Ground Control 2.3" na przód i sztywniejsze Fast Trak z ochroną ścian bocznych GRID na tył.

Epic EVO korzysta z technologii Brain 2.0. Już pierwszy Brain całkowicie zrewolucjonizował rowerową amortyzację, usuwając kilka odwiecznych problemów. Wygrywał kolejne zawody i solidnie zapracował na naszą pozycję lidera innowacyjności w zakresie zawieszenia, ale wciąż wierzyliśmy, że stać nas na więcej. Z podstawowych praw fizyki wynikało, że po przesunięciu zaworu bliżej tylnej osi znajdzie się on w najczulszym punkcie układu. Znalezienie nowej, optymalnej pozycji wymagało setek godzin pracy naszego działu R&D. W porównaniu z pierwowzorem o niebo lepiej reaguje na nierówności i o wiele stabilniej tłumi wstrząsy. Uproszczone zostało również podłączenie do łącznika amortyzacji, co ułatwia przepływ oleju i sprawia, że poziom wzajemnej integracji systemu nie ma sobie równych na rynku.

Rama jest jedną z naszych pierwszych górskich ram Rider-First Engineered™, w których układ warstw karbonu jest indywidualnie dobrany do każdego z rozmiarów. Skutkuje to większą sztywnością przedniego trójkąta i ogólną poprawą kontroli i jakości jazdy. Każdy rozmiar ramy otrzymał indywidualnie ukształtowane rury w celu osiągnięcia maksymalnej sztywności i zapewnienia najlepszych wrażeń z jazdy XC wszystkim kolarzom.

Sztywność, technologia Brain i optymalna geometria są super, ale na pewno zadajesz sobie pytanie: "Co z wagą?”. Pytanie jak najbardziej na miejscu. Osiągnięta redukcja masy odpowiada mniej więcej wadze dolnych rur tylnego trójkąta i przedłużki amortyzatora poprzedniego Epica - całych 525 gramów. Karbonowe modele pozwalają teraz na montaż szerszych opon, do rozmiaru 2,3 cala, co przekłada się na lepszą trakcję i wyższą prędkość.

Osprzęt Epic Expert EVO to niezawodność i wysoka jakość zapewniająca świetne osiągi - 12-biegowa przerzutka SRAM GX Eagle, hamulce SRAM Level TL oraz ręcznie składane koła Roval Control Carbon.

  • Za amortyzację przodu odpowiada widelec FOX Step-Cast 34 Performance Series ze skokiem 120 mm oraz tłumikiem GRIP z trybami otwartym, średnim i sztywnym, które pozwalają dopasować charakterystykę pracy do każdego terenu.
  • Ręcznie składane koła Roval Control Carbon z nowoczesną obręczą bez rantu o średnicy wewnętrznej 25 mm są lekkie, mają niskie opory toczenia i zapewniają znakomitą przyczepność dzięki oponom 2,3 cala.
  • Regulowana sztyca X-Fusion Manic pozwala zająć optymalną pozycję na zjazdach, a zerowe przesunięcie oznacza, że w trakcie wspinaczki środek ciężkości znajduje się bezpośrednio nad suportem.

Rower Górski Specialized Epic Expert EVO (2019)

23 199,00 zł

Ten produkt nie występuje już w magazynie

Kup na raty0%
Kup na raty[span]0%[/span]
Rozmiar Koła 29"
biegi 12
amortyzator FS
Rowery oferujemy jako złożone i przygotowane do jazdy, dlatego możliwy jest tylko odbiór osobisty


Specyfikacja

CHAIN
SRAM GX Eagle, 12-speed
BOTTOM BRACKETSRAM DUB, threaded BB
CRANKSETTruvativ STYLO, DUB
SHIFT LEVERSSRAM GX Eagle, trigger, 12-speed
CASSETTESRAM GX Eagle, 12-speed, 10-50t
CHAINRINGSSRAM Eagle, 32T
REAR DERAILLEURSRAM GX Eagle, 12-speed
FORK
FOX Step-Cast 34 Performance series, GRIP damper, 44mm offset, 15x110mm Kabolt thru-axle, 120mm of travel
REAR SHOCKCustom RockShox Micro Brain shock w/ Spike Valve, AUTOSAG, 51x257mm
FRONT HUB
Specialized, sealed cartridge bearings, 15x110mm spacing, 28h
REAR HUBSpecialized, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h
INNER TUBESPresta, 60mm valve
SPOKESDT Swiss Industry
RIMSRoval Control Carbon, 25mm internal width, tubeless-ready
FRONT TIREGround Control, GRIPTON® compound, 60 TPI, 2Bliss Ready, 29x2.3"
REAR TIREFast Trak, GRID casing, GRIPTON® compound, 60 TPI, 2Bliss Ready, 29x2.3"
SADDLE
Body Geometry Phenom Comp, hollow Cr-Mo rails, 143mm
SEATPOSTX-Fusion manic, 30.9mm, (S: 100mm, M-XL: 125mm)
STEMSpecialized XC, 3D-forged alloy, 4-bolt, 6-degree rise
HANDLEBARSSpecialized Alloy Minirise, 10mm rise, 750mm, 31.8mm clamp
GRIPSSpecialized Sip Grip, half-waffle, S/M: regular thickness, L/XL: XL thickness
FRONT BRAKE
SRAM Level TL, hydraulic disc
REAR BRAKESRAM Level TL, hydraulic disc
PEDALS
Specialized Dirt
SEAT BINDER
Alloy, 34.9mm
FRAMESpecialized FACT 11m, XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm rear spacing, internal cable routing, 100mm of travel
* Specyfikacja może ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia